Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cum conving Romtelecomu sa-mi puna si mie telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
Am si eu o problema: din octombrie anul trecut mi-am luat casa si de atunci ma chinui sa-mi pun  telefon. Stau in militari, la apusului.
Situatia e urmatoarea: In decembrie anul trecut am facut o cerere de conectare, la care mi s-a raspuns in aprox 1 luna cum ca "nu sunt circuite, si oricum sunt multe persoane cu cereri datate anterior dvs", adica ceva de genu stai la coada ba nesimtitului.Inca mai am cererea si raspunsul.
Problema e ca la mine in apartament a fost un post telefonic, pe o firma a celui care a stat inaintea mea CARE N-A FOST INCA DESFIINTAT (inca mai primesc facturi ptr el) . Am incercat sa anunt RTC de faptul ca firma respectiva nu mai are sediul in apt meu si mi-au spus ca nu iau in considerare decat daca vin cu copia actului de la camera de comert care dovedeste ca astia si-au schimbat sediul :D .
Drept urmare la mine in apt e un nr neutilizat si in acelasi timp RTC imi spune ca in militari nu sunt nr disponibile.
Cum credeti voi ca ar trebui sa procedez sa conving RTC sa ma ia si pe mine de client?Va rog ajutati-ma ca am ajuns la capatul rabdarii.....

#2
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Eu sunt printre primii  pe Cluj din 91

Singura solutie este: te inarmezi, iei un ostatec, te baricadezi in cladirea lor si cand te vor intreba care iti sunt doleantele le spui: un post telefonic, o pizza si o bere :drac:

:cya:

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
blackd..pe mine ma depaseste. De ce nu folosesti numarul ala EXISTENT ??? Eu de vreo cativa ani folosesc telefonul fostului proprietar, pe numele lui vine factura..eu platesc..toate bune. Care-i problema ?!

#4
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
problema e ca nr e pe firma nu pe pers fizica. firma inca mai functioneaza (probabil) si e a unui arab. n-am nici un kef sa am complicatii cu arabul ca dc am folosit nr lui de tel etc etc.
Plus ca nu stiu daca ma primesc aia sa platesc facturi ptr o firma daca n-am delegatie sau cine stie ce.
Eu vreau sa am nr meu nu sa fac smenuri...

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu iti face griji, daca le dai bani ei ii primesc in orice fel posibil, chiar si de la anonimi. eu platesc telefonul spunand nr de apel si intinzand banii. atat. bine, si la final imi da tipa o chitanta.

cat despre chestia aia, incearca sa dai de numele patronului firmei de la camera de comert si sa iei legatura cu el. sau daca zici ca e arab, probabil a plecat din tara si atunci un notar(+) te poate sfatui ce si cum sa faci ca sa iei linia aia de tel pe numele tau.

#6
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Eu (in locul tau) as vorbi la greu pe numarul respectiv. Fara sa platesc. Intr-o buna zi va veni cineva sa se planga despre factura si atunci ghici-ghicitoare-mica ce anume va pati :D

#7
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
Mda, dar ala care plateste stie unde sa dea de el ...

Poti sa te duci cu contractul de vanzare cumparare (il ai, nu :) ) si sa ii zici celei de la ghiseu ca ai cumparat s.a.m.d si sa incerci sa faci preluarea postului telefonic (nu infiintarea unuia nou). Era bine sa te duci cat mai repede dupa ce ai cumparat. Mai era bine sa scrie undeva prin contract ca odata cu apartamentul se cedeaza si postul telefonic. Acu nu stiu daca e neaparat necesar, dar eu cand m-am dus cu chestia asta (mi-au zis cei de la agentia imobiliara) am rezolvat.
Succese!

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Invatatura de minte!
La cumpararea unui imobil trebuie specificat in mod expres, in contract, preluarea postului telefonic.
La fel si in contractele de inchiriere... trebuie specificata preluarea si cedarea (la sfarsitul perioadei de contract) postului telefonic de catre chirias.
Da!
Trebuie sa mergi cu documentele de la imobil si se va rezolva, mai ales ca postul e inca activ... (nu vei fi lasat cu acelasi numar, primesti altul)

P.S. Iar faza cu ''circuitele si conditiile tehnice e clasica... nu te speria, e doar o placa.
E si comica faza... cand la locatia respectiva functioneaza bine mersi telefonul. :)
Am avut si eu o astfel de intamplare mai demult.

#9
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
NU am putut prelua postul pentru ca :
1. Era pe firma si nu se dau la persoane fizice.(asa mi-au zis la rtc)
2.Respectivii m-au lasat initial cu o datorie de 23 mil sperand ca o sa platesc eu , lucru pe care nu l-am facut. Pana la urma au platit ei dar au refuzat sa mai mearga cu mine sa facem transferul postului dupa.

Am fost cu actele de casa la rtc si mi-au spus ca nu se poate ca firma respectiva poate avea in continuare sediul in apt la mine si ca nu ii convinge decat actul de la camera de comert care specifica mutarea sediului.

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Mda... cam incurcata treaba!
Asta din cauza lor, daca erau niste oameni/patroni seriosi si nu tepari situatia ar fi fost alta.
In primul rand nu si-ar fi abandonat numarul de firma, dar mai ales, nu l-ar fi lasat pe maini straine...
Exact asta au sperat teparii... sa platesti tu datoria lor, au sperat ca vei plati de frica sa nu ramai fara post telefonic acolo.
Foarte bine ai facut ca nu ai platit!.
Daca aia nu fac nimic si nu te ajuta e nasol, singura solutie e sa... astepti raspunsul oficial pentru instalarea unui nou post telefonic!
Asta in cazul in care nu poti interveni cu pile...

P.S.N-am inteles faza de la punctul 1.
Specificatia cu cedarea/preluarea se face in primul rand in actul notarial, pe care, cei de la rtc nu il pot ignora...
La RTC se poate face transfer atat de la firma catre P.F. cat si invers (exista formulare care specifica clar asta)
Singura problema e ca trebuie sa fie ambele parti acolo...

#11
fdf

fdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa te grabesti sa faci ceva pentru ca daca telefonul se desfiinteaza si ramane o datorie neplatita atunci nu vei mai avea tel de la RTC pana la stingerea datoriei DE LA ADRESA TA.
Poti depune o cerere de SNR (schimbare de nume si responsabilitate). Acum cativa ani exista chiar un termen de 60 de zile timp in care vechiul proprietar putea sa ceara mutarea telefonului la noua sa adresa. Dupa acest termen puteai prelua tu telefonul, fara a mai fi nevoie de acceptul vechiului proprietar.

Oricum singura varianta prin care obtii sigur un raspuns este reclamatia. In 20 zile vor raspunde. Nu pot avea instalatie telefonica in functiune la adresa ta fara acceptul tau. Daca ceri desfiintarea ca proprietar, sunt obligati sa o faca. Chiar daca nu obtii tot telefon pe numele tau macar vei sti ca nu au ramas datorii la adresa la care locuiesti (liste negre). Daca raspunsul la reclamatie este nefavorabil poti merge apoi la OPC si atunci cred ca se va rezolva f. repede.

#12
BlackD

BlackD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 03.12.2002
heheheee buna idee! O sa incerc mercic.

#13
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002

Quote

Originally posted by fdf
Trebuie sa te grabesti sa faci ceva pentru ca daca telefonul se desfiinteaza si ramane o datorie neplatita atunci nu vei mai avea tel de la RTC pana la stingerea datoriei DE LA ADRESA TA.  


Nu e chiar asa. Cand am preluat eu postul telefonic fostii proprietari aveau o factura neplatita si am intrebat ce se intampla cu aia. Casiera mi-a zis ca nu e nici o problema, ca daca nu vine sa plateasca, oricum il prind ei in momentul in care vrea sa isi puna telefon. Oricum abonamentul se face unei persoane, nu unui imobil. Daca tu vorbesti pe abonamentul aluia oricum nu e problema romtelecom, ci a voastra, mai exact ala sa te dea in judecata ca i-a provocat un prejudiciu de x lei, convorbirile tale adica.

#14
fdf

fdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.07.2003
Cand preiei o proprietate o preiei cu toate datoriile ce o greveaza. De aceea , de exemplu nu poti vinde apartamentul daca nu dovedesti ca nu ai datorii la intretinere. Tot de aceea poti pierde apartamentul daca l-ai cumparat de la cineva care l-a dobandit prin frauda.
Costurile cu judecata sunt in general mai mari decat datoriile legate de linia telefonica si ca urmare procesele nu sunt duse pana la capat (exista totusi oameni care si-au pierdut apartamentele ca sa plateasca pentru 89...)
Protejarea  fata de potentiali tepari si-o face fiecare cum poate si stie...
Si mobilii cer actul casei. Oare de ce ? Datele personale sunt si pe CI. Tu, ca persoana, fara proprietati si/sau venituri nu prezinti nici o garantie in fata creditorilor (cei la care vrei sa-ti faci abonamentul).  

In cazul cu casiera si preluarea probabil ca era vorba de ultima factura, care nu ajunsese la scadenta. Era normal sa se considere ca nu existau datorii si ca atare nu ai avut probleme. Incearca insa sa te duci acolo la mai mult de 16 zile de la scadenta si nu vei mai primi acelasi raspuns. Oricum partea cu prinsu' data viitoare arata cat de "competenta" este, e gandire de monopol sau a vrut sa impresioneze.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
---
P.S. Iar faza cu ''circuitele si conditiile tehnice e clasica... nu te speria, e doar o placa.
E si comica faza... cand la locatia respectiva functioneaza bine mersi telefonul.  
Am avut si eu o astfel de intamplare mai demult.
---

Probabil intre timp si-au mai pus si altii telefoane in locatie si nu mai sun perechi libere... mai stii...

Si pe strada mea in 98 aceeasi problema a fost, pina au inlocuit cablul cu unu mai gros. In prezent pe repartitorul meu mai sunt doar 2 circuite libere, al treilea era defect... l-au testat cand au vrut sa-mi puna mie si nu le iesea, m-au schimbat le altul atunci.

La blocuri problema e cronica deoarece reteaua cand a fost proiectata a luat in seama un anumit numar de posturi pe bloc dar probabil acuma a fost depasit si nu e usor sa maresti capacitatea in conditii de bloc, trebuie sa tragi cabluri separat.

Cat despre problema amicului cu transferul, e banal, se merge la oficiu cu ambele parti si se depune schimbare de responsabilitate... simplu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate