Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Totul despre ITALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1545 replies to this topic

#37
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
in luna octombrie plec din Statele Unite inapoi spre Romania si fac esacala la Roma. Ma gandeam sa-mi intrerup zborul pentru o zi sau doua pentru a vedea care este atomosfera prin 'cetate'... cam care sunt obiectivele turistice principale? un hotel ieftin? sfaturi? opinii?

#38
crss

crss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2004

webu, on Feb 17 2005, 17:55, said:

Pentru anul asta mi-am propus sa vad Italia.
De obicei, cand plec undeva imi place sa fiu pregatit, nu sa bantui ca bezmeticu'
Acuma, am shi io nishte nelamuriri.
1) In primul rand cand ar trebui sa plec ?
Io pot sa plec cand iau aia mici vacantza, deci de Pashti, sau la vara.
2) In al doilea rand cu cine sa plec. Vreau sa gasesc o agentie serioasa care sa aiba experientza shi contacte ca lumea acolo. Drumul va fi cu avionu, deci aici agentia tre sa se ocupe gaseasca ceva.
In Franta am fost cu HappyTour shi au fost OK.
3) Unde ar trebui sa stau ? Pentru  a fi cel mai aproape de punctele turistice din Roma ... sau ...???
4) Cel mai important este insa ce voi face acolo. Nu vreau sa ma intorc acasa cu regretul ca mi-a scapat ceva  <_< .
Cine are ceva experientze, be my guest ...

<{POST_SNAPBACK}>


Si noi cautam (eu si sotul) ceva pt anul asta in august. Am vrea sa stam vreo 15 zile, dintre care cateva circuit si cateva la plaja.
Am optat pentru Grecia sau Italia.
Ofertele mi se par foarte multe anul asta dar nu pe placul nostru.
Nu vreau sa stau 10-12 zile si sa vizitam 3 orase intr-o zi. Avem o experienta trista de anul trecut din Tunisia cand am fost 2 saptamani in luna de miere si stiu ca o excursie intr-un oras inseamna ca stai mai mult in autocar si privesti pe geam...

Am gasit o singura oferta interesanta pe care o au mai toate agentiile: 17 zile in Italia la pretul de 598 euro, transport cu autocar de 3 stele, cazari la hoteluri de 3 stele cu mic dejunuri incluse, 9 cine incluse, vizitarea tuturor oraselor importante si sejur de 5 zile in Rimini.
Mie asta mi se pare cea mai misto.
Noi vom face ori excursia asta, ori vom pleca 3 saptamani la Barcelona la un prieten care munceste legal acolo. Din pacate nu are dreptul sa ne cheme si sa platim pt un voucher nu cred ca merita....; asa ca nu cred ca vom putea ajunge la el, desi ne-am lua bilet de avion dus intors, am avea destui bani de aratat etc.

Multa bafta si spune-ne ce te-ai hotarat!

Edited by crss, 28 May 2005 - 11:58.


#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
vezi ca ce e prea misto, de obicei pute!!
daca cumva oferta pe care ai vazut-o e prin Romantic travel.... uit-o
citeste pe net ce se spune despre ei
iar mie mi se pare dubios cand in oferta despre hotel spune ceva de genul "hotel xxxx sau similar....."; in proportie de 98% sigur te baga la alt hotel
iar apropo de Romantic travel: si eu gasisem o oferta la Rimini in care daca plateai in plus 50Eur, stateai intr-un hotel de 3 stele in Rimini; cautand pe net date despre hotel, surpriza.... exista un hotel cu numele ala dar .... de 1 stea
asa ca sfatul meu e sa verifici tot ce-ti dau ei ca superoferta

Edited by bogwol, 29 May 2005 - 23:21.


#40
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
- nu te aventura la sejururi de 17 zile. De obicei astea acopera mai multe tari si stai mai mult prin autocar
- cauta o varianta de Italia de maxim 12 zile cu 3-4 zile in Roma. (eventual sa aiba si sudul cu sicilia - in cazul asta poate fi  ma lunga excursia un pic).
- suna la agentie si intreaba ce hoteluri se ofera : daca spun 2-3* e ok in general .
- evita hotelurile gen etap , formula 1. o agentie care respecta si respecta turistul iti va oferi camere duble cu grup sanitar propriu (chiar daca e vorba de o pensiune). Nu mergi ca-n armata sa nu ai nici cele mai elementare conditii.
- intreaba unde sunt localizate hotelurile (central , semi-central, sau in suburbii)
Pretul este foarte inselator de multe ori. Nu te duce la cel mai ieftin sau care are cele mai multe tari in acelasi pachet pentru ca e cea mai proasta idee.
Daca ai nelamuriri , striga

#41
soho

soho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2004
Sa nu mergi cu Romantic Travel.Sunt niste neseriosi!

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

soho, on May 30 2005, 16:01, said:

Sa nu mergi cu Romantic Travel.Sunt niste neseriosi!

<{POST_SNAPBACK}>



pai povesteste un pic, n-o tranti asa.

eu am fost cu Romantic - nordul Italiei si Franta; daca citesti cu atentie oferta, eu zic ca n-ai de ce sa te plangi (sau oi fi avut eu noroc?    :rolleyes:  )
e bine sa realizezi ca 5-600 de km pe zi inseamna cateva ore bune in autocar; eu n-am nimic impotriva hotelurilor Etap si Premiere Classe (pentru circuite, sa fie clar, un sejur n-as sta in asa ceva, dar cand dorm o singura noapte intr-o camere n-am nevoie de sifonier, camerele erau mici dar curate, toate aveau grup sanitar propriu; agentia mi-a aratat poze cu camerele, deci am stiut clar unde ma duc); e drept ca au fost in grup turisti care maraiau nemultumiti, dar la vreo 300 de euro pentru 2 saptamani nu stiu cine-ti ofera vreun Ritz  :)

hihihi! cel mai "misto" hotel in care-am stat vreodata era in Pompei  :coolspeak:  (nu cu Romanticul); na ca nu mai stiu cum se numea, si pare-mi-se ca se pretindea de 3 stele - avea, daca s-ar acorda asa ceva, cam 0,5! tapetul era lipit cu scotch, iar cersafurile, perdelele-draperii si prosoapele erau toate din acelasi material, un fel de bumbac teapan  :naughty:  cand am iesit din baie am zis: "cred ca tocmai m-am sters cu fata de masa! dar avand in vedere ca in aceste camere n-are ce cauta o fata de masa, sper ca totusi era prosopul!"

#43
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Pt cei care au fost si gasit cazare ieftina in Roma niste adrese, preturi, pareri va rog.
Deasemenea si alte informatii despre oras ar fi binevenite (tips&tricks low budget)

#44
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Despre cazare nu am nici un sfat, dar despre transport iti spun sa folosesti cu incredere metroul si sa nu te feresti de hoti de buzunare mai mult decat in Bucuresti.
Daca mergi sa vizitezi obiectivele turistice din Roma, iti sugerez sa iti imparti vizita pe mai multe zile, ca sa nu pici rupt de oboseala seara. Deasemenea, sa nu iti lasi acasa rabdarea si spiritul de stat la coada la paine si la lapte daca vrei sa vezi Colloseum-ul pe interior, Basilica San Pietro si Museul Vatican (cu Capela Sixtina cu tot). La muzeu am vazut coada si de aprox 1 km si ceva. La Colloseum si Basilica San Pietro am vazut cozi de maxim 30 de minute.
Si nu in ultimul rand, ia-ti o harta buna cu tine.
Daca vrei sa mananci ceva in oras fereste-te de tarabele ce vand sandwich-uri, pizza si bauturi (am dat la Vatican 12 euro pe 2 sandwich-uri si 0.5L de Cola), mergi mai bine in restaurante (3 feluri de mancare x 2 persoane te ajunge cam pe la 35 de euro).

Later edit: Daca ajungi in Vatican, urca in cupola neaparat (pe Basilica San Pietro). Faci intre 15 si 60 de minute de coada, e un urcus naspa (nu te pacali cu liftul, scutesti decat aprox 200 de trepte din cele 500+, cele 200 fiind si cele mai usor de urcat si coborat si mai dai si 3 euro in plus pt asta).

Edited by ecstrim, 05 January 2006 - 10:14.


#45
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Multumesc pt review.
Am auzit si eu ca e jale cu hotii pe acolo dar atata timp cat oficial sunt 600000 romani acolo dintre care colorati probabil jumate nu ma mira nimic

#46
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
Sincer sa fiu am calatorit de cateva ori ( < 16 ori ) cu metroul prin Roma si singurii hoti de buzunare pe care i-am vazut au fost trei fetite cu varste intre 10 si 16 ani care l-au buzunarit pe un batran. Victima "urca" in tren, hotii coborau, una din fete se prefacea ca n-are loc de victima (ala se dadea in lateral, ea se dadea in aceeasi parte; la inceput am crezut si eu ca e o coincidenta ca-n filmele cu prosti), iar celelalte doua i-au luat portofelul victimei din buzunar, pe la spate.
N-am realizat asta pana nu a strigat o pasagera la victima ca il buzunaresc. Pasagera era extra-comunitara, iar fetele erau sigur italience dupa cum vorbeau.

Am mai auzit o poveste odata cum cativa tigani au inconjurat un batranel in metrou si l-au jefuit, dar acum ma indoiesc ca ar avea vre-un substrat real, am vazut destui "paznici" prin statii.

#47
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
La Roma cu adevarat, cel mai ieftin se circula cu metroul. 1 euro calatoria. Tichetul e valabil 75 de minute. Nu exista decat doua linii: A si B ce se intersecteaza la Termini. Pe linia B nu am umblat, pe linia A cobori pentru Vatican, Vittorio Emanuelle, Piata Spaniei, Navona, Fontana di Trevi, Piata Venetia, Partenon. Colosseum este pe linia B dar poti ajunge usor si de la Vottorio Emanuelle, unde este si Columna lui Traian.
Despre cazare pot spune ca este important sa aiba loc de parcare si sa ai acces usor la metrou. In genere in sezon, costa pe undeva pe la 100 EUR/noapte, 2-3 persoane.
Rezervarea se paote face pe internet pentru ca unele site-uri au reduceri bune. Trebuie comparate 2 -3 variante.

#48
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004
Am fost eu de sarbatori acum la Roma si pot spune ca am reusit sa vad aproape totul intr-o singura zi, ce-i drept intr-un ritm destul de alert.Ecstrim ... ziceai mai sus de hotii din buzunar din metrou. Ei bine, sunt multi sunt romani si e ceva mai de speriat ca in Bucuresti. Avand ochiul format la asa ceva, nu am vrut sa ma urc atunci in metrou dar prietenii mei deja o facusera. In aceasta situatie, a trebuit sa ma uit atent la mainile lor si in ochii lor si apoi i-am luat la intrebari in romaneste. Baiatul mi-a zis sincer sa ma inchei la geaca pt ca sunt multi hoti in Roma iar el e unul dintre ei :). Ne-a ferit. Exact acelasi lucru mi s-a intamplat in Milano, in piata centrala de la Dom, cand dadeam de mancare la porumbei.  Noroc ca ne-au auzit ca vorbeam romana si iarasi am scapat.
In rest , ce sa zic, Roma superba, Milano, nimic impresionant in afara de Dom si Biserica Sf. Maria unde este pictura "cina cea de taina "a lui Leonardo, dar unde trebuie sa faci rezervare inainte si toate locurile erau ocupate pana pe 4 ianuarie :(

#49
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Ii rog frumos pe cei care au fost la Roma sa posteze aici impresiile si eventual sfaturile lor pentru cei care planuiesc o vacanta acolo (postura in care ma aflu si eu - vreau sa stau cca. 10 zile in aug-septembrie ).

Pe internet am gasit ceva informatii, dar cred ca ar fi foarte interesant de auzit niste pareri direct de la cei care au fost acolo - in mod sigur ca intereseaza pe mai multi asta.

Multumesc anticipat!

Edited by ErosvariBazy, 07 January 2006 - 18:18.


#50
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Roma este frumoasa prin istoria ei, prin minunile ce s-au strans in oras prin secole. Romanii sunt apropiati sufletului nostru perin sangele latin si ospitalite. Dar peste astea o sa vezi un oras murdar plin de guma de mestecat aruncata pe jos si ramasa lipita pe trotuare. O sa vezi un oras in care containerele de gunoi miros la fel de urat ca si cele de acasa. O sa vezi portocali cu fructe pe ei iarna, o sa vezi ciclame inflorite in ianuarie, o sa vezi multi turisti care apreciaza Roma mai mult decat o apreciaza romanii.
Roma ascunde multe lucruri frumoase, e bine sa fi foarte bine informat, sa iti planifici foarte bine vizita. E important sa vezi cat mai multe la Roma, sa nu treci pe acolo fara sa vezi sculturile lui Michelangelo sau Capela Sixtina. Sa vezi Catedrala Romei, columna lui Traian. Toate astea se pot face in 4-5 zile. Sfatul meu este sa incerci sa muti perioada. Cel mai placut de vizitat este inceputul lui octombrie ( sau dupa 15 septembrie), cand de obicei nu sunt atat de multi turisti si coada la Capela Sixtina nu este mai lunga de 2-3 ore.
Despre mancare pot sa-ti spun ca este ieftina. Conditia este sa nu vrei sa mananci "in buricul Romei" unde preturile sunt pentru turisti. Daca te retragi spre marginile orasului e mai simplu. O varianta este si mancarea cumparata de la supermarket, gata pregatita sa o faci sandvisuri, varianta optima pentru dimineata si seara. Sa te gandesti si ca sucurile sunt rezinabile ca pret. La ei portocalele se coc tot anul...
In ceea ce privesta drumul, e poate mai bine sa mergi cu avionul. Un drum cu masina se face in cel putin 2 etape si per total nu stiu daca e mult mai ieftin decat cu avionul, avand in vedere ca pe autostrzile Italiei am platit aproape 80 EUR. Daca va mai intereseaza ceva, va rog sa intrebati.

#51
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Multumesc panel pentru informatii. Perioada nu pot sa o schimb - oricum este la sfarstul lui aug inceputul lui sep., si voi ajunge acolo cu avionul.

Vroiam sa te intreb - am citit ca e o problema cu hotii pe acolo - cat de adevarata este treaba ?

#52
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostErosvariBazy, on Jan 8 2006, 17:16, said:

Vroiam sa te intreb - am citit ca e o problema cu hotii pe acolo - cat de adevarata este treaba ?
Poartă și tu un tricou pe care să scrie: "sunt român" și sunt sigur că hoții te vor lăsa în pace :D

#53
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View PostErosvariBazy, on Jan 7 2006, 20:17, said:

Ii rog frumos pe cei care au fost la Roma sa posteze aici impresiile si eventual sfaturile lor pentru cei care planuiesc o vacanta acolo (postura in care ma aflu si eu - vreau sa stau cca. 10 zile in aug-septembrie ).

Pe internet am gasit ceva informatii, dar cred ca ar fi foarte interesant de auzit niste pareri direct de la cei care au fost acolo - in mod sigur ca intereseaza pe mai multi asta.

Multumesc anticipat!

Roma e cel mai frumos oras din lume! Am fost de 2 ori si nu ma satur de el.

Nu lua autobuzul turistic ca nu te vei putea urca in el pt. ca e supraaglomerat. Cauta un hotel semicentral sau central (100-120 euro/noapte camera) si mergi pe jos. Masina las-o la hotel pentru ca n-ai ce face cu ea in centru. Cauta linii de tramvai.

Sfaturi:
- nu lua trandafirii care iti sunt intinsi de catre pakistanezi la Fontana di Trevi, Spanish steps etc. Va trebui sa-i platesti
- la Colosseum nu-ti fa poza cu "gladiatorii" ca de asemenea te vor forta sa platesti
- smecherie ca sa economisesti timp si nervi. In ziua in care vrei sa vizitezi Vittoriano + Capitoliul + Palatinul + Colosseumul + forul Roman + Columna lui Traian (sunt toate in aceeasi zona) incepe astfel: Capitoliul, forul roman, palatinul, colosseumul, forul lui Traian, columna lui Traian, Vittoriano. Smecheria e ca biletul pentru Palatin este valabil si pentru Colosseum si invers. Cand urci pe Palatin nu e coada la bilete si intri imediat. Cobori de pe Palatin si cu acelasi bilet vei intra la Colosseum trecand triumfator pe langa cei cateva sute de turisti care stau cate 45 min. la coada la bilete.
- nu manca in preajma Vaticanului. E scump.
- incearca sa prinzi si o Duminica, pe care sa o aloci Vaticanului. Sa ajungi acolo la 10 dimineata sa prinzi slujba. Nu vizita mormantul papei Ioan Paul al II-lea pentru ca ai 10 secunde sa-l vezi (fluxul de oameni, deh). Search Google si vezi poza - e suficient.
- cand urci in catedrala San Pietro ai doua variante: pe scari 3 euro sau cu liftul 7 euro. Mergi pe scari ca nu e mult de urcat. Pe catedrala, daca ti-e sete, gasesti atat apa cat si o cafenea cu preturi mici inclusiv ciocolata calda, cappuccino etc.
- in metrou ia aceleasi precautii ca si in Bucuresti: geanta in fata. Oricum politistii/carabinierii te vor atentiona.
- harta gasesti la hotelul la care stai. cere la receptie. In Roma toate hotelurile ofera aceeasi harta, foarte buna de altfel.
- viziteaza cartierul Trastevere. E minunat!
- mancare ieftina gasesti si in centru (oricum daca intri in criza de bani, sunt McDonaldsuri si Burger King)

Enjoy.

#54
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Precautiile la furt trebuie sa fie aceleasi ca si in tara. Geanta in fata, haina inchisa bine.
Confirm cele spuse cu pakistanezii. Sunt o retea imensa in Roma. In perioada asta vindeau umbrele. Te sufocau de la iesirea de la metrou pana la oricare din obiectivele turistice. Sunt mai ceva ca cersetorii de la semafoare de la noi.
E bine intradevar sa stai cat mai in centru cu conditia sa gasesti loc si sa aiba parcare hotelul. E drept ca platesti 20-30 eur/noapte in plus dar poate merita.
La mormantul Papei Ioan Paul al 2-lea eu nu am prins coada plus ca mai sunt cateva lucruri interesante in subsolul Vaticanului ( Sanctuarul Sfintilor Apostoli).
Oricum o sa-ti placa sa te intorci la Roma.

Edited by panel, 08 January 2006 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate