Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#1387
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru cine vrea sa stea intre 5-7 zile, personal recomand Travel cardul cu simbolul "rail". Il cumperi din gara Victoria sau oricare alta gara, stai la coada de unde se procura biletele de tren, dupa ce te lasa EasyBus acolo. Nu de la metrou, nu de la chioscul de ziare, etc. Travelcardul este din carton, rezistent ( a nu se baga totusi in buzunar si stat picior peste picior ) si este scris cu portocaliu/negru si are logo-ul "rail" intr-un colt.
Explici la ghiseu ca vrei exact acest card si prima zi de cand intra in valabilitate, o sa scrie pe el electronic. In general, primesti cardul cu valabilitate din ziua in care il cumperi, probabil ca o sa fie si cazul tau. Eu de ex. am vrut de a doua zi si a trebuit sa-i explic clar.
Dupa care o intrebi pe dududie daca are sa-ti dea brosura cu oferta "2for1". Daca nu are, te duci la informatii si explici acolo ce doresti exact - cere si vei primi. Solicita 2 brosuri, tichetele pe care trebuie sa le completezi sunt pe ultima foaie ( la interior ) - si anume cate 3 la numar. Sau le poti completa pe net si printa de acolo. Eu am avut la mine ambele variante, am folosit insa tichetele, completate cu pixul, din brosuri. La intrarile aflate in programul 2for1, dai tichetul completat si arati travelcard-ul, doar daca ti-l cere. Noua ni l-au cerut doar de 2 ori, asa incat trag concluzia ca, cei care nu vor sa foloseasca cardurile cu rail logo, pot totusi incerca sa arate tichetele 2for1 la intrarile respective si unde merge, merge.

#1388
traveling_peach

traveling_peach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 19.10.2009
As mai adauga doar ca brosurile 2 for 1 se gasesc si langa ghiseele de unde va cumparati travelcardul. Mi-e mi-a dat o brosura chiar vanzatorul, fara sa cer, si o brosura mi-am luat singura. Uitati-va la pozele pe care le-a pus metalactual cu ghiseele si travelcardul pt ca va ajuta. Eu am recunoscut imediat locul :)

Iar pt cosmorom, cumpara tu travelcardul asta (paper travel card ceri la ghiseu) si o sa ai reducere si la dus si la intors spre si dinspre Greenwich. Deci nu te mai complica cu nu stiu ce bilet de tren si alte prostii.

Edited by traveling_peach, 30 April 2010 - 09:36.


#1389
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005
Multumesc frumos metalactual si traveling_peach pentru raspunsuri.

Sigur, aceasta varianta este cea mai simpla si cea mai comoda numai ca, poate e si vina mea ca nu am specificat, voi sta 4 zile acolo intr-o zona destul de centrala. Mi-am facut programul mai mult la pas decat in mijloacele de transport si cel mult voi folosi transportul de maxim doua ori pe zi. Nu cred ca se justifica sa dau 50L pentru doua persoane cand, cu maxim 20L rezolvam strict problema transportului. De aceea am vrut sa stiu varianta cu biletul de tren.

Va multumesc!

Edited by cosmorom, 30 April 2010 - 20:27.


#1390
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Pai tocmai de aceea spuneam: "La intrarile aflate in programul 2for1, dai tichetul completat si arati travelcard-ul, doar daca ti-l cere. Noua ni l-au cerut doar de 2 ori, asa incat trag concluzia ca, cei care nu vor sa foloseasca cardurile cu rail logo, pot totusi incerca sa arate tichetele 2for1 la intrarile respective si unde merge, merge."
Adica, daca nu iei travelcard, e pacat sa nu incerci  :naughty: .

Edited by metalactual, 01 May 2010 - 14:03.


#1391
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pentru cei ce viziteaza Londra puteti merge intr-un Safari Park.
Se numeste Woburn Safari Park, Site-ul official se afla la 45mile de centrul Londrei, pe M1 dupa Luton Airport.Pentru GPS folositi postcode-ul MK17 9QN.
Exista zona numai pt. masina si zona unde animalele merg libere printre oameni (La fel si in zona cu masina, unde maimutele se urca pe masina iar Leii iti bat in geam)  

Preturile afisate pe site sunt valabile cand cumperi biletul de acolo, cumparand OnLine este mai ieftin.
Pt. cei care merg acolo aveti grija sa cumparati mancare de la supermarket si aveti acolo zona foarte frumoasa si mare,iarba verde... cu mese din lemn sa puteti manca.
mancarea este destul de scumpa, un hot-dog 3.50, o apa 1.30, un fish&cips 8-9lire.

Video Woburn Safari park
Video 2-  
Video 3-

Cei care nu doresc sa inchirieze masina pe o perioada mai lunga, exista asta: StreetCar ,inchiriezi masina pt 1-2-5 ore sau mai mult.Preturile pleaca de la 4.95pounds/ora. Acolo aveti nevoie de vreo 2ore + drumul.

Edited by ferrellroo, 01 May 2010 - 22:06.


#1392
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007

 metalactual, on 29th April 2010, 17:03, said:

La intrarile aflate in programul 2for1, dai tichetul completat si arati travelcard-ul, doar daca ti-l cere. Noua ni l-au cerut doar de 2 ori, asa incat trag concluzia ca, cei care nu vor sa foloseasca cardurile cu rail logo, pot totusi incerca sa arate tichetele 2for1 la intrarile respective si unde merge, merge.
sa inteleg ca tichetul completat si eventual travelcardul sau biletul rail se arata la casa de bilete, iar de acolo ti se dau 2 bilete ptr intrare? Noi suntem mai multi, putem folosi numai un bilet rail pentru a cumpara cate 2 + 2 + samd bilete, sau se arata biletele rail la intrarea in obiectivul vizitat?

#1393
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Fiecare bilet de tren sau travelcard cu logo rail, da dreptul la doar 2 persoane sa intre in obiectiv, platind doar un singur bilet. Asta e tot. Daca sunteti mai multi, cred ca trebuie sa va cuplati 2 cate 2 s.a.m.d.
Nu am studiat varianta grup....mai vezi si tu, poate exista alte oferte pentru un minigrup.

#1394
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005

 metalactual, on 1st May 2010, 15:03, said:

pot totusi incerca sa arate tichetele 2for1 la intrarile respective si unde merge, merge.[/b]"
Adica, daca nu iei travelcard, e pacat sa nu incerci  :naughty: .


Cred ca asa am sa fac. Multumesc frumos!  :coolspeak:

#1395
cosmorom

cosmorom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 04.12.2005
Inca o intrebare mai am: Tower Bridge se poate traversa free sau este cu taxa aceea in care ai acces si la motoare, platforma etc?

Multumesc!

#1396
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 traveling_peach, on 28th April 2010, 06:55, said:

...
-parcurile (aici ar fi de zis multe. pe mine m-a bucurat cel mai tare ca poti sta pe iarba sau manca un senvis fara sa se uite nimeni ciudat la tine. A fost placut sa dam arahide la veverite, sa vina sa-ti manance din palma, sau sa se suie porumbeii pe tine. M-a ciupit si o gasca maniaca ca nu reuseam sa-i dau arahide destul de repede, dar in rest e ok )
...

Pentru ca dumneavoastra ati mentionat "locatarii" parcurilor gata oricand de a lua o gustare, mi-am amintit ca am niste fotografii din St.James’s Park.

- gaste in asteptarea hranei:
Attached File  SJP_1.jpg   89.5K   85 downloads

- suratele lor, la ceasul siestei:
Attached File  SJP_2.jpg   89.87K   60 downloads

- veverita care a uitat unde a ingropat alunele:
Attached File  SJP_3.jpg   81.42K   71 downloads

- unul dintre prietenii veveritelor (ne-a spus ca trece zilnic sa le aduca ceva de mancare):
Attached File  SJP_4.jpg   86.58K   59 downloadsAttached File  SJP_5.jpg   74.77K   96 downloads

#1397
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
M-am hotarat pentru o vacanta la inceputul lui 2011 la Londra si as avea o intrebare pentru cei mai informati decat mine: In afara de http://www.euroflat-apartments.com/ imi mai poate recomanda cineva un site pentru rezervari de apartamente? Multumesc .

#1398
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
Buna seara tuturor,


In perioada 1-7 iulie voi merge in Londra impreuna cu prietena mea si as avea nevoie de niste sfaturi de la voi legate de transport si cazare.
Voi zbura cu blueair pana in Luton. care este cea mai ok metoda de a ajunge in londra?
Unde ma sfatuiti sa ma cazez? Ma intereseaza ceva low cost cu strictul necesar destul de aproape de metrou/centru. Nu am cine stie ce pretentii la cazare, adica atat timp cat am un pat unde sa dorm si o mancare dimineata e perfect.


(Nu am apucat sa citest prea mult din acest thread, dar acum o sa incept sa iau si cele 1400 de posturi din acest thread la rasfoit).

#1399
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007

 DrFan, on 10th May 2010, 00:10, said:

Buna seara tuturor,


In perioada 1-7 iulie voi merge in Londra impreuna cu prietena mea si as avea nevoie de niste sfaturi de la voi legate de transport si cazare.
Voi zbura cu blueair pana in Luton. care este cea mai ok metoda de a ajunge in londra?
Unde ma sfatuiti sa ma cazez? Ma intereseaza ceva low cost cu strictul necesar destul de aproape de metrou/centru. Nu am cine stie ce pretentii la cazare, adica atat timp cat am un pat unde sa dorm si o mancare dimineata e perfect.


(Nu am apucat sa citest prea mult din acest thread, dar acum o sa incept sa iau si cele 1400 de posturi din acest thread la rasfoit).

Cea mai ieftina metoda este easybus pana la londra, ultima oprire este aproape de gara victoria iar in apropiere este Belgrave road unde sunt vreo 10 hoteluri rezonabile (inclusiv care apartin de easybus numite easyhotels). Zona este centrala si aproape de atractii, de harrods, oxford street, westimester, london eye

#1400
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 DrFan, on 10th May 2010, 00:10, said:

(Nu am apucat sa citest prea mult din acest thread, dar acum o sa incept sa iau si cele 1400 de posturi din acest thread la rasfoit).

O sa gasesti raspunsuri la 90% din intrebarile care apar pe parcursul planificarii calatoriei/vizitei. Citeste !

#1401
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Buna ziua,

Am si eu o intrebare.

Mergem in septembrie la Londra si am gasit un hotel acceptabil ca pret si ca localizare, dar nu gasesc nici o referinta despre el: daca are baie si WC in fiecare camera sau are "shared bathroom".
Daca a stat cineva aici, sau poate afla care sunt "dotarile" respective, sunt recunoscator pentru orice informatie:

"Hotel Lancaster Court, 202-204 Sussex Gardens, Paddington, London: Overlooking Hyde Park , this Listed Victorian building offers good-value rooms. Paddington rail station, and the Heathrow Express service, is a 2-minute walk away"

spam.spam

#1402
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

 spam.spam, on 19th May 2010, 17:08, said:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.

Mergem in septembrie la Londra si am gasit un hotel acceptabil ca pret si ca localizare, dar nu gasesc nici o referinta despre el: daca are baie si WC in fiecare camera sau are "shared bathroom".
Daca a stat cineva aici, sau poate afla care sunt "dotarile" respective, sunt recunoscator pentru orice informatie:

"Hotel Lancaster Court, 202-204 Sussex Gardens, Paddington, London: Overlooking Hyde Park , this Listed Victorian building offers good-value rooms. Paddington rail station, and the Heathrow Express service, is a 2-minute walk away"

spam.spam

Cautati, pentru ca sigur sunt si alte review-uri despre acest hotel si baile lui:

http://www.tripadvis...on_England.html

"This hotel states that you have a room with ashower. What it fails to do is tell you that tit doesn't come with a toilet, so unless you like to do your business in the shower I would suggest you book elsewhere.

My room had a shower in it... and when I say it had a shower *in* the room. I mean that at the foot of my bed, was a fitted shower. I could hear water trickling through the walls all night from pipes above presumably, but it was louder than the rain outside.

The beds were so hard sleeping on the floor was better. Toilet and shower where shoved in a tiny little closet with a sad excuse for a door. Everytime someone flushed on the floor awefull stench came out of our 'bathroom'.
"

#1403
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Am citit topicul si nu mai gasesc site-ul de unde pot descarca voucher-ele de reduceri la obiectivele din Londra. ma puteti ajuta cu un link, va rog?

Multumesc

#1404
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
http://www.daysoutguide.co.uk/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate