Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ce poate fi? descuamarea mucoasei bucale

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jo.black

jo.black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2006
Mi-am luat putin curaj si am zis sa va cer ajutorul in toata ignoranta mea...inainte de a merge la un medic !
   De cateva zile seara...si dimineata observ ca mi se cojeste pielita din gura!..Probabil o sa zambiti ironic (sau poate chiar mai mult)...dar m-am panicat!..Nu mi se pare deloc normal..cu atat mai mult cu cat nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum cateva zile...E ingrozitor cand pur si simplu prinzi de pielita din partea interioara a buzelor(pe limba nu) si vezi ca se decojeste ca si cum ai decoji o hartie lipita ...Oricum se cojeste singura chiar daca nu o inlatur eu...Si asta numai seara...si ..dimineata...!...Senzatia nu e deloc dureroasa...dar e ciudata...
   Intrebarea este daca stie cineva despre ce e vorba si daca e sau nu cazul sa ma ingrijorez !....In aceeasi masura va rog sa ocoliti ironia..desi probabil instinctiv as privit si eu la randul meu aceeasi latura...

#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Ce intelegi prin pielita?
Suna a candidoza.

#3
jo.black

jo.black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2006

 Tabu, on Nov 24 2006, 12:24, said:

Ce intelegi prin pielita?
Suna a candidoza.

Pare un strat subtire de piele..
Candidoza? :mellow: Ce-i de facut?....Si cum m-am pricopsit  cu ea avand in vedere ca de 3 luni sunt single?

#4
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 jo.black, on Nov 24 2006, 11:28, said:

Pare un strat subtire de piele..
Candidoza? :mellow: Ce-i de facut?....Si cum m-am pricopsit  cu ea avand in vedere ca de 3 luni sunt single?
Mai este un topic legat de candidoza pe aceasta arie.
Te poti pricopsi cu ea si de la abuzul de antibiotice, nu neaparat de la un contact sexual.
Este o "pielita" albicioasa care captuseste cavitatea bucala?
Esti fata sau baiat? La nivel genital ai observat ceva in neregula?

#5
jo.black

jo.black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2006

 Tabu, on Nov 24 2006, 12:30, said:

Mai este un topic legat de candidoza pe aceasta arie.
Te poti pricopsi cu ea si de la abuzul de antibiotice, nu neaparat de la un contact sexual.
Este o "pielita" albicioasa care captuseste cavitatea bucala?
Esti fata sau baiat? La nivel genital ai observat ceva in neregula?


Sunt fata...Exact...o "pielita" albicioasa ...La nivel genital...nimic pana acum....
Pfiuu,antibiotice nu am luat de mai bine de jumatate de an...si pot sa-ti spun ca am acelasi gen de viata ca intotdeauna...normal..(deranjanta ptr mine vestea,deoarece pot spune ca de multe ori exagerez in ceea e priveste igiena...tocmai ptr a evita...situatii ca acestea)
Acum sa iti spun ce am crezut intial ca ar putea fi...Din pacate(sau fericire)...de ceva timp am devenit obsedata de spalatul de dinti...(cel putin 5 ori pe zi)...si cred ca problema asta mi-a aparut imediat ce am schimbat pasta de dinti cu faimoasa marca "Pearl drops"(remove stains and plaque)...Si cum stiu ca e foarte puternica...am crezut ca......Oricum..de ceva vreme ma deranjeaza ceva in gat (dar nu ma doare).
Question!!!!...Ce-i de facut?????

#6
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 jo.black, on Nov 24 2006, 11:46, said:

Sunt fata...Exact...o "pielita" albicioasa ...La nivel genital...nimic pana acum....
Pfiuu,antibiotice nu am luat de mai bine de jumatate de an...si pot sa-ti spun ca am acelasi gen de viata ca intotdeauna...normal..(deranjanta ptr mine vestea,deoarece pot spune ca de multe ori exagerez in ceea e priveste igiena...tocmai ptr a evita...situatii ca acestea)
Candida nu tine cont de igiena prea mult.

Quote

Acum sa iti spun ce am crezut intial ca ar putea fi...Din pacate(sau fericire)...de ceva timp am devenit obsedata de spalatul de dinti...(cel putin 5 ori pe zi)...si cred ca problema asta mi-a aparut imediat ce am schimbat pasta de dinti cu faimoasa marca "Pearl drops"(remove stains and plaque)...Si cum stiu ca e foarte puternica...am crezut ca......Oricum..de ceva vreme ma deranjeaza ceva in gat (dar nu ma doare).
Candida nu apare de la pasta de dinti. Este un microorganism saprofit conditionat patogen adica este prezent pe mucoasele oricarui om. Se manifesta pe fondul unei imunitati scazute sau unei schimbari de pH.
Spalatul pe dinti este foarte bun, dar nu da in cealalta extrema.

Quote

Question!!!!...Ce-i de facut?????
Te duci la doctor sa ti se ia un exudat nazo-faringian ca sa vada ce e acolo. Dupa o antibiograma, ti se va prescrie ce e nevoie. Nu te panica, nu e nimic grav.
Candida albicans e nabadaioasa uneori...

#7
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am avut şi eu odată la fel. S-a decojit si atât. :) Nu cred că e ceva grav, dar dacă se agravează ar trebui să mergi la doctor totuşi.

#8
jo.black

jo.black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2006
Multumesc!..Ai foarte draguta!..O sa-ti urmez indrumarile!

 Piorel, on Nov 24 2006, 12:56, said:

Am avut și eu odată la fel. S-a decojit si atât. :) Nu cred că e ceva grav, dar dacă se agravează ar trebui să mergi la doctor totuși.

La mine e cam a saptea zi consecutiva...Iar astazi cand m-am trezit si m-am izbit de senzatia aia oribila cum ca trebuie sa inlatur acea pielita...(care dealtfel era decojita pe jumatate)...am zis ca e cazul sa ma ingrijorez..

 Tabu, on Nov 24 2006, 12:53, said:

Candida nu tine cont de igiena prea mult.
Candida nu apare de la pasta de dinti. Este un microorganism saprofit conditionat patogen adica este prezent pe mucoasele oricarui om. Se manifesta pe fondul unei imunitati scazute sau unei schimbari de pH.
Spalatul pe dinti este foarte bun, dar nu da in cealalta extrema.
Te duci la doctor sa ti se ia un exudat nazo-faringian ca sa vada ce e acolo. Dupa o antibiograma, ti se va prescrie ce e nevoie. Nu te panica, nu e nimic grav.
Candida albicans e nabadaioasa uneori...




Multumesc!..Ai foarte draguta!..O sa-ti urmez indrumarile!

#9
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 jo.black, on Nov 24 2006, 12:02, said:

Multumesc!..Ai foarte draguta!..O sa-ti urmez indrumarile!
N-ai pentru ce. Sanatate!

Quote

La mine e cam a saptea zi consecutiva...Iar astazi cand m-am trezit si m-am izbit de senzatia aia oribila cum ca trebuie sa inlatur acea pielita...(care dealtfel era decojita pe jumatate)...am zis ca e cazul sa ma ingrijorez..
Stai linistita, nu prea are ce sa se agraveze, dar mergi la doctor pana nu devine rezistenta la antibiotice. Altfel, e mai greu de tratat.

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Pielita aia se decojeste si de pe interiorul obrajilor, sau numai de pe buze?
daca ai si buzele crapate, si nimic pe interiorul obrajilor, s-ar putea sa nu bei destule lichide.
Oricum, cel mai sigur e la medic!

#11
jo.black

jo.black

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.11.2006

 adadoi, on Nov 24 2006, 13:21, said:

Pielita aia se decojeste si de pe interiorul obrajilor, sau numai de pe buze?
daca ai si buzele crapate, si nimic pe interiorul obrajilor, s-ar putea sa nu bei destule lichide.
Oricum, cel mai sigur e la medic!

Pe interiorul obrajilor nu se decojeste...Cel putin nu am facut caz..Si nici buzele nu le am crapate...La capitolul apa stau bine...Beau cel putin 2 litri pe zi din motiv de dieta -_-

#12
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 adadoi, on Nov 24 2006, 12:21, said:

Pielita aia se decojeste si de pe interiorul obrajilor, sau numai de pe buze?
daca ai si buzele crapate, si nimic pe interiorul obrajilor, s-ar putea sa nu bei destule lichide.
Oricum, cel mai sigur e la medic!
Nu cred ca se refera la buzele cojite din cauza faptului ca ar fi uscate.

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
probabil ca nu...
intrebam pentru ca patesc aceeasi chestie, mi se desface cate o pielita pe interiorul buzelor, dar imi si crapa buzele, nu am candidoza, si medicul meu mi-a spus sa beau multe lichide, ca ma deshidratez repede si asta ar fi motivul.
Ce-i drept nu prea beau destule, sau beau multa cafea= efect diuretic= deshidratare

Edited by adadoi, 24 November 2006 - 12:38.


#14
mariustw

mariustw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2009
Si eu patesc treaba asta cand ma spal nu anumite sortimente de pasta ptr dinti

#15
soupe_jo

soupe_jo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2014
Buna seara.Sora mea are aceeasi problema relatata de jo.black si,in plus,pielita se decojeste si in interiorul obrajilor,limba este acoperita de la jumatate inspre baza de un strat alb si gura are tot timpul un miros neplacut,in ciuda igienei corecte.Problema dureaza de foarte mult timp!Va multumesc.

#16
soupe_jo

soupe_jo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2014
Gura si buzele(pe interior),parca sunt captusite tot timpul de un ''ceva'' semi-vascos,sau cel putin aceasta este senzatia.In fiecare diminata cand clateste gura,in apa arucata din gura se pot observa zeci de pielite mici,desprinse,eliminate odata cu apa.

#17
Teo_dor969

Teo_dor969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.08.2009
Buna ziua. Am o paradontoza pentru care am urmat un tratament cu Amoxicilina si Metronidazol timp de 10 zile, cate o pastila din fiecare la interval de 8 ore. Nu-mi dau seama daca inaintea tratamentului ori dupa tratament mi-au aparut pe marginea limbii cam din 5 in 5 mm striatii care sunt mai pronuntate imediat dupa ce ma trezesc dimineata, pentru ca in timpul zilei aproape sa dispara. Tot dimineata pe interiorul obrazului se decojeste pielea. Am vorbit prima data cu dr. care imi trateaza dantura si m-a trimis la O.R.L. La primul O.R.L. -ist nu i s-a parut nimic in neregula, m-a trimis sa fac raclaj lingual si rezultatul a fost levuri absente. Al doilea O.R.L. -ist a spus ca aspectul este ok si m-a trimis la Oro- Maxilo-Faciala. Am mers la medicul de familie sa iau trimitere pt O.M.F. si doctorita mi-a dat pt stomatologie. In concluzie, am ajuns de unde am plecat. Nici nu stiu la ce medic sa mai merg. Nu ma supara nimic, nu ma doare nimic. dar iau mai multe medicamente de multi ani si imi este teama ca limba sa nu arate o afectiune interna. Vad ca nu am cum sa incarc si foto.

#18
Skas17

Skas17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2017
A găsit cineva cauza acestei afecțiuni?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate