Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

CRT vs LCD/TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
http://www.craiovafo...lat-169879.html . S a dat cu 170  in februarie :)) , de unde 600 ?

#92
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
@ lucifer76  

Quote

In prima poza se vede clar calitatea crt ului


frate ori te-ai uitat la alta poza ori iti trebuie ochelari , cel mai evident este in pozele cu lumanarea/floarea aia culorile si texturile sunt de "n" ori mai bune pe LCD.

In plus LCD acela are Panel TN - cel mai slab ... nu mai ridicati mortii din morminte lasatii sa se odihneasca in pace.

#93
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
CRT-ul este un deseu electronic in 2008!!!
E drept, un LCD isi are pretul lui, dar chiar si TN-ul, nu doar PVA/MVA sau S-IPS are avantaje imense fata de CRT...
Gabarit, greutate, consum, sanatatea privitorului, durata de viata, toate acestea fac LCD-ul net superior...
Sa zicem ca un user de pe forumul asta, care locuieste in cartierul Drumul Taberei iti vinde tie un LCD, care stai in Pantelimon-te duci la om ti-l testeaza il iei sub...brat, si pleci acasa...cu RATB-ul, chiar daca  LCD-ul e de 19"...cu CRT-ul faci asta? te tine cureaua? :lol: Trebuie sa iei un taxi, si asa ,oricum soferul se va uita la tine ca la un ciudat..."mai merge, domnu`???-ca au  aparut d`alea plate, acum...."
LCD-ul sterge pe jos la toate capitolele cu CRT-ul, sa nu mai vorbim de faptul ca TFT-ul are port DVI, cu adevarat bestiala imaginea cu cablu DVI-D, ca are s-RGB(doua "chestii" la care CRT-ul nu poate macar visa...).
Cine nu are bani de un TFT nou-noutz(~450 lei), poate incerca cu succes un TFT second(~250 lei).

#94
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Whatever

Eu renunt la DELL P1130 pentru ca trebuie sa fac captura la 1920x1080 din jocuri si nu din alt motiv ( desi factura aia de 700 RON la electricitate nu a stat bine )

#95
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
Golem, esti pe linga. Sa imi arati tu mie LCD-uri vechi de 15 ani care inca merg ok... si lasind asta deoparte, sint destul de multe CRT-uri cu sRGB si gamut peste 99% din LCD-urile de pe piata. Nu neg faptul ca LCD-urile au avantajele lor, si eu am un LCD aici, insa daca vreau sa vad un film, ma duc frumos in dormitor, unde sta bine mersi un batrin Dell P991 cu tub Sony TrinitronFD pe care nu l-as schimba nici cu dumnezeul LCD-urilor...

#96
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Golem, on Dec 31 2008, 23:34, said:

CRT-ul este un deseu electronic in 2008!!!
E drept, un LCD isi are pretul lui, dar chiar si TN-ul, nu doar PVA/MVA sau S-IPS are avantaje imense fata de CRT...
Gabarit, greutate, consum, sanatatea privitorului, durata de viata, toate acestea fac LCD-ul net superior...
Sa zicem ca un user de pe forumul asta, care locuieste in cartierul Drumul Taberei iti vinde tie un LCD, care stai in Pantelimon-te duci la om ti-l testeaza il iei sub...brat, si pleci acasa...cu RATB-ul, chiar daca  LCD-ul e de 19"...cu CRT-ul faci asta? te tine cureaua? :lol: Trebuie sa iei un taxi, si asa ,oricum soferul se va uita la tine ca la un ciudat..."mai merge, domnu`???-ca au  aparut d`alea plate, acum...."
LCD-ul sterge pe jos la toate capitolele cu CRT-ul, sa nu mai vorbim de faptul ca TFT-ul are port DVI, cu adevarat bestiala imaginea cu cablu DVI-D, ca are s-RGB(doua "chestii" la care CRT-ul nu poate macar visa...).
Cine nu are bani de un TFT nou-noutz(~450 lei), poate incerca cu succes un TFT second(~250 lei).

Chiar ca esti pe linga . Cum durata de viata mai e mai buna la LCD ? Ai tu un LCD care e mai vechi de 10 ani ? Pai eu am pastrat si vechiul meu 14 inci , primul meu monitor facut in 1996  :D pentru ca inca merge f bine . Arata mi tu un lcd mai vechi decat el ... . Si ce ma doare pe mine daca ma intreaba soferul de la taxi ... e al meu , e bun , imi place . "Gabarit, greutate, consum, sanatatea privitorului" , poate , dar nu ma deranjeaza astea atata timp cat CALITATEA nu se compara .

#97
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Am la job un LCD Eizo L661 (magaoaie) de 18,1" care functioneaza NON-STOP din 1998, cu o pauza de 2 luni in 2001.
EU vreau sa vad un CRT care functioneaza non-stop ~11 ani!!!
Cat despre CRT-urile de 14" din anii `90 alea erau VGA(640x480) la 60 Hz(stroboscoape de birou!!!).
CRT? Condensatori electrolitici incarcati la sute de volti, functionand in caldura- clar sunt pe langa :lol: - asta e garantia fiabilitatii :rolleyes:.tranzistori finali de baleiaj orizontal care comuta sute de volti, alta "garantie" de fiabilitate :rolleyes:
Transformator de linii- 25.000 V-pana si rasina epoxy cu care e izolat secundarul imbatraneste prematur...
Cat despre sanatatea utilizatorului-baleiaj insemna campuri magnetice pulsatorii cu o solenatie totala de 40 Amperi/spira(am vazut mouse optic "perturbat" de radiatia CRT-ului), mai insemna incarcarea aerului din camera cu aeroioni pozitivi(inalta tensiune anodica, necesara pt. tub).
Zic "insemna" fiindca CRT-uri se mai gasesc doar SH, eventual vreun Horizon 7002 nou, dar acestea vor iesi din functiune in cateva luni.
Trecutul e mort. <_<

#98
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
de aproximativ 1 an de zile am un LCD LG de 19 inch . nu e cel mai grozav LCD , insa e diferenta mare intre culorile fade de CRT si felul in care palpaie ecranul , fata de culorile pline de viata de pe LCD . si nu am setat contrastul decat la 60% .
plus ca daca acum stau 2-3 ore la un CRT simt cum ma apuca usturimea de ochi , fie ca e Sony Trinitron de 19 inch (al unui amic de bloc) , sau un CRT fara pretentii .
cert este ca acum nu m-as mai intoarce la CRT sub nici o forma ; este o tehnologie invechita , daunatoare ochilor , mare consumatoare de energie , etc . in ritmul actual al evolutiei tehnologice , cred ca in max 3-4 ani LCD-urile vor depasi CRT la orice capitol : faceti o comparatie intre LCD-urile de acum 4-5 ani si cele de acum .

#99
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Deci la inceputul postului "e diferenta mare intre culorile fade de CRT si felul in care palpaie ecranul , fata de culorile pline de viata de pe LCD" esti convins ca lcd ul se vede mult mai bine si la sfarsit "cred ca in max 3-4 ani LCD-urile vor depasi CRT la orice capitol" zici ca inca crt urile sunt mai bune  :D . Pai hotarastete mai , care sunt mai bune ca eu nu m am prins . "in max 3-4 ani LCD-urile vor depasi CRT" , povestea asta o aud cam de 7 ani si nu se mai adevereste  .

#100
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Sa stii ca acele culori vii de la lcd, sunt de fapt exagerate, nu simuleaza fidel realitatea.Mai degraba cele de pe CRT-uri, sunt realiste.Insa pe asus-ul meu am rezolvat, am scazut nivelul culorilor, si se vede ca pe un crt.

#101
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 lucifer76, on Jan 2 2009, 08:58, said:

1.        Deci la inceputul postului "e diferenta mare intre culorile fade de CRT si felul in care palpaie ecranul , fata de culorile pline de viata de pe LCD" esti convins ca lcd ul se vede mult mai bine si la sfarsit "cred ca in max 3-4 ani LCD-urile vor depasi CRT la orice capitol" zici ca inca crt urile sunt mai bune  :D . Pai hotarastete mai , care sunt mai bune ca eu nu m am prins . "in max 3-4 ani LCD-urile vor depasi CRT" , povestea asta o aud cam de 7 ani si nu se mai adevereste  .

2.       @ yeeeeman : Sa stii ca acele culori vii de la lcd, sunt de fapt exagerate, nu simuleaza fidel realitatea.Mai degraba cele de pe CRT-uri, sunt realiste.Insa pe asus-ul meu am rezolvat, am scazut nivelul culorilor, si se vede ca pe un crt.


1.   am spus ca la aplicatii grafice la ora actuala se preteaza mai bine un CRT decat un LCD pt ca in timp ce un CRT costa 500 RON maxim , un LCD pt acest tip de aplicatii este f.f. scump . insa daca bugetul mi-ar permite nici nu as mai sta pe ganduri : cumpar LCD de >600-700 EUR iar pe CRT il pastrez doar in poze . insa , in cativa ani , tehnologia care acum este scumpa va deveni acesibila si oamenilor care folosesc pc-ul doar pt distractie gen muzica , filme , etc. acela va fi momentul in care avantajele actuale ale unui CRT , in spcial legate de pret , or sa dispara .

2.      la fel si la mine . contrastul si luminozitatea le tin la 50-60% , insa la cate o poza vreau ca monitorul sa devina o ''cascada'' de culoare  :P

#102
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca tu vrei sa dai 700 euroi pe un monitor care se vede ca altul de 500 lei ( desi nu stiu unde mai gasesti minitoare crt noi , ca unul second nu costa nici intr un caz atat , oricat de calitativ ar fi ) esti tare :thumbdown: . Eu cautam unu pina in 500 lei sa mi inlocuiesc "dulapul" meu , dar nu cred ca exista asa ceva . Nu ma intereseaza cat de bine se vad astea scumpe , nu toti ar da peste 1000 de lei pe un monitor lcd care e cat de cat calitativ ca crt . Daca o sa se strice asta vechi , nu o sa am de ales , dar sper sa mai tina ceva vreme pana mai scad preturile .

#103
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
eu am avut din 2003 un Samsung Syncmaster 757DFX, de care am fost foarte multumit. In vara 2008, ca deja ma refer la "anul trecut" am considerat ca e vremea sa iau si eu un tft, am luat un Philips 200CW de 20". Pentru mine evolutia e clara, si consider ca nu aveam un jaf de crt, culorile intradevar mult mai vii, se vede foarte rar ca sunt un pic exagerate, si sunt constient de asta, dar in general sunt foarte placute ochiului, am poze banale care nu ma satur sa le privesc pe acel lcd. Pentru mine efectiv vede clar mai bine, de gabarit redus, consum energetic injumatatit nu mai vorbesc, dar astea la o adica nu conteaza, conteaza doar sa se vada bine ca deaia luam monitor.

#104
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
L.C.D. a ajuns în sfârșit la fel de bun ca C.R.T. Dar L.C.D.-urile de calitate costă mult a.k.a. dacă vrei să ai un monitor L.C.D. la fel de bun ca unul C.R.T. va trebui să scoți mulți bani din buzunar. Eu cred că-mi iau un L.C.D. ieftin deocamdată, iar pentru filme și poze o să păstrez un "I.B.M." P96 cu tub <<Trinitron>> (pe carcasa monitorului scrie Made in Japan  May 2001); se vede demențial, dar nu știu de ce flicăre în dușmănie, chiar și la 85 Hz.
P.S. Cele mai mișto monitoare L.C.D. le-am văzut în 2008. Aveau o imagine demențială (puteai să juri că e un C.R.T.). Bineînțeles, erau monitoare pentru computerele "crescute în livadă", dacă înțelegeți ce vreau să zic.

#105
alinrazvan

alinrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2010

 djl, on 16th January 2011, 02:55, said:

L.C.D. a ajuns în sfârșit la fel de bun ca C.R.T. Dar L.C.D.-urile de calitate costă mult a.k.a. dacă vrei să ai un monitor L.C.D. la fel de bun ca unul C.R.T. va trebui să scoți mulți bani din buzunar. Eu cred că-mi iau un L.C.D. ieftin deocamdată, iar pentru filme și poze o să păstrez un "I.B.M." P96 cu tub <<Trinitron>> (pe carcasa monitorului scrie Made in Japan  May 2001); se vede demențial, dar nu știu de ce flicăre în dușmănie, chiar și la 85 Hz.
P.S. Cele mai mișto monitoare L.C.D. le-am văzut în 2008. Aveau o imagine demențială (puteai să juri că e un C.R.T.). Bineînțeles, erau monitoare pentru computerele "crescute în livadă", dacă înțelegeți ce vreau să zic.

deja lcd-urile sunt demodate, si nu in sensul ca daca ai lcd nu esti actiualizat la ultima fita ci prin simplul fapt ca tehnologia LED e din ce in ce mai promovata pe piata. Si nu ma refer la displayuri AMOLED, care sunt cu totul altceva, ci la clasicele displayuri TFT care in loc sa fie iluminate cu lampi cum e in cazul LCD-urilor sunt iluminate cu LED-uri. Diferenta de calititate a imaginii este enorma fata de un lcd, contrastul e mult mai puternic, culorile mai vii iar negrul chiar e negru. Desi pretul e inca destul de piperat, cine isi permite sa cumpere sa nu mai stea pe ganduri. Eu am cumparat modelul asta cu cateva luni in urma, inainte avand un lcd samsung si un crt de 19. Calitaea imaginii NU se compara cu nimic din ce am avut anterior!

#106
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

 alinrazvan, on 17th January 2011, 12:26, said:

deja lcd-urile sunt demodate, si nu in sensul ca daca ai lcd nu esti actiualizat la ultima fita ci prin simplul fapt ca tehnologia LED e din ce in ce mai promovata pe piata. Si nu ma refer la displayuri AMOLED, care sunt cu totul altceva, ci la clasicele displayuri TFT care in loc sa fie iluminate cu lampi cum e in cazul LCD-urilor sunt iluminate cu LED-uri. Diferenta de calititate a imaginii este enorma fata de un lcd, contrastul e mult mai puternic, culorile mai vii iar negrul chiar e negru. Desi pretul e inca destul de piperat, cine isi permite sa cumpere sa nu mai stea pe ganduri. Eu am cumparat modelul asta cu cateva luni in urma, inainte avand un lcd samsung si un crt de 19. Calitaea imaginii NU se compara cu nimic din ce am avut anterior!
Daca esti pe langa taci macar din gura!

Monotorul dau e tot un LCD dar foloseste tehnologia "LED-backlight".

#107
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 alinrazvan, on 17th January 2011, 12:26, said:

deja lcd-urile sunt demodate, si nu in sensul ca daca ai lcd nu esti actiualizat la ultima fita ci prin simplul fapt ca tehnologia LED e din ce in ce mai promovata pe piata. Si nu ma refer la displayuri AMOLED, care sunt cu totul altceva, ci la clasicele displayuri TFT care in loc sa fie iluminate cu lampi cum e in cazul LCD-urilor sunt iluminate cu LED-uri. Diferenta de calititate a imaginii este enorma fata de un lcd, contrastul e mult mai puternic, culorile mai vii iar negrul chiar e negru. Desi pretul e inca destul de piperat, cine isi permite sa cumpere sa nu mai stea pe ganduri. Eu am cumparat modelul asta cu cateva luni in urma, inainte avand un lcd samsung si un crt de 19. Calitaea imaginii NU se compara cu nimic din ce am avut anterior!

Efectul placebo...

Edited by Mocebon, 17 January 2011 - 13:28.


#108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am văzut monitor L.E.D., dar am văzut tv L.E.D. Lucrul care îmi plăcea cel mai mult la el era că imaginea e vizibilă din toate unghiurile!  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate