Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Incarcarea valorilor din Access in VB

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
blu3pc

blu3pc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2006
Sa va explic pe scurt ce am si ce doresc sa fac, dar nu imi reuseste.
Deci lucrezi pe VB6 si am un form in care fac calcule. De exemplu la apasarea butonului "calculare" imi ia informatia [doar valori numerice] din casetele text si o inmulteste de exemplu cu 10. Rezultatul imi este afisat intr-un label. Toate datele acestea, cele introduse si rezultatele, sunt salvate intr-o baza de date in acces, o baza simpla cu niste tabele. Toate bune si frumoase pana acum.

Ce nu reusesc sa fac este sa iau din baza de date valorile cu care se fac inmultirile(in exemplu meu nr 10). Poate ma puteti ajuta cu cateva detalii, am cautat prin carti dar nu am gasit o carte care sa trateze VB si Access in acelasi timp si sa ofere exemple concrete. Din ce am vazut eu imi trebuie ceva in SQL dar acesta este un limbaj cam necunoscut pentru mine.

Problema mea s-ar rezuma cam asa. Ce functiii sa folosesc ca sa pot lua valori numerice dintr-un tabel Access si sa le transform in constante in formul respectiv.

Multumesc anticipat.

#2
ionut_y

ionut_y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.06.2005

 blu3pc, on Nov 25 2006, 00:57, said:

Sa va explic pe scurt ce am si ce doresc sa fac, dar nu imi reuseste.
Deci lucrezi pe VB6 si am un form in care fac calcule. De exemplu la apasarea butonului "calculare" imi ia informatia [doar valori numerice] din casetele text si o inmulteste de exemplu cu 10. Rezultatul imi este afisat intr-un label. Toate datele acestea, cele introduse si rezultatele, sunt salvate intr-o baza de date in acces, o baza simpla cu niste tabele. Toate bune si frumoase pana acum.

Ce nu reusesc sa fac este sa iau din baza de date valorile cu care se fac inmultirile(in exemplu meu nr 10). Poate ma puteti ajuta cu cateva detalii, am cautat prin carti dar nu am gasit o carte care sa trateze VB si Access in acelasi timp si sa ofere exemple concrete. Din ce am vazut eu imi trebuie ceva in SQL dar acesta este un limbaj cam necunoscut pentru mine.

Problema mea s-ar rezuma cam asa. Ce functiii sa folosesc ca sa pot lua valori numerice dintr-un tabel Access si sa le transform in constante in formul respectiv.

Multumesc anticipat.

Daca te-am inteles eu : ai reusit sa adaugi date dar nu reusesti sa le extragi din baza de date ....sa le aduci in textbox-uri. Cea mai simpla metoda este sa folosesti controlul DATA,el face o buna legatura intre baza de date Acess si formularul tau,iti ofera si butoane de navigare intre inregistrari.

Pentru controlul Data stabilesti DatabaseName cu calea catre baza de date (fisierul .mdb),
la un textbox stabilesti proprietatea  DataSource cu numele controlului Data (il selectezi din lista) iar
la proprieatea DataField  alegi numele campului ce va fi afisat.Rulezi si tb sa mearga....

#3
NICOL2008

NICOL2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2008
Am nevoie de ajutor pentru vb in acces.Trebuie sa aplic o functie scrisa in VB pentru o tabela careia i-am facut un formular.
Am atasat formula unei proceduri evenimet direct pe formular si functioneaza.Inconvenientul este ca tb sa accesez comanda pe fiecare inregistrare.
Am scris instructiunea intr-un modul ,si-i dau run dintr-un macro .Nu merge!!!nu recunoaste nici o variabila desi le-am declarat din nou pe toate.Am citit ca s-ar putea rezolva cu instrctiuni openDataBaze,openRecordset ....
daca ma poate ajuta cineva....multumesc mult.
E posibil sa apelez o procedura vb dintr-o fraza SQL?
Nu pot rezolva printr-o SQL CU IIF -URI, sunt o groaza de conditii,e vorba de amortizare degresiva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate