Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Player universal care nu are nevoie de codecuri

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Stiu ca am mai discutat despre KMPlayer, dar am simtit nevoia de un nou topic, dedicat numai acestuia.
Este vorba de un player extraordinar de atent lucrat, bazat pe MPlayer, care nu necesita instalare, nu necesita codecuri, reda tot ce e fisier video, fisier audio, ba chiar si imagini, si asta inclusiv din arhive zip, fara dezarhivare. De asemenea reda si stream-uri audio si video, ca si fisiere incomplete (in curs de download).

Poate fi gasit aici
http://www.kmplayer....s/downloads.php
iar aici puteti vedea ce stie sa faca
http://www.kmplayer....thread.php?t=63

Am instalat playerul (de fapt dezarhivat doar, nu cere instalare) pe un sistem nou instalat, fara codecuri, si a redat absolut tot ce a gasit. Suporta aproximativ tot ce este subtitrare, permitand si corectii de FPS sau delay.

E greu sa faci un topic sa ajunga sticky, dar parerea mea e ca ar merita ca lumea sa afle de acest player, pentru ca scuteste de bataie de cap pe 95% din utilizatorii de calculatoare (ma refer la cei care doar se uita la filme pe calculator, nu fac prelucrari).
Astept pareri pro sau contra.

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Pentru ca si eu inca sint in descoperirea acestui player, iata ultima descoperire: Am reusit sa redau filme in HDTV la 1920x1080 (pe care nu le puteam reda cu altceva) cursiv, fara probleme. KMP reduce dimensiunea filmului la marimea monitorului asa incit imaginea nu iese in afara.
Calculatorul meu: AMD Athlon 2500+, 512 MB RAM, ATI Radeon Maya II 9000 Pro cu 64 MB RAM.
Repet, cu alte playere nu am reusit sa vad fisiere HDTV.

Un alt link pentru download:
http://www.digital-d...e/kmplayer.html

#3
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Este un program excelent.

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ok imi place dar am o problema, cum reusesc sa il fac sa afiseze corect diacritice?
La MPC intra automat VOB-SUB care optiuni pentru asa ceva la playerul asta nu gasesc asta.

#5
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Cu F2 intri in Preferences.
Subtitles processing -> Font Style
Charset=East Europe

Asta e tot.

#6
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

 sorin61, on Nov 26 2006, 19:39, said:

Stiu ca am mai discutat despre KMPlayer, dar am simtit nevoia de un nou topic, dedicat numai acestuia.
Este vorba de un player extraordinar de atent lucrat, bazat pe MPlayer, care nu necesita instalare, nu necesita codecuri,...
Astept pareri pro sau contra.
O fi grozav, pacat ca l-au realizat folosind soft dezvoltat de alte persoane (VobSub), fara a respecta termenii licentei (GPL): http://sourceforge.n...forum_id=462894

Edited by tudor_turcu, 10 December 2006 - 19:11.


#7
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
tudor_turcu
Mda, se pare ca ai dreptate... Am postat pe forumul lor o atentionare referitoare la ce semnalai tu, si, surpriza... dupa doua ore au sters postul meu  :w00t:
In fine, ma intereseaza ca programul isi face treaba, dar nu e frumos din partea lor.

#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
A aparut versiunea 2.9.3.1200 (2007-01-01). Poate fi descarcat de la adresa
http://www.kmplayer....read.php?t=4189
Aduce imbunatatiri mai ales la partea de redare DVD (navigare, subtitrari, inclusiv closed captions) dar si la partea de captura.

#9
florin666

florin666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.07.2005
KMplayer este cel mai bun program pe care l-am folosit pentru filme. Dupa ce l-am incercat am dezinstalat BSplayer si Windows Media Player. Pur si simplu e cel mai bun.

Il recomand cu caldura, rupe!!

#10
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

 sorin61, on Nov 26 2006, 19:39, said:

Stiu ca am mai discutat despre KMPlayer, dar am simtit nevoia de un nou topic, dedicat numai acestuia.
Este vorba de un player extraordinar de atent lucrat, bazat pe MPlayer, care nu necesita instalare, nu necesita codecuri, reda tot ce e fisier video, fisier audio, ba chiar si imagini, si asta inclusiv din arhive zip, fara dezarhivare. De asemenea reda si stream-uri audio si video, ca si fisiere incomplete (in curs de download).

Poate fi gasit aici
http://www.kmplayer....s/downloads.php
iar aici puteti vedea ce stie sa faca
http://www.kmplayer....thread.php?t=63

Am instalat playerul (de fapt dezarhivat doar, nu cere instalare) pe un sistem nou instalat, fara codecuri, si a redat absolut tot ce a gasit. Suporta aproximativ tot ce este subtitrare, permitand si corectii de FPS sau delay.

E greu sa faci un topic sa ajunga sticky, dar parerea mea e ca ar merita ca lumea sa afle de acest player, pentru ca scuteste de bataie de cap pe 95% din utilizatorii de calculatoare (ma refer la cei care doar se uita la filme pe calculator, nu fac prelucrari).
Astept pareri pro sau contra.
iciz not KMPlayer, is KMPlayer

http://en.wikipedia.org/wiki/Kmplayer

#11
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Kang nu doarme ! (autorul KMPlayer) Continua update-urile si cu fiecare update playerul devine mai bun. De vreo luna suporta fisiere Quicktime fara a mai cere dll-uri externe, iar in ce priveste *.rm, am descoperit citeva fisiere real media pe care nu le-am putut vedea cu nimic altceva decit cu KMPlayer. Versiunea curenta este 2.9.1302.

#12
valy84

valy84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 16.05.2007

 sorin61, on Jun 11 2007, 15:03, said:

Kang nu doarme ! (autorul KMPlayer) Continua update-urile si cu fiecare update playerul devine mai bun. De vreo luna suporta fisiere Quicktime fara a mai cere dll-uri externe, iar in ce priveste *.rm, am descoperit citeva fisiere real media pe care nu le-am putut vedea cu nimic altceva decit cu KMPlayer. Versiunea curenta este 2.9.1302.

Eu l-am copiat si nu imi citeste fisierele in format *.rm se poate sa fie pt ca am ceva codecuri instalate pe calculator??????

#13
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 valy84, on Jun 12 2007, 17:02, said:

Eu l-am copiat si nu imi citeste fisierele in format *.rm se poate sa fie pt ca am ceva codecuri instalate pe calculator??????
Scuze pentru intirzierea raspunsului, dar probabil este util si pentru altii.
KMplayer suporta nativ Quick time acum, insa pentru fisierele real media autorul nu poate implementa filtre din motive de copyright. Din acest motiv trebuie facut un mic artificiu, prin instalarea (de fapt doar copierea) fisierelor *.dll care tin de real media in directorul programului.
Aici puteti gasi topicul despre real media pe site-ul KMPlayer
http://www.kmplayer....hread.php?t=357
lista codecurilor real media
Attached File  The_list_of_Real_decoders.png   2.62K   67 downloads
Aceste dll-uri pot fi gasite pe un alt calculator care are instalat real media, sau printr-o cautare pe net (eu am gasit pachetul in format zip pe internet). Atentie, nu copiati aceste fisiere in directorul Plugins (greseala frecventa, am facut-o si eu) ci direct in folderul KMPlayer.
Metoda a fost verificata ieri, cu succes, pentru fisiere care nu mergeau redate nici macar cu mplayer.

#14
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Sorin,am si eu o problema .Nu reusesc sa-l fac sa-mi incarce un codec extern,mai precis CoreAVC. Il adaug la filtre dar el il incarca tot pe ala intern. Si inca o problema sa-i zic :P .Se poate ca atunci cand dau dublu click pe film sa faca fullscreen-window ca la bs player in loc de play/pause ?
Ps: Da-mi si mie un link pls pentru dll-urile real media .

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

 flowrent, on Jun 25 2007, 09:07, said:

Sorin,am si eu o problema .Nu reusesc sa-l fac sa-mi incarce un codec extern,mai precis CoreAVC. Il adaug la filtre dar el il incarca tot pe ala intern. Si inca o problema sa-i zic :P .Se poate ca atunci cand dau dublu click pe film sa faca fullscreen-window ca la bs player in loc de play/pause ?
Ps: Da-mi si mie un link pls pentru dll-urile real media .
In ce priveste full screen cu dublu click, e simplu. Mergi in Preferences (cu F2 sau din meniu), General->Keyboard/Mouse, ai acolo Left double click, schimbi actiunea cu cea care te intereseaza (full screen).
Pentru a folosi un codec extern, tot in Preferences->Filter Control->Decoder Usage->External Decoder, acolo selectezi ce codec sa foloseasca cu prioritate.
Pentru dll-urile real media, caut un link pentru download si il postez.

#16
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Nu garantez ca linkurile sint bune, nu pot sa le verific din cauza unui filtru al serverului
http://www.greatall....item388187.html
http://soft.zdnet.co...06/385270.shtml
Daca le poate verifica cineva sa comunice care sint valabile pentru download dll-urile necesare.

O varianta de obtinere a dll-urilor, gasita pe un site italian.
Lanciate il setup di RealPlayer, ma fermatevi alla prima schermata, quella del disclaimer;

Spostatevi nella cartella C:\Documents and Settings\user\Impostazioni locali\Temp\ (assicuratevi di aver abilitato la visione dei files e cartelle nascosti);

Qui troverete la cartella d'installazione temporanea del RealPLayer, presumibilmente chiamata ~rnsetup;

Adesso individuate i seguenti files, copiateli ed incollateli nella cartella del KMPlayer:
\RACODECS\atrc.dll
\RACODECS\cook.dll
\RVCODECS\drv1.dll
\RVCODECS\drv2.dll
\RVCODECS\drvc.dll
\RVCODECS\hxltcolor.dll
\pncrt.dll
\RACODECS\raac.dll
\RVCODECS\rv10.dll
\RVCODECS\rv20.dll
\RVCODECS\rv30.dll
\RVCODECS\rv40.dll
\RACODECS\sipr.dll

Infine potete annullare l'installazione del RealPlayer lanciata in precedenza.

Traducerea: Initiati instalarea RealPlayer, dar va opriti la Disclaimer (acolo unde trebuie sa fiti de acord...)
Mergeti in C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Temp\
Acolo veti gasi fisierele temporare de setup ale RealPlayer, probabil ~rnsetup
Asigurati-va ca puteti vedea fisierele ascunse
Copiati fisierele
\RACODECS\atrc.dll
\RACODECS\cook.dll
\RVCODECS\drv1.dll
\RVCODECS\drv2.dll
\RVCODECS\drvc.dll
\RVCODECS\hxltcolor.dll
\pncrt.dll
\RACODECS\raac.dll
\RVCODECS\rv10.dll
\RVCODECS\rv20.dll
\RVCODECS\rv30.dll
\RVCODECS\rv40.dll
\RACODECS\sipr.dll
E bine sa le salvati undeva pe alt drive al computerului pentru o instalare ulterioara, in caz ca reinstalati Windows.
Acum puteti anula instalarea RealPlayer.
Succes !

#17
sakura_aniki

sakura_aniki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2007
am nevoie de un program care face print screen-uri(cum face BSplayer) pe care sa mearga RV40
programul asta face print screen-uri ?

#18
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Sigur ca face,
<Click dreapte> Capture
sunt acolo o gramada pe posibiliati, capture audio, capture frame, Formate (bmp, jpg, png), dimensiuni, cu/fara subtitrare etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate