Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#37
kapalika

kapalika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 19.06.2005

View Postflorina, on Nov 6 2006, 19:37, said:

apropo, clujeni, il stiti pe LULU? a murit azi :sadwalk:

:o   :crybaby:  :crybaby:  :crybaby:
RIP lulu, omul era un geniu... in felul lui :)
la fel RIP miau miau (alt favorit)

Stop all the clocks, cut off the telephone,
Prevent the dog from barking with a juicy bone,
Silence the pianos and with muffled drum
Bring out the coffin, let the mourners come.

Let aeroplanes circle moaning overhead
Scribbling on the sky the message He is Dead.
Put crepe bows round the white necks of the public doves,
Let the traffic policemen wear black cotton gloves.

(W.H. Auden)

Edited by kapalika, 07 November 2006 - 17:10.


#38
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006
Nici nu a apucat sa se raceasca bine si voi va distrati copios pe seama lui.
Nu conteaza ce boli a avut, ce a facut, sau daca a fost sau nu penibil. A fost si el un om si asta e tot ce conteaza.
Dumnezeu sa-l odihneasca!

#39
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postadadoi, on Nov 7 2006, 13:56, said:

Lulu nu e cel care avea o boala de piele, de arata ca un dalmatian?

View Postflorina, on Nov 7 2006, 15:33, said:

il stiiiiiiiiiu  :lol:  :lol: e penibiiil, de atatea ori l-am vazut. sta pe calea floresti? :confuzzled: si eu stau :deadtongue:
am o colega care din statie de la somesul pana in apahida face 35 min, si eu un ziele bune, tot de acolo pana in manastur fac 40-45 minute. uneori o ora....

View Postkapalika, on Nov 7 2006, 17:06, said:

RIP lulu, omul era un geniu... in felul lui :)
la fel RIP miau miau (alt favorit)

Nebunii clujului?  :w00t:

1. Pe ala il stiti care are hainele numai din ate albe? Are si o palarie si umbla sobru pe strada. No: ala as vrea sa vad daca stiti cu ce sufera/ce pareri are.

2. Dar pe ala imbracat in manta militara, cu chipiu, insigne si are un caine negru? "Generalu" parca i se zice.

PS si "miau" a murit?  :huh:

#40
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View PostLowhigh, on Nov 7 2006, 22:02, said:

Nebunii clujului?  :w00t:
1. Pe ala il stiti care are hainele numai din ate albe? Are si o palarie si umbla sobru pe strada. No: ala as vrea sa vad daca stiti cu ce sufera/ce pareri are.
2. Dar pe ala imbracat in manta militara, cu chipiu, insigne si are un caine negru? "Generalu" parca i se zice.
PS si "miau" a murit?  :huh:

Pe candidatul de la nr.1 nu il stiu.
De candidatul de la nr.2 vorbeam in postul de mai sus, il confundasem cu Lulu. Deci "generalu" ii zice...stiu ca ii place sa se lege pe autobuz de cucoane si sa le-njure, cand eram in liceu il vedeam aproape zilnic suduind cate una care nu-ncapea de faptul ca omului ii facea placere sa vorbeasca singur la volum mare. :)
Mai este o domnisoara care obisnuieste sa stea langa Pasaj, tot in Manastur, la trecerea de pietoni si sa faca cu mana masinilor. De ea imi chiar pare rau, e destul de tanara...cine stie prin ce a trecut. :mellow:

#41
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

View PostT-MoBiLeR, on Nov 9 2006, 08:23, said:

Pe candidatul de la nr.1 nu il stiu.
De candidatul de la nr.2 vorbeam in postul de mai sus, il confundasem cu Lulu. Deci "generalu" ii zice...stiu ca ii place sa se lege pe autobuz de cucoane si sa le-njure, cand eram in liceu il vedeam aproape zilnic suduind cate una care nu-ncapea de faptul ca omului ii facea placere sa vorbeasca singur la volum mare. :)
Mai este o domnisoara care obisnuieste sa stea langa Pasaj, tot in Manastur, la trecerea de pietoni si sa faca cu mana masinilor. De ea imi chiar pare rau, e destul de tanara...cine stie prin ce a trecut. :mellow:
cam multi nebuni in Cluj! Ar trebui facut un clasament cu orasele care au cei mai multi nebuni. Nu stiu, ar trebui inclus buc sau nu. Sunt  din buc dar parca nu prea vad nebuni pe strada, sau nu sunt pe strazile pe care le frecventez. S-ar putea sa iasa Clujul pe primul loc, ca vad ca se inghesuie tare, exemplarele au fost deja oferite. Dumnezeu sa-l odihneasca pe LULU ca era si el un suflet.

#42
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View Postflorina, on Nov 7 2006, 15:33, said:

il stiiiiiiiiiu  :lol:  :lol: e penibiiil, de atatea ori l-am vazut. sta pe calea floresti? :confuzzled: si eu stau :deadtongue:

Toti stam pe calea Floresti? :D. Bine de fapt eu sunt mutat recent si nu cred ca l-am prins pe tip. Da o sa fiu cu ochii-n patru  :photo: .

In legatura cu Clujul, este multa lume nemultumita pt ca a fost 10 ani sub conducerea lui Funar, ani in care a stagnat. Acum de 2 ani incoace incepe sa se dezvolte (multe multe asfaltari de calitate, Cora, Kaufland, 2 malluri, parcari, parcuri, zone pietonale, renovari cladiri vechi din centru etc.). Chiar daca Puterea cam e injurata la Bucuresti, aici PD-ul face treaba buna  :peacefingers:

#43
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005

View Postmc_h, on Nov 9 2006, 20:35, said:

Toti stam pe calea Floresti? :D. Bine de fapt eu sunt mutat recent si nu cred ca l-am prins pe tip. Da o sa fiu cu ochii-n patru  :photo: .

In legatura cu Clujul, este multa lume nemultumita pt ca a fost 10 ani sub conducerea lui Funar, ani in care a stagnat. Acum de 2 ani incoace incepe sa se dezvolte (multe multe asfaltari de calitate, Cora, Kaufland, 2 malluri, parcari, parcuri, zone pietonale, renovari cladiri vechi din centru etc.). Chiar daca Puterea cam e injurata la Bucuresti, aici PD-ul face treaba buna  :peacefingers:
  Marea problemă a Clujului este dezvoltarea circulară în jurul Centrului Vechi. Legătura dintre noile mari cartiere se face preponderent prin străzile înguste din Centrul Vechi, sufocându-l și distrugându-l.

Decizia cea mai tâmpită a fost luată in anii '70 o dată cu construirea cartierului Mănăștur. Orașul nou trebuia să se dezvolte într-o singură direcție (Gheorgheni, Între Lacuri etc) și să rămână Centrul Vechi protejat, pentru pietoni, precum la Brașov, de exemplu.

De atunci au urmat un primar mai tâmpit  ca altul. Acum se încearcă să se facă zonă pietonală strangulând traficul, pentru că nu este rezolvată legătura între cartierele noi prin afara Centrului Vechi. Se face cartier pe Lombului... Cineva, mai sus, se plângea cum se va face legătua prin Tăietura Turcului, străzi întortocheate,  barieră etc.... Vor năvăli și aceia peste gară și peste Centrul Vechi... Soluția ar fi fost bulevarde de legătură între cartiere. Dar au renovat străzile de legătură prin Centrul Vechi (21 Decembrie, Memorandumului, Moților)...

#44
T-MoBiLeR

T-MoBiLeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 20.12.2005

View Postmc_h, on Nov 9 2006, 20:35, said:

Toti stam pe calea Floresti? :D. Bine de fapt eu sunt mutat recent si nu cred ca l-am prins pe tip. Da o sa fiu cu ochii-n patru  :photo: .

Ei nu chiar toti stam pe Calea Floresti, dar pe aproape. => Calea Floresti e cea mai importanta strada (bulevard?) din Cluj! :lol:
Diogene...vrei sa spui ca Manasturul e cel mai nou cartier al Clujului? :huh: (excluzand Buna Ziua)

#45
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View PostDiogene, on Nov 9 2006, 22:27, said:

Marea problemă a Clujului este dezvoltarea circulară în jurul Centrului Vechi. Legătura dintre noile mari cartiere se face preponderent prin străzile înguste din Centrul Vechi, sufocându-l și distrugându-l.

Decizia cea mai tâmpită a fost luată in anii '70 o dată cu construirea cartierului Mănăștur. Orașul nou trebuia să se dezvolte într-o singură direcție (Gheorgheni, Între Lacuri etc) și să rămână Centrul Vechi protejat, pentru pietoni, precum la Brașov, de exemplu.

De atunci au urmat un primar mai tâmpit  ca altul. Acum se încearcă să se facă zonă pietonală strangulând traficul, pentru că nu este rezolvată legătura între cartierele noi prin afara Centrului Vechi. Se face cartier pe Lombului... Cineva, mai sus, se plângea cum se va face legătua prin Tăietura Turcului, străzi întortocheate,  barieră etc.... Vor năvăli și aceia peste gară și peste Centrul Vechi... Soluția ar fi fost bulevarde de legătură între cartiere. Dar au renovat străzile de legătură prin Centrul Vechi (21 Decembrie, Memorandumului, Moților)...
Eu cred ca o sa se circule mai bine pe Eroilor pentru ca inainte erau 2 tronsoane practic cu o banda de circulatie fiecare(datorita gropilor, celor care parcheaza total aiurea etc.). Acum va fi un tronson lat,cu 2 benzi si parcari longitudinale, iar restul va fi zona pietonala. Astfel va si fi mai usor pt soferi sa se incadreze corect.  Cumulat cu construirea de parcari supraetajate sper sa se decongestioneze traficul din centru :huh:

#46
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Diogene

Ai maaare dreptate. Clujul de mult a stat prost la capitolul mersului dintr-un cartier in altul. Ca sa traversezi orasul, fara sa ocolesti (pentru cei care nu stiu sa ocoleasca) tot prin centru trebuie sa treaca. Parcarile is ca si cum nu ar fi mai ales la matei corvin. Eu care trebuie sa merg la Alpha Bank cu treburi, fac 3-4-6 ture pana gasesc loc de parcare. Ganditi-va la timpul si benzina consumata. Dar am gasit un loc in care aproape intotdeauna gasesc loc. Nu va spun unde e. :P

Acuma au strangulat Eroilor. Desteapta muuutare. Trec zilnic pe acolo si de atunci Iuliu Maniu este impracticabil. Sunt perioade si zile in care stai 20-30 minute sa ajungi la nea catedrala....ajungi pe jos de 8-10 ori mai repede....:death:

Au facut Aviator Basescu....o straduta nu tare importanta, asa ca le-a luat vreo 2 ani sa o faca....si are 200-300 metri. Bun, dar dupa ce au terminat-o finally...a ajuns drum strategic pentru cine vine de pe avram iancu si merge catre turzii si vrea sa scurcircuiteze semaforu. Tampesc cand tot aud/vad cati zmei trec pe aici si cu ce viteze....

Oradea statea mult mai bine. Dar si acolo a crescut traficul....si treaba se impute si acolo. Dar ca si clujul...mai are pana sa ajunga.

Oricum...ce mai pot zice.....urbanizarea e 2.99 lei (vechi). Avem pompe funebre in centru (de fapt aproape de centru) pe Avram Iancu....stiu...tot acolo e si cimitirul, dar sincer nu am chef sa fac zilnic slalom cu masina (exagerez acum, dar in unele zile asa e) printre sicrie transportate catre tot felul de dacii papuc coape sau mai stiu eu ce. E vorba totusi de imagine. Chiar acest cimitir ar trebui inchis dupa parerea mea. Din pacate mai trebuie sa ma duc la acest cimitir si imi rup picioarele intre morminte, asa aproape sunt. E fuuuull.

Sunt oradean la origini. Mutat de ceva vreme in CJ. Intr-un fel, dupa atatia ani, CJ-ul incepe sa ma dezamageasca.....face, drege Boculetz asta, dar parca nu prea ies cu cap toate chestiile.

Edited by driverx, 10 November 2006 - 16:10.


#47
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005
:cheers:

Ati vazut vreun clujean sa sara in sus 2m pentru ca pe acest topic orasul este criticat in x-pe aspecte? A sarit cineva la gatul bucurestenilor care etcetcetc si din cauza lor nu sunt bani si orasul nu arata precum ar trebui sa arate? A spus vreun clujean ca Budapesta este mai aproape decat Bucurestiul si apoi a tras cu ochiul? Nu. Acum cititi reactiile timisorenilor (pe topicul "Timisoara - total apolitic"). S-au simtit loviti in centrul inimii si in ventricolul drept cand a indraznit mosotti sa le critice orasul si sa le arate gunoaiele pe care nici macar nu se chinuie nimeni sa le bage sub pres.

Sfatul meu pentru timisoreni este sa mai invete ceva de la clujeni. Mandria e buna doar daca ai cu ce te mandri.  :death:

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLowhigh, on Nov 10 2006, 20:29, said:

:cheers:

Ati vazut vreun clujean sa sara in sus 2m pentru ca pe acest topic orasul este criticat in x-pe aspecte? A sarit cineva la gatul bucurestenilor care etcetcetc si din cauza lor nu sunt bani si orasul nu arata precum ar trebui sa arate? A spus vreun clujean ca Budapesta este mai aproape decat Bucurestiul si apoi a tras cu ochiul? Nu. Acum cititi reactiile timisorenilor (pe topicul "Timisoara - total apolitic"). S-au simtit loviti in centrul inimii si in ventricolul drept cand a indraznit mosotti sa le critice orasul si sa le arate gunoaiele pe care nici macar nu se chinuie nimeni sa le bage sub pres.

Sfatul meu pentru timisoreni este sa mai invete ceva de la clujeni. Mandria e buna doar daca ai cu ce te mandri.  :death:

Nu ai intzeles nimic. In comparatie cu tine sir Mosoti are 50 000 de posturi cu gropi si si gunoaie si doar una in care a recunoscut sa s-a facut ceva bine. Tu chiar din primul post ai punctat si partile bune si partile rele, asa ca discutia nu a luat-o pe coclauri, ceea ce e foarte bine si sper sa continue tot asa!

#49
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Nu ştiu, mie mi-a plăcut clujul, dar parcă am intrat în altă ţară, mă refer la mentalitate. Am un prieten care aruncă stânga-dreapta gunoaie din maşină şi a venit un tip şi i-a adus sticla înapoi. Bine, eu nu am ştiut că el a aruncat sticla pe uşa din dreapta şi era să-l bat pe bietul om care a venit la mine :D
Din greşeală am trecut pe interzis, adică printr-un loc unde treceau numai troleibuze şi toţi dar absolut toţi se uitau strâmb la mine :blush:
În Timişoara trec toţi pe interzis :lol:

#50
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postrostov, on Nov 10 2006, 22:55, said:

Nu știu, mie mi-a plăcut clujul, dar parcă am intrat în altă țară, mă refer la mentalitate. Am un prieten care aruncă stânga-dreapta gunoaie din mașină și a venit un tip și i-a adus sticla înapoi. Bine, eu nu am știut că el a aruncat sticla pe ușa din dreapta și era să-l bat pe bietul om care a venit la mine :D
Din greșeală am trecut pe interzis, adică printr-un loc unde treceau numai troleibuze și toți dar absolut toți se uitau strâmb la mine :blush:
În Timișoara trec toți pe interzis :lol:
mda. eu cand vad vreunul ca arunca ceva pe jos din masina, oriunde, inclusiv pe soselele patriei, parca ma apuca damblaua si-l claxonez pana ma satur. odata m-a urmarit unul cu un camion de MM (l-am claxonat pt. ca a aruncat resturile pranzului pe geam, din mers) vreo 10 km. nu puteam sa depasesc ca veneau mereu din sens opus, ala cu camionul la bara sa ma faca hamburger...  :death:

----------
Cel mai jenant bulevard din Cluj: str. Bucuresti - o combinatie groteasca de improvizatii de case, blocuri comuniste, en-gros-uri, magazine de piese auto si alte rahaturi. E incredibila strada aia, cat prost gust si cat haos arhitectonic. Punctul culminant din capatul acestei strazi: blocul turn din piata Abator (ce nume minunat, nu-i asa?) - unde unele familii si-au zugravir in jurul propriilor geamuri iar aletele nu.

Alt punct forte: circulatia in zig-zag. De la BRD pana la Regionala, pe b-dul 21 decembrie, sunt 3 benzi de sens unic. Pai daca nu schimba fiecare de 5 ori banda nu e sanatos. Recunosc ca si eu fac la fel... Cum e cineva in fata - trebuie ocolit prin stanga sau dreapta, apoi frana brusca la semafor. Parca suntem tampiti.  :death: De fiecare data cand merg in Bucuresti pe Kisellef, Aviatorilor etc, unde fiecare merge tare in spatele celuilalt, am revelatia dementei din Cluj.

Pietonii? In Cluj nu exista asa ceva decat daca exista semafor. Masinile au prioritate, pietonii stau cuminti si asteapta sa treaca toate masinile. Merg prin vest si cand ii vad pe aia cat de politicos opresc sa treaca pietonii ma jenez gandindu-ma la ce-i la noi. Vin acasa, vreo 7 zile opresc la toate zebrele, apoi ma ia microbu'  :mellow:

#51
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005
Primarul Emil Boc observa la 2 noaptea, din taxiul cu care mergea spre casa, cum un tanar este batut in fata unei discoteci si sare sa ii dea primul ajutor. :clapping: Din pacate tanarul nu a putut fi salvat si a murit a doua zi.Aici

#52
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005

View PostT-MoBiLeR, on Nov 7 2006, 11:29, said:

Hm, era cumva ala imbracat in militar? sau ala e altu? :lol:
lasa, simbolul clujului ramane de-acum tipu ala chel imbracat in trening verde deschis sau portocaliu care umbla si iarna tot asa...si agata tipe pe la festivaluri sau prin localuri...tre' sa-l stii. :naughty:
sta pe calea floresti, am avut onoarea sa-l cunosc. :photo:

Da...la-am vazut si eu azi  :inlove: . Cu bluza de la treningul verde si pantalonii de la cel portocaliu  :photo:

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostBursul, on Nov 10 2006, 22:46, said:

Nu ai intzeles nimic. In comparatie cu tine sir Mosoti are 50 000 de posturi cu gropi si si gunoaie si doar una in care a recunoscut sa s-a facut ceva bine. Tu chiar din primul post ai punctat si partile bune si partile rele, asa ca discutia nu a luat-o pe coclauri, ceea ce e foarte bine si sper sa continue tot asa!

asta poate fiindca e vorba de 2 orase diferite?!? :ciocan:

daca te linisteste si clujul are gropi, insa ca sa ajunga ca si timisoara ar trebui ca fiecare locuitor sa ia cite un tirnacop si sa se apuce sa sape de nebun in fata blocului. iar ca sa aiba jeg si gunoaie ca timisoara ar trebui ca fiecare locuitor sa iasa pe balcon si sa arunce la intimplare pungi, coji si avioane de hirtie  :proud:

#54
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View PostLowhigh, on Nov 11 2006, 01:14, said:

Pietonii? In Cluj nu exista asa ceva decat daca exista semafor. Masinile au prioritate, pietonii stau cuminti si asteapta sa treaca toate masinile. Merg prin vest si cand ii vad pe aia cat de politicos opresc sa treaca pietonii ma jenez gandindu-ma la ce-i la noi. Vin acasa, vreo 7 zile opresc la toate zebrele, apoi ma ia microbu'  :mellow:
haaaaaaaaaai lasa, ca uneori abia asteapta cate o baba sa sara in fata masinii pe care scrie scoala. dar eu de ex stau la treceri sa treaca toate masinile, ca stiu ca e naspa sa vii de ex pe dorobantilor si sa ti se arunce un dement in fata.

totusi vroiam sa intreb ce a fost cu cacatul de alarma/sirena de uragan/incediu de paduri tropicale/razboi de la ora 9?

Edited by florina, 14 November 2006 - 22:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate