Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Honda Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
man1ak

man1ak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.11.2006
M-am decis sa ma fac turnator. Victima: Honda Romania (Carpati Motor si nu numai).

Sunt posesor de Honda Civic 2003 Sedan, foarte multumit si fan inrait al marcii. Am asteptat pana in 2006 pentru a ma hotara sa imi cumpar Accord 2.4i. Am fost la dealer: raspunsul a fost ca nu exista pe stoc, trebuie comandata, dureaza 4 luni. Mentionez ca este vorba de varianta M/T, cea A/T fiind pe stoc la momentul respectiv. Cum ma aflu printre cei care considera ca A/T-urile sunt complet inutile, in special cand sunt imperecheate cu un motor bun, am decis sa astept cele 4 luni.

In toata perioada de asteptare m-am conversat cu dealer-ul (Asko), de altfel o companie buna, cu oameni de calitate, pentru a afla statiul in care se afla comanda. De fiecare data raspunsul a fost ca masina este pe drumul cel bun. Asta pana in Octombrie cand am pus intrebarea cheie: va fi livrata in Noiembrie, conform planului, sau nu. Inutil de mentionat ca aceasta intrebare a devenit una filozofica, cu un raspuns greu de gasit. Dupa 1 luna de insistente (eu catre Asko, acesta catre Carpati) am aflat raspunsul: nu va putem livra masina. Ori va alegeti varianta A/T ori va dam banii inapoi. Cata generozitate. Motivul: de la 1 Octombrie toate importurile au fost preluate de Honda Trading Romania, adica Honda in toata regula. Asa deci...

Serios afectat de acest raspuns (repet, sunt indragostit de acea masina) am decis sa merg, impreuna cu dealerul, la Honda Trading. Le-am expus problema. Raspunsul lor: nu ne ocupam noi de comenzile date inainte de Octombrie. Intrebare: dar cine se ocupa? Nu stim, dar probabil ca dealer-ul initial. Booon....

Convins fiind de minciuna celor de la Carpati am sunat inapoi si le-am solicitat sa imi trimita detaliile comenzii pe care au lansat-o in Japonia. Raspunsul: in vreo 2-3 zile, ca nu e fata aici. OK. Sun pentru 3 zile: previzibil -> fata nu a venit, incercati peste 3 zile. Nu mai astept deloc. Nu mi se pare normal sa astept "fata" care stie sa lucreze pe calculator. Evident, nervozitatea crescuta. Mi se spune: nu a venit fata, nu va pot da nimic. Solicit: doresc o intalnire cu cineva din management-ul superior al firmei. Raspuns: n-avem. Ma enervez si mai tare si ii spun domnului cu pricina (pentru cunoscatori, numele dumnealui este Andrei Benzal) ca se poarta ca un 'neica nimeni'. Mare gresala. Am aflat cu aceasta ocazie ca 'eu ma port ca un neica nimeni'. Asa stand lucrurile, cel mai potrivit lucru care se putea face: inchiderea telefonului. Nu ma intelegeti gresit: dansul a inchis telefonul, nu eu. Ca doar el nu accepta nervii unui client nemultumit. Mi se pare normal.

Am facut rost de numarul de telefon al sefului Carpati. Un adevarat gentleman. 'Din pacate nu va mai putem onora comanda. Nu stim ce s-a intamplat cu ea pentru ca Honda nu ne-a dat nici o confirmare. Nu ne mai ocupam noi, ci Honda Trading'. Mai sa dea dracii in Honda. Chiar asa, sa nu ii intereseze o comanda data de un client.

Ce ramane de facut: am dat telefon la Honda Trading UK, responsabila de Europa. Am lasat un mesaj (cam desumflat, vroiam sa stau de vorba cu o persoana, nu cu un robot cu voce masculina). In 20 de minute primesc telefon de la o doamna care doreste sa afle problema. Ii spun ce si cum si imi promite ca se rezolva. Foarte politicoasa, mi-a multumit ca sunt posesor de Honda. Si inca o data ca am mai comandat una. Frumoase cuvinte, parca ceva mai bine decat sa mi se inchida telefonul. Am primit promisiunea ca voi fi contactat prin mail. Pana acum nu au reusit aceasta performanta, dar eu sunt rabdator (doar am stat 4 luni jumate pana acum, nu?).

Cert este un lucru: cand am comandat masina in Iunie 2006 nu m-a interesat nici o alta masina de pe piata. Nici nu am facut comparatii de pret, performante etc. Chitit Honda Accord 2.4i Executive Navigation M/T. Acum lucrurile nu mai stau asa. E greu de gasit o masina care sa aiba echilibrul Hondei (pret - eleganta - sportivitate), dar daca accepti un compromis se poate. In cazul meu compromisul pare a fi pretul. Pentru ceva mai multi bani exista Mazda6 MPS care are aceeasi eleganta coroborata cu o sportivitate mult superioara.

Nu m-am hotarat inca, dar daca nu voi primi raspuns de la Honda in curand, o voi face.

Si iata cum Honda (nu conteaza ca e vorba de un dealer autorizat sau chiar de japonezi) a reusit sa isi convinga clientul sa aleaga o alta japoneza. Bravo Honda, oriunde te-ai afla.

Scuze pentru stilul expandat, dar cred ca merita sa aflati si voi experienta unui fost mare fan Honda.

Sa traiti.

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hmm.. pe aia(adica carpati motors) i-a durut la basca probabil dupa ce au pierdut statutul de importator. Naspa e ca si asko nu prea avea cum (banui) sa ii preseze, mi se parea normal ca cei de la asko sa faca ceva mai mult..

#3
man1ak

man1ak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.11.2006

 romaximusro, on Nov 26 2006, 18:11, said:

hmm.. pe aia(adica carpati motors) i-a durut la basca probabil dupa ce au pierdut statutul de importator. Naspa e ca si asko nu prea avea cum (banui) sa ii preseze, mi se parea normal ca cei de la asko sa faca ceva mai mult..

Cei de la Asko au fost foarte saritori. Din pacate nu par a avea parghiile necesare. Si cei de la Honda Trading au fost ok, in sensul ca au promis ca vor cauta o masina similara pe alte piete din Europa. Pana acum, insa, nimic.

Inca mai sper ca voi primi un tel/mail ceva prin care sa ma anunte ca au gasit o masina. Numai ca o fac fara entuziasm. Aia e.

#4
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
imi pare rau sa aud de patzania ta... ce pot sa spun este ca am mai auzit astfel de cazuri, in perioada de sfarsit a CM ca si importatori. Ca idee generala, se pare ca CM (scuzati cacofonia) a aplicat tactica strabuna a pamantului parjolit. Au incasat bani, vandut masinile pe considerente doar de ei stiute, dupa care au spus: "Nu ne mai intereseaza, nu e problema noastra, plangeti-va la HTRo, ei sunt importatorii acum".

Problema asta nu a avut-o doar Asko, ci si alti dealeri din teritoriu. Vei mai gasi alte vre-o doua situatii asemanatoare pe forumul Honda.

#5
man1ak

man1ak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.11.2006

 cryo, on Nov 27 2006, 16:07, said:

imi pare rau sa aud de patzania ta... ce pot sa spun este ca am mai auzit astfel de cazuri, in perioada de sfarsit a CM ca si importatori. Ca idee generala, se pare ca CM (scuzati cacofonia) a aplicat tactica strabuna a pamantului parjolit. Au incasat bani, vandut masinile pe considerente doar de ei stiute, dupa care au spus: "Nu ne mai intereseaza, nu e problema noastra, plangeti-va la HTRo, ei sunt importatorii acum".

Problema asta nu a avut-o doar Asko, ci si alti dealeri din teritoriu. Vei mai gasi alte vre-o doua situatii asemanatoare pe forumul Honda.

Este foarte posibil ca masina mea sa fi fost de fapt importata, dar vanduta catre altcineva. Altfel nu imi pot explica tacerea lor de mormant cand vine vorba de detaliile comenzii. Pentru ca nu imi vine sa cred, nici mort, ca cei de la Honda ar fi tacut ca soarecii-n siloz si nu ar fi spus ceva despre respectiva comanda. Chiar si "voua nu va mai dam, le dam celor de la HT" si tot ar fi fost un raspuns. Dar astia sunt romanii de la Carpati. Le urez vanzare buna. A afacerii falimentare.

#6
cris2000

cris2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.07.2005
Din pacate am avut experiente asemanatoare cu Asko si cu CM. Ambii dealeri m-au dus cu vorba din august. Am avut inspiratia ca in septembrie sa apelez la alt dealer (recomandat de mai multi posesori de Honda) asa ca mi-am schimbat impresia despre un dealer auto - se poate face business si altfel. Sunt foarte multi dealeri auto din Romania (Honda nu face exceptie) care trateaza clientii ca pe clientii unei tarabe din piata si din pacate incompetenta unui astfel de vanzator te impinge spre alta masina.
Sfatul mea este sa nu-ti pierzi increderea in masinile Honda - am 1400 km cu o Honda Accord 2.0 si sunt ffff incantat de achizitie.

#7
Dok

Dok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 11.02.2004
Traiasca ATI IASI, cel mai bun dealer Honda din Romania. Inca ii sunt dator cu o lada de bere lui Ionut de la Ati si i-am promis ca urmatoarea masina Honda o voi lua de la el.
Daca vreti sa va cumparati o Honda dati-mi un PM si va trimit datele de contact ale dealerului din IASI.

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ti-ai luat Honda civic dok?

#9
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
CR-V

#10
Dok

Dok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 11.02.2004
Momentan ca a venit iarna am trecut pe un CR-V dar deja cochetez cu ideea de Honda Accord 2.0ivtec ES sau Civic 1.8i

Inca nu am m-am hotarat pe ce drum voi merge, dar cert este ca CRV-ul este super. Nu am sa ii reprosez nimic dupa 4000km.

@Man1k ai PM cu datele de contact.

#11
dspanache

dspanache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2007
Salut,
Am patit-o si eu cu carpati motors, o adunatura de incompetenti.
As vrea si eu un PM cu date de contact ale unui dealer care poate da un alt raspuns decat "mai asteptati vre-o luna si vedem, poate aveti noroc". Cumparatul unei masini a ajuns o problema de noroc, si poate dura un an de zile.
Civic executive negru (poate accept si sport in loc de executive), atat vreau, astept si 2-3 luni, dar sa nu fie "o chestie de noroc".
Inainte sa ma duc in Germania, poate gasesc pe aici un dealer care poate da niste termene.

Thx.

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cica ati motors ar fi unul din acei dealeri de care vorbesti tu, din ce am citit despre ei, sunt tipi seriosi:

Iasi

Dealer:


Ati Motors Company

Adresa:


Soseaua Pacurari 141

Tel / Fax:



0232 256 100, 0232 256 200

#13
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
Naspa. Eu tocmai am platit avansul pentru un Accord, dealerul din Bv mi-a promis ca o livreaza pana la sfarsitul lunii asteia (iulie 2007). Va tin la curent.

#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 u2_2, on Jul 14 2007, 02:11, said:

Naspa. Eu tocmai am platit avansul pentru un Accord, dealerul din Bv mi-a promis ca o livreaza pana la sfarsitul lunii asteia (iulie 2007). Va tin la curent.

nu cred ca cei din bv fac probleme pt ca am vazut ca livreaza honde pe banda rulanta :D . Defapt daca stau bine sa ma gandesc primele noutati in materie de honda le-am vazut in bv.

Edited by cosmin_miu, 14 July 2007 - 06:52.


#15
u2_2

u2_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006
Bag de seama ca postul meu nu are ce cauta aici... M-a sunat dealerul si mi-a confirmat livrarea, practic in jumatate din timpul comunicat initial.
Cosmin, ai avut dreptate.

Bafta tuturor!

#16
dioSRL

dioSRL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.10.2002
Cel mai bine, la genul asta de masini, e sa iei de pe stoc. Cel putin in Romania e sfant. Am dat comanda undeva pe 5 ianuarie, iar masina  fost livrata in vreo 10 zile, din zona libera. Asko. Pana acum (30.000 km) multumit si de dealer, si de service, si de masina. Regret ca nu am avut bani de 2.4 Executive M/T ca si domnul de mai sus. Oricum, cred ca urmatoarea masina va fi Mazda 6 MPS, modelul nou, cand o aparea ...

Edited by dioSRL, 24 September 2007 - 14:47.


#17
GSPI

GSPI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2007
la fel am patit si eu cu CA ,niste incompetenti
de la 2 saptamani cat au zis s-a ajuns la 3 luni"daca aveti noroc"

Am gasit un dealer la Craiova = Japan Cars Srl,dealer privat care aduce masinile din DE sau Belgia,depinde de unde le gaseste pe stoc,exact la aceleasi preturi ca in lista Honda Trading,la un termen de maxim 15 zile.Am un prieten care are 2 masini de la ei!

eu azi am platit avansul la o Civic Type S si acum astept sa vedem cat sunt de seriosi.

bafta

#18
maktweet

maktweet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 03.07.2008
Honda Jazz: facut comanda la inceput de aprilie, venit masina de pe stoc - 10 aprilie.
Nici un pic de consum nervos, totul simplu, rapid, eficient.
Nota 10 pt. Asko.

Idem cineva de la mine de la job: Honda Civic Sedan, venit masina in 5 zile de la comanda. Tot Asko.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate