Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cresterea iepurilor

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
1194 replies to this topic

#37
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Trebuie tinut cont si de abatorizare , pentru ca daca vrei sa vinzi iepure la carcasa trebuie sa ai sau sa-i duci la un abator autorizat !

#38
eradu

eradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008
poate ar fi profitabili iepurii mai ales daca ai pamant bun la tara si ii cresti intr-un sistem mai extensiv, costuri de productie minime,
despre afacerile alea in care cica iti vinde famile, matca, destul de scump dar iti promite ca iti preia productia pt export, eu nu prea am incredere in asa ceva, s-a facut schema respectiva in multe domenii... cu melci, chinchila, prepelite, etc. si n-au iesit prea bine

#39
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Abator de iepuri gasiti in Bulgaria la Silistra (aproape de vama veche) si in Ungaria la Debrecen. Cand o sa fac rost si de contacte am sa postez aici.

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
zicea cineva ca dejectiile iepurilor sunt ingrasaminte. este valida afirmatia? eu eu stiu ca sub custile de iepuri la tara nu crestea nimic...tata imi spunea ca dejectiile sunt acide si omoara tot.

#41
vali_hd_2001

vali_hd_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.10.2007

 anknic, on 2nd April 2010, 18:04, said:

zicea cineva ca dejectiile iepurilor sunt ingrasaminte. este valida afirmatia? eu eu stiu ca sub custile de iepuri la tara nu crestea nimic...tata imi spunea ca dejectiile sunt acide si omoara tot.

sunt acide.

Lasat gunoiul la putrezit 1-2 ani si administrat in cantitati reduse este bun

#42
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010
Probabil ca cea mai profitabila afacere cu iepuri e cea cu iepuri furati. Daca  reusesti sa fii destul de inuman incat sa furi iepurasii altuia, fara sa te gandesti deloc la consecintele actiunii tale, fara sa-ti pese ca poti sa nenorocesti in felul asta viata unui om, ai in mod sigur profit. Probabil ca asa s-au socotit si cei care au hotarat sa-mi ia din curte cei cinci iepurasi de talie mare pe care eu ii consideram de companie, si asta chiar inainte de Paste. Vreau sa cred ca nu stiau ce inseamna iepurasii aceia pentru mine ( dar pot citi asta aici, daca au curajul sa vada cata suferinta au provocat).  Intrebarea e daca merita sa faci profit cu pretul vietii altui om. Eu sper ca am sa reusesc sa conving ca nu. Oamenii astia au provocat o drama majora in viata mea si a familiei mele si nu am de gand sa trec peste asta. Iepurasii aceia sunt viata mea si disparitia lor m-a traumatizat ingrozitor.  Si cel mai tare ma ingozeste ideea ca au fost omorati. Nu pentru asta am investit tot ce am avut in ei. Acum ii caut intruna si nu am de gand sa ma opresc. Tot ce imi doresc e sa-i gasesc, dar indiferent de rezultat, nu voi avea liniste pana cand nu voi face tot ce pot ca asa ceva sa nu se mai intample nimanui. Mi-e teama ca asta va ingreuna viata crescatorilor cinstiti, dar trebuie sa avem grija si de vietile oamenilor. Problema cu iepurasii, chiar si cei de talie mare, e ca devin tot mai populari ca animale de companie  si asta complica situatia foarte mult. Eu cred ca mai de viitor in cazul iepurasilor ar fi serviciile pentru animale de companie si de protectie. Chiar daca suntem in criza, nu putem uita ca unii oameni pot avea de suferit daca lucrurile nu sunt bine controlate in cazul asta.

Pentru cei care vor sa ma ajute sa-i gasesc, aici pot citi anuntul de cautare cu recompensa.

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar cum au intrat in garaj?

Ai chemat politia? Sa vina sa ia amprente, eventual si cu un caine sa le ia urma? Ce oameni nenorociti!

Sunt putine sanse sa-i mai gasesti in viata! In plus nici comunitatea nu te ajuta ca de, tu esti de la oras si acolo esti "venetica"! Daca te tin curelele (sufletul), cel mai usor uiti daca iti cumperi altii in loc! Dar, daca faci asta fa o "cazemata", exagerez putin, ca sa mai aiba acces usor acolo! Daca ai internet free acolo, cumpara o camera, sa poti vedea (si inregistra)pe net in direct imagini de acolo!

#44
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ia-ti un sistem de supraveghere video pe viitor. eventual poti monta si camere dummy (false) pentru a intimida hotii.

imi pare rau de iepurii tai, sincer, sunt sanse sa fie de ceva vreme digerati...

dar, exista si minuni :)

#45
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010
Din nefericire, nu era lacat acolo. Am vrut sa pun sistem de alarma, dar am amanat pentru ca erau alte urgente. Oricum, nu mi-am imaginat ca cineva ar face asta, mai ales ca e foarte aproape de Timisoara, in centrul satului, pe soseaua principala, langa casa primarului si la cativa zeci de metri de sectia de politie. Suspectez ca erau niste oameni care aveau informatii din interior, probabil de la cei care mai lucrau uneori gradina noastra. Dar politia a facut eforturi minime. L-au intrebat pe unul daca e el, si cam atat am vazut eu. De prelevare de amprente nici vorba. Eu m-am straduit sa alertez oamenii din sat si chiar le-am dat o sansa hotilor sa isi repare greseala. O sa continui sa ii caut si sa spun altora ce am patit, pentru ca nu pot trece asa usor peste asta si pentru ca vreau ca altii sa invete din greseala mea.

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum, cel mai bine ar fi sa depasesti momentul, ca mai dai in altele si tot nu rezolvi nimic! Trebuia sa stii ca la romani furatul e un sport national! Pacat ca a trebuit sa treci prin asa ceva! Acum sunt sigur ca nu o sa uiti asta, mult timp! De gasit, putin probabil! Dar speranta moare ultima! Bine ca nu a fost mai rau! Ai famile, copii sanatosi, servici! Sunt lucruri mult mai tragice care potential pot sa se intample! Nu mai pune la suflet ca pot veni si altele! Asa a fost sa fie! Fii tare!

#47
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010

 dorel232004, on 15th April 2010, 14:46, said:

Acum, cel mai bine ar fi sa depasesti momentul, ca mai dai in altele si tot nu rezolvi nimic! Trebuia sa stii ca la romani furatul e un sport national! Pacat ca a trebuit sa treci prin asa ceva! Acum sunt sigur ca nu o sa uiti asta, mult timp! De gasit, putin probabil! Dar speranta moare ultima! Bine ca nu a fost mai rau! Ai famile, copii sanatosi, servici! Sunt lucruri mult mai tragice care potential pot sa se intample! Nu mai pune la suflet ca pot veni si altele! Asa a fost sa fie! Fii tare!


Iti multumesc mult pentru incurajare. Ma bucur sincer ca exista si oameni intelegatori. Dar va fi mult mai greu sa trec peste asta decat pare din afara. Nu vreau sa intru in detalii. Pot sa-ti spun doar ca pentru mine ei erau copiii mei. Eu nu am alti copiii. Si daca am facut greseala asta, va trebui sa o platesc si eu. Poate ca pe ei sunt sanse mici sa-i mai gasesc, dar hotii vor afla ce au facut. Si se vor gandi de doua ori inainte sa mai faca asa ceva.

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Auzi, tu sa termini cu "prostiile"! In viata poti sa ai atatea nenorociri ca astea pot parea...felicitari de o reusita! Nu se termina viata aici! Nu vreau sa-ti dau exemple de ghinioane, ca poate si vin, daca tot le pomenim! Vezi, un impuls ai avut sa pui lacat, dar ai considerat ca ai altceva mai important de facut in momentul ala! Nu iti lua mai mult de o ora! Dar asta e! Totusi sunt 2 iepuri! Stiu erau ca 2 copii, dar acum daca te tot gandesti la ei tot nu o sa-i aduci inapoi! In mod sigur cei din sat stiu cine i-a luat, dar nu spun ca sa nu se afle ca au spus ei! Si pe ei chiar ii distreaza asta, ca ai patit asa un ghinion! Au, chiar daca nu recunosc, o boala pe oraseni! Auzi, vii tu de la oras si ai casa langa primar, iar ei traiesc in maghernite la capatul ulitei! Cand te mai vedau ca dadeai atata atentie la 2 iepuri ii apuca si mai tare boala pe tine! O sa afli pana la urma cine ia luat, ca se mananca si aia de cur unii pe altii, dar degeaba, ca atunci o sa ai deja depasit momentul! Eu in locul tau acum mi-as cumpara un catel! Sunt mult mai afectuosi decat iepurii! Si poti sa-l duci dupa tine! Te poti juca si iubi cu el tot timpul! Fi optimista! Noi suntem alaturi de tine!

#49
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010
Aveam un doberman care tocmai murise cu putin timp in urma. Abia imi revenisem dupa ce am pierdut catelusa. Stiu cat de afectuosi sunt cateii, dar si iepurasii pot fi, daca ajung sa te cunoasca bine. Am avut un iepuras care imi statea toata ziua in poala si ma lingacea. Deocamdata nu mai vreau nici un animalut. Iar despre nenorocire, nu ma gandesc la mine. Ma gandesc la iepurasii aia care nu aveau nici o vina nici pentru greseala mea, nici pentru rautatea altora. Va multumesc la toti pentru gandurile bune si pentru ca v-ati luat din timpul vostru ca sa-mi raspundeti. Ma ajuta mult sa vad ca nu toti oamenii sunt indiferenti. Cat despre viitor... cred ca ar fi bine sa fac asa cum imi spune sufletul, pentru ca vad ca are intotdeauna dreptate si voi vedea ce va fi. Oricum, stiu ca viata nu se termina aici.

Edited by elisia, 15 April 2010 - 17:27.


#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 elisia, on 15th April 2010, 18:14, said:

ar fi bine sa fac asa cum imi spune sufletul, pentru ca vad ca are intotdeauna dreptate si voi vedea ce va fi. Oricum, stiu ca viata nu se termina aici.
De asta poti fi sigura! Succes, sanatate si mult noroc!

#51
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Pana una alta, ca sa-ti treaca necazul, ar trebui sa-ti cumperi un catelus, preferabil un mioritic sau un dog, cu cat mai mare si mai rau cu atat mai bine, sa-l tii liber in curte, sa vedem daca mai vin la furat...

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eureur, on 15th April 2010, 18:32, said:

Pana una alta, ca sa-ti treaca necazul, ar trebui sa-ti cumperi un catelus, preferabil un mioritic sau un dog, cu cat mai mare si mai rau cu atat mai bine, sa-l tii liber in curte, sa vedem daca mai vin la furat...
Si daca ii da otrava vreunul fara suflet si mai moare in bratele tale? Exact ce ii trebuie! Mai bun e unul mic sa poti sa-l duci cu tine peste tot.

#53
elisia

elisia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2010
Da, cand o sa-mi mai iau catel, o sa fie sigur mare si aparent fioros. Poate tot doberman. Dar n-o sa-l chinui sa stea de paza. O sa-l iau cu mine. Pentru paza o sa pun o tona de alarme.
Multumesc mult la toata lumea. Mult noroc si voua  ^_^

Edited by elisia, 15 April 2010 - 17:48.


#54
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
asa... am lasat vre-o 5 zile intre postarea ta si raspunsul meu ca sa fiu sigur ca nu sunt luat de val.
1.Intr-o oarecare masura iti inteleg durerea. dar nu 100%. esti pe un topic de agricultura, intr-un loc in care se doreste sa se afle dc e rentabila cresterea iepurilor. asta inseamna si sacrificare. ca ai 2-3 iepuri si ii tii in casa ... deja ar trebui postat pe aria PET. noi nu vb de animale de companie, ci de crestere/sacrificare/profit.
Oricat mi-ar placea caprele/puii pe care ii am in curte, sunt foarte constient ca intr-o zi va trebui sa le vand/tai (abia astept niste pastrama de capra. deja stiu si cine e pe lista).
2.Nu vreau sa fiu nesimtit, dar ... cu banii pe care ii bagi intr-un caine/2-3 iepuri de companie nu mai bine ai ajuta un copil orfan? ma revolta la culme vazand potai la salon de infrumusetare (etc) cand sunt o groaza sa copii care si-ar dori un dram de afectiune. Cumpara o ciocolata pe saptamana si du-o unui orfan, si petrece 30 min cu el/ea...
cu respect,
katilinus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate