Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

MiniDV (Digital Video) Q&A si Metode De Comprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#217
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
Ms de raspuns am incercat programul dar pierde framuri la salvare( am pc mai prost). Poti si cu ulead am gasit prin setari. Cu ulead o ora de filmare ocupa aproape 15 gb si are foarte putine framuri pierdute. Ms

Edited by koss_x_treeme, 24 January 2010 - 13:45.


#218
stephan3l

stephan3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.12.2007
salut , sunt nou aici ,

am o camera sony hc 30 si un PCI Firewire IEEE 1394 adapter cu 3 porturi si nu reusesc sub nicio forma sa fac legatura intre ele mai ales ca al meu PC nu identifica placa de captura . unde as putea sa gasesc driver sau ceva in genul ? placa a cumparat-o taicamiu acum 1 an cu 1 mil jumatate si am gasit-o azi pe net cu 30 ron :|

#219
sthelystu

sthelystu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 09.01.2007
Difera calitatea materialului video capturat de la un program la altul? Sau practic cu orice program as extrage de pe miniDV in PC, calitatea este aceeasi?
(sa zicem intre WinDV si Pinnacle - ma refer la Pinnacle ca program de captura nu de editare)

#220
vasile78

vasile78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.07.2007
Doresc sa copiez cateva casete video pe calculator(Acer Aspire 5520) si as dori sa stiu pe linga calculator de ce anume as mai avea nevoie.
Multumesc anticipat.

Edited by vasile78, 21 February 2010 - 19:17.


#221
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
2 intrebari:
1. Placile de baza au integrate port firewire sau trebuie sa cumpar o placa firewire separata?
2. Ce cablu firewire trebuie sa cumpar pentru transfer miniDV-> pc?

#222
crystalex_05

crystalex_05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.05.2010

 cristiant, on 29th July 2005, 06:54, said:

Cablul USB este doar pt transfer de poze. Daca vrei sa faci transfer de filme de pe camera pe PC sau invers, trebuie sa faci conectarea printr-un cablu FireWire.

Softuri cu care poti sa faci transferul gasesti destule. Cel mai rapid si gratis este WinDV. Mai poti folosi si Vision Express de la Nero, Pinnacle si altele.

Cristian


Salut! Am si eu o problema.
Am o camera Panasonic DMc-FX10, si cand vreau sa transfer un filmuletz din aparat catre PC, trebuie sa trimit un .JPG si un .MOV
.MOV-ul nu merge deschis cu bsplayer (sau alte programe), imi da un black screen si atat.
Cineva m-a sfatuit sa deschid cu QuickTime, merge perfect asa. Dar am nevoie sa fac filmuletul... un filmulet adevarat, adik sa il pot deschide cu orice player. Vreau sa ma joc prin Adobe AE ... etc... si am nevoie sa folosesc filmuletze (cum sa zic.. filme filme, nu jpg cu mov, sper ca intelegeti).

Din ce am citit mai sus, am inteles ca este de vina modul de transfer? Eu transfer cu cablul pe care l-am primit la achizitionarea camerei. Trebuie sa imi cumpar cablu special pentru a descarca filmuletele in format ... normal .. ca sa zic asa?

Multumesc! si astept explicatii simple (fa aia pune aia) nu cu termeni stiintifici, deoarece nu le am in acest domeniu.

Multumesc inca o'data!

#223
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Baieti...salutare!

Cum fac sa vad un stream DV pe PC in fullscreen?
Mai precis conectez camera prin FW la PC si vreau doar sa vad caseta in fullscreen...cu ce?
(am incercat Premiere, windows live movie maker, la media player classic-sunetul este distrus)

#224
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!
   Dupa 5 ani de filmat cu un JVC si cam 50 de casetute adunate in bibiloteca (da bine langa pinguin, peste si mileu) m-am hotarat sa cobor filmele pe calculator (bine, asta ar fi cam a 3-a tentativa...)
  Folosesc cyberlink powerdirector v8, un program ce pare a fi suficient de eficient, problema este ca desi filmele ies la o rezolutie onoranta (704*648????parca) sunetul nu este clar deloc, se aude sacadat si cu intreruperi tot timpul.Am ales la Profile variante Mpeg-2, dar nici cu celelate nu am obtinut ceva mai bun.Cu Windows movie maker imi ies filmele la o rezolutie foarte mica (ceva de genul 328*) si mai am si niste dungi orizontale de mai mare dragul.Am incercat si cu WinDV, aceeasi treaba cu sunetul, zici ca vorbesc martienii.
Marturisesc ca nu am mare experienta in partea de editare video, captura, etc..dar vreau sa invat, macar micile mele filme sa raman stocate la o calitate ok pe cd.

#225
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
incearca sony vegas are si corectii pe sunet, rezolutia e 720x576 captura dv, editare, randare mpeg2, auhoring cu tmpgenc dvd author 1,6 (versiunemai simpla)

#226
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
multumesc de ajutor, acum il caut pe net...mare parte din ce ai scris acolo ma depaseste dar mai intreb daca nu iese cum vreau eu

#227
varzescu

varzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.03.2008
Nu reusesc sa incarc sony vegas pe SP2.Am mai cititi tot pe aici pe cineva cu aceeasi problema, descarca programul dar nu se instaleaza.Ce ma enerveaza!

#228
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 varzescu, on 17th March 2011, 17:56, said:

Nu reusesc sa incarc sony vegas pe SP2....
Simplu, treci la SP3. Cine te opreste?

#229
valerius_2006

valerius_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2007
Domnule Mtz,

Am o problemă asemănătoare cu a lui biohelix, prezentată în 23rd April 2008, problemă rămasă fără răspuns.
Problema sa v-a prezentat-o aici:
http://forum.softped...t...8532&st=162
„am si eu nevoie de ceva ajutor: am o camera miniDV (JVC), cu iesire firewire.
am si un laptop DELL, care are insa doar intrari USB.
cum pot sa fac, si de ce anume am nevoie, ca sa descarc ce am inregistrat de pe camera pe laptop? (si apoi urmeaza editarea)”.

Problema mea:
- am o cameră video Sony HDR FX 1000E cu ieșiere prin IEEE 1394 (Firewire);
- am un laptop Toshiba care nu are port Firewire;
- cum pot transfera înregistrările din camera video pe laptopul pe care-l am, la nivelul calitativ cel mai ridicat posibil ?
Eventual, ce trebuie să mai cumpăr etc. ?
Vă rog să aveți amabilitatea să-mi răspundeți cât mai ușor de înțeles.

Mulțumesc.

#230
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Imi permit sa-ti las eu un raspuns, mai ales ca domnul mentionat de tine nu mai activeaza. Poti face acest transfer daca acea camera dispune de port usb 2.0 HighSpeed. Modelele mai vechi stiu ca nu aveau, se puteau conecta doar prin iesirea A/V a camerei la S-Video la un tv tuner sau o placa fireware. Poti folosi si un adaptor pcmcia. Chiar daca exista inclusiv adaptor usb-firewire, viteza de transfer scade si odata cu aceasta scade si calitatea capturii.

#231
valerius_2006

valerius_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2007
Mulțumesc pentru bunăvoință.

Așadar nu există nicio posibilitate tehnică (în afară de cumpărarea unui alt laptop sau calculator cu port Firewire (hă,hă!) pentru a face ca înregistrarea din camera video să intre în laptop fără pierdere de calitate ?
Neplăcută situație: am cheltuit aproximativ 2000 ron pe o cameră video bună (cu niște accesorii suplimentare) și nu pot să valorific la nivelul calitativ respectiv înregistrarea video ! Bani de un calculator performant pentru video nu mai am.

Edited by CristianAdrian, 13 June 2012 - 22:10.
scos citat


#232
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

 valerius_2006, on 13th June 2012, 13:00, said:

...Neplăcută situație: am cheltuit aproximativ 2000 ron pe o cameră video bună (cu niște accesorii suplimentare) și nu pot să valorific la nivelul calitativ respectiv înregistrarea video...
Din pacate in ultima vreme laptop-urile nu prea mai au conexiune firewire. Singura solutie,pentru tine, este cea pe care ti-a spus-o DelSte, adaptor pcmcia (asta daca laptopul tau permite asa ceva). Sa fim seriosi, costa mult prea putin un asemenea dispozitiv, in comparatie cu un laptop nou. Cat despre pretul camerei, ori e o mare "pomana" ori l-ai scris gresit... ai uitat sa mai pui un zero.

Edited by pif_foto, 13 June 2012 - 15:17.


#233
valerius_2006

valerius_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2007
1). Dacă laptopul permite adaptor pcmcia ?
- Nu știu. Are USB-uri (unul este USB&/sATa), HDMI. Ce ar mai trebui să aibă ? Cum se face trasferul cu adaptorul acela ? Presupun că din Firewire-ul de la cameră intră în adaptor (de fapt, altă posibilitate camera nu are pentru transferul pe calculator). Și din adaptor cum intră în laptop ?
- Și dacă e compatibil cu acel adaptor, e cum am înțeles eu, adică transferul din camera video pe laptop este cu pierdere de calitate ?

2). Într-adevăr, am uitat să scriu un zero în prețul camerei video, cu niște accesorii suplimentare: 20000 ron. Bani împrumutați de la bănci (am de plată până în 2017).

Edited by _DelSte_, 19 June 2012 - 13:11.
scos citat inutil.


#234
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Acel adaptor se "infige" in laptop, in conexiunea specifica lui. Problema este ca, asa cum a disparut conexiunea firewire, este foarte posibil sa nu ai nici conexiunea PCMCIA. Prin conexiunea firewire se face transfer, fara pierdere de calitate. In cazul camerelor cu caseta, datele se stocheaza pe banda asa cum la camerele cu card datele se stocheaza pe card. Prin firewire, practic, transferi acele date de pe banda in pc, exact cum au fost ele "trase".
Din pacate nu ai alta solutie de transfer, decat firewire. Pana la urma, mai faci un efort si iti iei cel mai ieftin pc posibil, nu mai vechi (ca tehnologie) de 5 ani, care sa aiba si placa de captura firewire (inclusa in placa de baza sau "dedicata"). Formatul HDV este foarte "usor" pt un pc, fiind defapt un format mpeg2, care nu streseaza prea mult procesoarele actuale.
... Alta varianta, vinzi camera si iti iei una pe card. Vei face transfer prin USB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate