Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Din 2007, devine obligatorie asigurarea pentru case

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

De anul viitor, asigurările pentru locuințe vor deveni obligatorii. Asta înseamnă că proprietarii vor plăti, anual, între 10 și 20 de euro, bani ce reprezintă doar asigurarea obligatorie numai construcții, nu și pentru bunurile din interior sau dependințe.

Pentru clădirile cu structură din beton armat sau metal și pereți din cărămidă arsă, valorea minimă de asigurare este de 20.000 de euro, pentru care anual se plătește o taxă de 20 de euro. Pentru construcțiile cu pereți din lemn, piatră naturală, cărămidă nearsă sau chirpici, valoarea minimă asigurată este de 10.000, iar asigurarea anuală va fi de 10 euro.

Practic, proiectul de lege inițiat de Ministerul Administrației prevede că asigurarea obligatorie acoperă cel mult 20.000 de euro din valoarea locuinței și cel puțin 10.000 de euro.

Sursa: Realitatea TV

#2
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Undeva este o greseala:
Cum la 20.000E corespunde 20E si la 10.000E corespunde 10E, teoretic reiese un coeficient egal de 0.1% in ambele cazuri. Ca este corect sau nu acest coeficient, nu voi comenta.
In shimb, voi spune ca in cazul unei case cu pereţi din lemn sau chirpici, coeficinetul prin care se calculeaza asigurarea este MULT mai mare decat in cazul unei case cu pereti din BCA/caramida/beton.

#3
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Si daca esti deja asigurat la o societate de asigurari mai trebuie sa faci si aceasta asigurare?

#4
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Relaxati-va, oricum in caz de cutremur major vor intra in colaps toate societatile de asigurari, deci ce mai conteaza unde esti asigurat?
Din cate imi aduc aminte pana prin 95-96 parca se platea tot un fel de asigurare obligatorie odata cu impozitul pt casa...
Iar daca proiectul prevede limite maxime ale sumei asigurate de 20.000 euro, sa se stearga cu el la dos, casa mea valoreaza cam de 15 ori pe atat, deci tot la cele private voi apela si in viitor (desi cum am spus, nu vor avea putere de despagubire in cazul in care 50% din asigurati ar solicita despagubire).

#5
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postaikido, on Nov 14 2006, 09:24, said:

Relaxati-va, oricum in caz de cutremur major vor intra in colaps toate societatile de asigurari, deci ce mai conteaza unde esti asigurat?
Din cate imi aduc aminte pana prin 95-96 parca se platea tot un fel de asigurare obligatorie odata cu impozitul pt casa...
Iar daca proiectul prevede limite maxime ale sumei asigurate de 20.000 euro, sa se stearga cu el la dos, casa mea valoreaza cam de 15 ori pe atat, deci tot la cele private voi apela si in viitor (desi cum am spus, nu vor avea putere de despagubire in cazul in care 50% din asigurati ar solicita despagubire).

N-o sa intre nimeni in colaps. Decat daca e vorba de Gogu Asigurari S.A. Restul sunt (re)asigurate. Ma rog, s-a mai discutat subiectul.
Nu e vorba de limite maximale, ci de minime. Pe cei care au asigurata casa, nu ii afecteaza cu nimic. Cei care nu o au, vor trebui sa plateasca acel minim de 10/20 de euro.
Ca suma asigurata e fix-pix, asta e alta problema. Probabil ca ideea e sa mai reduca din pierderile de la buget, cand vine valul si ia calul cu tot cu casa si, de ce nu, o modalitate de a mai suge niste bani prin niscai firme capusa.

#6
tavos

tavos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2007
eu din chestia asta inteleg un singur lucru: ca voi da 20 de euro degeaba
deci iar ne fura jegosii astia
pai cum mama draq in caz de inundatie.. daca stai la etajul 9, 10 cine sa te inunde???
cutremur la fel... dc se darama blocul sunt sanse minime ca cineva sa mai primeasca banii inapoi  :nonobad:
astea sunt facute cu alt scop...
eu cel putin voi opta pt o asigurare mai serioasa

#7
anakyn

anakyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 02.10.2003
Oare o sa fiu nevoit sa imi fac inca o asigurare daca deja am una conditionata de creditul ipotecar?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate