Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Transfer de pe MiniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
M-am documentat.
Camera ta are USB1.1
A mea are USB 2.0 HI-SPEED.
De aici diferentele.

Solutie: adaptor PCMCIA-Firewire.

#20
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Transfera materialul numai prin firewire si nu te mai complica cu adaptoare. Ca sa poti coda dupa aceea materialul, cauta cu google codecul de la Cedocida si instaleaza-l folosind .inf-ul care vine cu .dll-ul codecului.
Dupa aceea iti faci conversia in ce vrei tu cu ce program vrei tu. Daca vrei avi recomand AutoGK, daca vrei DVD, DVD2SVCD sau The Film Machine. Gasesti pe aria ghiduri despre toate chestiile spuse de mine in acest post.

enjoy,
Mtz

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 24 August 2007 - 18:49.


#21
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Nu pot transfera direct pe firewire pt ca nu am pe Laptop. Nu pot pe desktop pt ca acesta e mult mai vechi, prost si lent decat proaspat achizitionatul laptop.

Pe laptop nu pot pune PCMCIA (CardBus II, etc) pentru ca eu am slot pentru Express Card care e diferit.

Am gasit de cumparat doar pe eBay un Express Card cu 2 porturi firewire dar nu stiu sa il platesc deocamdata. In tara la toata lumea care cer (Flamingo, Ultrapro, Media Galaxy, etc) imi ofera PCMCIA si unii nici nu stiu ca intre Express Card si PCMCIA (Card Bus) este o diferenta si nu au oricum.

Multumesc pentru raspunsuri.

@viceroy56 screie-mi si mie unde ai gasit specificat ca Sony DCR-HC23 are USB 1.1.

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu ai specificat cum ai transferat fisierul de 345 MB si de aceea ti-am zis sa transferi prin firewire. Fa-ti toate transferurile asa cum ai procedat la fisierul de 345MB. Restul ramane valabil.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 30 November 2006 - 15:47.


#23
snake36cornel

snake36cornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2006
Salutare tuturor de pe acest topic și nu numai!
Am o cameră video MiniDV Samsung VP-D103.
Întrebarea mea e: De ce nu apare în captură ziua și data realizării filmării?
Vă mulțumesc!

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 snake36cornel, on Nov 30 2006, 16:52, said:

Salutare tuturor de pe acest topic și nu numai!
Am o cameră video MiniDV Samsung VP-D103.
Întrebarea mea e: De ce nu apare în captură ziua și data realizării filmării?
Vă mulțumesc!
Pentru ca este un fel de "subtitrare".
Transferul inseamna copierea a ceea ce ai filmat, semnal util.
Daca vizionezi caseta din camera pe iesirea AV, vei vedea si asta.

#25
snake36cornel

snake36cornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2006
Viceroy65, mulțumesc pentru răspuns. Știu că se poate vedea acea "subtitrare" cum spuneai tu, pe AV.
Dar cum pot face să-mi apară și pe captură?

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 viceroy56, on Nov 27 2006, 20:49, said:

Transferul, ca se face pe Firewire sau USB, este TRANSFER, adica copie bit cu bit. USB2.0 are rata de transfer cat firewire, sau mai buna(teoretic 480 MB/s).
2 aspecte, transferul e transfer atata timp cat camera il face. Majoritatea nu fac transfer 1:1 decat pe firewire, USB-ul este folosit strict pt downloadat poze si web streaming/downgrading. Unele camere fac si DV pe usb intradevar dar sunt rare si relativ ineficiente, oricat lauzi USB-ul e praf pe langa Firewire... sa amintesc de latenta si rata de PC800 ? :) HD-ul nu cred ca-l poti face raw pe USB oricat te-ai chinui.

 viceroy56, on Nov 27 2006, 20:49, said:

Corect, se afirma peste tot ca firewire este mai bun, dar nu cred ca vrei ca ceea ce filmezi ca amator, cu o camera de 10-15 milioane lei vechi sa dai pe post la TV. Si chiar si atunci imaginea nu va fi chiar proasta.
Definitia reala a imaginii la o camera ieftina nici macar nu se apropie de o camera profesionala :) Camerele salveaza la o rez data sa zicem 720/576 pal dar in realitate numarul de linii e mult mai mic si difera de la camera la camera. Testarea camerelor se face cu o mira speciala isometrica. Sunt in mare 3 clase de camere, cele ieftine 9-13mil, astea sunt pilaf, cele medii (prosummer) 22-45 mil, si cele pro, peste 45 mil si cu dotari decente, zgomot zero pe lumina slaba etc.
Ai amintit la un moment dat ceva de MiniDv si zgomot etc (nu mai stau sa quotez), ceea ce nu ai spus/amintit este ca zgomotul vine de la CCD, si ORICE camera ne-profesionala il are mai mult sau mai putin mai ales in conditii de lumina slaba. De ce camerele miniDV afiseaza acest zgomot mai pregnant, pai explicatia este tocmai ca transfera mult mai fidel de pe senzor pe banda-PC decat o camera DVD sa zicem care face compresie serioasa deci pierde o groaza de detalii inzlusiv zgomotul :)

Edited by andreic, 30 November 2006 - 17:31.


#27
snake36cornel

snake36cornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2006
Spuneți-mi ți mie cum pot face să-mi apară data și ora când fac captura?
Folosesc Pinnacle Studio 9.03.

#28
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Salut tuturor.
Revin cu detalieri asupra transferului pe USB, pentru care am fost *certat* ca nu este adevarat ca se poate face bine.
Vedeti AICI.
Se pare ca cei cu camere Panasonic GS-37 suntem norocosi. Camera este dotata cu port USB 2.0 HS(High Speed).
Daca nici SEFUL forumului unde se discuta despre camere PANASONIC, fie ele cu 3 CCD-uri, nu stie ce spune, atunci imi cer scuze ca l-am *citat*.
Deci, va rog corectati posturile mele referitoare la transfer DV pe USB cu specificatia ca se poate aplica la camerele cu port USB 2.0 High-Speed.

Am mai vazut pe forum un post al unui *fericit* posesor de GS-37 care se *plangea* de acelasi fenomen:
Nici o diferenta intre transfer pe Firewire si USB.  :o


Cu respect,
Cristian

Edited by viceroy56, 02 December 2006 - 10:13.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 snake36cornel, on Dec 1 2006, 23:34, said:

Spuneți-mi ți mie cum pot face să-mi apară data și ora când fac captura?
Folosesc Pinnacle Studio 9.03.
Daca te referi la informatia aia tipica pt camerele vechi de amator cu ora si data in timp ce filmezi, aia cred ca se face din camera din setari.

#30
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
era parca ceva pentru data si ora pe internet, asta pentru pinnacle, cititi cu atentie forumul in dreptul pinnacle....o sa gasiti alternative cu privire la ora si data.

#31
ageana

ageana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.12.2006
VA ROOOG AJUTOR!
Pana maine dimineata trebuie sa copiez o caseta MiniDV pe calculator.
Problema e urmatoarea, cum fireware nu am, copiez prin USB, DAR, nu imi ia sunetul orice as face.
Care e problema? Sau e din cauza WindowsMovieMaker? Va rog ajutati-ma ca e urgenta treaba.
Camera e Panasonic NV-GS17.

Multumesc!

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca iti trebuie totusi firewire, USB-ul este util pt streaming web si poze. Unele camere scot si DV pe usb dar eu nu cunosc ca Panasonic sau Sony sa o faca... depinde de model probabil. Sunt placi firewire pci la 40 ron online shopping.

Edited by andreic, 05 December 2006 - 00:23.


#33
BuT3Lie

BuT3Lie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2006

 viceroy56, on Nov 29 2006, 21:50, said:

Incearca transfer si cu Windows Movie Maker, in format DV. Foloseste wizard-ul. Doar transfer.
Reda cu BSplayer. S-ar putea sa ai ceva naspa pe sunet, dar e OK.
Incearca tot cu WMM apoi si un transfer cu encodare cu tot in format wmv, cu setari bune. Vezi ce iese.

Am incercat cu o gramada de programe si tot nu pot face captura !!!Am un Canon MV830i si nu pot sa fac captura deoarece calculatorul nu imi vede camera p modul video (captura vreau sa o fac prin usb ) stie cineva ce trebuie sa fac sau are cineva camera ca a mea ???Se poate sa faci captura prin usb ???


  MULTUMESC!!!

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 BuT3Lie, on Dec 9 2006, 03:21, said:

Am incercat cu o gramada de programe si tot nu pot face captura !!!Am un Canon MV830i si nu pot sa fac captura deoarece calculatorul nu imi vede camera p modul video (captura vreau sa o fac prin usb ) stie cineva ce trebuie sa fac sau are cineva camera ca a mea ???Se poate sa faci captura prin usb ???
  MULTUMESC!!!
Uite ce zice pe site la Canon pentru camera ta "Connectivity PC connectivity is fully supported. Use the DV in/out connecter to upload and download your digital movies and digitize videotape with the built-in converter. JPEGs and up to 60 minutes1 of Motion JPEG are stored direct on MMC or SD memory cards for upload via USB. "
http://www.canon.co....ePageID=26346#1

Deci atata timp cat te referi la filmare serioasa DV... numai firewire vrea. Pe USB merge numai joaca in mjpeg.

Edited by andreic, 09 December 2006 - 03:43.


#35
bobo72

bobo72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.03.2006
Eu am o camera Panasonic PV-GS180 3CCD.
Am incercat sa fac transferul de pe caseta prin USB cu Windows Movie Maker si merge, in schimb cu Adobe Premiere Pro 2.0 nu.
Mi-am cumparat si o placa Firewire sa vad daca calitatea este mai buna, dar din pacate cand conectez camera prin Firewire nu-mi vede camera nici Windows Movie Maker si nici Adobe Premiere Pro 2.0.
Stie cineva care este problema?

Multumesc

#36
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 bobo72, on Dec 10 2006, 20:41, said:

Eu am o camera Panasonic PV-GS180 3CCD.
Am incercat sa fac transferul de pe caseta prin USB cu Windows Movie Maker si merge, in schimb cu Adobe Premiere Pro 2.0 nu.
Mi-am cumparat si o placa Firewire sa vad daca calitatea este mai buna, dar din pacate cand conectez camera prin Firewire nu-mi vede camera nici Windows Movie Maker si nici Adobe Premiere Pro 2.0.
Stie cineva care este problema?

Multumesc
Ai pus camera in mod VTR?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate