Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SVCD (VCD) cu subtitrare permanenta cu frameserving de la virtualdub la Tmpegenc

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Softuri necesare :
         1 ." virtualdub " merg si versiuni mai vechi dar e bine sa  folosesti una mai noua : virualdub.org
         2.  Filtrul de subtitrare pentru " virtualdub " care -l gasesti la http://www186.pair.c...ml#me_subtitler
Ca sa poti sa faci frameserving cu virtualdub trebuie sa intrii in auxsetup.exe  care trebuie sa fie in acelasi director ca virtualdub.exe si la fereastra care se deschide ii dai click la butonul " instal handler ". Asta o faci doar o singura dupa instalare .
Tot in directorul cu virtualdub mai este un director "plugins" - daca cumva nu este il creezi tu . Aici vei pune filtrul de subtitrare ( cu extensia *.vdf ) care l-ai descarcat si unzipuit de la pct. .Tot aici mai poti pune si alte filtre fiindca de aici incarca virtualdub filtrele care nu le are default .Si asta o faci doar o singura data dupa instalare .
      3. "TmpegEnc " eu am versiunea 2.5 .
      4. VCDEASY eu am o versiune mai veche 1.1.2. cred ca dintr-un CHIP , oricum vezi la vcdeasy.org - tot aici gasesti helpuri foarte bune ( in engleza ) despre editare de VCD -uri cu meniuri si despre Tmpegenc . Eu cu astea am inceput .Dar oricum cred ca VCDEASY , TmpegEnc , VirtualDub le ai si tu instalate asa ca incearca intii cu alea dar fara sa uiti cele doua chestii la virtualdub pe care probabil nu le aveai facute .
      5. un soft de editare subtitrarea care sa poata sa o salveze in format *.ssa ca asta se va folosi .
  Eu am folosit Subresync din pachetul DirectVobsob din Nimo codec pack dar o sa folosesc Subtitle Workshop ca e mult mai bun ( cum am mai spus )
     Optional : 6. Un program de editare foto - eu am folosit Adobe photoshop .
                      7. Un player SVCD -uri  - eu nu am folosit , am facut teste cu un disc rewritable direct pe aparat cum te sfatuiesc si pe tine sa faci dar doar cu o bucatica mica de film si subtitrare ca sa nu astepti mult la codare .
        Si acum la treaba :
  1. Cu un player de Divx sau cu virtualdub ( se incarca fisierul si se da " File Information " din meniul de file ) se afla cite cadre pe secunda are filmul pentru a selecta la programul " Subresinc " numarul de frame-uri pe secunda corect , la " Subtitle Workshop " nu cred ca mai este nevoie de pasul asta doar daca nu cumva avem subtitrarea la alt framerate decit filmul Divx .
  2. Se converteste subtitrarea in format *.ssa si eventual se editeaza fonturi , culori cu " Subtitle Workshop " .
  3. Se incarca filmul Divx in virtualdub si din meniu "File" se da "File Information" si se tine minte sau noteaza frame size de exemplu 640 x 272 . Cu asta se verifica daca formatul are aspectul de 4/3 . Asta din exemplu nu-l are , ar fi trebuit sa fie 640 x 480 . Daca are aspectul de 4/3 se sare pasul urmator daca nu-l are se trece la pasul urmator care este corectia de aspect (resize) :
  4. Din meniu video se da click la Filters , daca cumva nu este activ " Filters" se bifeaza " Full Processing Mode " si atunci va fi activ . Apoi din ferestra care apare se da "Add" si din lista care apare se selecteaza "resize " si se da load . In fereastra care apare se trec la " New widht " si " New hight " dimensiunile care erau trecute in "File Information " si pe care ni le-am notat adica in exemplul nostro 640 si 272 apoi se da bifa pe "  Expand frame and letterbox image " si la " frame widht " se trece tot valoarea initiala adica 640 iar la " frame height " o valoare cu care realizam raportul de 4/3 intre latime si inaltime adica in exemplul asta 480 .Se da " Ok " . Corectia asta se putea face si cu Tmpeg-ul dar atunci subtitrarea (pe care o pune Virtualdub -ul ) ar fi aparut pe imaginea utila si nu pe banda neagra cum este bine .
   Repet ca acest pas (4.) nu este necesar daca filmul Divx are aspectul de 4/3 ( caz care este destul de rar )
    5. Adaugarea subtitrarii in format *.ssa : tot in fereastra de filters ( care a ramas deschisa ) se da click pe " Add " si din lista se selecteaza " subtitler " si se da load . In fereastra care apare se da calea catre fisierul de subtitrare cu extensia *.ssa pe care l-am creat la punctul 1.  Bifele se lasa cum erau . Se da " Ok " si tot "Ok " ptr. a inchide fereastra de filtre .
    6. Realizarea Frameservingului catre TmpegEnc : Din meniu " File " se da " Start Frame Server " , in fereatra care se deschide se modifica intr-un nume mai scurt ( la unele variante de virtualdub se pare ca lungimea numelui este o problema la altele nu deci poti incerca si fara sa scurtezi numele ) si se da start . In fereastra de salvare se noteaza sau se tine minte locatia pe care o dam la fisierul cu extensie *.vdr  pentru  ca acel fisier il vom deschide cu TmpegEnc : Se deschide TmpegEnc si se da " File " apoi " Project Wizard Ctrl + W ". Se selecteaza formatul dorit si se da next . Apoi la urmatoarea fereastra la " Video File " se incarca fisierul cu extensia *.vdr Atentie ! : fisierul cu extensia *.vdr se poate incarca doar daca selectam la incarcare cu sageata optiunea " All files " .La audio trebuie sa apara singur acelasi fisier . Apoi se da next .In ferestra urmatoare se mai pot schimba unii parametrii la " Other setings " dar nu prea are rost ( gasesti help-uri bune despre Tmpegenc la : easyvcd.org ) . In fereastra care apare putem modifica bitrate - ul daca dorim . In ferestrele urmatoare se lasa fisierul neimpartit (este o optiune ) fiindca il vom imparti noi cum dorim dupa cu "MPEG tools" din TmpegEnc cum am spus si la inceput .
Se da " Run " si se trece la somn :) .
    &. Se imparte fisierul rezultat cam la durate de 45 de minute (ies cam 3 Cd-uri daca facem SVCD sau 2 Cd-uri daca faceam VCD) cu “MPEG Tools “ din TmpegEnc .
    9. Se realizeaza SVCD-urile cu VCDEASY cu meniuri eventual daca dorim .VCDEASY foloseste in background Programul de scriere care-l ai ( mie mi-a mers si cu Nero si cind aveam WinOnCd ) . Repet ca help -uri in engleza foarte bune ai la vcdesy.org .
    Eu probleme cu Xvid-ul nu am avut dar am avut cu filmele care aveau sunet AC3 - nu-l recunostea virtualdub-ul ( si nici Tmpeg-ul ) dar am instalat un AC3 decoder de la http://fcchandler.ho...3ACM/index.html  si acum merge si AC3 .
  Spor la treaba !
Cu stima : VICTOR FURTEA .

#2
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Deoarece vad ca totusi se mai foloseste metoda de frameserving spre TMPGEnc. (pentru AVI to (S)VCD - uri cu subtitrare permanenta) care este prezentata si in ghidul :SVCD (VCD) cu subtitrare permanenta cu frameserving de la virtualdub la Tmpegenc vreau sa semnalez rezolvarea unei probleme aparute : nerecunoasterea fisierului *.vdr creat de frameserverul lui VirtualDub(Mod) de catre TMPGEnc.
Trebuie copiat readavs.dll in directorul in care se afla TMPGEnc.exe si inregistrat acolo cu readavs.reg din pachetul  tmpgenc-readavs.zip pe care-l puteti downloada de la Frameserving. O adresa alternativa de download : readavs-vdr.zip de la link-ul Videohelp .
Un alt link de ajutor :Frameserving - problems.
Inregistrarea lui readavs.dll se va face cum se expica si in fisierul  readme.txt din pachetul readavs.zip adica :
Se editeaza fisierul readavs.reg (click dreapta si edit) unde in ultimul rand se trece calea (cu dublu / adica//) unde ati pus fisierul readavs.dll (adica in directorul unde este si TMPGEnc.exe).
Pentru setari la TMPGEnc ghidul lui Mtz. :Tmpgenc. Tips & Tricks

#3
cipirica_tapiterul

cipirica_tapiterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.07.2005
Buna treaba a facut PIGULIGU cu tutorialul asta. Si eu folosesc aceesi metoda mai putin faza cu resize-ul, pe care nu o stiam.
La postul 2 se explica recunoasterea fisierul de frameserver de catre TMPGenc.
O metoda mai simpla este aceea de a redenumi fisierul cu extensia .vdr in fisier cu extensia .avi
La TMPGenc va aparea si va putea fi astfel incarcat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate