Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Doctorii modeleaza studentii model ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 kretzu77, on Nov 16 2006, 22:49, said:

trebuie sanctionati

cine sa-i sanctioneze?!? prieteni din sistem?  :roflmaofast:  :roflmao:

#56
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

 rox, on Nov 16 2006, 22:54, said:

nu tata, masuri drastice, totul sau nimic.
in cazul asta am ramane fara multi medici buni
te risti (in calitate de posibil pacient)
io raman la sanctionare nu la topor, glont si alte alea

#57
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Si acum ca am reinviat topicul...

 TIC, on Nov 16 2006, 22:06, said:

Tabu, am cuc.
Sa-ti fie de bine.

Quote

Un student de la medicina, foarte "priceput", de felul lui, era sa ma lase fara cecum in timpul unei operatii de apendicita! Nu stiu ce presupune lipsa lui, dar noroc cu medicul care l-a oprit la timp! So, go for it!
Noroc ca medicul l-a oprit la timp? Tocmai vina medicului era ca era sa se intample minunea. Studentul la medicina trebuie sa devina priceput sub indrumarea altor medici. Vina numai a studentului nu era...
Spusele tale sunau mai aproape de adevar astfel: "Noroc" ca era medicul neatent si nu era cu ochii pe student...

#58
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006

 TIC, on Nov 16 2006, 22:56, said:

cine sa-i sanctioneze?!? prieteni din sistem?  :roflmaofast:  :roflmao:
si prietenii aia nu pot fi sanctionati si ei?
daca e sa o luam asa, nici la wc nu ne mai ducem; daca prietenul din sistem a pus bomba acolo

v-am mai spus; aspectele putem sa le discutam, dar sa nu exageram
imposibil sa nu aveti membrii in familiile voastre care au fost salvati de medici
imposibil sa nu aveti membrii in famiile voastre care au fost cheliti de bani de medici

#59
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
am asistat in spitalul judetean din timisoara la o scena care m-a dezgustat. o fata trebuia operata de urgenta la inima iar mama fetei era diperata ca doctorita i-a cerut o suma de bani (era vorba de cateva mii de euro, numai tin minte cat), altfel nu o opereaza. mama urla la doctorita, doctorita mergea fara sa o intereseze, mama dupa ea si asa mai departe. astia merita impuscati. in alta ordine de idei, am intalnit si doctori care nu au acceptat bani sub nicio forma si care si-au facut si treaba ca lumea. asa ca nu trebuie facuta o regula universal valabila, cum ca TOTI doctorii sunt spagari sau prost pregatiti. are padurea si uscaturi, asta este.

#60
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 kretzu77, on Jan 9 2007, 12:05, said:

si prietenii aia nu pot fi sanctionati si ei?
de catre cine?
daca e sa o luam asa, nici la wc nu ne mai ducem; daca prietenul din sistem a pus bomba acolo
la wc te duci sa faci caca, nu un om bine!
ce se intampla cu un medic daca cineva moare din cauza lui?

Edited by TIC, 09 January 2007 - 15:40.


#61
fascia_lata

fascia_lata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2007

 diorama, on Jan 9 2007, 14:29, said:

am asistat in spitalul judetean din timisoara la o scena care m-a dezgustat. o fata trebuia operata de urgenta la inima iar mama fetei era diperata ca doctorita i-a cerut o suma de bani (era vorba de cateva mii de euro, numai tin minte cat), altfel nu o opereaza. mama urla la doctorita, doctorita mergea fara sa o intereseze, mama dupa ea si asa mai departe. astia merita impuscati. in alta ordine de idei, am intalnit si doctori care nu au acceptat bani sub nicio forma si care si-au facut si treaba ca lumea. asa ca nu trebuie facuta o regula universal valabila, cum ca TOTI doctorii sunt spagari sau prost pregatiti. are padurea si uscaturi, asta este.


dar tu de unde stii ce avea fata aia la inima? poate trebuia sa ii schimbe vreo 2-3 valve .... si alea se platesc din buzunaru pacinetului, nu-s gratis,.,, iar banii aia nu intra in buzunarul medicului, ci la CNAS ... (adika casa de asig )....  
ia uite ca sunt si lucruri in romania care nu sunt gratis...
asa ca pana sa stiti cum si in ce fel e sist medical defapt in rom, mai abtineti-va sa comentati....  
si ne mai scutiti de atata scos de ochi de la spaga asta, ca daca iti vine in camera de garda un politraumatizat (adika omu' e facut praf in vreun accident de masina, si are "bube" pe la mai multe organe), nu sta nici un medic sa se gandeasca cata spaga primeste dupa aia si nici nu il cauta in computer sa vada cat de gras e contu-n banca.... aia nu stiu cum sa =l ia sa-l stabilizeze , sa-l investigheze ca sa vada ce de "detoate" are... si  in final sa-l arunce in sala de operatie... crezi tu ca acolo chirurgul sta sa afle cat ia spaga cand termina de taiat?
hai mai sa fim seriosi si sa mai si gandim un pic.. ca prea am ramas cu creiere de comunisti!!!!!

Edited by mianna, 10 January 2007 - 02:41.
nu mai 'skrie' cu k!


#62
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
o tona de lume bate campii despre medici spagari "din auzite". care din cei care urlati prin zona ati dat spaga la medici "sa va faca bine" in ultimii 3 ani? si hai sa nu fiu rea, sa zic numai despre medici. cati ati dat spaga la personal intr-un spital (si nu, nu ma refer la femeile de serviciu) ca sa fiti bagati in seama si tratati mai bine in ultimii 3 ani?

si daca ati dat, de ce? eu am avut niste belele de sarbatori (deh, n-am fost cuminte) si singurii bani pe care i-am dat au fost unei asistente care mi-a facut o injectie. si aia fiindca am fost eu capoasa rau. dar am vazut camera de garda de neurochirurgie, mi-am facut radiografii la coloana (iar individul de la radiografii chiar m-a surprins, eu ma miscam de parca aveam un bat in cur si aveam de facut mai multe radiografii, asa ca am avut nevoie de timp ca sa ma pozitionez pentru "poze"), iar asta dupa vizita neanuntata la medicul de familie pentru trimitere. si mi s-a eliberat reteta, nu m-a tratat nimeni cu dispret sau alte tampenii. cand am apucat sa intru la consult am avut parte de atentia medicului. si daca toti medicii sunt atat de interesati de spagi, de ce mi s-a recomandat gimnastica in loc de operatie? ca zau nu vad cum o sa beneficieze nenea doctoru' care mi-a spus ca pot sa scap de cutit de banii pe care o sa ii dau eu la o sala.


nu dau spaga din principiu, cred ca daca apuca cineva vreodata sa-mi ceara ma duc urgent la alt medic. nu este vina mea ca doar o parte din banii pe care ii virez eu lunar in scop de a-mi asigura asistenta medicala se duc in alta parte. eu banii aia ii dau, nu-i iau. si nu ma imbolnavesc in fiecare luna, iar medicamentele le platesc separat.

bottom line: nu mai dati cu pietre aiurea daca vorbiti "din auzite". si eventual lasati-va de dat spaga. o sa aveti ocazia sa va lamuriti daca sunteti tratat mai bine. dar poate unii dintre voi nu fac diferenta intre tratament si socializare. medicul nu e acolo ca sa va zambeasca, ci ca sa va trateze. si nu aveti neaparat parte de un tratament mai bun daca medicul va zambeste.

#63
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Veverito, du-te la urgente-ortopedie la Floreasca in "varf de sezon" (cand e gheata afara, iarna asta am scapat), sa vezi cum iti intra in fata toti nespalatii care nu se jeneaza sa dea plicul pe hol, de fata cu alti nefericiti care poate-s mai rau ca ei, dar nu au ce da... :death: Am avut experienta asta de doua ori, asa ca nu vorbesc "din auzite".

Asta ca sa nu mai discut de om trimis pe lume ailalta la 38 de ani, din cauza unui diagnostic gresit.

Incerc din rasputeri sa nu generalizez, dar interactiunile cu lumea medicala mi-au lasat un gust amar...nu, nu toata lumea a auzit de juramantul lui Hipocrate. Sau daca au auzit, wtf cares... <_<

#64
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Sa va aud pe toti peste ceva mai mult de 10 ani comentand pe acest topic daca va mai exista.
Puneti la indoiala competenta si moralitatea doctorilor de azi, de cele mai multe ori pe buna dreptate, dar sunt curioasa ce-o sa mai aud peste 10-15 ani.
Medicii de acum au prins facultatea pe cand inca mai era ceva de capul ei. Aveti idee ce inseamna sa faci in ziua de zi Facultatea de Medicina? Cu parere de rau spun ca a ajuns in mare parte o bataie de joc. Daca acum cativa ani iti trebuia pasiune sa o faci, acum iti trebuie enorm de multa pasiune ca sa poti inghiti mizeriile si comportamentul unor doctori care se presupune ca ar trebui sa te indrume, nu sa te uscheasca. Aceasta facultate a ajuns o adevarata provocare... si cine a facut cel putin 3 ani de medicina in Bucuresti imi va da dreptate.
In ziua de azi a ajuns sa intre la aceasta facultate toata lumea si sa iasa mai toata lumea... cui ii mai pasa cine si cum iese?!
Sa alergi prin spitale dupa doctorii cu care ai stagii, sa ii tragi permanent de maneca si ei tot sa fuga de tine mi se pare inadmisibil. Sa stai in camera de garda alaturi de unul din primii chirurgi care au efectuat operatii pe cord in Romania, poate chiar Europa, un om trecut usor de 80 de ani in fata caruia am putea pleca cu totii capul este poate o onoare. Apoi sa paraseasca cu pasi marunti camera de garda pentru a fi batjocorit de niste nimicuri de rezidenti care nu-si fac treaba niciodata si o tulesc cat pot de repede inainte de terminarea programului.
Repet, invatamantul a decazut enorm in ultimii ani. Daca medicilor trecuti de 40 de ani li se bate acum obrazul, peste cativa ani ce-o sa le mai facem proaspetilor medici care va asigur ca nu au si nu vor avea parte de acelasi acces la pacienti si informatie medicala ca cel pe care l-au avut cei de acum.
Cat despre moralitate si asumarea responsabilitatii, exista pe undeva pe aici un topic in care intreaba un pustan in ce oras sa dea la Facultatea de Medicina, criteriul fiind "unde se copiaza mai usor la examene"... ma intreb si eu cati din medicii de astazi alegeau orasul in care sa urmeze medicina in functie de asa ceva.

#65
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 fascia_lata, on Jan 10 2007, 02:34, said:

dar tu de unde stii ce avea fata aia la inima? poate trebuia sa ii schimbe vreo 2-3 valve .... si alea se platesc din buzunaru pacinetului, nu-s gratis,.,, iar banii aia nu intra in buzunarul medicului, ci la CNAS ... (adika casa de asig )....  
ia uite ca sunt si lucruri in romania care nu sunt gratis...
asa ca pana sa stiti cum si in ce fel e sist medical defapt in rom, mai abtineti-va sa comentati....  
si ne mai scutiti de atata scos de ochi de la spaga asta, ca daca iti vine in camera de garda un politraumatizat (adika omu' e facut praf in vreun accident de masina, si are "bube" pe la mai multe organe), nu sta nici un medic sa se gandeasca cata spaga primeste dupa aia si nici nu il cauta in computer sa vada cat de gras e contu-n banca.... aia nu stiu cum sa =l ia sa-l stabilizeze , sa-l investigheze ca sa vada ce de "detoate" are... si  in final sa-l arunce in sala de operatie... crezi tu ca acolo chirurgul sta sa afle cat ia spaga cand termina de taiat?
hai mai sa fim seriosi si sa mai si gandim un pic.. ca prea am ramas cu creiere de comunisti!!!!!
am asistat fara sa vreau la scena aia. femeia tipa de o auzea toata lumea. era vorba de bani ceruti de doctorita si anestezist. a iesit scandal mare acolo. zicea ca aduce televiziunea. nu te mai umfla in pene atat, nu e vorba de mentalitati comuniste. am mai spus, exista si scursuri, dar si OAMENI. apropo de valve, am o ruda care s-a operat acum doi ani. i-au schimbat doua (parca) valve. doctorul l-a amanat o perioada. fiica rudei de care vorbesc s-a interesat, a aflat cati bani trebuie sa-i dea doctorului, s-a dus la el si i-a zis direct in fata "uite suma asta, e bine?". a doua zi brusc si ca prin minune au aparut valvele si a fost operat. am si eu exemple de intamplari cate vrei, patite pe pielea mea, atat de doctori buni, cat si de "amatori". asa ca nu trebuie sa fii partinitor, ci sa accepti ca exista doctori si doctori.

Edited by diorama, 10 January 2007 - 12:55.


#66
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

 Dana_H, on Jan 10 2007, 08:32, said:

Veverito, du-te la urgente-ortopedie la Floreasca in "varf de sezon" (cand e gheata afara, iarna asta am scapat), sa vezi cum iti intra in fata toti nespalatii care nu se jeneaza sa dea plicul pe hol, de fata cu alti nefericiti care poate-s mai rau ca ei, dar nu au ce da... :death: Am avut experienta asta de doua ori, asa ca nu vorbesc "din auzite".

sincer, am reusit sa nu-mi rup oasele niciodata. imi pare rau ca ai avut ghinion. iar cand ajungi la camera de garda tre' sa ai tupeu. ca altfel iti intra altii inainte si cu plic si fara. ca asta-i romanu', daca ti se face rau pe strada nu stie lumea cum sa ia distanta mai repede.

Quote

Asta ca sa nu mai discut de om trimis pe lume ailalta la 38 de ani, din cauza unui diagnostic gresit.
tu nu gresesti niciodata la lucru? eu le mai comit, ba de oboseala, ba fiindca n-am chef de munca ... eu m-am invatat ca daca nu-mi place ce-mi spune un nene sa ma duc sa mai cer macar o opinie.

Quote

Incerc din rasputeri sa nu generalizez, dar interactiunile cu lumea medicala mi-au lasat un gust amar...nu, nu toata lumea a auzit de juramantul lui Hipocrate. Sau daca au auzit, wtf cares... <_<

asta incerc sa explic, nu-s toti asa. eu am avut un an naspa anul trecut, tona de belele cu sanatatea si a tot trebuit sa vad medici de diverse specialitati. si m-am rezolvat fara spagi.

#67
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 veverita, on Jan 10 2007, 13:40, said:

tu nu gresesti niciodata la lucru? eu le mai comit, ba de oboseala, ba fiindca n-am chef de munca ... eu m-am invatat ca daca nu-mi place ce-mi spune un nene sa ma duc sa mai cer macar o opinie.
Medic fiind, responsabilitati mari avand, nu-ti permiti sa le mai comiti... sau cel putin asa ar trebui sa fie.

#68
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 diorama, on Jan 10 2007, 12:46, said:

asa ca nu trebuie sa fii partinitor, ci sa accepti ca exista doctori si doctori.

asta e ideea pe care trebuie s-o accepte toata lumea (as pune-o ca motto pe arie :) ), fie ca face parte din sistem, fie ca apeleaza la serviciile celor din sistem. de aceea as recomanda evitarea tonurilor prea categorice, si intr-un sens, si in celalalt.

#69
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

tu nu gresesti niciodata la lucru? eu le mai comit, ba de oboseala, ba fiindca n-am chef de munca ... eu m-am invatat ca daca nu-mi place ce-mi spune un nene sa ma duc sa mai cer macar o opinie.

Ba da. Si tocmai de aia nu mi-am ales o meserie in care sa stiu ca depinde viata cuiva de mine.  <_<

Exista meserii in care nu ti-e permis sa gresesti sau - daca o faci - responsabilitatea e enorma. Ce pacat ca orgoliul ii impiedica pe multi sa ceara "o a doua parere".

#70
Galul

Galul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 27.12.2006

 rox, on Nov 16 2006, 20:50, said:

" mirosul de formol il simtitm toata ziua"? sa fim seriosi. uneori nici deasupra cadavrului nu miroase

Depinde foarte mult de "prospetimea" cadavrului .    Langa cele proaspat scoase din baia de formol ...nu prea poti sa stai ...  :rolleyes:

#71
DanaIoana

DanaIoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2007

 Tabu, on Nov 16 2006, 19:39, said:

Si care este problema initiatorului acestui topic? Ce anume ti se pare bataie de joc? Unde vezi tu lipsa de respect? Vrei sa fii tratat cum se cuvine, accepta faptul ca doctorii au nevoie de cadavre pe care sa invete, de oase, cranii si poze reale. Eu tin un craniu in casa. Si ce? Uite asa am luam note mari cat am facut anatomia. Voi cum vreti sa invete viitorii medici?
Stati voi 6 ani + toata viata intr-o facultate care iti mananca zilele, printre cadavre, pacienti care iti mor sub ochi si pentru care nu se mai poate face nimic si pe urma comentati. Meseria de medic (si mai ales chirurg) este cea mai stresanta si solicitanta meserie. Satisfactii financiare? Vax! Invatati voi sa respectati munca unor oameni care invata toata viata ca sa va trateze pe voi si sa mai vina apoi cate un individ nemultumit ca a vazut un comentariu cum ca mirosul de formol nu e tocmai placut.
Imi amintiti de o intamplare petrecuta azi dimineata pe holul spitalului. Vorbeam la telefon si vine o cucoana la mine sa ma intrebe cum foloseste automatul de cafea. Imi spune ca a bagat bani si nu-i da nici o cafea... ca ea nu poate sa piarda banii aia degeaba. Ii zic ca poate e stricat (desi nu arata ca ar fi bagat bani acolo) si incepe sa se ratoiasca la mine ca la vecinele ei din Cuca Macaii... cum ca doctorii, nenorocitii astia, nu vor decat bani; ca le bagi un plic in buzunar si te dau afara daca nu le convine suma. Ba mai mult, m-a luat si de halat si tragea de mine de parca i-am mancat eu toata pensia.
Poate ati auzit de anamneza. Este vorba de discutia cu bolnavul in care trebuie sa intrebi din ce zona e, daca sta la casa sau la bloc, cate camere are, cate persoane stau in acele camere, daca e pensionar etc. Toate aceste date pot avea valoare diagnostica. Si pe urma se duce coana Lenuta la ea in comuna sa povesteasca pe ulita cum nemernicii astia de doctori au vrut sa stie cat are ea pensia, daca are vila si masina etc.
Sigur, exista si doctori care nu ar avea ce cauta cu diploma in mana, dar sa nu generalizam si sa nu mai aratam cu degetul in toate directiile nepotrivite.

Cu toate sunt de acord cu tine cu exceptia banilor. Chiar sunt medici pt care daca nu decartezi suficient nu vei primi niciodata serviciile medicale necesare. Din pacate e foarte adevarat(aici problema e combinata intre moralitatea profesionala a medicilor si incompetenta si nesimtirea politicienilor). De la ultimii nu ma astept la prea multe.....

Edited by Tabu, 10 January 2007 - 22:42.
vei, nu ve-i


#72
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

 Tabu, on Jan 10 2007, 15:01, said:

Medic fiind, responsabilitati mari avand, nu-ti permiti sa le mai comiti... sau cel putin asa ar trebui sa fie.

stiu, dar pe de alta parte medicii sunt si ei tot oameni, nu roboti. si nici nu prea vad cum va luati zile libere ca n-aveti chef de munca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate