Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

rh negativ

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
flutur3l

flutur3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2006
Ce inseamna mai exact rh-ul negativ? Am citit destule pe net despre asta, dar nu m-am prea lamurit. De fapt intrebarea mea se  refera la posibilitatea de a avea copii. Acum vreo 6 luni am facut o intrerupere de sarcina. Asta inseamna ca nu mai pot avea decat un copil, urmatorii fiind cu riscul de malformatii?
Are legatura si rh-ul tatalui?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 flutur3l, on Nov 9 2006, 22:59, said:

Ce inseamna mai exact rh-ul negativ? Am citit destule pe net despre asta, dar nu m-am prea lamurit. De fapt intrebarea mea se  refera la posibilitatea de a avea copii. Acum vreo 6 luni am facut o intrerupere de sarcina. Asta inseamna ca nu mai pot avea decat un copil, urmatorii fiind cu riscul de malformatii?
Are legatura si rh-ul tatalui?


in primul rand rh-ul tatalui. daca si el ar fi rh negativ, n-ar avea nici o importanta.

nu ma pot concentra acum sa spun prea multe - incerc pe scurt: daca el e rh pozitiv si tu rh negativ, sarcina a putut declansa in corpul tau producerea de anticirpi anti rh. acum e important sa determini titrul acestora, in caz ca iti doresti o sarcina.

Edited by mianna, 09 November 2006 - 23:06.


#3
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 flutur3l, on Nov 9 2006, 22:59, said:

Ce inseamna mai exact rh-ul negativ? Am citit destule pe net despre asta, dar nu m-am prea lamurit. De fapt intrebarea mea se  refera la posibilitatea de a avea copii. Acum vreo 6 luni am facut o intrerupere de sarcina. Asta inseamna ca nu mai pot avea decat un copil, urmatorii fiind cu riscul de malformatii?
Are legatura si rh-ul tatalui?
Voi incerca sa-ti explic cat pot de simplu. Rh vine de la maccacus rhesus si se refera la o familie de antigene prezente pe hematii. Sistemul Rh cuprinde mai multe antigene dintre care cel mai important este Ag D. Daca acesta este prezent pe suprafata hematiilor tale, ai Rh pozitiv. 85% din populatie este Rh+, restul Rh-. Care este treaba cu acest antigen D? Antigenul este orice "substanta" ce poate genera anticorpi. Anticorpii sunt imunoglobuline ce ataca antigenul. Daca tu esti Rh+ inseamna ca ai antigenul D prezent pe suprafata hematiilor, dar nu ai si anticorpii care l-ar putea ataca. Tu fiind de fapt Rh-, nu ai acel antigen... in momentul in care sangele tau (fara antigen) vine in contact cu sange Rh+ (cu antigen), tu vei dezvolta anticorpi care ataca acel antigen (sper ca e destul de clar). Acest lucru duce la hemoliza intravasculara.
Da, are legatura cu Rh-ul tatalui. Daca tatal este Rh+ si mama Rh-, fatul va avea Rh-ul tatalui, adica +. prima sarcina decurge normal, insa sarcinile ulterioare prezinta riscuri crescute.
In mod normal, circulatia fetala este separata de cea materna. In conditii deosebite (avort, sarcini extrauterine etc.) sangele fetal poate veni in contact cu sangele matern. Daca fatul este Rh+ si mama Rh-, mama va dezvolta anticorpi anti-Rh si va ataca hematiile fatului pe care organismul nu le recunoaste ca fiind proprii.
La primul contact intre sangele matern si cel fetal (prima sarcina) se produc anticorpi de tip IgM care nu traverseaza placenta si nu pot ataca sangele fatului. Acesta ar fi un raspuns imun primar. La o a doua sarcina, daca sangele matern ia contact cu cel fetal, are loc un nou raspuns imun cu o noua producere de anticorpi care de aceasta data sunt mai rapizi si determina un raspuns mai puternic. Acesti anticorpi vor fi de tip IgG, cu molecula mica, ce pot traversa placenta. Astfel, hematiile fatului vor fi distruse de anticorpii mamei. Se ajunge la o anemie hemolitica de diferite intensitati ce poate duce pana la moarte intrauterina.
Astfel de situatii sunt astazi prevenite. Medicul tau stabileste grupa sangvina, Rh-ul, anticorpii daca exista. Daca spui ca ai avut un avort spontan, aproape sigur ai anticorpi anti-Rh. Se instituie terapie cu Ig anti-D (impotriva anticorpilor materni anti-Rh).

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Tabu, on Nov 9 2006, 23:23, said:

In mod normal, circulatia fetala este separata de cea materna. In conditii deosebite (avort, sarcini extrauterine etc.) sangele fetal poate veni in contact cu sangele matern.


completare: si in timpul nasterii.

#5
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 mianna, on Nov 9 2006, 23:28, said:

completare: si in timpul nasterii.
Uitasem exact partea cea mai importanta. :)
Multumesc de completare.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ca sa lamurim un pic: in folclor se stie ca rh-ul are importanta la al doilea copil. gresit: la a doua sarcina, indiferent cum s-a incheiat prima.

#7
flutur3l

flutur3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2006
faza e ca atunci cand am fost pentru intreruperea de sarcina doctorita mi-a spus ca dupa operatie va trebui sa urmez un tratament, de care apoi mi-a spus ca nu ma este nevoie desi tatal avea rh pozitiv.
Ce am inteles eu pana acum (multumesc de raspunsuri), este ca daca imi doresc o alta sau mai multe sarcini, trebuie urmat un tratament. Deci sansele de a avea mai multi copii nu-mi sunt dimimnuate de acest rh, si cu precadere de intreruperea de sarcina suferita? (apropos, nu era vorba de un avort spontan, ci doar de o hotarare mai mult sau mai putin fericita)

#8
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 flutur3l, on Nov 9 2006, 23:47, said:

faza e ca atunci cand am fost pentru intreruperea de sarcina doctorita mi-a spus ca dupa operatie va trebui sa urmez un tratament, de care apoi mi-a spus ca nu ma este nevoie desi tatal avea rh pozitiv.
Schimba medicul!

Quote

Ce am inteles eu pana acum (multumesc de raspunsuri), este ca daca imi doresc o alta sau mai multe sarcini, trebuie urmat un tratament. Deci sansele de a avea mai multi copii nu-mi sunt dimimnuate de acest rh, si cu precadere de intreruperea de sarcina suferita? (apropos, nu era vorba de un avort spontan, ci doar de o hotarare mai mult sau mai putin fericita)
Poti avea copii cati vrei cu "tratamentul" de rigoare.

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 flutur3l, on Nov 9 2006, 23:47, said:

faza e ca atunci cand am fost pentru intreruperea de sarcina doctorita mi-a spus ca dupa operatie va trebui sa urmez un tratament, de care apoi mi-a spus ca nu ma este nevoie desi tatal avea rh pozitiv.
Ce am inteles eu pana acum (multumesc de raspunsuri), este ca daca imi doresc o alta sau mai multe sarcini, trebuie urmat un tratament. Deci sansele de a avea mai multi copii nu-mi sunt dimimnuate de acest rh, si cu precadere de intreruperea de sarcina suferita? (apropos, nu era vorba de un avort spontan, ci doar de o hotarare mai mult sau mai putin fericita)


se determina titrul anticorpilor (am spus-o si mai sus) - adica numarul lor.

in Romania de azi nu se mai pierde o sarcina supravegheata din motive de incompatibilitate rh.

#10
flutur3l

flutur3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2006
multumesc m-am lamurit si linistit acum.

#11
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 mianna, on Nov 9 2006, 23:53, said:

in Romania de azi nu se mai pierde o sarcina supravegheata din motive de incompatibilitate rh.
In Romania de azi, nu. Cu doctorii de azi, discutabil.

#12
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
am citit si eu posturile voastre referitoare la subiectul asta. am si eu cam aceeasi problema..vb vine problema..am rh negativ. n`am varsta la care sa ma gandesc la un copil, dar tot mi`e frica de mor cand ma gandesc ca s`ar putea sa am probleme cu sarcina, cand se va pune problema uneia. cu toate informatiile culese din surse medicale etc etc, nu ma simt deloc mai linistita, asta pt ca teoria nu prea e in armonie cu ceea ce vad in jurul meu. cunosc multe persoane cu rh negativ(mame) care au avut totusi mai multi copii fara sa fie absolut nicio problema. astea`s cazurile pe care le cunosc. din auzite insa..pfff...mi`e groaza. feti malformati, copii nascuti cu diferite pb..etc. brrr, ti se face pielea de gaina. si nush cine, cadru medical, la o emisiune parca..declama sus si tare ca femeilor cu rh negativ nu trebuie sa le fie frica..in cel mai rau caz sunt determinate probleme inca din perioada intauterina a copilului, si daca sunt grave..avort:|
:|:|:|:|:|:|
pe mine ma ingrozeste numai ideea de a omori o fiinta vie din mine:|
so..aproximativ..cam ce procentaj de femei au probleme cu sarcina, intr-adevar?(nu din teorii) si la a cata sarcina. si cat de des au aparut in cazul lor avortul spontan? si..tot ce mai stiti legat de subiect.

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 SeNsaTioNs, on Feb 7 2007, 22:36, said:

am citit si eu posturile voastre referitoare la subiectul asta. am si eu cam aceeasi problema..vb vine problema..am rh negativ. n`am varsta la care sa ma gandesc la un copil, dar tot mi`e frica de mor cand ma gandesc ca s`ar putea sa am probleme cu sarcina, cand se va pune problema uneia. cu toate informatiile culese din surse medicale etc etc, nu ma simt deloc mai linistita, asta pt ca teoria nu prea e in armonie cu ceea ce vad in jurul meu. cunosc multe persoane cu rh negativ(mame) care au avut totusi mai multi copii fara sa fie absolut nicio problema. astea`s cazurile pe care le cunosc.


si rh-ul tatalui? s-a explicat clar ca de asta depinde totul. mai mult decat s-a scris aici nu cred ca se poate scrie pe un forum, care totusi nu-i publicatie de specialitate.

#14
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
rh`ul tatalui, adica al viitorului tata..presupun ca pozitiv; avand in vedere ca sunt atat de putini oameni cu rh negativ, nu cred ca si viitorul sot/tata o sa fie din acei 15%..en fin

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu-ti ceream sa citesti in stele :) m-am referit la ce ziceai mai sus, ca stii multe mame rh negativ care n-au avut probleme.

#16
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 SeNsaTioNs, on Feb 7 2007, 22:36, said:

am citit si eu posturile voastre referitoare la subiectul asta. am si eu cam aceeasi problema..vb vine problema..am rh negativ. n`am varsta la care sa ma gandesc la un copil, dar tot mi`e frica de mor cand ma gandesc ca s`ar putea sa am probleme cu sarcina, cand se va pune problema uneia. cu toate informatiile culese din surse medicale etc etc, nu ma simt deloc mai linistita, asta pt ca teoria nu prea e in armonie cu ceea ce vad in jurul meu. cunosc multe persoane cu rh negativ(mame) care au avut totusi mai multi copii fara sa fie absolut nicio problema. astea`s cazurile pe care le cunosc. din auzite insa..pfff...mi`e groaza. feti malformati, copii nascuti cu diferite pb..etc. brrr, ti se face pielea de gaina. si nush cine, cadru medical, la o emisiune parca..declama sus si tare ca femeilor cu rh negativ nu trebuie sa le fie frica..in cel mai rau caz sunt determinate probleme inca din perioada intauterina a copilului, si daca sunt grave..avort:|
:|:|:|:|:|:|
pe mine ma ingrozeste numai ideea de a omori o fiinta vie din mine:|
so..aproximativ..cam ce procentaj de femei au probleme cu sarcina, intr-adevar?(nu din teorii) si la a cata sarcina. si cat de des au aparut in cazul lor avortul spontan? si..tot ce mai stiti legat de subiect.
Trebuie sa fii mai atenta decit alte femei, fiindca la prima sarcina sansele de avort spontan sint mai mici decit la la a doua si tot asa (creste concentratia anticorpilor, sau titrul cum zice lumea). Pentru primele doua sarcini insa riscul este destul de mic. Mecamismul este imunologic, organismul  femeii respinge sarcina, ca pe un antigen oarecare. Oricum se face rh cind te casatoresti. S-ar putea sa gasesti un barbat cu rh negativ, insa nu cred ca e un criteriu de alegere!

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
dar daca el are rh - si eu rh + ar mai putea exista probleme?

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
la prima sarcină, probabil că nu. De la a doua ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate