Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Schimbare permis Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#19
pishcot

pishcot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2006
Mi-am pierdut de curand portofelul.
La permis a fost simpla treaba, 2 formulare de completat (pe care le au ei acolo) unu declaratie ca l-ai pierdut si o cerere pt unu nou + copie dupa buletin + taxa la cec de 50 lei (taxa de carnet auto) atat, si il obtii in 2 ore.

#20
gothwing

gothwing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.06.2008
trebuie sa'mi schimb permisul, pentru ca mi'am schimbat asresa din buletin. cine imi spune si mie cum se ajunge la noul sediu? multumesc anticipat.

#21
bubiboy

bubiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.05.2005
Se poate schimba permisul daca acesta este vechi de 20 de ani?....adica daca esti de pe vremea lu` Ceashca....

#22
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Da.
Detalii aici.

#23
ftineretd

ftineretd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2008
referitor la  taxa de 50 RON pentru permis...pprospat introdusa si care se plateste inainte de examen...este o mare pacaleala, nimeni nu iti mai da banii inapoi..
eu am platit-o la politia din Targoviste. Mi-au spus ca dc nu iau permisul pot sa mi-o recuperez de la BCR , unde am platit-o
Nu am luat examenul, m-am dus la banca cu chitanta..cei de la banca mi-au spus ca nu ei imi returneaza banii, ci tb sa merg in Bucuresti, la AAPPS, ceva de genul....
ce tampiti...si nimeni nu ii vede. Si-au luat-o rau in cap astia cu examenul pentru obtinerea permisului auto....

#24
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006

View Postftineretd, on Aug 11 2008, 11:44, said:

referitor la  taxa de 50 RON pentru permis...pprospat introdusa si care se plateste inainte de examen...este o mare pacaleala, nimeni nu iti mai da banii inapoi..
eu am platit-o la politia din Targoviste. Mi-au spus ca dc nu iau permisul pot sa mi-o recuperez de la BCR , unde am platit-o
Nu am luat examenul, m-am dus la banca cu chitanta..cei de la banca mi-au spus ca nu ei imi returneaza banii, ci tb sa merg in Bucuresti, la AAPPS, ceva de genul....
ce tampiti...si nimeni nu ii vede. Si-au luat-o rau in cap astia cu examenul pentru obtinerea permisului auto....


Da taxa aia se plateste dupa ce ai luat examenul  :o  N-am auzit pe nimeni sa o plateasca inainte sau daca ai platit-o inainte nu vad de ce nu ai putea sa o folosesti cand il iei... :w00t: Pastreaza chitanta si cand iei permisul du-te cu ea acolo unde ti se face poza ca nu ar avea de ce sa nu ti-o primeasca daca e mai veche...



  gothwing: metroul pana la aurel vlaicu, iesi de la metrou si faci dreapta. Dupa ce ai trecuut de intersectie mai mergi un pic si vezi ca e pe stanga dupa o manastire. N-ai cum sa treci pe langa ea ca e la vedere  :OK:

#25
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Asa se procedeaza acum se plateste inainte si cand ai luat permisul nu  mai trebuie sa o platesti pur si simplu mergi si iti ridici permisul.

#26
kroz

kroz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2007
stie cineva daca se poate schimba permisul cu o dovada de act de identitate ?Sotia trebuie sa isi schimbe ambele acte si de la buletin probabil ca va obtine o dovada care tine loc de buletin. Iti dau aia si o dovada de permis atunci cand il predai pe cel vechi pentru schimbare ?

#27
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
Eu am cerut dovada atunci cand mi-am schimbat buletinul si mi-au lasat buletinul vechi pana la eliberarea celui nou.

#28
kroz

kroz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2007
da, dar pe mine nu ma ajuta sa imi lase buletinul vechi, e pe numele de fata  ;)

#29
Marrius29

Marrius29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2006

View Postkroz, on Aug 28 2008, 13:05, said:

stie cineva daca se poate schimba permisul cu o dovada de act de identitate ?Sotia trebuie sa isi schimbe ambele acte si de la buletin probabil ca va obtine o dovada care tine loc de buletin. Iti dau aia si o dovada de permis atunci cand il predai pe cel vechi pentru schimbare ?

Nu. Intai merge si scoate CI, iar dupa aceea la preschimbarea permisului. Va avea nevoie de:
50 lei achitati la CEC sau BCR;
certificat casatorie original si copie;
cartea de identitate
Permisul vechi
Fisa tip a conducatorului auto.

si..nu in ultimul rand..RABDARE!!

#30
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
In link-urile de mai sus, in specila cel cu prefectura nu vad nici o mentiune referitoare la obligativitatea schimbarii permisului in cazul preschimbarii domiciliului. Pe de alta parte, sotia mea care invata legislatie ptr carnet imi tot cita din nus ce legi ca e caz penal daca nu am permisul pe adresa din buletin. Unde e adevarul?

#31
giorgio_2006

giorgio_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.12.2006
salutare. stiti si voi ca s-au bagat noile permise cu Uniunea Europeana si alte briz-brizuri. Eu am luat permisul in mai anul trecut, deci e de ala normal. Intrebarea mea este: pot utiliza permisul pe care il detin pana la termenul de expirare sau trebuie la un moment dat sa-l schimb? Merci anticipat :naughty:

#32
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008

View Postgiorgio_2006, on Feb 10 2009, 21:43, said:

salutare. stiti si voi ca s-au bagat noile permise cu Uniunea Europeana si alte briz-brizuri. Eu am luat permisul in mai anul trecut, deci e de ala normal. Intrebarea mea este: pot utiliza permisul pe care il detin pana la termenul de expirare sau trebuie la un moment dat sa-l schimb? Merci anticipat :naughty:
Da, s'au bagat noile permise, dar noi astia care avem mai vechi le pastram pana expira :P

#33
giorgio_2006

giorgio_2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.12.2006
oooka... m-am mai linistit.  :coolspeak:

#34
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
am auzit un zvon ca e posibil sa se mareasca foarte mult taxa de preschimbare permis......stie cineva ceva??
mie imi expira prin iunie..

#35
florinfloryn

florinfloryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 09.11.2008
sal..vreau sa-mi schimb permisul  din 2 motive...1.imi expira...2.mi-am schimbat adresa....
stie cineva exact ce acte sunt necesare?
din ce stiu eu  parca ar fi...permisul vechi(copie si original)...C.I (copie si original)...chitanta 50 lei(cec)...si o fisa completata acolo la permise....
Daca mai trebuie ceva va rog frumos sa ma completati.
Fisa medicala cumva?..si daca ..da...de unde o obtii?

#36
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
din cate stiu...cam astea sunt actele.....fisa medicala nu trebuie,daca permisul actual nu a expirat
luni depun si eu actele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate