Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Eoliene - energie EOLIANĂ (partea 1, 2006-2009)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4542 replies to this topic

#19
c-213

c-213

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.12.2006

View Postvalidoe, on Dec 11 2006, 12:19, said:

iti trimit eu pe mail un fel de manual, tradus in romana, unde iti explica pas cu pas ce sa faci.
lasa o adresa de mail

Fa si tu un attachment si pune-l aici ca sunt si eu interesat :cheers: , poate si altii.

#20
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postc-213, on Dec 11 2006, 22:13, said:

Fa si tu un attachment si pune-l aici ca sunt si eu interesat :cheers: , poate si altii.
sper sa reusesc sa atasez manualul :scratchchin:

cred ca am reusit :OK:

Attached Files

  • Attached File  pale.doc   853.5K   4677 downloads


#21
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
ms mei:d


e  tare :coolspeak:

mai era cv inafara de manual...


park aceasta

#22
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
Manualul a mers de la tine shi nu cumva ai asha cv shi pt geberator?
L-am faqt in cea mai mare parte dar sa -mi fac o alta idee.
Oricum ms pt pale. ;)

generator=geberator  :D gramatica dupa noul doom :)

#23
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postwatashi, on Dec 12 2006, 19:05, said:

Manualul a mers de la tine shi nu cumva ai asha cv shi pt geberator?
L-am faqt in cea mai mare parte dar sa -mi fac o alta idee.
Oricum ms pt pale. ;)

generator=geberator  :D gramatica dupa noul doom :)

si nu ne spui si noua ce ai reusit? poate si niste poze?

#24
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postvalidoe, on Dec 12 2006, 19:36, said:

si nu ne spui si noua ce ai reusit? poate si niste poze?

asta e manualul de constructie care se vinde pe un site romanesc, nu il scriu aici daca daca dati un search pt generator eolian sigur il gasiti.

daca suntem la free energy, de ce nu free manual?

Attached Files



#25
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
aya q free energy cam asa e;
niste poze fac duminica

#26
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006
...

dupa proiectu asta am lucrat eu:d


:D

;)

Attached Files



#27
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postwatashi, on Dec 13 2006, 11:05, said:

...

dupa proiectu asta am lucrat eu:d
:D

;)
asta e un mic program freeware care ajuta la stabilirea profilului elicei pe sectiuni, in functie de diametru si puterea dorita

Attached Files



#28
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Pentru cine vrea ca elicea sa fie doar pentru casa lui eu zic ca nu se merita. Daca vrei una facuta calumea si cumparata din alta tara trebuie sa-ti scoti banii dand curent si la satenii din jurul tau.

Pe langa asta nu pot amplasa oriunde asa ceva. Daca stai la campie o sa-ti bata tot satu la usa ca de ce nu este curent electric. Credeti ca se poate instala oriunde ?Asa fiecare bloc ar avea o elice deasupra lui. Trebuie sa existe un vant permanent ca sa asiguri un flux constant, sau daca te incapatinezi si stii electornica, atunci cand nu se invarte elicea sa stii cum sa faci sa dai curent luat de la stat.

Edited by keeekeeess, 14 December 2006 - 13:30.


#29
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Baieti dar daca vine o vijelie, o furtuna ceva cum va protejati instalatia? Astea profesionale au un mecanism de protectie care decupleaza turbina in caz de vant peste 15m/s de exemplu. Ca sa nu zic de integritatea structurala a pilonului, a elicii...

#30
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postkeeekeeess, on Dec 14 2006, 13:29, said:

Pentru cine vrea ca elicea sa fie doar pentru casa lui eu zic ca nu se merita. Daca vrei una facuta calumea si cumparata din alta tara trebuie sa-ti scoti banii dand curent si la satenii din jurul tau.

Pe langa asta nu pot amplasa oriunde asa ceva. Daca stai la campie o sa-ti bata tot satu la usa ca de ce nu este curent electric. Credeti ca se poate instala oriunde ?Asa fiecare bloc ar avea o elice deasupra lui. Trebuie sa existe un vant permanent ca sa asiguri un flux constant, sau daca te incapatinezi si stii electornica, atunci cand nu se invarte elicea sa stii cum sa faci sa dai curent luat de la stat.


Imi permit sa te contrazic dar cred ca asta e rostul unui forum, schimb de opinii.
  Nici o centrala eoliana nu asigura enrgie direct consumatorului (exceptand poate pe cele industriale , de ordinul megawatilor, care costa mil.euro si nu fac obiectul acestui topic), tocmai datorita variatiilor vitezei vantului, sau absentei lui, asa cum ai spus.
  Rolul lor e de a stoca energie electrica intr-o sursa tampon, respectiv un bank de acumulatori, care asigura tensiune constanta.
Practic eoliana tine acumulatorii incarcati iar cand acestia sunt full si e un surplus de energie , un releu comuta pe alta sarcina, de obicei o rezistenta pt incalzirea apei in boiler.
Nu are fiecare bloc o elice deasupra fiindca generatoarele au inca un pret mare la firmele care le vand (cel putin pt puterea de cumparare a romanului) , de la 8000 lei in sus pt una de 1kw si s-ar amortiza in ani muuuulti....
pe cand una home made , de acceasi putere, ajunge la max 800lei(pe mine cam atat m-a costat)  si diferentele majore sunt doar de ordin estetic iar amortizarea, mult mai rapida.

#31
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

Acum am observat ca exista topic de eoliene. Ce zice validoe e foarte instructiv si corect.  Felicitari pentru generator, arata fain. Eu doar mi-am luat magnetii si deocamdata ma uit la ei.
@validoe zici ca eoliana e tip jacobs... astea-s cu variatia incidentei palelor?

Important de stiut e ca pana la urma totul depinde de potentialul eolian la locul unde vrei sa pui generatorul. Sunt multe terenuri pe care pur si simplu vantul e obstructionat. Iar daca te afli si intr-o zona cu o medie a vantului mai slaba, e cam greu sa obtii rezultate satisfacatoare.

@algos - si rotoarele diy includ cam aceleasi mecanisme de protectie ca si cele comerciale.

Prima masura este rasucirea rotorului (sau a palelor mai rar)  a.i. sa "taie"  vantul si sa nu mai stea cu fata la el. Mecanismul asta e simplu si pur mecanic, cand vantul depaseste o valoare forta care apasa pe rotor il intoarce din vant. Asta limiteaza si forta asupra stalpului.

A doua masura este ca generatorul rotorului nu este decuplat in nici un caz ci este cuplat in scurt-circuit pentru frana sau cand bateriile-s pline, pe o sarcina rezistiva capabila sa absoarba excesul de putere. Daca s-ar decupla generatorul in timpul unei furtuni acesta s-ar invarti excesiv de repede si s-ar dezintegra.

A treia masura care o iau unii este sa instaleze o frana de masina/camion pe acelasi ax cu rotorul care sa fie cuplata manual cand se anunta sau se observa ca vine furtuna.

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
aici gasiti lucruri legate de energia eoliana

la generatoarele mici se foloseste scurtcircuitarea bobinajului si iesirea din vint pentru protejarea lor

Edited by mihaicozac, 23 January 2007 - 21:30.


#33
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postblimpyway, on Jan 23 2007, 14:48, said:

Salut,

Eu doar mi-am luat magnetii si deocamdata ma uit la ei.
@validoe zici ca eoliana e tip jacobs... astea-s cu variatia incidentei palelor?
cred ca te referi la variatia unghiului de atac al palei, da, e crescatoare de la 6 grade la varf la 14 la baza.
Si eu mai am un set de magneti disponibil dar ma gandeam ca urmatorul proiect sa fie un rotor tip Savonius modificat, nu e ideea mea, am gasit pe net ceva informatii si vreau sa incerc.
arata cam asa
Attached File  Hesperia1.jpg   319.61K   2251 downloads

#34
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postvalidoe, on Jan 24 2007, 19:27, said:

cred ca te referi la variatia unghiului de atac al palei, da, e crescatoare de la 6 grade la varf la 14 la baza.
Si eu mai am un set de magneti disponibil dar ma gandeam ca urmatorul proiect sa fie un rotor tip Savonius modificat, nu e ideea mea, am gasit pe net ceva informatii si vreau sa incerc.
arata cam asa
Attachment Hesperia1.jpg

Nu ma refeream la variatia unghiului de atac de-a lungul razei;  stiam ca Jacobs facea rotoare pe vremuri cu mecanism de variatie a pasului actionat centrifugal, in loc de intoarcerea din vant a intregului rotor - cam ca la rotoarele mari. Vad ca se mai fac: http://www.windturbi...et/products.htm (si-s maricele si scumpe).

Rotorul asta din poza ta e interesant. Am si eu in plan ceva care seamana mult cu el dar care e de fapt Darrieus  -  6-9 pale subtiri, simetrice si cu coarda tangentiala la circumferinta. Ceva imens si ultrausor pentru vant slab dar totodata cu capacitatea de a supravietui furtunilor fara a stresa nici turnul. Daca vrei putem vorbi despre el in alta parte ca nu vreau sa zapacesc subiectul cu turbine experimentale din imaginatia mea.

cezar

#35
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Va multumesc pentru documentie, vreau sa ma infig in domeniu chiar daca sunt complet inutil la electronica. Sunt dispus sa invat si mare fan al energiei alternative.
In bucuresti am observat pe harta aceea eoliana ca nu e minunata situatia (desi n-ai zice dupa vantul de afara), insa se sta mai bine la energia solara.
Deci eoliana la munte si solara la campie. Cum fac eu rost de 2 case acuma?  ^_^

#36
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Intrebare stupida. Cunosc o zona intre doua blocuri in care este vant constant (si nu mic) in caz de furtuna acolo te ia pe sus.
Exista posibilitatea de a monta o "eoliana" orizontal astfel incat piciorul sa se intinda 2-3 metri in afara geamului de la bloc? Stiu ca sunt probleme la mentinerea stabilitatii insa sa presupunem de dragul discutiei ca este fixata bine. Ulterior se poate conecta la centrala de bloc?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate