Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Telemobil S.A.

- - - - -
  • Please log in to reply
1159 replies to this topic

#19
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Legat de Telemobil iata peste peste ce am dat printr-o "arhiva" mai jos :D

Attached Files


Edited by Masterboy, 03 May 2005 - 23:23.


#20
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cand cineva scoate capitalul social inseamna ca ishi face bagajele si pleaca. probabil ca inquam nu mai are bani...si asta pt a nu pierde acei bani/investitii sau alte chestii in momentul declararii falimentului. probabil ca marea majoritate vinde acum tot ce se poate sau se mai poate, proprietate intelectuala ma refer si alte gioarse ce mai pot fi adaptate pentru terti...

probabil ca o mai tine cat o mai tine asa.. mai mulge cat se mai poate si apoi buf. n'am crezut in zapp niciodata, de mult zic asta si se pare ca am avut dreptate... dar sa nu anticipam...

de ce nu'l transforma in srl sau asociatie familiala.. la o adica :>

pute a hoit..

so cum a fost?
telemobil > suntel > zapp > si acum ce urmeaza? finally cruce?

#21
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
arty esti cam pesimist ...

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu? deloc... doar observ lucrurile. cu optimismul sti cum e...  zapp a fost optimist la inceput... rezerva'mi dreptul de a comenta, din afara :)

zi si tu.. ce intelegi? o firma de mare success isi micsoreaza capitalul social la MINIMUL LEGAL. ce crezi ca inseamna asta? sti ce inseamna? juridic... zapp merita capitalul social + activele si pasivele pe care le are.

tind sa cred ca activele si pasivele POATE acopera datoriile.....

so, fara o mega investitie intr'un sistem in care nici un om normal la cap n'ar investi, zapp va muri.

zapp a fost un experiment al qualcomm. experimentul ne arata ca cdma pe 450 mhz NU MERITA, in special cand nu ai un parc serios de aparate disponibile in schimb ai o concurenta de milioane de useri. n'a facut cosmo nimic... teoretic pe picior de la egal la egal si cu avantajul de integrare cu rtc... so, pesimism/optimism? nope....

prostie poate pt cei care au crezut ca zapp poate fi un serviciu comercial de durata.. altceva decat un foc de paie.

realitatea e cruda cateodata... dar zapp nu merge bine si oricat incearca sa ne convinga contrarul, userii stiu asta. zapp sh'a bazat campania pe minciuni si jmekerii, cu vant in panze de pe orice schema de marketing posibila. insa un serviciu de telefonie mobila nu poate numai cu marketing. trebuie sa poata TEHNIC.

si zapp nu poate.... si nu poate cu 300k useri.. darmite cu milioane.

#23
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004
Sunt de acord cu tine. Radiatii foarte mari atat la terminale cat si la antene, calitate f. slaba, nu stiu si nu ma intereseaza din ce motiv, dar au cea mai slaba calitate a vocii cu orice terminal (am incercat 3 modele).

#24
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
De unde pina unde radiatii mari la terminale.[ http://www.spymac.com/gallery/pics/smilies/smilie_k_ani_32.gi - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
GSM-urile normale au 2W, un mobil pe CDMA are abia 250 mW !

#25
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004
O fiel teoretic 250 mW, dar dupa jum. de ora de conv. ti se incalzeste capul, poate si pt. ca trebe sa-ti bagi direct in ureche ca sa auzi ceva. Naspa rau de tot.

#26
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
aici aberezi la greu.
e diferenta mare intre cnx/org si zapp. am folosit cam un an jumate numai zapp si acum de curand mi-am luat si un telefon pe cnx ... primul lucru care m-a surprins la cnx e ce repede apare senzatia de caldura.

#27
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
Zapp se descurca cu 300k de abonati si descurca si cu 16milioane de abonati ceeace connex si orange impreuna nu poate sa faca. Tehnologia Cdma permite multe multe  nu permite altele etc, cum este si cazul gsm
Eu in continuare consider zapp cea mai buna optiune in cele mai multe cazuri.

#28
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Apropo de caldura pe care o simti dupa cateva minute de convorbiri:-se pare,desi inca nu e dovedit(normal....)ca vorbitul la celular provoaca tumori cerebrale cu evolutie potential letala.asa ca sfatuiesc pe oricine sa foloseasca un hands-free,asa mai scade cantitatea de radiatii pe care o incaseaza un vorbitor la mobil.CU SANATATEA NU E DE GLUMIT.

#29
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
INOROD da sigur ... 1 caz din 1 miliard. un risc care trebuie sa iei. e aceeasi risc si fara mobil sa mori. te duci pe strada, vine un nebun si te loveste ... se presupune ca unele legume contin substante toxice. este dovedit. oamenii tot mananca legume. este dovedit ca fumatul dauneaza. totusi o mare majoritate tot fumeaza. este dovedit ca alcoholul distruge ficatul. noi tot facem tuica si o bem. deci aberatii. daca in 10 ani nu s-a putut demonstra clar ca chiar este daunator inseamna ca nu este chiar atat de grav ca alcholul sau tutunul sau ... sau ... sau ... (lista poate continua la nesfarsit) ... sau plimbatul pe strada! Parerea mea...

Pe de alta parte: la GSM simt mai mult efectul de incalzire pe cap dacat la CDMA. La terminale simt efectul de incalzire la acumulatoare mai ales.

iar parerea mea despre Zapp ca are mai mult potential, si este mai ieftin decat Connex sau Orange. La 10 USD sa ai 500 de minute in retea. cu 2 centi/minut sai ai Internet pe care sa iei cu tine... la 2 centi/minut sa vorbim in firma ... sunt numai unele dintre avantajele Zapp. Eu nu prea am avut probleme cu Zapp si asta e bine. chiar cu relatii cu clientii nu am avut probleme. si de aceeasi parere sunt si prietenii si colegii mei. deci la noi Zapp a castigat.

enervat e ca nu prea au terminale dar asta e... sunt un freak al tehnologiei si imi plac cele mai noi terminale la GSM cu o groaza de functii (Mp3, Video Camera, Jocuri) dar tot nu merita pentru mine sa cumpar GSM sa platesc mai mult si sa renunt la avantajele oferite de Zapp. dar cum am spus asta este doar o parere personala. nu vreau flaming...

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
---
ca se scade capitalul social la minimul necesar pt. un SA ceea ce chiar nu miroase bine ci chiar a rahat.
---

Pai normal... am "tras" semnale de alarma acu 3 luni si ceva legat de numarul e clienti... si in alt thread unde Masterboy lauda sistemul...  ;)

Romanii sunt conservatori, ii doare undeva de tehnologie... asta nu s-a inteles la management...

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by INOROD
Apropo de caldura pe care o simti dupa cateva minute de convorbiri:-se pare,desi inca nu e dovedit(normal....)ca vorbitul la celular provoaca tumori cerebrale cu evolutie potential letala.asa ca sfatuiesc pe oricine sa foloseasca un hands-free,asa mai scade cantitatea de radiatii pe care o incaseaza un vorbitor la mobil.CU SANATATEA NU E DE GLUMIT.


Daca nu se vorbeste mult nu e asa o problema mare. Exista thread-uri legatde de radiatii. Cat despre cele 250mW cdma, adica 0.25W mult laudati... aia e putere de varf, nu putere spectrala... ca doar nu va asteptati sa va auziti 50km cu 250mw din portabil... ca ar fi o gluma frumoasa  ;)  :P Din FRS care tot in 400 MHz merge, cu 0.5W (500 mW) iei in campie maxim 3 km de la portabila la opoirtabila si vreo 12km de la fix la portabila.

#32
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by TheBorg
Facem media intre 200.000 si 66.666 si obtinem media de abonati pe 2003: 133.333. Acum refacem calculul cu 50.000.000 / 133.333 = 375 $ / an. 375 / 12 = 31.25 $ / luna.
--------------------------------------------------------------------------------

Quote

Originally posted by Cătălin
Asta e ceva de genul EU mananc un miel, 10 se uita dar statistic se cheama ca am mancat fiecare cate X grame de miel nu ?

Come on... calculul asta nu are nici o legatura cu realitatea. Exista metode de prognosticare daca tot vrei sa faci calcule insa oricum NU ai datele necesare deci nu poti sa tragi o asemenea concluzie  ;)


Tocmai am gasit legatura cu realitatea la http://www.mastel.or.....d CDMA450.pdf

Acolo scrie ARPU 33-34$ Deci cu 31.25$ am fost foarte aproape de realitate.

#33
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003

Quote

Originally posted by zuppy
aici aberezi la greu.
e diferenta mare intre cnx/org si zapp. am folosit cam un an jumate numai zapp si acum de curand mi-am luat si un telefon pe cnx ... primul lucru care m-a surprins la cnx e ce repede apare senzatia de caldura.


te rog frumos... astea sunt aberatii foarte mari. inteleg sa vii cu niste masuraturi de laborator. Sa iti spun de ce e aberatie ce spui tu: la connex/orange/cosmo in oras vorbesti cu undeva intre 50-150mW pentru ca e semnal foarte bun. Daca tu esti obisnuit sa vorbesti din pivnita e cazul sa iesi la lumina soarelui ;)
asta spun dupa ce am verificat pe mai multe telefoane puterea pe care declara ca o emit. nu vin cu masuraturi exacte de laborator(ar fi mishto sa pot... =)) ) dar e mai aproape decat sa ma apuc sa spun ca mi se parea ca emite nu stiu cum. mi-am batut mult mintea cum as putea sa fac sa-mi dau seama cat de mare e puterea cu care emite fara sa ma uit la netmonitor. Iti spun eu ca in afara de a masura amperajul pe care il consuma telefonul nu e alta posibilitate. Si caldura pe care o simti e in foarte mare parte din cauza ca se incalzeste celularul(procesorul, memoria, etajul de amplificare, bateria). Si sa ma lase si aia care spun ca mori de la celular. Daca ei se simt amenintati de radiatii electromagnetice echivalente cu cateva leduri(vreo 5-10) atunci stau si ma gandesc ce alte frici mai au... duhh. Sa nu cumva sa stati la soare ca e cunoscut ca produce cancer! si nu pe povesti... maica-mea are saptamanal cativa nefericiti cu cancer de piele :(

Una peste alta... ce are telemobil cu radiatiile? :D

Eu zic ca lor le pasa cel mai mult de puterea cu care emite celularul, nu noua, potentialii utilizatori. Daca eu emit cu putere max si mai gasesc inca 5(sa zicem ca ne modificam telefoanele) le distrug lor pe raza de vreo 2km semnalul(probabil nu total, dar oricum nu va merge la fel de bine, asta sunt convins).
Pe cand daca mobilele emit la putere minima ei in 2km pot sa puna 10 celule mici si sa aiba cine stie cate sute de utilizatori care sa vorbeasca simultan. Mishto e ca daca sunt acei cativa cu telefoanele care sa emita la maxim si ceilalti care vor sa vorbeasca o sa aiba semnal pe ecran dar probabil primesc doar erori cand vor sa sune...
Ce nu am inteles eu cu tehnologia cdma e cam cate statii in jur stiu dinainte cine pe ce frecventa va "vorbi". E sistemul ala cu schimbarea de frecventa in cdma, deci mobilul si releele trebuie sa stie cine pe ce frecventa urmeaza sa vorbeasca. Dar daca sunt 10 care emit la maxim cu siguranta ca se vor baga si peste altii mai indepartati.Sunt curios ce fac statiile de baza atunci.


Si inca ceva zuppy... sa-ti fie frica mai bine de releele de gsm/cdma... ca alea emit non stop la putere maxima si daca consuma niste kilowatti o frumusete de releu ceva ceva tot ajunge si in aer ;)

#34
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu mi-e frica pt. ca o sa mor din cauza telefonului :)
spuneam doar ca la gsm (cel putin la mine acasa, in Dristor) mie imi apare mult mai repede senzatia de caldura decat imi aparea la Zapp, cu S200.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Mai sunt 2 cauze ale senzatiei... cea mai importanta e ca telefonul se incalzeste si el langa final...

Acolo e un tranzistor care daca lucreaza mult la full power se duce in 50 grade relativ usor... si incalzeste placa ce-ti tine de radiator de racire si in final carcasa telefonului, asta iti da senzatia psihica de caldura... curenti de aer de la telefon etc...

A doua cauza am patit-o eu odata, am vorbit mult la un telefon dar semnal era mare deci nu era nevoie de putere insa urechea mea a incalzit telefonul si cand l-am mutat la urechea cealalta aveam senzatie de caldura...

#36
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
Trebuia sa readuc aceasta tema in actualitate: dupa ce Zapp a diminuat capitalul anul curent o noutate de azi:

Quote

15 Octombrie 2004
Zapp isi majoreaza capitalul cu aproape 275 mil. $

Bucuresti, 15 octombrie 2004 - Actionarii Zapp au aprobat, la sfarsitul lunii septembrie, majorarea capitalului social al companiei cu 9.262,4 miliarde lei (circa 275 milioane dolari), prin aport in numerar al actionarilor sau conversia diferitelor imprumuturi ale actionarilor acordate societatii.

"Noile resurse financiare vor fi utilizate in principal pentru dezvoltarea retelei Zapp. Vizam extinderea semnificativa a ariei de acoperire. De altfel, in prezent se deruleaza lucrari in toata tara care vor avea drept rezultat, pana la sfarsitul anului, marirea acoperirii la peste 90% din populatia urbana si 80% din teritoriu, precum si imbunatatirea capacitatii retelei", a declarat Cuneyt Turktan, Presedintele Consiliului Director Zapp.

Operatiunea va fi insotita de emiterea unui numar de peste 370 milioane actiuni, cu o valoare nominala de 25.000 lei fiecare. Plata titlurilor poate fi efectuata fie integral la data subscrierii, fie in proportie de 30% la data subscrierii si restul intr-o perioada de trei ani de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial, respectiv 13 octombrie.

Despre Zapp
Zapp (www.zapp.ro) este singurul operator de telefonie mobila din Romania care ofera servicii de comunicatii complet integrate, dezvoltate pe o retea de ultima generatie (CDMA2000 in banda de 450 MHz). CDMA este una dintre cele mai avansate tehnologii wireless din lume, dezvoltata si exploatata comercial de catre compania americana de telecomunicatii QUALCOMM.
Actionarul principal al Zapp este Inquam Limited, companie internationala care are drept obiect de activitate furnizarea de servicii in domeniul retelelor mobile de comunicatii. Actionarii semnificativi ai Inquam sunt QUALCOMM, lider pe piata produselor si serviciilor digitale mobile bazate pe tehnologia CDMA, si Omnia Holdings Ltd, fond de investitii din Orientul Mijlociu.


Interesant. Mai intai a fost diminuat cu 2175 milarde de lei iar acum iar acum este majorat cu 9263,4 miliarde de lei ... Incredibil nu? Baietii au jucat ceva cu finantarea ... Probabil ca au avut ceva de castigat dupa aceasta miscare de diminuere si marire la nici 5 luni diferenta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate