Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Transfer de pe MiniDV

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
JKoder

JKoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.11.2006
Salutare. Sunt un incepator in domeniul Video, si doresc sa imi achizitionez o camera video cu MiniDV . nu cer detalii pentru ca sunt multe pe acest forum.
Intrebarea ,mea este: pe calculatorul meu NU am firewire ci numai USB2. pe USB se poate transfera continutul caseteu miniDV pe calculator ?
ca pe urma sa o procesez daca vreau ? daca nu se poate, mai bine sa optez pentru o camera cu miniDVD???

Multumesc.

#2
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Nu poti sa descarci pe USB filmul de pe camera! Dar poti sa-ti pui un card PCI FireWire ( http://www.ramelectr...apter_card.html ) Tu stii daca ti se renteaza mai mult sa-ti cumperi camera cu caseta miniDV sau cu mini DVD. Eu unul as cumpara un Sony cu hdd pentru care nu-ti mai trebuie nici firewire.

Edited by websitefinder, 27 November 2006 - 15:21.


#3
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Review From: Isabel Ram, Sep 13, 2006
This camera does not have firewire cable, only usb. It only records in Mpeg2 and it is not compatible with Mac (something that they will not tell you in any of the descriptions) The only software included is for Windows, if you buy this and happen to have a Mac you must purchase additional software (again, not mentioned by Sony anywhere). I am returning mine, it really is not worth the trouble. I think it's better to wait until they catch up with the technology out there.  :D

Ia-ti un MiniDV. Da-l incolo de MiniDVD.

Edited by robertino1, 27 November 2006 - 15:47.


#4
JKoder

JKoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.11.2006

 robertino1, on Nov 27 2006, 15:46, said:

Review From: Isabel Ram, Sep 13, 2006
This camera does not have firewire cable, only usb. It only records in Mpeg2 and it is not compatible with Mac (something that they will not tell you in any of the descriptions) The only software included is for Windows, if you buy this and happen to have a Mac you must purchase additional software (again, not mentioned by Sony anywhere). I am returning mine, it really is not worth the trouble. I think it's better to wait until they catch up with the technology out there.  :D

Ia-ti un MiniDV. Da-l incolo de MiniDVD.
Daca pe USB NU se poate face transfer , atunci la ce se foloseste portul USB ?
Spui ca nu se poate pentru ca este lent sau pur si simplu NU SE POATE ??
tnx

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 JKoder, on Nov 27 2006, 15:58, said:

Daca pe USB NU se poate face transfer , atunci la ce se foloseste portul USB ?
Spui ca nu se poate pentru ca este lent sau pur si simplu NU SE POATE ??
tnx
Transferul, ca se face pe Firewire sau USB, este TRANSFER, adica copie bit cu bit. USB2.0 are rata de transfer cat firewire, sau mai buna(teoretic 480 MB/s).
SE POATE, nu esti singurul care are numai USB si la PC si la camera, si nu a murit nimeni din asta.
Dupa transfer, faci ce vrei tu cu fisierul, il prelucrezi cum vrei, cu ce vrei, in ce format vrei. Calitatea se va vedea dupa prelucrare. Poti vedea rezultatul transferului cu un player soft, pe PC.
Daca apare imaginea *zimtata* nu te speria, este normal, pentru ca pe PC imaginea este deintretesuta, pe TV este intrtesuta si nu vei vedea asa ceva.
Se poate seta player-ul soft sa nu faca *deinterlacing* si nu va mai fi zimtata imaginea.
Citeste prin ghiduri sa vezi exact ce si cum se face.
Corect, se afirma peste tot ca firewire este mai bun, dar nu cred ca vrei ca ceea ce filmezi ca amator, cu o camera de 10-15 milioane lei vechi sa dai pe post la TV. Si chiar si atunci imaginea nu va fi chiar proasta.

#6
badiuiulianalin

badiuiulianalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.07.2006
sfat prietenesc,nu-ti cumpara minidvd sau hdd cam-uri.Sunt f proaste,nu sunt rezistente,nu poti sa tragi cu ele in orice conditii de clima. mpeg-ul inregistrat nu prea-l recunoste nici un soft de editare video.Calitatea imaginii la conditii mai slabe de luminozitate lasa mult de dorit. Deocamdata sunt niste camere experimentale,opteaza pt banda magnetica,respectiv minidv, nu ai nevoie la pc decat de o placa de captura firewire care costa cam 700mii si un cablu firewire care asta vine deobicei cu camera video.Cat despre softuri de captura,sunt ff multe,dar pt inceput poti sa faci captura si editarea cu movie maker,softul din windows,este intuitiv,iar calitatea wma-ului sau a avi este destul de buna.

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
viceroy, mai documenteaza-te te rog despre transferul in cazul miniDV prin USB inainte de a face asemenea afirmatii.
Iti apreciez eforturile, felul cum postezi si ca vrei sa fii de ajutor. Dar "nu te mai arunca precum fata mare la maritat" atunci cand nu stapanesti bine din propria experienta anumite chestii. Mi se pare ca te-am mai atentionat o data.
Te asteptam cu noi date/idei despre transferul prin USB.

enjoy,
Mtz

#8
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Am o camera miniDV Sony HCR-DC23 care poate transfera pe USB sau Firewire.

Am facut transfer pe USB si pe langa faptul ca imaginea este de calitate foarte proasta iasa si niste fisiere monstru de 3-4 GB. Fisierele astea daca incerc sa le prelucrez cu virtual dub imi sunt impartite in alte fisiere de cate ~2GB.

Am facut la un prieten si transfer pe firewire si imaginea este ca cea redata direct de pe camera, fisierele tot mari sunt :( si nu transfera data si ora.

Ultimul tip de transfer l-am facut analogic (mufa A/V) pe un DVD-writer si am obtinut o imagine intre cea "fireiwre" si cea "USB" mai mult spre "firewire".

Tot ce am scris am experimentat eu si este o parere personala, nu adevarul absolut sau recomandare.

#9
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006

 JKoder, on Nov 27 2006, 14:38, said:

Salutare. Sunt un incepator in domeniul Video, si doresc sa imi achizitionez o camera video cu MiniDV . nu cer detalii pentru ca sunt multe pe acest forum.
Intrebarea ,mea este: pe calculatorul meu NU am firewire ci numai USB2. pe USB se poate transfera continutul caseteu miniDV pe calculator ?
ca pe urma sa o procesez daca vreau ? daca nu se poate, mai bine sa optez pentru o camera cu miniDVD???

Multumesc.
Transferul pe USB il poti folosi cu succes pentru descarcarea fotografiilor facute cu camera sau pentru functia webcam (in cazul in care va avea). Pentru transferul continutului MiniDV folosesti fireware care daca e inexistent la tine in PS (portul) se poate rezolva cu o placa pe care nu cred sa dai mai mult de 30-40 lei (din cate stiu eu).
Numai bine.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 vsebas, on Nov 28 2006, 10:35, said:

Am o camera miniDV Sony HCR-DC23 care poate transfera pe USB sau Firewire.

Am facut transfer pe USB si pe langa faptul ca imaginea este de calitate foarte proasta iasa si niste fisiere monstru de 3-4 GB. Fisierele astea daca incerc sa le prelucrez cu virtual dub imi sunt impartite in alte fisiere de cate ~2GB.

Am facut la un prieten si transfer pe firewire si imaginea este ca cea redata direct de pe camera, fisierele tot mari sunt :( si nu transfera data si ora.

Ultimul tip de transfer l-am facut analogic (mufa A/V) pe un DVD-writer si am obtinut o imagine intre cea "fireiwre" si cea "USB" mai mult spre "firewire".

Tot ce am scris am experimentat eu si este o parere personala, nu adevarul absolut sau recomandare.
Am TRANSFERAT in ambele variante, USB si Firewire, aceeasi secventa de pe camera pe PC, in format DV, adica fara a face vreo prelucrare.
Atasez  screenshot-uri din Gspot cu ambele fisiere.
Spuneti-mi daca de aici rezulta vre-o diferenta.
La rularea pe PC a celor 2 fisiere nu este NICI UNA.
Panasonic GS-37. Transferul facut cu Windows Movie Maker, in format DV, numai bun de editat si prelucrat(encodat).




Edited by viceroy56, 28 November 2006 - 21:19.


#11
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
intrebare,
am si eu o camera samsung, am firewire pe desktop dar pe laptop am doar usb.
se poate face transferul daca folosesc cablul firewire si adaptor pt usb? pt laptop. nu as mai da banii pe o placa pcimcia cu firewire ports, am una dar e cu 4 usb 2.0. si atunci vreau sa folosesc cablul firewire din camera si sa pun la celalat capat un usb adapter.
mersi

#12
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 mikiduta, on Nov 28 2006, 23:29, said:

intrebare,
am si eu o camera samsung, am firewire pe desktop dar pe laptop am doar usb.
se poate face transferul daca folosesc cablul firewire si adaptor pt usb? pt laptop. nu as mai da banii pe o placa pcimcia cu firewire ports, am una dar e cu 4 usb 2.0. si atunci vreau sa folosesc cablul firewire din camera si sa pun la celalat capat un usb adapter.
mersi
Mai bine ia-ti un adaptor PCIMCIA, altfel cobori la viteza USB-ului, iar diferenta de pret nu stiu daca merita. Mie mi-a dat Dumnezeu laptop cu port firewire si se descurca foarte bine. Problema e cu dimensiunea hardului pentru capturile lungi. Mi-e frica sa iau un hard extern cu conexiune USB ca nu face fata la rata de transfer a firewire-ului (deci, cam situatia ta cu adaptorul USB/IEE1394).

#13
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
:wave: @viceroy56, eu m-am referit la imaginea redata pe calulculator si TV(prin intermediul unui DVD player).

Nu am incercat sa vad diferente cu Gspot ca ma interesa cum se vede si la mine se vede diferit in mod clar nu e ceva la care sa stai si sa incerci sa descoperi cat si ce difera.

Inca ceva se pare ca Panasonicu' tau e mai bun decat Sony al meu. Fericitule

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 vsebas, on Nov 29 2006, 15:23, said:

:wave: @viceroy56, eu m-am referit la imaginea redata pe calulculator si TV(prin intermediul unui DVD player).

Nu am incercat sa vad diferente cu Gspot ca ma interesa cum se vede si la mine se vede diferit in mod clar nu e ceva la care sa stai si sa incerci sa descoperi cat si ce difera.

Inca ceva se pare ca Panasonicu' tau e mai bun decat Sony al meu. Fericitule
Fisierul TRANSFERAT nu se poate vedea pe un player standalone, decat daca este encodat intr-un format inteles de player. Pierderea de calitate s-a petrecut in procesul de encodare, pesemne setat necorespunzator.
Fa asa cum am facut eu.
Transfera pe cele 2 porturi in acelasi format(DV) si vizioneaza cu acelasi player pe PC cele 2 fisiere.
Daca sunt diferente, atunci e o "buba".
Fii sigur ca folosesti port USB2.0 la PC. Vezi in specificatiile camerei daca scrie USB HI-speed sau USB1.1.
Daca e 1.1 atunci nu va fi acelasi lucru, viteza este mult mai mica decat la USB2.0
Tu ai facut cumva transfer cu USB si ai encodat ulterior sau ai folosit programul si cu encodare in timp real?
Ai incercat captura cu Nero Vision?
Se pare ca nu toate programele sunt la fel de "capabile" de transfer curat pe USB.
Eu am vazut ca nu sunt diferente de calitate facand transferul pe cele 2 porturi cu programul livrat cu camera, si nu am avut "curiozitatea" sa fac transfer si encodare in acelasi timp(nici nu am un PC prea grozav).

Zi-ne si noua ce ai obtinut.

#15
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Da, asa e m-am exprimat gresit, fisierele au fost amandoua codate Xvid cu Bink and Smacker si apoi redate pe DVD. Scuze.

Nu am facut codare in timp real, a fost dupa transfer.

Nu am folosit Nero Vision, am folosit un soft cu care a venit camera Picture Package.

Acum fac dnwld la Nero Vision sa vad cum e.

PC-ul este un Notebook Dell Inspiron 1300 si conform cu site-ul producatorului

http://www1.euro.del...s...;l=en&s=bsd

am 3 porturi USB 2.0.

Am sa incerc transferul aceleiasi secvente transferate cu firewire la un prieten acum pe USB.

In specificatiile Sony DCR-HC23 nu se specifica in mod clar ca e USB 1.1 sau 2.0, dar unde zice ca trebuie luat cablu USB ( ca nu se livreaza cu camera) se recomanda un cablu USB 2.0 ( de provenienta Sony evident).

Eu am unul pe care il folosesc si la un card reader si arata ca in poza. Eu nu stiam ca un cablu USB 1.1 e diferit de unul USB 2.0 ca de fapt USB -ul nu e dat de cablu, dar poate nu stiu eu bine.

Dupa ce incerc postez rezultatele, incerc si niste screen shot-uri poate isi da cineva seama pe unde e buba.

Attached Files



#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Incearca transfer si cu Windows Movie Maker, in format DV. Foloseste wizard-ul. Doar transfer.
Reda cu BSplayer. S-ar putea sa ai ceva naspa pe sunet, dar e OK.
Incearca tot cu WMM apoi si un transfer cu encodare cu tot in format wmv, cu setari bune. Vezi ce iese.

#17
vsebas

vsebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 12.11.2005
Am incercat inainte sa citesc postul tau.

Uite ce a iesit in screen shots.

Banui ca zici sa folosesc din Movie Maker

1. Capture Video
     Capture video from device

Asa am facut. Calitatea imaginii e mai proasta decat la firewire.

Uite ce spune si Gspot pe firewire si pe USB cu Movie Maker.

Daca ma uit bine e ceva gresit cand fac transfer dar nu-mi dau seama ce.

Am incercat si NeroVision. La mine merge sacadat si cu defazare intre imagine si sunet.

Attached Files


Edited by vsebas, 29 November 2006 - 23:03.


#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu inteleg de ce ai asa rata mica la formatul DV! Normal este 28800. Asta este transfer curat!
Seteaza DV pentru transfer ulterior in format DV!
Ce setari ai pus la WMM cu encodare? Pune-le la calitate maxima.
GSpot cu format DV arata audio LPCM. Audio ar trebui sa fie raportat ca la mine, codec necunoscut.
Prima poza, cea zimtata este corecta, arata bine, dar nu e foarte clara din cauza bitrate-ului mic, cum arata GSpot.
WMV-ului ii vezi proprietatile in Windows Media Player, vezi File, Properties. Zi ce arata acolo.
Soft-ul camerei cum face transfer-ul pe USB? Fara encodare, ai setari?
Incearca si cu WinDVDCreator.
Vezi post-ul meu de mai sus in care spuneam ca nu toate soft-urile fac transfer corect pe USB.
Apropos de cablu, si asta ar putea fi o cauza, dar nu prea cred.
Discul e defragmentat? Incearca sa scoti cablul de retea si sa dezactivezi antivirusul.
Incearca transferul pe USB si pe un alt PC, nu laptop. HDD-ul de laptop este lent(5400 rpm, cu buffer mic).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate