Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Schimbare permis Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#307
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.03.2009

 DannyMC, on 19 aprilie 2018 - 06:32, said:

Trebuie examenul medical indiferent daca il schimbi inainte sau dupa data de expirare!
De schimbat se schimba la S.P.C.R.P.C.I.V. Arad
Asta e pe V. Babes ?

#308
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
Nu stiu! Googaleste si tu! :)

#309
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Imi expira permisul luna viitoare.Oare fisa medicala periodica de la medicina muncii este cumva valabila si la schimbarea permisului?Intreb pentru ca tot luna viitoare trebuie refacut controlul obligatoriu la 1 an si poate as scuti timp,drumuri etc

#310
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu e valabila, e un control mult mai amanuntit si dupa fiecare primesti o stampila pe o fisa, iar acea fisa o depui impreuna cu restul hartiilor si permisul vechi.

Edited by _-livio-_, 25 April 2018 - 16:53.


#311
turisticus

turisticus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.03.2009
Am depus dosarul de preschimbare a permisului si am primit o dovada inlocuitoarea a permisului valabila 15 zile, urmand ca permisul sa vina prin posta.
Ei bine, au trecut cele 15 zile, dar permisul n-a sosit.
Ce mi se poate inampla in cazul in care ma opreste politia?

#312
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Intrebare, fisa medicala trebuie facuta doar in judetul de unde se elibereaza permisul? Concret permisul mi se va elibera in jud Iasi dar eu as vrea sa fac fisa in Neamt, la o unitate medicala acreditata evident, dar pe site-ul celor din Iasi apar doar unitati medicale din jud Iasi.
Locuim cumva in Statele Unite ale Romaniei si fiecare judet/stat are legile lui?

Edited by Raiden, 18 June 2018 - 09:06.


#313
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca imi expira permisul peste 5 luni, il pot preschimba mai devreme? Cu tot cu control medical etc.

#314
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
Sigur ca poti! Daca ai toate actele necesare!

#315
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iar valabilitatea va fi cea normala? (10 ani?)

#316
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 MembruAnonim, on 05 iulie 2018 - 21:05, said:

Iar valabilitatea va fi cea normala? (10 ani?)
de ce nu ar fi 10ani de la momentul emiterii?

#317
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Auzisem ca permisele care se schimba(pierdere, deteriorare) in afara perioadei de expirare, beneficiaza de acelasi termen de valabilitate ca si cardul precedent. Daca cardul precedent expira in 2021 si merge cineva acum sa il schimbe, data de expirare va fi tot 2021, si nu 2028.

#318
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006

 MembruAnonim, on 05 iulie 2018 - 21:39, said:

Auzisem ca permisele care se schimba(pierdere, deteriorare) in afara perioadei de expirare, beneficiaza de acelasi termen de valabilitate ca si cardul precedent. Daca cardul precedent expira in 2021 si merge cineva acum sa il schimbe, data de expirare va fi tot 2021, si nu 2028.
Poți să îl schimbi fără să faci analizele medicale și va avea valabilitatea celui vechi (2021) sau sa faci fișa medicală și va fi valabil până în 2028.


#319
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce taxa trebuie achitata (68lei?)? Fisa medicala cat costa?
In cat timp se primeste permisul prin posta?

Pasii presupun ca sunt in vigoare.

"Eliberarea unui permis de conducere românesc cu o nouă valabilitate administrativă
Se poate solicita eliberarea unui permis de conducere înainte sau după expirare, după efectuarea vizitei medicale, pe baza următoarelor documente
a) cererea titularului se editează informatic la ghiseu și se înmânează titularului pentru a o semna și pentru a completa informațiile privind fișa medicală și dovada plății  contravalorii permisului de conducere;
în cazul cetăţenilor români, actul de identitate al titularului, în original şi copie, din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România,
c) în cazul cetăţenilor străini, carte de rezidenţă, permis de şedere, certificat de înregistrare însoţit de paşaport, paşaport diplomatic/serviciu;
d) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere - 68 lei, se poate achita numerar la ghișeu odată cu depunerea documentelor;
e) permisul de conducere, în cazul deteriorării acestuia sau pentru schimbarea numelui. În cazul pierderii, reţinerii într-un stat membru UE sau furtului permisului de conducere, titularul declară acest fapt prin completarea în mod corespunzător a cererii (prin bifarea căsuţelor corespunzătoare);
f) documentul emis de o unitate medicală autorizată, în original din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere."

Edited by MembruAnonim, 06 July 2018 - 06:45.


#320
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat dureaza pana iti vine noul permis (preschimbare)?

#321
mival

mival

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.09.2003
Pentru preschimbarea permisului (expirarea valabilitatii) fisa medicala facuta azi are valabilitate 1 an sau 6 luni ?

Multumesc!

#322
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca permisul vine prin posta acasa, il poate ridica si alta persoana care locuieste la acea adresa?

#323
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Daca locuiesc într-un județ pot face permisul in alt judet?

#324
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010

 MembruAnonim, on 18 iulie 2018 - 16:55, said:

Daca permisul vine prin posta acasa, il poate ridica si alta persoana care locuieste la acea adresa?
La mine a venit mandat poștal,l am ridicat de la posta pe baza de buletin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate