Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Totul despre ITALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1545 replies to this topic

#19
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Chiar shi in centru...dar la o *..............(stea)

#20
fantasy_f

fantasy_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 09.09.2002
Acuma nu vorbesc despre ea fiind o femeie sau un barbat doara` si prietenu-so o ajuns tot asa acolo si acum s-au intalnit...
V-am mai zis preturi de hotel nu ma intereseaza si nici de cine sau alte chestii de genu`/thinkso?/
Va mai specific inca o data!Ma duc la o prietena de-a mea acasa unde o a am tot confortul meu si atata mancare cat apuc sa bag in mine :P:p:p

#21
gpp68

gpp68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2004
Am auzit de niste curse de avion, charter sau cam asa ceva, care ar fi cu mult mai ieftine decat cele normale (50-100 euro, la care se adauga taxele de aeroport).
Am cautat pe net pe la linii aeriene diferite, dar nu reusesc sa dau de ele sau sunt mult mai scumpe. Se vorbea ca la noi pleaca din Timisoara si chiar si din Bucuresti./pC/
S-ar putea sa fie vorba numai de oferte pe anumite perioade?
Stie cineva mai multe despre cursele astea?
Ma intereseaza sa ajung la Venetia sau aproape de, in perioada august (prima jumatate)./S/

#22
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
se numesc parca "volare" incearca un search pe google sau un telefon la airport

http://www.volare.ro/

#23
gpp68

gpp68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2004
Multumesc. 10x
Am intrat pe site, am aflat cate ceva dar nu prea scrie despre preturi. Le-am trimis un mail, si daca aflu ....... ceva vedem in cateva zile

#24
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
sora mea a fost in italia cu ashtia , idea e ca pretul e in functie de cerere, dupa o logica cam ciudata. in functie de cand itzi iei biletul, cate cereri asnt, ma rog , da un telefon si afli.

#25
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004
Pentru anul asta mi-am propus sa vad Italia.
De obicei, cand plec undeva imi place sa fiu pregatit, nu sa bantui ca bezmeticu'
Acuma, am shi io nishte nelamuriri.
1) In primul rand cand ar trebui sa plec ?
Io pot sa plec cand iau aia mici vacantza, deci de Pashti, sau la vara.
2) In al doilea rand cu cine sa plec. Vreau sa gasesc o agentie serioasa care sa aiba experientza shi contacte ca lumea acolo. Drumul va fi cu avionu, deci aici agentia tre sa se ocupe gaseasca ceva.
In Franta am fost cu HappyTour shi au fost OK.
3) Unde ar trebui sa stau ? Pentru  a fi cel mai aproape de punctele turistice din Roma ... sau ...???
4) Cel mai important este insa ce voi face acolo. Nu vreau sa ma intorc acasa cu regretul ca mi-a scapat ceva  <_< .
Cine are ceva experientze, be my guest ...

#26
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005
Si eu vreau la vara in Italia, m-ar interesa in special informatii despre hoteluri in Roma si Florenta. Un prieten a stat o saptamana la Gaeta si de acolo, cu trenul, a ajuns la Roma, pe care a vizitat-o. Din cate vad pe harta, Gaeta este la mare, deci se poate face si plaja.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.

#27
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Re hoteluri in Roma:
Situatia e destul de albastra. Nu poti sta la nimic sub 60Euro in centrul Romei. Si trebuie sa stai in centru, ca sa te poti plimba prin piazzas la miez de noapte. E superb.

Mai toate hotelurile au camere mici (doar daca esti dispus sa dai 300+ pe noapte) Cele mai ieftine hoteluri sunt langa Termini (gara principala). E si convenabil, pentru ca ai statie de tren si de metrou la doi pasi. Zona nu e foarte frumoasa, dar asta e. Eu am stat (acu 4 ani) la Hotel Fenicia. Camere mici, zgomot prin pereti, dar in rest decent.

Multe informatii despre Roma, inclusiv hotel reviews facute de cei care au stat acolo:
http://rome-hotels.tripadvisor.com/

PS. Trebuie stat cel putin 4 zile in Roma. Numai vizita la Muzeele Vaticanului ia o zi intreaga (nu mergeti in ziua in care e gratis, e o nebunie).

#28
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004
okei,
nu vreau sa stau la hoteluri cu 60 de Euroi, cred ca vreo 150 e un pretz corect.
(cu 150 am stat in centru' Parisului).
Nu vreau sa plec pe cont propriu, deci pretzul cazarii va depinde de oferta agentziei.

#29
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

webu, on Feb 18 2005, 17:26, said:

okei,
nu vreau sa stau la hoteluri cu 60 de Euroi, cred ca vreo 150 e un pretz corect.
(cu 150 am stat in centru' Parisului).
Comparatiile astea nu merg. Si eu am stat in Paris (Montmartre) cu 30 de euro in conditii mai bune decat am stat cu 60 de euro in Roma. Ata ete.

Pe de alta parte, depinde si cand mergi. Cel mai aglomerat si deci mai scump) este in Sept.

Quote

Nu vreau sa plec pe cont propriu, deci pretzul cazarii va depinde de oferta agentziei.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am mers totdeauna pe cont propriu, darte-as sfatui sa suni in prealabil la agentie si sa intrebi ce hoteluri au. Apoi sa cauti pe web, si sa vezi: daca sunt centrale; daca au statie de metrou aproape (f. important); daca au comentarii negative pe tripadvisor.com; daca au pagina de web.

#30
Alsa

Alsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2005
De la Roma ajungi in 4h cu trenul la Venetia. E superb orasul! S-U-P-E-R-B!

#31
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004
ceva experientze cu agentziile ?

#32
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
da, uite aici o experienta super http://forum.softped...showtopic=44782

fereste-te de J'info Tours

#33
Alsa

Alsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2005
TRAVIS TOUR e okay. Asigura transport pana la aeroport cand pleci, si de la aeroport acasa cand te intorci.  B)

#34
dazo

dazo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2004
Salut!

sincer nu stiu de ce va chinuiti sa gasiti o agentie care sa va organizeze vacanta.
am auzit numai de experiente neplacute ref agentiile de voiaj romanesti. poate doar transportul sa-l lasati pe mana lor...

iesiti mult mai ieftin si mai linistiti daca va organizati singuri vacantele.
tot ceea ce va trebuie e un pic de timp ca sa cautati pe internet.

am fost in italia anul trecut si toate cazarile le-am rezervat prin www.venere.com.
super! am nimerit si niste oferte speciale si totul a fost excelent. oamenii nu cer avans, totul platesti la fata locului, fiecare hotel/pensiune/apartament are review-uri de la cei car e au stat p'acolo.

daca vreti si alte amanunte puneti intrebari! :)

#35
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Atentie. In luna august toata Italia este in concediu. Este inchis aproape peste tot. Aviz pentru cei cu "pe cont propriu".
:nonobad:

#36
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

dazo, on Feb 22 2005, 11:04, said:

Salut!

sincer nu stiu de ce va chinuiti sa gasiti o agentie care sa va organizeze vacanta.
am auzit numai de experiente neplacute ref agentiile de voiaj romanesti. poate doar transportul sa-l lasati pe mana lor...

iesiti mult mai ieftin si mai linistiti daca va organizati singuri vacantele.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ar gandi toti ca tine ar da faliment agentiile. Este adevarat in unele cazuri dar nu generalizam.
Perioada de vara este considerata low season
In iulie in roma , de exemplu poti gasi de la 40 euro / noapte , 2* relativ central .
Depinde foarte mult de perioada. Daca in perioada in care vrei se desfasoara un targ / expozitie / reuniune etc .. nu ai sanse sa gasesti cazari ieftine
Ai doua variante :

1. sa apelezi la o agentie. sa spui clar ce vrei si anume : perioada , + - cate zile ca sa poate jongla un pic agentul de turism cu oferta ta. Sa fi deschi la optiuni.

2. sa mergi pe cont propriu , sa alegi hotelurile fara sa le cunosti si doar citing pe internet.Spre deosebire de trip advisor sau venere. com sau alte site-uri din astea... un agent de turism , poate veni cu variante . Iti poate oferi optiuni in functie de buget , de ce vrei sa vezi. Poate oferi variante de mijloc ..
Aici vorbim insa de un agent de turism bun , care este interesat in general de binele turistului si care merge pe ideea ca acel turist va recomanda si altora agentia daca e multumit.
Daca dai de unu care e angajat si care nu vrea decat sa scape de tine mai repede sau se razbuna pe vreun sef trimitandu-te pe tine nu stiu unde doar ca sa faci reclamatie pe urma.... din astia sunt destui.

Este alegerea ta. Ia insa in calcul ambele variante. Acel comision pe care agentia il incaseaza iti poate fi benefic... de multe ori  insa comisionul este inclus in pretul de cazare. Cu alte cuvinte nu trebuie sa-ti mareasca tariful pentru a castiga el.
Oricum ... tine de gandirea fiecaruia. e dispus sa plateasca pentru un sfat sau prefera sa faca de capul lui.
Bafta si concediu placut !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate