Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Fire/Particule de praf pe senzor?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
exact

#38
MOTANILA

MOTANILA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.03.2005
Salutare tuturor!
Ideea e ca petele astea apar intotdeauna in aceiasi pozitie dar NU in toate cadrele.
Aleator mai apar si altele asemanatoare, dar astea doua imi dau dureri de cap.
NU am scos obiectivul de pe aparat niciodata. E praf sau ... mai rau?
Mulumesc anticipat pt orice sugestie.

Attached Files

  • Attached File  Pete.jpg   143.24K   134 downloads


#39
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View PostMOTANILA, on Aug 10 2007, 02:34, said:

Salutare tuturor!
Ideea e ca petele astea apar intotdeauna in aceiasi pozitie dar NU in toate cadrele.
Aleator mai apar si altele asemanatoare, dar astea doua imi dau dureri de cap.
NU am scos obiectivul de pe aparat niciodata. E praf sau ... mai rau?
Mulumesc anticipat pt orice sugestie.

Da, e praf. Vezi ca mai era un topic cu praf pe senzor (le-am lipit). Gasesti pe el toate informatiile necesare.

#40
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postbandrei2501, on Jul 9 2007, 16:31, said:

am un aparat foto PANASONIC FX12.
un amic si-a lasat amprenta pe lentila, care din cauza dimensiunilor mici e cam greu de curatat.
am incercat cu material textil, si surpriza...in loc sa se curate lentila, m-ai tare s-a murdarit. ba chiar parca si-a schimbat putin si culoarea, parca zona unde am curatat e mai deschisa la culoare acum. incerc cu servetele umede, nici un rezultat. incerc cu servetele uscate, nimic. cu betisoare de bumbac, nimic.

are cineva vreo idee cum as putea rezolva pb??
alcoolul izopropilic sa fie solutia???
NUUU. Alcolul izopropilic pur iti va deteriora ireversibil obiectivul - va ataca atat coatingul obiectivului pe exterior, iar daca intra in interior va afecta lipirea lentilelor.
Ce ai tu pe lentila este grasime reziduala de pe deget, bumbac si ce ai mai pus pe ea (bumbacul are uleiuri). Iti trebuie un detergent slab, special pentru lentile.
http://photography.a...a/a050206_4.htm
http://www.earthboun...s-cleaning.html
PS: Nu folosi obiecte dure la curatare, am auzit de indivizi care si-au zgariat lentilele cu betisoare sau chiar surubelnite...

Edited by SuperDuper, 10 August 2007 - 23:40.


#41
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Exista o perioada anume la care trebuia curatat senzorul? Sau cand observi urmele de praf?

#42
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007
Eu il suflu cu pompita intotdeauna dupa o zi in care l-am folosit mai vartos, am schimbat des obiectivele etc. Si dupa un an de zile este inca imaculat :)

#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cu o astfel de pompita? http://www.f64.ro/de...id=344&pid=1835 Ca am mai gasit una, tot la f64, care poate umfla si rotile de la un atv sau motocicleta  :huh:

#44
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postmiromulus, on Aug 20 2007, 00:51, said:

Cu o astfel de pompita? http://www.f64.ro/de...id=344&pid=1835 Ca am mai gasit una, tot la f64, care poate umfla si rotile de la un atv sau motocicleta  :huh:
Dap, e bună asta din link, dar dacă ai ATV... go for other one :P

#45
soriniko

soriniko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.04.2007
sal,
la 350 am curatat cu eclipse si swab. a mers bine. acum la 30d suflu cu pompita si de fiecare data se curata f. bine(verific dupa). eu schimb destul de des obiectivele, dar raman la partea de suflat(mi se pare mai sigur).

#46
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postsoriniko, on Aug 20 2007, 16:01, said:

sal,
la 350 am curatat cu eclipse si swab. a mers bine. acum la 30d suflu cu pompita si de fiecare data se curata f. bine(verific dupa). eu schimb destul de des obiectivele, dar raman la partea de suflat(mi se pare mai sigur).
păi.. eclipse si swab folosesti doar daca pompita nu face față.

#47
dapophis17

dapophis17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am un 400D, inca nu am vazut pete pe senzor, dar totusi, ocazional il curat cu sistemul lui de vibratii.
In schimb am o alta "problema", cu obiectivele ... nu prea reusesc sa imi dau seama cum intra praf intre filtru si obiectiv. Desfac filtrul de pe obiectiv, le curat bine, suflu si cu pompita pentru a fi sigur ca nu au ramas particule de praf prin striatiile de plastic/metal de la rame, apoi montez filtrul. Dupa maxim o luna vad particule de praf pe filtru (pe interior) si pe obiectiv. Singura explicatie ar fi ca ramane totusi ceva praf inauntru, prin striatii, dar totusi, tinand cont ca le curat din cand in cand, ar trebui sa se diminueze dupa o vreme. Intrebarea mea este daca v-ati batut si voi de problema asta, si cum ati rezolvat-o?

#48
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
vi-i prezint pe vasile, ionut, gigi si prietenii lor. desi m-am atasat de ei cred ca e momentul sa ne despartim  :P  maine ma duc sa-mi iau pompita si o sa-mi curat senzorul. mai am insa o problema. am un fir de praf extrem de maaare dar nu pe senzor. il vad prin vizor, nu iese in poze dar daca scot obiectivul si ma benoclez nu vad nimic nici pe oglinda, nici pe geam, unde naiba o fi? si cum fac? fasai ca tampita in toate directiile pana nu-l mai vad?

Attached Files



#49
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004
Uita-te cu lanterna pe geamul mat. Daca nu e acolo, atunci e in camera pentaoglinzii si nu il poti scoate fara sa dai jos ecranul mat si restul minunatiilor de p-acolo (dibluri, suruburi, saibe, cuie si holsuruburi). Daca e acolo, fasaie pana nu-l mai vezi  :lol:

Edited by patratzel, 22 April 2008 - 21:42.


#50
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008

View Postpatratzel, on Apr 22 2008, 22:41, said:

Uita-te cu lanterna pe geamul mat. Daca nu e acolo, atunci e in camera pentaoglinzii si nu il poti scoate fara sa dai jos ecranul mat si restul minunatiilor de p-acolo (dibluri, suruburi, saibe, cuie si holsuruburi). Daca e acolo, fasaie pana nu-l mai vezi  :lol:

l-am vazut cu lanterna. mersi! e pe geamul mat. maine fasai. imi urez succes  :lol:  :scared:

#51
marian cornea

marian cornea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2006
pt eventuale probleme : http://forum.softped...howtopic=369985 va stau la dispozitie cu sfaturi si raspunsuri.   referitor la servetelele din carrefour,daca le folositi riscati aparitia unor pete pe filtrul din fata senzorului iremediabile! la fel si cu eclipse daca nu e aplicat corect!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate