Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

LCD LG L194WT-SF, 19'', WIDE

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Cine are va rog LCD LG L194WT-SF, 19'', WIDE?
Specificatiile sunt superbe, are TOT, plus un pret imbatabil - 899 RON
Problemele care ma pun pe ganduri:
> e wide. Cum se comporta in jocuri? Monitorul il voi folosi mai mult pentru alte activitati (internet, office, grafica), dar nu vreau sa exclud jocurile. Placa grafica e GF6600GT, deci rezolutii f. mari nu suporta in jocuri
> timpul de 5 ms descris e G2G sau B2W?
> e LG... toata lumea zice Samsung. Deci?

#2
ktau28

ktau28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2006
eu sunt in aceeasi situatie dar ma gandesc mai mult la Benq FP92W.
astept sa le vad undeva unul langa celalalt.
mai ia in calcul Samsung 940BW, toate sunt din aceeasi clasa

#3
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Gata! Am luat LG-ul.
E un monitor superb, senzatia pe care ti-o da ecranul wide nu se compara cu a unui monitor 4:3. Cu GF6600GT merg jocurile bine in full wide la 1440x900 (Doom3, Quake4, NFS U2, Sims).
Inca nu m-am obisnuit cu culorile, le tot setez, fac modificari R-G-B...
Folosesc DVI, fonturile pe ecran au contururi super precise, si se vad mai bine cu ClearType.
E un monitor super OK pentru pretul lui.

#4
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Ce intrebare am legat de acest monitor:
din ce cauza gradientele de culoare nu sunt la fel de uniforme ca pe CRT si pe cablu DVI si pe D-SUB, apar benzi de nuante diferite (banding)? Se poate face ceva pentru a rezolva acest mic neajuns?

#5
mikass

mikass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2006
spune`mi te rog , in jocurile unde nu poti seta aspect ratio cum se vede? Ai incercat un joc care nu stie asa ceva? Si cum suporta rezolutie obisnuite gen 1024 /768?

#6
Nutz

Nutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.10.2006

 biceman, on Nov 12 2006, 12:31, said:

Ce intrebare am legat de acest monitor:
din ce cauza gradientele de culoare nu sunt la fel de uniforme ca pe CRT si pe cablu DVI si pe D-SUB, apar benzi de nuante diferite (banding)? Se poate face ceva pentru a rezolva acest mic neajuns?
Sunt si eu posesorul acestui model de monitor. Sunt foarte multumit de el, este un Best Buy in gama sa. Gradientele de culoare nu sunt la fel de uniforme ca la un CRT din cauza numarului mai limitat de culori care il poate reda un TFT cu panel TN (16,2 mil culori). Si nu, nu se poate face nimic pentru a rezolva acest neajuns.

Iar pentru mikass, in jocurile care nu suporta widescreen apare deformarea imaginii (logic). Iar rezolutiile gen 1024x768 le suporta ca orice monitor LCD prin scaling, avand o pierdere de calitate a imaginii. Acest lucru se observa la toate monitoarele LCD cand le pui pe alta rezolutie decat cea optima. Rezolutia optima este 1440x900.

#7
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 Nutz, on Nov 22 2006, 12:19, said:

Iar pentru mikass, in jocurile care nu suporta widescreen apare deformarea imaginii (logic). Iar rezolutiile gen 1024x768 le suporta ca orice monitor LCD prin scaling, avand o pierdere de calitate a imaginii. Acest lucru se observa la toate monitoarele LCD cand le pui pe alta rezolutie decat cea optima. Rezolutia optima este 1440x900.

Da, asa este. O placa GF6600GT cum am eu duce la 1440x900 toate jocurile mai vechi (NFSMW, Swat4, Lineage2, Quake4, Doom3, etc). Jocurile care vor aparea vor suporta toate WideScreen. Pe sit-ul MasterGamesList gasesti trucuri pentru a seta rezolutia in Wide la jocurile care nu au in meniu posibilitatea aceasta. Oricum in jocuri si la rezolutie mica imaginea este acceptabila.

#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006

 Nutz, on Nov 22 2006, 12:19, said:

Sunt si eu posesorul acestui model de monitor. Sunt foarte multumit de el, este un Best Buy in gama sa. Gradientele de culoare nu sunt la fel de uniforme ca la un CRT din cauza numarului mai limitat de culori care il poate reda un TFT cu panel TN (16,2 mil culori). Si nu, nu se poate face nimic pentru a rezolva acest neajuns.

Iar pentru mikass, in jocurile care nu suporta widescreen apare deformarea imaginii (logic). Iar rezolutiile gen 1024x768 le suporta ca orice monitor LCD prin scaling, avand o pierdere de calitate a imaginii. Acest lucru se observa la toate monitoarele LCD cand le pui pe alta rezolutie decat cea optima. Rezolutia optima este 1440x900.

ok, dar ce facem cu dot pitch de 0.29? e cam mare. sigur, nu se observa poate diferenta fata de un 0.26, dar in timp ochiul o simte totusi...
apoi monitorul nu pivoteaza? e fix? asa rezulta din specificatii.
imi poti spune unde e asamblat? europa sau asia?

#9
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Monitorul se poate ajusta (inclina) pe verticala, dar nu are pivot (nu se roteste) si nu se poate regla inaltimea. Inaltimea monitorului e tocmai buna.
De la distanta la care lucrez, adica aproximatic 60 cm, nu se vad pixelii - deci nu deranjeaza. Daca insisti, de la distanta mica pixelii se vad intr-adevar mai bine decat la CRT, iar marginile elementelor sunt mai "sharp", dar inconvenientul poate fi inlaturat din meniul monitorului (functia sharpness pe care o tin la 4 din valoarea 5 implicita).
Acum ce vreti, e LCD!  :rolleyes:
Monitorul e asamblat in Polonia, nu stiu de unde provin componentele (daca stie cineva, de curiozitate sa imi spuna)

#10
b.grigore

b.grigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.12.2006
Azi mi-am cumparat si eu un astfel de monitor. E beton, ce sa zic... totul altceva decat un monitor normal motiv pentru care iti ia un pic de timp sa te obisnuiesti cu noile dimensiuni. Am insa o problema. in 1024x768 se vede super ok, doar ca imaginea este nitel alungita pe orizontala, iar daca il dau in 1280x768 imaginea este normala, cum se vedea si pe un monitor normal, insa definitia scrisului nu e deloc ok si nu reusesc sa-l reglez nicicum. In calculator nu am decat placa video integrata in MB si, oricat am incercat cu drivere mai noi, cu reglaje din monitor, nu pot aduce definitia literelor la normal, iar acea rezolutie optima de 1440x900 nu am de unde o seta. Daca ma poate sfatui careva, ceva....mercic fain.
In ceea ce priveste filmele (DVD)....SUPER,nu am cuvinte...un cinema in miniatura, mai ales daca ai si un sistem 5.1, ceea ce din pacate nu am.

#11
danny_gtg

danny_gtg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.09.2006
vreau sa cumpar si eu un lg modelu asta!

am un atlon 64 3000+, 1 gb ddr, si daytona gf fx5500 128 ram 128 biti!

intrebarea mea este..pot seta din aceasta placa video rezolutia optima de 1440 pe 900?
acuma nu imi arata acea rezolutie...imi arata si rezolutiile care nu le suporta monitorul actual dar de la 1360 pe 768 ..urmatoarea rezolutie e 1600 pe 900!

o sa am surprize cu lg-ul?..sa nu pot sa il setez la rezolutia optima?

#12
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
@danny_gtg
Monitorul vine cu cablu digital DVI. Rezolutia optima se regleaza usor din display settings. Acum nu vezi 1440x900 pt. ca monitorul tau nu suporta aceasta rezolutie (nici la mine cu GF6600GT nu aveam 1440x900 cu monitorul vechi CRT). Teoretic orice placa video de la GeForce 2 incoace suporta aceasta rezolutie
Atentie totusi la jocuri (pt. a le juca la 1440x900 nu ajunge GF fx5500)

@b.grigore
Scrisul o sa fie super OK numai la 1440x900
Incearca sa setezi rezolutia cu ajutorul PowerStrip

Edited by biceman, 22 December 2006 - 11:24.


#13
Lawler

Lawler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.11.2006

 biceman, on Nov 9 2006, 19:09, said:

Cine are va rog LCD LG L194WT-SF, 19'', WIDE?
Specificatiile sunt superbe, are TOT, plus un pret imbatabil - 899 RON
Problemele care ma pun pe ganduri:
> e wide. Cum se comporta in jocuri? Monitorul il voi folosi mai mult pentru alte activitati (internet, office, grafica), dar nu vreau sa exclud jocurile. Placa grafica e GF6600GT, deci rezolutii f. mari nu suporta in jocuri
> timpul de 5 ms descris e G2G sau B2W?
> e LG... toata lumea zice Samsung. Deci?


Uite eu l-am gasit la http://www.pop.store...tion/index.html
mai ieftin adica 880Ron,din punctu meu de vedere eu un model de stul de bun,il are si un amic,si e foarte incantat

#14
b.grigore

b.grigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.12.2006

 biceman, on Dec 22 2006, 11:24, said:

@b.grigore
Scrisul o sa fie super OK numai la 1440x900
Incearca sa setezi rezolutia cu ajutorul PowerStrip

Am instalat programul si am reusit in cele din urma sa mi se vada scrisul asa cum trebuie in 1280x768 (1440x900 tot nu reusesc sa o setez) modificand "pixel clock" dar, la restartarea calculatorului, trebuie sa fac de fiecare data aceasta ajustare desi mi-am salvat eu profilele mele. Ori uit sa mai bifez ceva, ori o avea legatura cu faptul ca nu e versiune inregistrata...? Cert e ca ceva am reusit. Mercic.
In ciuda acestui dezavantaj, o chestie de moment probabil pana voi reusi sa iau si o placa video ca lumea, sunt super multumit de monitor. Si-a meritat toti banii, dar si diferenta de la 4:3 la 16:9 e mare, e cu totul altceva, insa am inceput sa ma obisnuiesc deja cu noul mod de lucru.

#15
b.grigore

b.grigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.12.2006
Ma gandesc ce sa aleg dintre 2 placi video si anume: Galaxy GeForce FX5500, 128MB DDR, 128bit, TV-out, DVI si Galaxy NVIDIA GeForce 6200 A, 128MB, 64biti, AGP, TV-out, DVI... sau un HIS ATI Radeon 9550, 128MB DDR, 128bit, DVI ?
Am citit mai sus ca daca ma conectez prin DVI mi-ar citi placa video caracteristicile monitorului si as reusi sa-mi setez rezolutia optima de 1440x900. Cu una dintre aceste placi oi reusi oare sa fac acest lucru? Nu sunt un gamer inrait asa incat nu-mi doresc o placa super spectaculoasa din puct de vedere al performantelor. Imi recomandati careva ceva?
Mercic.

#16
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 b.grigore, on Dec 26 2006, 16:26, said:

Nu sunt un gamer inrait asa incat nu-mi doresc o placa super spectaculoasa din puct de vedere al performantelor. Imi recomandati careva ceva?
Mercic.
Pentru calitatea imaginii>ATI
Pentru performanta in jocuri>NVidia
!!! Oricum NU pe 64 bit !!!

#17
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Radeon-ul ala e cel mai ok din ce ai scris tu. Toate suporta 1440x900. Am pus pe GF 2MX un 940BW si  merge frumos in 1440x900

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate