Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

am spatiu (birou) , calculatoare, firma, caut colaboratori

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postedmund.chevul, on Nov 17 2006, 22:55, said:

poate eu nu fac intotdeauna acordul corect in limba romana, dar se datoreaza faptului, ca fac acorduri in 4 limbi (cate cunosc eu),
i

maghiara nu se pune!au ramas doar trei...
:)

#38
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcarman, on Nov 17 2006, 23:13, said:

maghiara nu se pune!au ramas doar trei...
:)
hai sa spunem ca nu conteaza...dar la tine cate au ramas?..ma tem ca nici una...

Edited by edmund.chevul, 17 November 2006 - 23:25.


#39
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postedmund.chevul, on Nov 17 2006, 23:25, said:

hai sa spunem ca nu conteaza...dar la tine cate au ramas?..ma tem ca nici una...

asa si trebuie!sa te TEMI!

#40
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Hai sa nu ne abatem la subiect. A fost o simpla greseala gramaticala! Conteaza mult mai mult mesajul pe care edmund a vrut sa il sublinieze, asta este cel mai important. Si avand in vedere zona de Money&Business unde ne aflam, mesajul lui a fost on topic. Ceea ce nu se poate spune despre mesajul tau john_does.
Eu unul as fi multumit sa vad o idee buna de afaceri aici (una care sa mi se potriveasca, ca sunt multe idei bune ). Chiar nu m-ar interesa cate greseli gramaticale are atat timp cat as reusi sa desprind un mesaj folositor.

Acum, on topic, cubbusiness cred ca ar fi o idee buna sa iti faci o firma de hosting si webdesing. Sediul il ai deja, locatia chiar nu conteaza. Totul este sa vrei sa reusesti si sa oferi servicii de calitate.
Intereseaza-te si vezi daca ti se potriveste. Eu zic ca e o paine buna de mancat in domeniul asta.

PS: Off topic, am scris repede si sigur mai am cate o greseala, doua. john_does esti invitatul meu  B)
:worthy:  poate n-am gesit, poate n-am gresit  :worthy:

:worthy: poate n-am gresit, poate n-am gresit :worthy:  da am gresit  :w00t: scuza-ma ( nu am mai dat edit ca imi sareai in cap )

#41
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
mie mi se pare buna initiativa lui de a incerca sa gaseasca un om cu idei , cei cu criticile ar trebui sa nu mai posteze. el a teschis topicul asta , si daca nu intereseaza pe cineva atunci sa nu posteze. eu personal vreau sa demarez si eu ceva, lucrez zi de zi , e nevoie de documentare si teste la greu. din pacate nu pot sa spun despre ce e vorba. banii vin poate mai usor decat ideile.  mi-am facut un oarecare plan de afaceri, investitia nu e asa de mare insa e nevoie de munca manuala, (taiat ccartoane cu cutterul, lipire, ambalare , etc). ma rog asta nu e o problema, sunt oameni la greu care sa faca treaba asta. investitia ar consta in : 1 calc , max 2 , o imprimanta performanta care sa tipareasca pe carton, masina de ambalat (celofan). din pacate nu pot posta despre ce e vorba pe topic deschis, inca nu m-am hotarat daca sa impart ideea cu altcineva. singurul lucru de care ma tem este ca ideea mea poate fi scrisa pe o hartie , altcineva ar beneficia de ea si eu as ramane doar cu ideea, fara a avea sansa de a o pune in practica.

#42
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
E bine ca e un inceput, in timp ai sa iti dai seama daca afacerea merge. Cel mai important este sa vrei  :P

#43
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Ca sa lamurim un pic lucrurile: exista pe lumea asta unii care au bani, dar nu au idei; si dau banii unora care au idei, sa faca o afacere cu ei.
Le zice Business Angels.
Da sa ai si tu o camera in curte, la marginea Bucurestiului si sa pretinzi ca ai ceva de oferit pentru a incepe o afacere e cam tare. Mai ales cind nu ai nici un fel de idei si nici un fel de 'expertiza'.


PS Eu nu sint din aia care se duce la serviciu si o freaca pentru 3-4 milioane, am afacerea mea, care imi asigura un venit lunar mai mult decit decent

#44
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
business angels de obicei cer 10-20 de ori mai mult decat investitia lor in decurs de 5 ani, deoarece acest tip de activitate comporta un mare risc.

cat despre casa de la marginea orasului , pentru mine suna ok cel putin, ganditi-va ca nu se refera exact la un punct de desfacere ci poate la unul de productie. sunt curios care ar fi numarul de calculatoare. oricum, un mic spatiu si ceva calculatoare si cam atat, mie personal nu mi se pare o baza de plecare in cursa pentru profit. ma indoiesc de faptul ca doar activele astea + ideile pot da startul . mai e nevoie de ceva capital. Calculatoarele au licenta software?

Edited by morosan, 19 November 2006 - 20:50.


#45
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Chiar trebuia acum sa il intrebi si tu de licente?  :P  
Lasa-ne sa visam  :inlove:
Licentele le cumperi doar cand esti sigur ca ai putea sa ai ceva profit, doar nu te apuci sa iei licentele si dupa sa te gandesti la ce afacere incepi.
Si el inca nu s-a gandit ce sa inceapa. Eu zic sa sarim cu idei ... nu stii de unde sare vrabia.

#46
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006

View Postedmund.chevul, on Nov 17 2006, 22:55, said:

poate eu nu fac intotdeauna acordul corect in limba romana, dar se datoreaza faptului, ca fac acorduri in 4 limbi (cate cunosc eu), iar tu cel mult faci acordul in romana si plus una (maxim!!!)...

in alta ordine, esti SINCER STUPID, daca pentru tine mentalitatea are vreo legatura cu acordul gramatical...asta ca sa zici si tu ceva...sa nu ramai fara un post in minus...

nu stiu unde e capatul lui 44, eu sunt din Cluj-N, dar daca nu esti deschis si nu apreciezi o tentativa cu posibilitati, in stare incipienta, atunci chiar ca nu meriti ceva mai bun...

PS.apropo, de ce esti asa pesimit?...se citeste negativismul din scrisul tau...cred ca ai avut o viata grea...
acordeaza-te in cate limbi vrei tu,dar nu te indoi prea mult...s-ar putea sa palesti de invidie daca ti-as spune ca vorbesc engleza,chineza,turca si ebraica...si inteleg destul de bine germana,italiana si spaniola...mentalitatea este strans legata de cultura...cultura inseamna sa stii sa vorbesti corect limba romana...esti foarte agresiv...cat despre cluj,ramaneti acolo la tara si lasati bucurestiul sa-si faca treaba...lucrezi pt paszkany,tinere?...sunt un om extrem de optimist,dar foarte realist...am sincer impresia ca ai fost un copil abuzat,altfel nu-mi explic de ce esti asa agresiv...citesti cumva in stele?esti ruda cu 'mama omida'?sau esti gabor?

#47
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
Cred ca mai sunt in area asta inca cel putin vreo 5-6 topicuri in care se cauta idei de afaceri sau colaboratori. sincer sa fiu mi se pare normal ca atunci cand vrei sa incepi o afacere sa ai si ceva in cap, nu doar sa intrebi aiurea pe forumuri. chiar crezi ca iti va da cineva un pont sa devii milionar peste noapte, si moka pe deasupra?
doar sa ai vointa nu e necesar, iti mai trebuie si idei. ca sa fiu si un pic rau, nu m-as asocia cu un om care nu are idei :P deoarece poate mai tarziu cand se va ivi o situatie critica o sa fie in aceeasi pana de idei. si asta nu e prea ok.
ca "infrastructura" iar nu prea stai bine, cateva calculatoare si un spatiu nu e cine stie ce. de acord ca decat deloc mai bine si asa dar totusi nu e vila pe magheru sau victoriei.
asa ca mai gandeste-te o zi doua si daca nu ....get a job.
bafta, sper totusi sa reusesti....

#48
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003

View Postcarman, on Nov 15 2006, 23:27, said:

consultanta in domeniul industrial.gasesti firme de "afara" si producatori "autohtoni"  pentru executia anumitor repere in Romania.ma gandesc ca dupa celebrul 01.01.2207 vom deveni mai "atractivi"...

Ca exemplare impaiate la vreun muzeu al istoriei omului poate

#49
joem

joem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.09.2006
software, dacă ai doi programatori, + 1 de la mine poate, + ideea mea, +ceva BANI eu, +ceva BANI tu

#50
morosan

morosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2006
Vizavi de acest subiect ma intreb 2 lucruri :

1. Cat de prost poate fi un om cu idei sa le prezinte unui om pe care nu il cunoaste, care detine capital si care e dornic sa il asculte, fara nici o garantie ca va exista o colaborare ulterioara.

2. Cat de prost poate fi un om care detine capitalul, si care tocmai a ascultat o idee geniala, sa continue colaborarea cu persoana care i-a dat ideea respectiva. Ar insemna bani aruncati degeaba. Ideea e deja in mainile lui.

#51
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005
Forumul are oameni "destepti" deci va fi greu sa sara la cap cineva cu o idee geniala. Pana atunci va putei plimba cu metroul usor pana in buricul buricului la capatul lui 44.
:inlove:

#52
bara_ac

bara_ac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.12.2006
desi sunt nou imi permit sa spun ceva offtopic si paradoxal: forumurile sunt pentru discutii la subiect... sa ma exprim altfel. forumul pe tema business-idei de afaceri e ca un ziar de anunturi: unul vine cu anuntul si il lanseaza si isi mai lasa si un numar de telefon la care sa fie cotactat. cine va da telefon la anunt? decat cel interesat sau cel care e, cel putin, "mistocar". dar nu vor fi multi mistocari ca nu isi permit MEREU sa isi dea toti banii pe convorbiri. nu vreau sa cred ca lumea se crede pe mirc aici. si daca da... atunci sa caute originea cuvantului forum (hint:l atina)
am zis acestea pentru ca am citit topicul si ceea ce am realizat e ca din cauza educatiei sunt prea multi mistocari. aceasta da impresia unui lipse de culturi economice (ca sa nu zic doar cultura) si mai da impresia unei lipse de timp cronice umplute prinn sfidarea celorlalti, care cel putin, incearca sa faca ceva.
continui prin a spune ca am citit un ebook recent. si una din concluziile pe care le am tras de acolo se poate aplica si aici. continua cubbusiness sa cauti colaboratori!!! din doua motive: ai facut primul pas (ai inaintat oferta) si (al doilea) faci parte din cei care fac ceva.
succes!

#53
RoKeRu

RoKeRu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2005

View Postmorosan, on Dec 17 2006, 13:16, said:

Vizavi de acest subiect ma intreb 2 lucruri :

1. Cat de prost poate fi un om cu idei sa le prezinte unui om pe care nu il cunoaste, care detine capital si care e dornic sa il asculte, fara nici o garantie ca va exista o colaborare ulterioara.

2. Cat de prost poate fi un om care detine capitalul, si care tocmai a ascultat o idee geniala, sa continue colaborarea cu persoana care i-a dat ideea respectiva. Ar insemna bani aruncati degeaba. Ideea e deja in mainile lui.

:))))))))) lol pai iti spun eu ca am o idee nemaipomenita de afacere ....si iau ceva la intamplare ...orice ...you name it : ciupercarie .

Este de ajuns sa ai aceasta idee ? din cate stiu eu este o afacere profitabila ...poate ma insel si de dragul exemplului hai sa presupunem ca este profitabila .
Eu ti-am dat ideea .tu imi spui multumesc frumos pentru idee ...bafta in viata ...te-am fraierit !
Tu ce faci cu aceasta idee ? sti tu sa cresti ciuperci ; sti de ce suprafata minima ai nevoie ? de ce constructie ? ce si cate masini si utilaje ? de unde sa te aprovizionezi cu materie prima ? ai contacte si piata de desfacere ?

Sa presupunem tot de dragul exemplului ca te duci la o firma de consultanta ...ca slava Domnului ...sunt cu duiumul .Si te instruieste ...si te apuci de treaba .
Parerea mea personala este ca din acel moment este totul o loterie ; Ai luat decizia corecta ...ai castigat ; nu ai luat decizia corecta ....eventual de mai multe ori la rand ...te-ai dus la fund.

Concluzie : toata lumea ( sper )  ca a auzit de KNOW HOW  ;
Daca eu vin cu o idee buna si cu un plan de afaceri bun in mod sigur am si know how-ul necesar punerii pe picioare a acelei afaceri si asta valoareaza cred eu mult mai mult decat investitia financiara .

Edited by RoKeRu, 22 December 2006 - 01:27.


#54
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
@bara_ac se pare ca face parte din categoria celor care ar vrea sa faca ceva dar nu stiu ce. ca daca ar face ceva nu ar mai intreba pe forumuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate