Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

microfon fara fir

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Stie cineva  o schema pt un microfon fara fir cu receiveru la distanta mica?? Si microfonul trebuie sa fie ff mic. Ideea este ca trebuie sa intre intr-un capac de stilou si receptorul ar fi in buzunarul de la piept!! Receptorul poate fi  atat de mare cat sa intre in buzunarul de  piept!!  Deci distata dintre microfon si receiver este relativ mica, tinand cont ca stiloul este tinut in mana!! Ceva linkuri catre pagini ar fi de asemnea bine venite!!

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Vrei sa faci cuiva "o cheie" si nu stii cum?:)

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vezi ca pe la germanos este un reportofon care are un microfon wireless suplimentar ce bate vreo 20m (l-am testat)
numai ca este putin mai mare decat vrei, adica carcasa este mai mare si include si o baterie de 1.5v din cele subtiri de telecomanda
banuiesc ca daca il desfaci si folosesti doar placa din interior + o baterie de ceas ai rezolvat pb

#4
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
si cat e reportofunul?? ce model e?? de cine e facut!!!? Nu vreau sa fac nici o "cheie"!! :) Imi trebuie la un examen!!

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
sa faci ce cu el la un examen? organizezi flagrante? stiam ca nu se iau in calcul ca dovezi decat daca a fost stiuta de politati organizarea lui si parca trebuia mandat. oricum, tu nu poti inregistra o pers fara acordul ei.

ps: ce e aia cheie ?

#6
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
hmm....am avut nevoie si eu de asa ceva...insa pana la urma l-am luat de la niste tipi din regie....era  facut cu smd-uri...se alimenta la un ag13 parca...sau 2..si era deja bagat intr-un pix...am dat cam 300k lei acum 4 ani...(si-a scos saracul banii de multe ori..:D)

insa inaite sa il cumpar pe ala...m-am mai doc si am incercat eu sa fac...in continuare o sa iti prezint cateva scheme...

1.  Acesta este un mic emitator 'de spionaj' (încape intr-un chibrit). Functioneaza pe FM (88-108Mhz).

cam asta e schema...
[ http://www.control.go.ro/electronics/details/schema%20emitator.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


si cam asa arata produsul final
[ http://www.control.go.ro/electronics/details/picture%20322.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe asta l-am incercat si eu ...parca a dat rezultate...da' nu cine stie ce...


PS: sursa: www.control.go.ro       mai exact de aici

#7
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
2...Simple FM transmitter

This circuit is a simple two transistor (2N2222) FM transmitter. No license is required for this transmitter according to FCC regulations regarding wireless microphones. If powered by a 9 volt battery and used with an antenna no longer than 12 inches, the transmitter will be within the FCC limits. The microphone is amplified by Q1. Q2, C5, and L1 form an oscillator that operates in the 80 to 130 MHz range. The oscillator is voltage controlled, so it is modulated by the audio signal that is applied to the base of Q2. R6 limits the input to the RF section, and it's value can be adjusted as necessary to limit the volume of the input. L1 and C6 can be made with wire and a pencil. The inductor (L1) is made by winding two pieces of 24 gauge insulated wire, laid side by side, around a pencil six times. Remove the coil you have formed and unscrew the two coils apart from each other. One of these coils (the better looking of the two) will be used in the tank circuit, and the other can be used in the next one you build. The antenna (24 gauge wire) should be soldered to the coil you made, about 2 turns up from the bottom, on the transistor side, and should be 8-12 inches long. To make C6, take a 4 inch piece of 24 gauge insulated wire, bend it over double and, beginning 1/2" from the open end, twist the wire as if you were forming a rope. When you have about 1" of twisted wire, stop and cut the looped end off, leaving about 1/2" of twisted wire (this forms the capacitor) and 1/2" of untwisted wire for leads.


dezavantaj:....e MARE....iti trebuie un penar intreg...nu doar un stilou...

Attached Files



#8
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
hm....inca unul mare...

ps: L1...7 turns on a quarter inch plastic former with a tuning slug

Attached Files



#9
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
shit....nu mai gasesc schema unuia care l-am facut a dat rezultate bune...era cu un singur tranzistor...si mergea la 1,5-3v...asta a mers bine.da' nu mai dau de schema...

sper sa te ajute schemele de mai sus....si ca receptor poti folosi orice receptor de fm...care sunt pe piata la greu...de la cel mai mic(cat o cutie de chibrit) pana la cel mai mare...

#10
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
incearca te rog sa gaseti schema ca as avea mare mare nevoie de el
!!
si eventual si schema de receiver care sa fie maxim cat 3 sferturi de pachet de tigari. receiverul tre sa il conectez printr-p statie la o statie, sau la un mic de mobil.!

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
reportofonul este vreo 5 milioane, firma DENPA :) , nu mai retin exact modelul dar este singurul cu microfon wireless
ps. este digital, poti inregistra 24 ore la calitate minima....
poti sa descarci in pc ce ai inregistrat, vine si cu cablu usb

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
AEON   baga si un link draga!
Nu de alta dar ... o recomandare completa de obicei..are si un link :)


http://www.azb2c.com....asp?category=2

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai nu stiu nici un link....eu am vazut repotofonul in magazin si l-am cumparat pt cineva, nu am studiat pe net caracteristici amanuntite
intradevar, acela este, eu am luat modelul USB-24
merge binisor, softul cu care vine este cam "din topor", oarecum lent dar functional

#14
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Da emitator ala de la control.go  de la ce distanta se prinde???

#15
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
naspa ca antena trebuie sa aibe cam 5-1o cm....cu antena :D:D:D


ps: sorry for u...dar nu am gasit schema aceea....cred ca am pierdut-o la ultima virusare....imi pare rau...dar mai caut-o pe net...

#16
Electronistu'

Electronistu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.01.2004
Iti trimit eu frate o schema super simpla pe FM si bate si la 100 metri. Nu are decat doua tranzistoare shi o bobina ... Am realizat practic unul care a incaput intr-un pix shi avea putere de emisie pe o distanta de cca.50 metri.
:))

#17
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
Electronistu'
trimite-mi te rog schema pe mail : [email protected]

#18
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
sau [email protected] ca a picat serveru de mail!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate