Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

CRT vs LCD/TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu conteaza experienta... conteaza ideile preconcepute. Ideile proaste "aa, nu imi iau LCD ca e nu stiu cum", fara a incerca, a avea in casa cateva zile sa se obisnuiasca - pentru ca orice lucru cere o perioada de acomodare, fie ca este mai bun fie ca este mai prost. Si totodata, pe nimeni care a trecut de la CRT la LCD nu am vazut sa revina la CRT - plus ca asta nici nu prea mai gasesti.

#74
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postd4m4g3, on Dec 28 2008, 15:44, said:

Si totodata, pe nimeni care a trecut de la CRT la LCD nu am vazut sa revina la CRT - plus ca asta nici nu prea mai gasesti.

Der trecut nu mai trece , ca data tot a dat banii pe un monitor nou , spera sa se obisnuiasca  :P . De gasit normal ca nu se gaseste , dar daca tot il am si se vede bine ... de ce as lua altul , care nu se vede chiar la fel de bine , lucru recunoscut de majoritatea , plus ca ca costa destul de mult .

#75
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Gata, suntem imediat in 2009. CRT-ul e mort, nimic nu mai poate impiedica suprematia LCD-ului.

#76
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Eu cred ca unii din cei care au spus ca un LCD se vede infect in comparatie cu un CRT si ca sunt fonturile ciudate, nu au stiut faptul ca un LCD ca sa functioneze in parametri optimi si ca sa ofere o imagine cristal clear trebuie folosit exclusiv in rezolutie nativa. L-ai scos din rezolutia nativa se vede infect. Asadar cascati bine ochii ce rezolutie nativa are LCD-ul cand il cumparati.

Si nu, nu este mai bun CRT-ul decat LCD-ul in nici un aspect atata timp cat e in rezolutie corecta. S-a ajuns la timpi de raspuns fantastic de mici. Culorile si unghiurile de vizualizare nu mai ridica nici ele probleme de cativa ani incoace.

#77
beboss

beboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 04.04.2007
Am avut(si am de mai bine de 2 ani) si am vazut monitoare LCD destule (de la Asus, BenQ... la Samsung). Inainte am avut Crt-uri obisnuite, firme aproape noname si pot spune ca imi lipseste calitatea CRT-ului. Singurul motiv pentru am trecut pe LCD a fost pentru ca aveam nevoie de spatiu dar am ramas dezamagit de calitate. Luminozitatea si constrast mai naturale (la LCD mi se pare fortata trebuie sa o dau pe minim sa nu ma doara ochii, si astfel pierd din calitate) de la CRT imi lipsesc, cat si monitorul glossy, iar profunzimea imaginii imi pare plata la LCD (pacat de jocurile cu grafica excelenta).
LCD-ul este bun ca este slim si il potrivesti oriunde si mai scapi si de niste radiatii(partea asta nu stiu cat e de reala ca pe mine ma dor ochii), dar dupa mine CRT-ul este net superior la calitate.

#78
CRISTAKEM10

CRISTAKEM10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.02.2005
Da-l dracu de CRT.
Am fost la cineva sa lucrez la windows si avea CRT...nasol.
Te dureau ochii de la rata de refresh , si culorile erau mai spalacite.

#79
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
@ beboss fara suparare dar probabil nu ai "testat" monitoare LCD cu panel S-IPS sau H-IPS mai ales dupa ce le calibrezi, CRT a fost ingropat alaturi de VHS, au fost bune la vremea lor dar lasati-le sa se "odihneasca in pace".

#80
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostEnigmma, on Dec 29 2008, 01:45, said:

@ beboss fara suparare dar probabil nu ai "testat" monitoare LCD cu panel S-IPS sau H-IPS mai ales dupa ce le calibrezi, CRT a fost ingropat alaturi de VHS, au fost bune la vremea lor dar lasati-le sa se "odihneasca in pace".
Corect...

Eu am avut Samsung 940BF (~12milioane acum 2 ani), si acum am Samsung 2253BW, ambele excelente in calitatea imaginii! Nu am ce reprosa, ambele 2ms, ambele unghiuri bune, ambele culori bune, evident, stiu sa le setez pe placul meu. Nu m-as intoarce la CRT niciodata! Stiu cum era CRTul, imagini spalacite, neclare, tampite rau chiar! Si toate LCDurile astea noi si ieftinute care sunt foarte bune totodata, cu panel TN, sunt foarte ok, dar sunt altele cu altfel de panel-uri speciale pentru grafica, pentru culori reale, etc. LCDul este acum la putere, cine a ramas cu CRT si o tine cu ele sunt old school, si nu vor sa incerce ceva nou, ca argumente contra nu au!

#81
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postd4m4g3, on Dec 29 2008, 02:35, said:

.....................cine a ramas cu CRT si o tine cu ele sunt old school, si nu vor sa incerce ceva nou, ca argumente contra nu au!
Zau ??? te-ai intrebat si care este consumul comparativ ???

#82
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu ma intreb niciodata nimic. Consumul LCDurilor este mult mai mic decat cel al CRTurilor. Atat in regim de functionare cat si in regim stand-by. Factura mai mica. :D

Edited by d4m4g3, 29 December 2008 - 03:42.


#83
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postkoss_x_treeme, on Dec 26 2008, 16:23, said:

In primul rand LCDurile fata de un CRT calibrat sunt niste pocnitori. Se vede ce face mediatizarea si bagarea pe gat *psihologica* a unei tehnologii care la aspectul calitate a imaginii sta foarte prost fata de CRT. Singurele avantaje cristalizate ale LCDurilor sunt dimensiunea redusa si consumul mai mic de energie electrica. ATAT la capitolul fiabilitate stau foarte prost durata de viata este de 5 ani non-stop(dar in decursul a cinci ani imposibil sa nu-ti mai moara cativa pixeli) pe cand la CRTuri durata de utilizare poate sa ajunga si la 20 de ani. Dezavantajul CRTurilor este dimensiunea relativ mare , consumul de curent si caldura degajata dar la capitolul claritate imagine si culori nici nu se compara cu un LCD. SINGURA TEHNOLOGIE CARE POATE SA DEVANSEZE CRT IN CLARITATE ESTE OLED insa poate peste 3, 4 ani. Am un CRT din 1998. am prieteni care si-au cumparat de curand lcduri. Sa nu vorbim de marci mai *mici* care se vad super mediocru, vb aici de samsung de 19 inch widescreen care in momentul de fata e cam vreo 800 Ron si care setat la 1280*1024 nu vezi scrisul la el. sa nu mai vb de scrisul de culoare bleu deschis care pe fond alb zici ca disparut total. Dupa parerea mea sunt niste pocnitori de monitoare. pocnitori in sensul claritatii imaginii si duratei de viata. Si inca ceva. Am un coleg care si-a schimbat vechiul crt pe motiv ca il dureau ochii de la el. Si-a luat un monitor LCD de 17 si acum poarta ochelari , nu poate sa stea la el mai mult de o ora, deci faza cu radiatiile e o tampenie. eu stau la CRT meu de 12 ore pe zi de cinci ani de zile si nam probleme. daca era pana acum purtam ochelari dar nu e cazul. Inca o tampenie indusa de markendistii astia penali ca sa-si vanda marfa alias LCD-urile. Pun pariu ca daca citesti carti 12 ore pe fiecare zi ai sanse mai mari sa porti ochelari decat daca stai la un CRT si belesti ochii pe net sau la jocuri. M-a tentat si pe mine cumpararea unui monitor nou dar cand am vazut cum poate sa se vada la ele m-am razgandit si am zis ca o sa astept sa apara alte tehnologii poate oled care sa se vada mai bine decat CRT meu si atunci cu siguranta o sa fac schimbarea. Cine vrea factura mai mica la curent design actual , ergonomie sa cumpere LCD !!!
Scuza-ma, dar ce pretentii ai avea de la un monitor cand el este facut pentru rezolutii Wide (ex: 1400x900) si tu ii dai in nas cu rezolutii 4:3 (1280x1024)?
Pana anul trecut am avut un LG Flatron, CRT, era superb monitorul, noroc cu rata mare de refresh, dar m-a terminat. Acum am un PHILIPS 190S, 19", LCD, format 4:3 pe care il tin la rezolutia lui nativa (1280x1024) si se vede perfect.
La un LCD ai o singura rezolutie nativa, restul le suporta dar nu e obligatoriu sa se vada perfect.

View Postlucifer76, on Dec 27 2008, 17:04, said:

Mitsubishi Diamond Pro de 19 , model industrial  :coolspeak: , tub trinitron , facut acu 10 ani rules . E greu ca un sac de ciment dar calitativ e super . M am uitat in magazine dupa un LCD sa il inlocuiesc la un pret mai acceptabil dar nu am gasit ceva sa ma satisfaca . Mi s au parut culorile ciudate , fonturile care arata ciudat ... poate ca nu am cautat suficient sau poate ca am cautat prea ieftine dar cred ca il mai pastrez pe asta  :) .
Am si eu pe la tara un monitor cu tub trinitron, e fabricat prin 96` sau 97`, de 15". Dar se vede diferenta de culori.


Orice ar fi, nu as mai da LCD-ul pentru nimic in lume, CRT mai am doar la server, ca sa nu mut mereu monitorul cand am de reinstalat sistemul de operare.

#84
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostCRISTAKEM10, on Dec 29 2008, 00:09, said:

Da-l dracu de CRT.
Am fost la cineva sa lucrez la windows si avea CRT...nasol.
Te dureau ochii de la rata de refresh , si culorile erau mai spalacite.

Sa vad daca te doare ochii la al meu , ca tine 120 la 1024  :D . Cat despre factura mai mica , pai ia calculeaza cat e diferenta de consum si pretul curentului si o sa vezi in cat timp se amortizeaza . Si nu comparati un monitor de 15 cu unu de 19 , chiar daca au amandoau tub trinitron .

#85
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cand am trecut la LCD la serviciu mi s-a parut neplacut cateva zile, nu eram obisnuit, insa dupa aia mi se parea cam aiurea CRT-ul de acasa.
Acum am acasa un LCD NEC 19" luat refurbished, timp de raspuns 16 ms cred, mi se pare mai marfa decat CRT-ul si la culori, nu-s eu foarte pretentios cred. Daca stau cateva ore la un CRT devine neplacut acum.
Si la un monitor CRT poti sta 12 ore pe zi fara sa te doara ochii, conteaza distanta, luminuozitatea, contrastul, astea conteaza si la LCD. La LCD ai avantajul geometriei, spatiul ocupat pe birou e mic, rezolutie mai buna, consum de curent cam un sfert din CRT. Am avut CRT de 19" marfa, HP, geometrie si culori impecabile, insa era imens, dormeau doua pisici pe el.

#86
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
LCD-ul pentru un user obisnuit, nu prezinta decat avantaje.Daca esti nu stiu ce mare designer, si te intereseaza extraordinar de tare culorile, iei un CRT, si chiar si ala, daca nu e setat corespunzator, nu reproduce culorile fidel.Singura chestie care ma deranjeaza e faptul ca totul pare mai reliefat, mai zimtat, in jocuri, si am nevoie neaparat de AA.

#87
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
@ yeeeeman am prieten in Buc care lucreaza numa pe LCD Apple 30" pt grafica si a zis ca nu se compara cu "antichitatile" de CRT-uri.

#88
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Postez si o comparatie  intre LCD si CRT.Propuneti pareri si idei, cat mai tin Samsung-ul.LCD-ul este un ASUS MB19TU, iar CRT-ul este Samsung SyncMaster997MB
Comparatie mai clara de atat nu se poate, doua monitoare de 19inch, pe aceeasi placa video, un 7600GT, cu diferenta ca LCD-ul e pe dvi si celalalt pe vga(doar atat are), rezolutia aceeasi, 1280x1024, setat pe dualview din driver.
Comparand obiectiv cele doua monitoare, crt-ul e net superior la rezolutie, are 2048x1536, pe cand lcd-ul abia 1280x1024.Chiar si la rezolutia aceasta mica, imaginea pe crt arata mult mai bine inchegata, e dintr-o bucata, nu pare pixelata, pe cand la lcd, e alta poveste.In crysis warhead, am dat la 2048x1536 (minim) si inca se vede fluid, iar la o rezolutie mica, parca vezi un film derulandu-se.Si totusi cu atatea avantaje nu m-a convins.Nici nu am loc pentru el pe monitor, trebuie sa ai macar 20cm in spatele biroului ca sa incapa cat de cat.Dupa 15 minute deja te ia cu ameteala, chiar si la 100hz(spunea cineva ca asta ar rezolva), poate sunt eu mai pretentios.
La filme dupa cum se observa culorile sunt mai accentuate pe lcd, dar nu supara, cu putine ajustari am rezolvat problema asta.
Daca aveti idei , spune-ti cat mai tin CRT-ul.

Attached Files


Edited by yeeeeman, 29 December 2008 - 16:21.


#89
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Super ca ai comparat cele 2 tehnologii in aceeasi poza , ca sa se vada f clar diferentele  :D . In prima poza se vede clar calitatea crt ului . Si totusi , comparam un crt de 100 lei cu un lcd de 900 ?  :notangel: . Pai eu cautam unul mai ieftin , ce pretentii sa mai am atunci ? Loc am , nu asta e problema . Si sa stiti ca chiar am o pisica care doarme iarna pe el ca face ceva caldura  :D , pe un lcd s ar mai pune mitza ?

#90
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Nu chiar..SyncMaster-ul e destul de scump, am vazut preturi de 600ron.Asus-ul e undeva la 750ron, deci sunt apropiate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate