Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dimensionarea corecta a cablului in functie de consumatori

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Și ce anume din postarea ta are vreo legătură cu electronica, adică aria unde ai postat?
Ia vezi ca pe acest forum exista o arie numită "Casa mea" care are și o subarie al cărui specific se muleaza exact pe acest gen de neclarități.

Nu se pot perpetua la nesfârșit situații anormale create de faptul că niște năuci, niște bezmetici din categoria celor care nu nimeresc ușa de la intrare nici cu busola și planul clădirii în mână, deschid topice pe arii care nu au nicio legătură cu subiectul dezbătut.
Și sunt cam multe astfel de topice pe aceasta arie. Cineva ar trebui să facă totuși curățenie.

Edited by Dobrin_M, 05 April 2017 - 20:15.


#38
gelinalis

gelinalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.04.2005

View PostDobrin_M, on 05 aprilie 2017 - 20:10, said:

Și ce anume din postarea ta are vreo legătură cu electronica, adică aria unde ai postat?
Ia vezi ca pe acest forum exista o arie numită "Casa mea" care are și o subarie al cărui specific se muleaza exact pe acest gen de neclarități.
hmmmm....cred ca mai stiu sa citesc.....titlul este "Dimensionarea corecta a cablului in functie de consumatori"...chiar despre asta intreb...am si citit toate posturile. Daca vrei cumva sa spui ce treaba are acest topic cu electronica, poate ca ai dreptate....eu unul am cautat pe google si acesta a fost primul rezultat.

#39
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
readuc si eu in discutie sectiunea cablurilor;

Cablu MYYUP 2X1,5 - cu sectiunea de 1,5:

daca doresc un prelungitor de 10-15m - va fi folosit sa alimentez temporar (1 data/luna cate 5-10min un aspirator de max 1500w) - cablul il voi utiliza sa duc curent de la etajul 4 prin prelungitorul lasat de la balcon de fiecare data sa pot sa aspir in masina.

conform diverselor calculatoare online ( https://www.miculele...-de-cabluri.php ) imi da o sectiune de 1,5mm. este ok ?

am vazut ca oricat scad lungimea sau puterea calculatorul online tot sectiunea de 1,5 imi da.

cu un cablu MYYUP 2X1 ce pot alimenta ? dar cu unul MYYUP 2X0,5 ?

Multumesc.

#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postgec, on 25 noiembrie 2006 - 11:22, said:

Date tehnice despre cablurile electrice le gasesti in Agenda Electricianului (agenda mea este editia 1968 da am inteles ca editiile mi noi sunt mai compete, totusi eu sunt electronist nu electrician  Posted Image iar formulele sunt luate din cartea Cartea Tehnicianului Radio   editia 1962)
Mai exista "Manual de instalatii electrice si automatizari"

Attached Files



#41
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Crezi că mai intră pe topic cel care a pus întrebarea? Postu-i de acu aproape 11 ani.

#42
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu pentru ala a fost raspunsul.
Am vrut sa aduc mai la concret datele.

#43
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
conform tabelului de la postarea 40 a lui @barbu78, prin aer la o sectiune de 0,5 duce si 12 amperi. din ce stiu 12A * 230V = max 2700W

#44
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Uite niste restrictii (o alta dimensionare), pentru complicarea lucrurilor.

Vrei si vresiunile pur teoretice, nu doar cele date de producatori?

Attached Files


Edited by barbu78, 11 April 2017 - 00:14.


#45
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
interesant; cu cat creste lungimea cablului scade amperajul;

m-ar interesa la o lungime de 30 metri prin aer cablu MYYUP 2X0,5 ce putere maxima pot alimenta ? dar MYYUP 2X1 ? sau MYYUP 2X1,5 ?

Edited by banculescu, 11 April 2017 - 19:08.


#46
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postbanculescu, on 11 aprilie 2017 - 19:08, said:

interesant; cu cat creste lungimea cablului scade amperajul;
Nu e nimic interesant, e un lucru normal care ar trebui știut de la școală: cu cât crește lungimea se măreste si rezistența

#47
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
am uitat si eu....

referitor la puterea maxima pe cablu de 0,5 1 si 1,5 ? la 1,5 pe prelungitoare scrie 3.600w

#48
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
ok; revin eu; azi eram cu feonul in mana si vad inscriptia de pe cablu 2x0,75 si aparatul avea 1.400w; atunci ma uit la aspirator si pe cablu scria 2x0,75; adica raspunsul la intrebarea mea; deci 0,75 poate duce si 1400w cat are aspiratorul.

poate foloseste la cineva acest raspuns.

ps: pacat ca nu m-am uitat acum 1 luna la cablu.

#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Vezi ca aspiratorul ala daca e cu variator de turatie pe triac ar putea incarca mai mult cablul in anumite regimuri de functionare si sa se incalzeasca excesiv. Poate parea la prima vedere ca "daca merge mai lent consuma mai putin", dar in realitate un motor alimentat in acest fel, subturat, consuma o putere medie mai mica, dar la un curent in impulsuri mai mare, si asta incalzeste mai puternic cablul acela care deja e cam la limita.

#50
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
am vrut sa spun ca pe cablul de la aspirator apare 2x0,75; relativ la ce il voi utiliza eu, poate 2-3 minute / luna; evident e mai ieftin la spalatorie, dar citeodata iti trebuie atunci si nu poti merge la spalatorie; pe mine 15m de cablu cu stecher si cupla m-au costat 20lei - adica 4 mersuri la spalatorie.

#51
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La dracu, cat e diferenta in bani dintre 2*0.75 si 2*2.5mm2? Vrei sa iti faci treaba sau sa te chinui?

#52
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
1 leu/ m respectiv 3 lei; adica de 3 ori mai mult;

chiar si la dedeman / praktiker aveau prelungitoare(10 20 30m) de 1mm cu putere maxima de 2500w.

de ce sa dau mai mult pt ceva ce voi folosi ff rar.

#53
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru ca-ti va folosi toata viata. Un cablu de 2,5 e si mult mai robust, si pentru diferenta aceea de pret e practic imun la suprasarcina accidentala, pe cata vreme celalalt ar putea lua foc inainte ca sa "sara" siguranta automata.

#54
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
banculescu
Nu, nu da mai mult. Si eu sunt masochist.
Scuze, ma dau batut . Am fost demascat. Am o intelegere cu magazinul .. primesc comision..Nu, nu fac bancuri..
addysoftware
Jos palaria..
.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate