Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Greselile Vaticanului

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1001 replies to this topic

#991
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postkruger, on 19 iulie 2021 - 08:48, said:

Vezi tu, imi zici mie ca as cita wikipedia si ca ar trebui sa verific sursele, dar eu ti-am citat chiar sursa cea mai importanta, in care Ap. Petru spune evreilor: "voi L-ati rastignit". Dar tu stii mai bine, Pilat did it.
Nici sa citesti bine un mesaj nu esti in stare. Ia mai verifica la ce parte m-am referit ca citezi de pe wikipedia.


View Postkruger, on 19 iulie 2021 - 08:48, said:

Iar eu continui sa iti repet: simplul fapt ca o numesti "colaborare" arata ca, in cel mai bun caz esti biased din cale-afara, iar in cel mai rau caz n-ai habar de istorie, probabil pentru ca o ignori la fel de usor cum ignori Biblia. Biserica Catolica nu colabora cu autoritatile laice, ea le dicta ce sa faca.
Iar eu continui sa repet ceea ce ti-am zis si pana acum, anume faptul ca te doare in carii la istorii. Esti complet pe langa. Pot să-ti dau o gramada de exemple din istorie in care Biserica Catolica n-a avut niciun cuvant de spus in fata puterii laice. Sunt multe exemple si numai unul care nu este capabil sau nu vrea sa le vada, nu le vede.
Sau un neoprotestant ca tine care a fost crescut cu ura fata de bisericiile traditionale.

View Postkruger, on 19 iulie 2021 - 08:48, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca eu nu as lua in calcul contextul acelor vremuri? Nu mai face afirmatii pe care nu le poti sustine. Daca tu reusesti sa justifici in vreun fel crimele Bisericii Catolice folosind "contextul unor vremuri de acum cateva sute de ani", arata-ne aici pe topic.
Simplu, prin logica ta stramba. Atata timp cat nu te raportezi la vremurile de atunci, la mentalitatea oamenilor acelor vremuri, nu vei putea niciodata sa judeci corect niste evenimete istorice.
Ti-am zis de atatatea ori dar degeaba. Nu poti reprosa Inchizitiei ca nu a folosit ieri metodele de astazi. Dar stiu deja ca repet dedeaba.

View Postkruger, on 19 iulie 2021 - 08:48, said:

Ce vrei sa spui cu asta, care sunt acele "inceputuri", despre ce protestanti violenti vorbesti si ce au incercat sa distruga? Iar apoi poate ne spui si de ce ti s-a parut relevant sa-i aduci in discutia asta.
Nu te contrazic, doar iti cer sa argumentezi ce spui, ca nu faci decat sa arunci acuzatii vage si lipsite de dovezi.
Deci nu stii evenimentele istorice ci dar pretinzi ca le-ai stii. Ba mai mult aduci acuze unei parti fara sa stii ce a facut si cealalata parte. Misto. Doar mimezi cultura.
Pune mana si citeste si apoi mai stam de vorba. Dar ai grija ce conspectezi si cum conspectezi.

Am mai spus asta pe aici:
Protestanii, in special calvinii, nu permiteau statului sa guverneze bisericile. De fapt, calvinismul oferea pastorilor si congregatiei, pe langa putere religioasa, putere politica si sociala. Cu alte cuvinte, Calvin dorea ca statul sa devina o teocratie in care Biserica era cea care conducea statul si toate celelalte aspecte ale vietii sociale. Si chiar a reusit sa faca asta cu Geneva. Dupa asta, francez fiind, dorea sa faca si din Franta o teocratie bineinteles tot calvina. Si nu a intampinat atat de puternic opozitia Bisericii Catolice cat a intampinat opozitia Casei de Valois dar mai ales a Casei de Guise.

Tu tocmai acuzai Biserica Catolica de ceea ce protestantii chiar faceau.

View Postkruger, on 19 iulie 2021 - 08:48, said:

Din nou vorbesti pe langa. Eu nu am condamnat niciodata Inchizitia ca nu ar fi folosit atunci instrumentele de azi ... I-am asemanat cu evreii care, desi l-au convins pe Pilat sa le faca treburile murdare, au fost numiti direct responsabili de Ap. Petru.
Ba chiar asta ai facut si o faci de ani de zile. Noroc ca te stiu si nu dau doi bani pe ceea ce spui. Pur si simplu nu prezinti credit.

Edited by Megara, 19 July 2021 - 11:40.


#992
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Inchizitia pe ce motiv  dadea sentinte ?
Am inteles, inchizitia era sub comanda politica. Dar de ce intervenea biserica cerand unora sa renunte la asa zis erezii , si daca "ereticul" ramanea ferm pe pozitie intervenea inchizitia si il condamna la tortura sau moarte pe rug ?


Din spusele tale nici biserica catolica si nici inchizitia  nu se fac vinovate de moartea "ereticilor".

#993
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpacopaco1967, on 19 iulie 2021 - 15:28, said:

Inchizitia pe ce motiv  dadea sentinte ?
Am inteles, inchizitia era sub comanda politica. Dar de ce intervenea biserica cerand unora sa renunte la asa zis erezii , si daca "ereticul" ramanea ferm pe pozitie intervenea inchizitia si il condamna la tortura sau moarte pe rug ?


Din spusele tale nici biserica catolica si nici inchizitia  nu se fac vinovate de moartea "ereticilor".
N-ai înțeles nimic. Renunță că oricum te chinui degeaba. Posted Image

#994
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMegara, on 20 iulie 2021 - 07:06, said:

N-ai înțeles nimic. Renunță că oricum te chinui degeaba. Posted Image
Eu am inteles bine, vreti sa va disculpati de orice vina (ca biserica) de ororile ce le-a comis. Asa ca mai bine va faceti ca ploua.
Ei bine tocmai din acest motiv veti fi damnati in societate. Nu protestantii sunt problema voastra ci constinta voastra ce are in mentalitate sa distruga pe oricine nu e de acord cu aberatiile voastre .
Insa istoria scrisa  (si nescrisa) va arata ca niste criminali , si nu poti avea decat atitudine de nesiguranta fata de cei care sustin  si accepta  actele fostilor criminali.
Astfel de oameni vor fi dispretuiti chiar de atei. Sunteti deseori considerati antihristi, demonici.

#995
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpacopaco1967, on 20 iulie 2021 - 09:05, said:

Eu am inteles bine, vreti sa va disculpati de orice vina (ca biserica) de ororile ce le-a comis. Asa ca mai bine va faceti ca ploua.
Ei bine tocmai din acest motiv veti fi damnati in societate. Nu protestantii sunt problema voastra ci constinta voastra ce are in mentalitate sa distruga pe oricine nu e de acord cu aberatiile voastre .
Insa istoria scrisa  (si nescrisa) va arata ca niste criminali , si nu poti avea decat atitudine de nesiguranta fata de cei care sustin  si accepta  actele fostilor criminali.
Astfel de oameni vor fi dispretuiti chiar de atei. Sunteti deseori considerati antihristi, demonici.
De ignoranți ca tine. De-ai știi ce puțin contezi.... invers proporțional cu ura ta.
Tu continuă să scuipi că altceva oricum nu ești în stare să faci.

Hai TAI-TAI că deja m-ai plictisit.

#996
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMegara, on 20 iulie 2021 - 09:19, said:

De ignoranți ca tine. De-ai știi ce puțin contezi.... invers proporțional cu ura ta.
Tu continuă să scuipi că altceva oricum nu ești în stare să faci.

Hai TAI-TAI că deja m-ai plictisit.
Cu atitudinea asta de scarba nu vei convinge vreodata ca esti crestina.
Daca un catolic de rand are  mentalitatea ta inseamna ca biserica voastra e toxica. Si trebuie demolata din temelii atacand tocmai la faptele comise in trecut. Voi si musulmanii . . . . aceasi marie  cu palarii diferite.

#997
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpacopaco1967, on 21 iulie 2021 - 13:16, said:

Cu atitudinea asta de scarba nu vei convinge vreodata ca esti crestina.
Daca un catolic de rand are  mentalitatea ta inseamna ca biserica voastra e toxica. Si trebuie demolata din temelii atacand tocmai la faptele comise in trecut. Voi si musulmanii . . . . aceasi marie  cu palarii diferite.
Ai o prea bună părere despre tine dacă tu crezi că dau vreun ban pe părerea ta despre mine sau despre Biserica Catolică. Ești prea mic ca să contezi, asta ca să nu mai amintesc de faptul că ti-ai dovedit deseori slabele cunoștințe și logica strâmbă.
Nu spui nimic pe forumul ăsta ci doar arunci cu venin așa cum ai fost învățat în biserica ta.

Hai TAI-TAI!

Edited by Megara, 21 July 2021 - 19:06.


#998
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 19 iulie 2021 - 15:28, said:

Inchizitia pe ce motiv  dadea sentinte ?
Am inteles, inchizitia era sub comanda politica. Dar de ce intervenea biserica cerand unora sa renunte la asa zis erezii , si daca "ereticul" ramanea ferm pe pozitie intervenea inchizitia si il condamna la tortura sau moarte pe rug ?


Din spusele tale nici biserica catolica si nici inchizitia  nu se fac vinovate de moartea "ereticilor".

Inchizitia era pentru apararea doctrinei religioase. Deci, daca luam in calcul ce institutii au facut cele mai multe crime pentru apararea doctrinei lor, pe primul loc ar fi comunistii, pe al doilea protestantii, pe al treilea loc americanii cu doctrina sclaviei negrilor si  undeva, pe ultimul loc, Inchizitia. Nu am zis ”al patrulea”, ca sunt sigur ca mai gasesc multe alte doctrine criminale inaintea ei. De exemplu, pe nazisti cred ca i-as pune pe locul patru.

#999
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Comuniştii, atei fiind, au comis genocid
pentru cauza lor marxist-bolşevică.

#1000
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostClub27, on 27 iulie 2021 - 16:05, said:

Comuniştii, atei fiind, au comis genocid
pentru cauza lor marxist-bolşevică.

Exact! Ceea ce, despre Inchizitie, nici pe departe nu se poate spune.

#1001
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

View PostDorel666, on 27 iulie 2021 - 22:06, said:


Exact! Ceea ce, despre Inchizitie, nici pe departe nu se poate spune.
În numele a ce dar atunci a comis  Inchiziţia atâtea atrocităţi?

#1002
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostClub27, on 28 iulie 2021 - 09:18, said:

În numele a ce dar atunci a comis  Inchiziţia atâtea atrocităţi?

In virtutea versetului care zice ”Si atunci cine va zice fratelui sau ”prostule”, vinovat va fi de judecata sinedriului, cine-i va zice ”nebunule”, vinovat va fi de focul Gheenei”.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate