Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Publicitatea prin SMS

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006
Salut.  Vin si eu cu o intrebare - Ce parere aveti despre publicitatea prin SMS ? si cu ideea de a fii platit pentru a o primii . Am lansat acest serviciu de curand si incerc sa il inbunatatesc - tinand cont si de parerile altora.

Va multumesc


#2
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

View Postssms, on Nov 17 2006, 20:57, said:

Salut.  Vin si eu cu o intrebare - Ce parere aveti despre publicitatea prin SMS ? si cu ideea de a fii platit pentru a o primii . Am lansat acest serviciu de curand si incerc sa il inbunatatesc - tinand cont si de parerile altora.

Va multumesc
Este o idee buna dar numai daca sunt platit sa primesc mesaje (puncte sau discount) :P

#3
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006

View Postjovan, on Nov 17 2006, 22:24, said:

Este o idee buna dar numai daca sunt platit sa primesc mesaje (puncte sau discount) :P


E buna si daca nu ai fii platit. Pentru ca esti informat de ofertele de pe piata - DOAR din domeniile care te intereseaza si DoAR de cate ori vrei tu pe zi si in ce intervale orare .   Iar din a doua parte a anului 2007 vei putea comanda produsul la care face referire mesajul primit.

View Postjovan, on Nov 17 2006, 22:24, said:

Este o idee buna dar numai daca sunt platit sa primesc mesaje (puncte sau discount) :P


E buna si daca nu ai fii platit. Pentru ca esti informat de ofertele de pe piata - DOAR din domeniile care te intereseaza si DoAR de cate ori vrei tu pe zi si in ce intervale orare .   Iar din a doua parte a anului 2007 vei putea comanda produsul la care face referire mesajul primit.

View Postjovan, on Nov 17 2006, 22:24, said:

Este o idee buna dar numai daca sunt platit sa primesc mesaje (puncte sau discount) :P


E buna si daca nu ai fii platit. Pentru ca esti informat de ofertele de pe piata - DOAR din domeniile care te intereseaza si DoAR de cate ori vrei tu pe zi si in ce intervale orare alegi .   Iar din a doua parte a anului 2007 vei putea comanda produsul la care face referire mesajul primit.

#4
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

View Postssms, on Nov 17 2006, 22:32, said:

E buna si daca nu ai fii platit. Pentru ca esti informat de ofertele de pe piata - DOAR din domeniile care te intereseaza si DoAR de cate ori vrei tu pe zi si in ce intervale orare .   Iar din a doua parte a anului 2007 vei putea comanda produsul la care face referire mesajul primit.
Este buna dar sa poti sa te abonezi si sa te dezabonezi cand vrei.Acum nu stiu cat de avantajos este pt tine daca nu reprezinti un operator mobil sa trimiti sms-uri la milioane de oameni.Ce firma isi permite o asemenea investitie!

#5
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
3 posturi intr-unul.. ca Nescafe 3 in 1. Oricum.. Publicitatea prin sms poate deveni extrem de deranjanta si va fi repede asociata cu spam-ul de pe e-mail. Un mijloc de publicitate trebuie sa se adreseze unui grup de oameni (masa), nu unui individ. Exemplele sunt clare: televiziune, radio, panouri stradale etc., mijloace de mediatizare in care eu ca individ am optiunea de a nu ma simti ofensat de mesaj in sine (am posibilitatea sa schimb postul tv daca reclama nu ma intereseaza, sa nu citesc un afis etc).

Publicitatea individuala va fi acceptata doar daca este ceruta in mod expres. Poate as fi de acord sa primesc prin sms ultima oferta de telefoane mobile sa zicem, dar asta nu in fiecare zi, poate doar o data pe saptamana, dar in nici un caz nu as fi de acord sa primesc spam-uri prin sms.
Si tine cont de dimensiunea unui mesaj.. poti face un text atat de succint, dar cuprinzator in acelasi timp?

Concluzie: personal consider ca publicitatea prin sms nu va avea succes.

PS: cand trimiti mesajele publicitare.. atentie putin si la gramatica.. "..de a fi platit", "imbunatatesc", "nu ai fi platit".  :nonobad:

#6
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006

View Postjovan, on Nov 17 2006, 22:48, said:

Este buna dar sa poti sa te abonezi si sa te dezabonezi cand vrei.Acum nu stiu cat de avantajos este pt tine daca nu reprezinti un operator mobil sa trimiti sms-uri la milioane de oameni.Ce firma isi permite o asemenea investitie!


Poti sa  te dezabonezi oricand . - in momentul activarii serviciului o sa existe si un numar de mobil - fara suprataxa - unde vei trimite un sms si in care vei cere sa fie suspendat serviciul.  ( pe baza codului de utilizator primit la inregistrare si care iti va fii retransmis in momentul aparitiei acestui numar ) Legat de investitie - .... -  in mare este suportata de clientii de publicitate .

View Postammon06, on Nov 17 2006, 22:51, said:

3 posturi intr-unul.. ca Nescafe 3 in 1. Oricum.. Publicitatea prin sms poate deveni extrem de deranjanta si va fi repede asociata cu spam-ul de pe e-mail. Un mijloc de publicitate trebuie sa se adreseze unui grup de oameni (masa), nu unui individ. Exemplele sunt clare: televiziune, radio, panouri stradale etc., mijloace de mediatizare in care eu ca individ am optiunea de a nu ma simti ofensat de mesaj in sine (am posibilitatea sa schimb postul tv daca reclama nu ma intereseaza, sa nu citesc un afis etc).

Publicitatea individuala va fi acceptata doar daca este ceruta in mod expres. Poate as fi de acord sa primesc prin sms ultima oferta de telefoane mobile sa zicem, dar asta nu in fiecare zi, poate doar o data pe saptamana, dar in nici un caz nu as fi de acord sa primesc spam-uri prin sms.
Si tine cont de dimensiunea unui mesaj.. poti face un text atat de succint, dar cuprinzator in acelasi timp?

Concluzie: personal consider ca publicitatea prin sms nu va avea succes.

PS: cand trimiti mesajele publicitare.. atentie putin si la gramatica.. "..de a fi platit", "imbunatatesc", "nu ai [b]fi
platit".  :nonobad:


corect .   :)     in privinta gramaticii

#7
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

View Postssms, on Nov 17 2006, 22:59, said:

[b]Poti sa  te dezabonezi oricand . - in momentul activarii serviciului o sa existe si un numar de mobil - fara suprataxa - unde vei trimite un sms si in care vei cere sa fie suspendat serviciul.  ( pe baza codului de utilizator primit la inregistrare si care iti va fii retransmis in momentul aparitiei acestui numar ) Legat de investitie - .... -  in mare este suportata de clientii de publicitate .
corect .   :)     in privinta gramaticii
Ne poti spune pt ce operator lucrezi?

#8
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006

View Postjovan, on Nov 17 2006, 23:02, said:

Ne poti spune pt ce operator lucrezi?


Pentru nici unul. Acest serviciu nu este detinut de nici un operator de telefonie mobila si singura legatura cu acestia apare doar in momentul platilor catre utilizatorii serviciului Ssms. Chiar si pentru transmiterea SMS-urilor am ales sa lucram pentru inceput cu www.clickatell.com

#9
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
este super ideea
atata timp cat sa se si poata renunta la acest serviciu adica dac anumai vreau sa primesc sms-urile astea sa nu le mai primesc
si daca primesc si din domeniul in care ma intereseaza este si mai bine.

#10
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Pai ai posibilitatea de a alege din ce domeniu sa fie reclamele, nu te-ai inscris ?

#11
ssms

ssms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2006

View PostEPoX, on Nov 18 2006, 20:02, said:

este super ideea
atata timp cat sa se si poata renunta la acest serviciu adica dac anumai vreau sa primesc sms-urile astea sa nu le mai primesc
si daca primesc si din domeniul in care ma intereseaza este si mai bine.

corect, printr-un sms vei putea sa renunti sau sa intrerupi pentru o perioada acest serviciu. ( sau e-mail )

numarul de sms va fi afisat pe site si trimis tuturor utilizatorilor in ianuarie 2007 - dupa lansare serviciului.


#12
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006

View Postssms, on Nov 18 2006, 22:01, said:

corect, printr-un sms vei putea sa renunti sau sa intrerupi pentru o perioada acest serviciu. ( sau e-mail )

numarul de sms va fi afisat pe site si trimis tuturor utilizatorilor in ianuarie 2007 - dupa lansare serviciului.


Imi pun intrebarea, cat se plateste? Poate ajungem in viitorul apropiat ca am sa lucram la "SC. SMS S.A". iar in cartea de munca va fii: "smsist"

:)

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Detaliile le puteti vedea aici http://www.ssms.ro :P

#14
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View PostLunaCrystal, on Nov 19 2006, 11:07, said:

Detaliile le puteti vedea aici http://www.ssms.ro :P

Sfat: schimba desing-ul paginii. Mie imi arata a pagina total neprofesionista, facuta de un copil de 17 ani care a gasit o solutie (zice el) "geniala" ca sa traga tepe oamenilor. Sincer.. no offense..

#15
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
Presimt ca in cativa ani spamul se va primi si pe telefonul mobil  -_-

#16
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Interesanta ideea, insa nu stiu daca m-as abona ca pentru banii astia sa primesc in continuu mesaje si sa nu mai reusesc sa le sterg.
P.S.: Lucrati mai mult la pagina, ca pe mine nu m-a convins de seriozitatea firmei.

#17
Puya'

Puya'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.11.2006
Am -intrat si eu pe pagina aia si mi se pare un mare fis!
1.Cu ce nr e inregistrata firma la REGISTRUL De Evidenta  a Operatorilor De DATE cu caracter personal??? -_-
2.Pagina de inregistrare nu merge.Ii dai continue dupa ce scrii acolo TOT ce trebuie si nu merge!
3.Dupa ce suma acumulata incepi sa primesti credit pe cartela????? :huh:
4.Pagina de internet nu seamana a pagina unei firme serioase! :confuzzled:
ASTEPT UN RASPUNS....




P.S. Personal mi se pare o chestie neserioasa.

Edited by Puya', 19 November 2006 - 14:11.


#18
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Am mai zis-o si in alta parte... Voi aveti idee cat de mult costa o baza de date cu detalii personale? Va spun eu: mult. Daca Vodafone ar vinde baza de date cu datele despre clienti (ocupatie, varsta etc) pai s-ar ridica pe la cateva ZECI de milioane de euro.

In opinia mea, exista doua variante:

1) multi se inghesuie acum cu creare de cont si asa mai departe, iar cand va veni vremea nu se va intampla nimic - cei care detin siteul probabil vor vinde baza de date unor firme de advertising si cei inscrisi vor primi telefoane gen nu va intereseaza un credit la banca noastra sau nu va intereseaza o asigurare medicala?

2) serviciul chiar va functiona cum spune acolo. Totusi nu inteleg ce director de marketing retardat ar alege sa faca reclama la produsele companiei sale prin acest serviciu STIIND SIGUR ca oamenii sictiriti vor sterge SMSurile instant cand ajung si probabil vor si atrage antipatia fata de produsele prezentate. Este exact ca si cum ai face un post de televiziune DOAR pentru reclame si ai forta niste oameni sa se uite 3 ore pe zi.  :death:

Nu va ganditi si voi ca daca asa ceva era fezabil o faceau operatorii in sine?

My advice: don't get your hopes up.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate