Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare Slackware pe un SATA II

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gevolleyball

gevolleyball

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2006
Buna ziua,
Am mare nevoie de un sfat corect.Vreau sa-mi instalez Linux Slack v.11 pe un hdd Sata II de 160G pe care exista o partitie primara NTFS  de 30Gsi una extended tot NTFS cu 2 partitii logice.Pe cea extended am cativa zeci de giga de informatie,iar pe cea primara nimik..pot s-o si sterg sa fie nepatitionat.Cand bootez de pe cd de Slack el vede partitiile,aleg sa lucrez cu fdisk pe cea primara (goala)dar mi-e teama sa nu pierd datele de pe cea extended cand fdisk va scrie informatie in patition table sau MBR,scuze daca gresesc.Aici e intrebarea mea,pot lucra linistit pe bucatica aceea de 30G de part. primara fara ca sa periclitez viata celeilate partitii extended?Si inca ceva..Dispun de 1024Mb DDR2 cat trebuie sa aloc pt partitia linux swap?un 512Mb e ok?Astept cu nerabdare sfaturi utile si mai caut intre timp,scuze daca exista topicul si nu l-am gasit..Merci!

#2
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
fdisk-ul din linux este probabil cel mai sigur program de genul asta pe care l-am vazut.

Dacă-i dai p, ar trebui să vezi cam așa:
/dev/hda1               start          end      size   tip
/dev/hda2             start        end    size  5  Extended

Restul partițiilor (peste 5) sînt partiții logice în cadrul partiției 2.

Atîta timp cît nu atingi nici partiția 2 (sau care o fi extended la tine) nici partițiile cu numere de la 5 în sus (cele logice) datele din ele nu se pierd.

Problema e că nu poți să faci mai mult de o partiție extinsă.  Deci nu poți să înlocuiești partiția 1 cu alta extinsă în care să te joci; joaca ta se va reduce la ștergerea ei și crearea a maxim 3 alte partiții primare (numărul maxim fiind 4, incluzînd aici și partiția extinsă pe care nu vrei s-o atingi).

Din experiență, nu am pierdut niciodată date cînd am făcut asta.  Dar nu pot să nu-ți recomand un backup full, sau măcar la datele la care ții.  Better safe than sorry.

Succes.

#3
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004
De acord cu Strict, e mai bine sa faci un backup la datele vitale decit sa iti para rau mai tirziu. In general nu apar probleme la partitionare dar accidente au existat. /dev/sda1 trebuie sa fie partitia primara. Verifica si dimensiunea acestora ca sa fii sigur ca scrii unde trebuie. Ochii mari si daca masori de 3 ori si tai o data, vei fi ok.

Swap-ul in general e recomandat sa fie 1-2 ori capacitatea ram-ului. Poate fi si mai mic sau sa lipseasca; decizia depinde ce fel de aplicatii folosesti si cite vor rula in acelasi timp.

Edited by cianura, 11 November 2006 - 15:02.


#4
gevolleyball

gevolleyball

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.03.2006
Merci fain!Voi face un back-up ca sa n-am greturi :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate