Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Debransare (cu probleme) de la sistemul centralizat de incalzire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
xti000

xti000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 11.04.2005
Salut
si bine v-am regasit.
Problema care ma framanta este urmatoarea:
In primavara lui 2005 m-am debransat de la sistemul centralizat de incalzire, le-am dat cu tifla astora de la RADET (Iasi) si mi-am montat o centrala de apartament.
Toate bune si frumoase pana in primavara asta cand am vazut pe fisa de intretinere cum ca am de platit vreo 400 mii la incalzire. Vezi, Doamne, tzevaraia lor trece pe la mine prin apartament si-mi face clima ecuatoriala prin camere. M-am dus la administatie si-am explicat cat se poate de politicos ca:
1) tevile lor sunt izolate cu burete de ala special si apoi totul mascat cu rigips
2) fiind la penultimul etaj, vecinul de deasupra debransat si el, prin respectivele tevi (desi pline cu apa) nu circula "neam" agent termic. Practic tevile alea sunt reci tot timpul cat RADET-ul furnizeaza caldura.
Asadar n-au nici un motiv sa-mi ceara mie bani pentru un lucru de care nu beneficiez. Asta se intampla prin primavara lui 2006.
Astazi m-am dus iar la asociatie sa-mi platesc factura si administratora m-a anuntat in mod expres ca la iarna, orice ar fi, o sa trebuiasca sa cotizez la RADET pentru incalzire, cu alte sute de mii, ca e vorba de o hotarare luata la nivel de Consiliu Local (pe care nici macar nu stiu unde s-o caut/gasesc).
Cum naiba pot sa clarific situatia si ma lase in pace cu caldura asta de care nu beneficiez sub nici o forma?
Multam cu anticipatiune !

#2
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Ai putea incerca sa obtii aprobarea administratiei de a taia tevile de tot avand in vedere ca nu mai au nici un fel de utilitate dar aprobarea neaparat in scris ca altfel cine stie ce idee le vine. :cursing:

#3
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Hai sa-ti spun si eu cateva intamplari din astea.
    1.La un apartament am centrala termica si cu toate astea platesc chiar si vara(este sistem esalonat) incalzirea tevilor ce trec prin apartament, caloriferele de pe casa scarii+uscatorie, tevile din subsol-conform cotei parti comune indiviza . Stai sa vezi cum in momentul in care s-a schimbat admin mi-au trecut si apa calda pe o luna ca cica nu stia ca am centrala si a pus din burta un consum mediu.Avem chiar si o instiintare a asociatiei ca ma debransez si care era semnata si stampilata, facuta mai de mult,iar in momentul in care i-am aratat-o mi-a zis ca acum n-are ce face si nu mai recalculeaza tabelul din nou.I-am bagat undeva si am platit. Ulterior n-a mai aparut.
   2. La alt apartament cu incalzire de la oras aveam debransate caloriferele din baie+bucatarie (asa l-am cumparat, fiind la ultimul etaj ,chiar si coloanele respective lipseau). Ani de zile i-au taxat pe chiriasi si pt acele suprafete incalzite desi toti stiau ca nu sunt calorifere.
La un momendat m-am dus la admin sa imi scada respectiva suprafata. Mi-a zis ca toti stiu ca n-am calorifere dar nu am o dovada scrisa ce sa ateste acest lucru( blocul are contor ce inregistreaza consumul caldurii pe care-l imparte admin).Niste comunisti imputiti plini de frustrari!  Am obtinut o dovada contracost de la serv de furnizare a incalzirii. Valabilitate 1 an!  

Asa ca ce te mai miri. Fiecare bloc cu comunistii, babele, nebunii, sarantocii, incultii lui.
Le-am adus chiar si Monitorul oficial cu prevederi in acest sens. Mi-au zis ca ce fac , vin cu ziare si reviste?!!!
Pe unii i-am dat chiar si in judecata pt izolatia acoperisului. Vai si amar! Nu merita sa te incurci cu astia mai ales daca sunt majoritari.

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca sunteti mai multi in aceasta situatie pe scara sau in bloc va asociati si nu platiti ce credeti ca nu se cuvine sa platiti.
La faza cu tabelul deja facut ii puteai zice sa fie sanatos, sa recupereze valoarea respectiva la tabelul pentru urmatoarea plata. E greseala lui, treaba lui de unde scoate banii.
Legat de "dovada" - faci o declaratie, anexezi cateva marturii ca nu esti bransat, inclusiv a unui instalator. Le pui intr-o scrisoare recomandata catre administratie cu confirmare de primire, astfel aveti dovada ca le-ati adus la cunostiinta in mod oficial situatia voastra de debransati.
Pot pe urma sa va dea in judecata ca nu ati platit si sa piarda (timp + cheltuieli de judecata) procesele caci se va dovedi ca 1. i-ati instiintat ca nu sunteti bransati 2. nu pot dovedi ca v-ati bransat intre timp.  
Singurul lucru care-l pot face in mod legal e sa va taie caldura.
Dar e bine sa gasiti un avocat care sa va spuna clar ce sunteti totusi obligati sa platiti (de ex. incalzirea  holului) si ce nu.
Chiar si in acest caz solicitati administratorului sa justifice cota indiviza, sa faca masuratori calorimetrice ale tevilor ce trec prin apartamente si in subsol cu care sa dovedeasca corectitudinea calculului respectiv.

Sfatul meu, nu va lasati fraieriti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate