Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#1855
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mai urmeaza sa vi cu rasa ariana si cu zvastica in piept. Pentru ce ai scris acum, de la mine ai ignore total. Cu o asemenea persoana cu asemenea gandire nu vreau sa mai de a face.

Esti o rusine de cetatean pentru Romania.

Edited by qew, 24 September 2021 - 20:01.


#1856
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 20:01, said:

Mai urmeaza sa vi cu rasa ariana si cu zvastica in piept. Pentru ce ai scris acum, de la mine ai ignore total. Cu o asemenea persoana cu asemenea gandire nu vreau sa mai de a face.

Esti o rusine de cetatean pentru Romania.

Asta nu este nimic, vezi topicul despre Transilvania ori cel despre Catalonia unde delirul acestui individ este fara numar ...

#1857
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 20:01, said:

Mai urmeaza sa vi cu rasa ariana si cu zvastica in piept. Pentru ce ai scris acum, de la mine ai ignore total. Cu o asemenea persoana cu asemenea gandire nu vreau sa mai de a face.
Bun. Te-ai gasit tu sa hotaresti cine are voie sa fie banatean sau nu, tu fiind probabil la a doua generatie de timisoreni :), si tot tu te ataci cand ti se explica ca sunt altii mai banateni ca tine. Inclusiv svabii din Aradul Nou, despre care tu zici ca nu-s banateni., pe motive cunoscute numai de tine. Bine asa. Ramai bosumflat. Posted Image

View Postqew, on 24 septembrie 2021 - 16:01, said:

Toniq, stai ca acu aflam ca adevaratii banateni sunt cei ce stau in Aradu Nou.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fWGS-S73lqU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu as zice ca da...

#1858
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
Bai, nene, tu ai probleme grave la robineti. Eu am atentionat de mult moderatorii ca extremismul tau nu e intamplator, mesajele pe care le raspandesti sunt un pericol pentru spatiul public.

#1859
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Wotane, vezi că mandria te poate trage și în jos. Chiar crezi, în sinea ta, că ești superior fiind ardelean? Nu dă nimeni 2 bani.

#1860
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 22:44, said:

Bai, nene, tu ai probleme grave la robineti. Eu am atentionat de mult moderatorii ca extremismul tau nu e intamplator, mesajele pe care le raspandesti sunt un pericol pentru spatiul public.
Mda. De mult ne tot atentionezi si ca Bucurestiul este peste Cluj. Ai probleme grave de perceptie a realitatii. In cazul tau nu moderatorii trebuie avertizati, problema e mult mai grava. Medicala.

View PostVlad_22, on 24 septembrie 2021 - 22:45, said:

Wotane, vezi că mandria te poate trage și în jos. Chiar crezi, în sinea ta, că ești superior fiind ardelean? Nu dă nimeni 2 bani.
Nu ma cred superior, dar atunci cand cineva incepe, intr-un spatiu multicultural precum Banatul sau Ardealul, sa decida cine are voie sa fie banatean si cine nu, merita pus la punct. Iar realitatea e ca svabii banateni au pus bazele Banatului de azi, inclusiv Timisoara. Si ca sasii au transformat Clujul intr-un oras, in sec. XIII. Oricat ii displace lui qew, asta e realitatea. Chiar daca el crede ca cel care afirma asa ceva e ""o rusine de cetatean pentru Romania.". Asta nu e un argument. :) Sa ma contrazica cu date istorice, daca crede altfel.

Edited by Wotan, 24 September 2021 - 23:08.


#1861
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Ultima interventie. Nu am zis ca Aradu Nou nu e in Banat. Ci doar faptul ca tu nu esti banatean asa cum te-ai intitulat. Iar faptul ca acum locuiesti in Aradu Nou nu te face banatean.

Daca eu ma mut la Arad, decin ardelean? Prietenii mei aradeni mutati in Timisoara is banateni?

Asa ca abtinete sa imi bagi cuvinte in gura.

#1862
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadisluc, on 24 septembrie 2021 - 20:39, said:

Asta nu este nimic, vezi topicul despre Transilvania ori cel despre Catalonia unde delirul acestui individ este fara numar ...
Exista ultra-nationalisti la fel cum exista federalisti. Nu exista nici un motiv pentru care prima categorie sunt mai buni decat a doua categorie (chiar dimpotriva daca ma intrebi pe mine), deci hai sa lasam ceea ce ti se pare tie a fi delir pentru alte topicuri.


Iar in rest, hai sa lasam ochelarii roz BLM deoparte, chiar daca sunt la moda, si sa vedem realitatea: regiunile nu sunt egale si nu au fost niciodata, orasele nici atat, iar motivele tin de istorie, amplasare, cultura, religie, mentalitate, etc. Oricate povesti ai auzi la nationalisti, Transilvania/Banatul au avut un avantaj semnificativ fata de restul tarii multe sute de ani, comunismul a incercat sa niveleze diferentele (si sa umfle Sudul in special puternic, fiindca Ceausescu era din zona - vezi fabricile auto de la Pitesti/Craiova, centrala Cernavoda, Portile de Fier, canalul Dunare-Marea Neagra si multe alte investitii majore care s-au facut in sud) si partial a si reusit, dar dupa Revolutie, cand regiunile au putut sa se dezvolte din nou liber, avantajele Transilvaniei au devenit din nou evidente. Iar Clujul beneficiaza puternic de faptul ca e cel mai central pozitionat oras mare din Transilvania, reusind sa atraga astfel cele mai bune resurse umane si sa se impuna ca si cel mai important centru regional. Plus faptul ca e departe de Bucuresti i-a asigurat o pozitie in care nu a concurat cu adevarat cu Bucurestiul pentru resurse niciodata, are regiunea lui, mare, pe care o domina fara probleme si fara competitie reala. Timisoara e departe si cu putine judete in jur de unde sa-si traga resurse, Iasiul e si el departe si cu judete sarace in jur de unde sa-si traga resurse (iar resursele umane din Suceava/Neamt deja sunt in buna parte si ele atrase mai puternic de Cluj decat de Iasiul mai apropiat), Brasovul nu a reusit sa se impuna niciodata ca si centru regional ... iar Bucurestiul e ca si cum ar fi in alta tara, mult prea departe ca sa fie un concurent pentru Cluj.

Asa ca boom-ul Clujului e cat se poate de logic, mai ales ca orasul a avut deja infrastructura educationala/culturala bine dezvoltata, chiar daca economic nu a fost sprijinit in perioada ceausista (decat din motive patriotice, adica strict pentru a dilua populatia maghiara, prin aducerea de populatie rurala de etnie romana si a crea pentru ei locuri de munca numeroase, dar de nivel scazut de specializare). Iar elitele locale au fost tot timpul constiente de toate nedreptatile facute orasului in perioada comunista (inclusiv porcaria cu redenumirea orasului pe considerente patriotice - ma mir ca unii nu vor inca ca Brasovul sa fie denumit Stalin, cum a fost prin anii '50-'60), asa ca a existat permanent o atitudine de distantare fata de Bucuresti si un complex de superioritate (asta e marea diferenta fata de majoritatea oraselor mari, care au un complex de inferioritate fata de Bucuresti, cu exceptia Timisoarei). Sigur ca si iesenii, constantenii sau craiovenii se cred mai buni decat restul lumii, dar au totusi o atitudine umila fata de Bucuresti, ceea ce nu e cazul la Cluj sau Timisoara, unde asocierea a ceva cu Bucurestiul e considerata un lucru negativ.

Edited by utopium, 25 September 2021 - 06:57.


#1863
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 25 septembrie 2021 - 06:55, said:

Exista ultra-nationalisti la fel cum exista federalisti. Nu exista nici un motiv pentru care prima categorie sunt mai buni decat a doua categorie (chiar dimpotriva daca ma intrebi pe mine), deci hai sa lasam ceea ce ti se pare tie a fi delir pentru alte topicuri.

Hai, scuteste-ne si tu de explicatii aberante, la wotan nu e doar federalism, ci extremism, sovinism, discriminare pe criterii regionale, tu nu vezi ca daca il agiti putin isi da arama pe fata si recurge chiar la discriminari rasiale, omul e bolnav ideologic. Intelegem abordarea patriotica locala, mai toti o avem in comentarii, mai mult sau mai putin, dar wotan o depaseste cu mult, la el e ura regionala si, dupa cum se desluseste, chiar rasiala. Si asta are la baza si o puternia doza de frustrare.
Nici tu nu esti departe de aceste caracteristici, de aici probabil si empatia dintre voi. Insa tu ai gria, fata de el, sa o diluezi si sa o ascunzi dupa vorbe, sau chiar sa te abtii, desi cand esti provocat si agitat ai avut episoade cand ti-ai dat arama pe fata si ne-ai servit niste mostre de discriminari. In fine!

Quote

Iar in rest, hai sa lasam ochelarii roz BLM deoparte, chiar daca sunt la moda, si sa vedem realitatea: regiunile nu sunt egale si nu au fost niciodata, orasele nici atat, iar motivele tin de istorie, amplasare, cultura, religie, mentalitate, etc. Oricate povesti ai auzi la nationalisti, Transilvania/Banatul au avut un avantaj semnificativ fata de restul tarii multe sute de ani, comunismul a incercat sa niveleze diferentele (si sa umfle Sudul in special puternic, fiindca Ceausescu era din zona - vezi fabricile auto de la Pitesti/Craiova, centrala Cernavoda, Portile de Fier, canalul Dunare-Marea Neagra si multe alte investitii majore care s-au facut in sud) si partial a si reusit, dar dupa Revolutie, cand regiunile au putut sa se dezvolte din nou liber, avantajele Transilvaniei au devenit din nou evidente. Iar Clujul beneficiaza puternic de faptul ca e cel mai central pozitionat oras mare din Transilvania, reusind sa atraga astfel cele mai bune resurse umane si sa se impuna ca si cel mai important centru regional. Plus faptul ca e departe de Bucuresti i-a asigurat o pozitie in care nu a concurat cu adevarat cu Bucurestiul pentru resurse niciodata, are regiunea lui, mare, pe care o domina fara probleme si fara competitie reala. Timisoara e departe si cu putine judete in jur de unde sa-si traga resurse, Iasiul e si el departe si cu judete sarace in jur de unde sa-si traga resurse (iar resursele umane din Suceava/Neamt deja sunt in buna parte si ele atrase mai puternic de Cluj decat de Iasiul mai apropiat), Brasovul nu a reusit sa se impuna niciodata ca si centru regional ... iar Bucurestiul e ca si cum ar fi in alta tara, mult prea departe ca sa fie un concurent pentru Cluj.

Exagerezi, ca de obicei. Eu nu sunt convins ca existau dierente notaile de dezvoltare economica intre Transilvania si Veciul Regat, prima avand un grad de industrializare mai puternic datorat evident Imperiului Autro-Ungar (cu toate aestea Transilvania era aproape ultima regiune din cadrul imperiului, ca grad de dezvoltare economica). Sigur, existau niste dierente in adrul fiecarei regiuni, intre anumite udete/mini-regiuni, etc, insa per total diferentele intre Transilvania si Vechiul Regat nu erau semnificative. Acuma, comunismul a incercat sa valorifice niste oportunitati energetice si de comert ale Romaniei (portul Constanta-canal Dunare Marea Neagra) date de prezenta Dunarii si iesirea la Marea Neagra, astfel ca marile investitii au la baza o justificare pertinenta. Hai sa fim seiosi, investitii au fost in toate regiunile tarii, nu cred de ex ca au fost mai multe in Moldova, decat in Transilvania. Dupa revolutie, evolutia mai accelerata a vestului Romaniei fata de alte judete a avut la aza luxul de investitii straine care s-a localizat la inceput in vest apoi treptat spre centru si est, de aici si decalajul de dezvoltare. Nu poti compara jud Arad cu Vaslui cand diferentele investitonale straine intre cele 2 sunt enorme datorate aproape exclusiv faptului ca Aradul se afla mult mai aproape de granita de vest.

Quote

Asa ca boom-ul Clujului e cat se poate de logic, mai ales ca orasul a avut deja infrastructura educationala/culturala bine dezvoltata, chiar daca economic nu a fost sprijinit in perioada ceausista (decat din motive patriotice, adica strict pentru a dilua populatia maghiara, prin aducerea de populatie rurala de etnie romana si a crea pentru ei locuri de munca numeroase, dar de nivel scazut de specializare). Iar elitele locale au fost tot timpul constiente de toate nedreptatile facute orasului in perioada comunista (inclusiv porcaria cu redenumirea orasului pe considerente patriotice - ma mir ca unii nu vor inca ca Brasovul sa fie denumit Stalin, cum a fost prin anii '50-'60), asa ca a existat permanent o atitudine de distantare fata de Bucuresti si un complex de superioritate (asta e marea diferenta fata de majoritatea oraselor mari, care au un complex de inferioritate fata de Bucuresti, cu exceptia Timisoarei). Sigur ca si iesenii, constantenii sau craiovenii se cred mai buni decat restul lumii, dar au totusi o atitudine umila fata de Bucuresti, ceea ce nu e cazul la Cluj sau Timisoara, unde asocierea a ceva cu Bucurestiul e considerata un lucru negativ.

Cum sa nu fie Clujul sprijinit economic in perioada ceausista cand de ex a fost consolidata si construita parte din infrastructura educationala care, dupa cum vezi, a fost cea mai utila. Ce ar fi trebuit sa faca, un canal Somesul Mic - Tarnita? Era mai bine? Fii sigur ca daca Clujul era port la vreun fluviu sau intindere de apa se faceau investitii masive energetice/comerciale (acestea fiind directiile de dezvoltare ale acelei perioade).
Iar complexul asta (fals) de superioritate (care creste cu cat nivelul de iq/inteligenta era mai mic) vine tot din cautarea unei contraponderi la frustrarea ca celalalt este mai bun si hai sa gasim si noi ceva pozitiv peste "adversar". Dar repet, la oamenii decenti eu nu am intalnit chestia asta, ei au destule motive personale (realizari personale, de ex) sa se poata mandri, fara sa fie nevoie sa recurga sec la regiunea din care provin.
Si inca o chestie pe care o percepi gresit, foarte probabil din lipsa ta de a cunoaste regiunile tarii la fata locului (stim deja ca tu calatoresti foarte putin in tara; bine, nici in strainate nu faci "abuz"), nu exista nicio atitudine umila a craiovenilor, constantenilor sau iesenilor fata de Bucuresti, asta arata clar ca in afara de regiunea Clujului nu prea ai habar de celelalte regiuni. Este aceeasi reactie fata de capitala, fata de orasul alpha (vrei-nu vrei, iti place sau nu, Bucurestiul este si va ramane orasul alpha la care restul se raporteaza, asta e adevarul si orice persoana decenta recunoaste asta) care exista in orice alta tara. Mai ales ca Bucurestiul este perceput ca fiind insasi statul roman (desi e doar locul de unde se iau deciziile, cei care iau decizii fiind veniti din toate regiunile tarii) de care in general lumea e nemultumita. Altfel, in Bucuresti vin oameni din toate regiunile tarii in functie de oportunitatile cautate si evident si de distanta.

#1864
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 25 septembrie 2021 - 09:19, said:

Hai, scuteste-ne si tu de explicatii aberante, la wotan nu e doar federalism, ci extremism, sovinism, discriminare pe criterii regionale, tu nu vezi ca daca il agiti putin isi da arama pe fata si recurge chiar la discriminari rasiale, omul e bolnav ideologic.
Bolnav esti tu. Imi amintesti de ciudatul ala al tau din Bucuresti, Vadim Tudor. Ala era cu Romania Mare, tu esti cu Bucurestiul Mare. Se observa usor din interventiile tale obsesive despre Bucuresti pe un topic despre Cluj, precum si despre preocuparea ta nesanatoasa despre cartierul meu din Arad. ;)

View Posttoniq, on 25 septembrie 2021 - 09:19, said:

Exagerezi, ca de obicei. Eu nu sunt convins ca existau dierente notaile de dezvoltare economica intre Transilvania si Veciul Regat, prima avand un grad de industrializare mai puternic datorat evident Imperiului Autro-Ungar (cu toate aestea Transilvania era aproape ultima regiune din cadrul imperiului, ca grad de dezvoltare economica). Sigur, existau niste dierente in adrul fiecarei regiuni, intre anumite udete/mini-regiuni, etc, insa per total diferentele intre Transilvania si Vechiul Regat nu erau semnificative.
La 1918 in Transilvania se produceau locomotive, vagoane, autobuze, camioane, autoturisme, motoare de avion, ca sa numim doar o parte dintre produsele industriale ale regiunii. In Regat se producea ce? Era o regiune eminamente agrara, iar dupa cum se stie asta nute imbogateste, tarile exportatoare de produse agricole sunt si in zilele noastre tari sarace.

Dupa o perioada de interventie comunista in economia Clujului si de mentinere in stagnare, acesta si-a reluat locul sau de important pol industrial. atat in Transilvania cat si in tara. Din exteriorul arcului carpatic, doar judetul Arges se poate lauda cu o productie industriala mai mare decat Clujul.

#1865
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016

View Postutopium, on 25 septembrie 2021 - 06:55, said:

(chiar dimpotriva daca ma intrebi pe mine)

NU ! a intrebat nimeni nimic ce crede ut0pium !
Acel individ este doar un apendic care graviteaza in jurul delirului utopic produs de contul matale.
Distrugi sitematic topic dupa topic, topicul de fata (Cluj Napoca) doar un pretext pt orgia asta de flame, troll. off/topic ce se revarsa de fiecare data cand parazitezi un topic.
Apendicul, clona wotan si tot ce inconjoara delirul produs de matale este dezgustator.CE VREI si CONSIDERI MATALE: vax albina, crema puca.Ce vina poarta stimabili din Cluj Napoca, cum au ajuns sa fie reprezentati de utopium ? greu de inteles ! in schimb asta merita fetitzele autonomist/o/federaliste:  o trompeta numita utopium !
Ca sa vezi la ce se poate ajunge ? sa ajungem/coboram la delirul  lui utopium si clonele ... nu.

Edited by adisluc, 25 September 2021 - 16:14.


#1866
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Postadisluc, on 25 septembrie 2021 - 16:13, said:

NU ! a intrebat nimeni nimic ce crede ut0pium !
Acel individ este doar un apendic care graviteaza in jurul delirului utopic produs de contul matale.
Distrugi sitematic topic dupa topic, topicul de fata (Cluj Napoca) doar un pretext pt orgia asta de flame, troll. off/topic ce se revarsa de fiecare data cand parazitezi un topic.
Apendicul, clona wotan si tot ce inconjoara delirul produs de matale este dezgustator.
Tu crezi ca eu sunt clona lui Utopium? Posted Image
Boala pe care o ai se numeste dementa...

#1867
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
[

View PostWotan, on 25 septembrie 2021 - 16:18, said:

Tu crezi ca eu sunt clona lui Utopium? Posted Image
Boala pe care o ai se numeste dementa...

Un cont de utilizator de pe care posteaza mai multe persoane = clona.
Nu este, nu mai este nimic de spus, comentat.
Doar asa sa ramana consemnat.
P.S. vezi si matale ce spun aia privitor la ceea ce produci matale:
reprezinta convingerea absoluta a persoanei care nu poate fi combatuta cu argumente logice si care nu cedeaza in ciuda evidentelor; o convingere intr-o idee falsa etc.
Sanatate si medicatie cuprizatoare.

#1868
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Wotane, gata, stop, pastilele...
Îmi pare rău de exprimare, însă simțit că ne sfidezi.

View Postadisluc, on 25 septembrie 2021 - 16:40, said:

[


Un cont de utilizator de pe care posteaza mai multe persoane = clona.
Nu este, nu mai este nimic de spus, comentat.
Doar asa sa ramana consemnat.
P.S. vezi si matale ce spun aia privitor la ceea ce produci matale:
reprezinta convingerea absoluta a persoanei care nu poate fi combatuta cu argumente logice si care nu cedeaza in ciuda evidentelor; o convingere intr-o idee falsa etc.
Sanatate si medicatie cuprizatoare.
I s-a mai spus sub diferite forme. Aia e, unii nu mai pot fi schimbați.

Edited by Vlad_22, 25 September 2021 - 18:17.


#1869
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Faza e ca Wotan e un extremist, mai lipseste svastica. La ce gandire are.
La Utopium, la el e mandria si aroganta de cine e el. A si zis pe aici ca ii considera inferiori pe cei necalificati, sau care castiga putin. ca nu vrea din-aia in Cluj. De parca doar cu gulere albe si albastre merge treaba. Aroganta si superioritate de la el.

Mandria de zona si de oras fiecare trebuie sa o aibe, dar intr-un mod pozitiv: "Hai sa iti arat ce avem la noi in zona/oras, ce traditii, ce cultura, cum ne distram, ce diferente avem samd". Ce face Utoipum: "Hai sa iti arat ca CLujul e cel mai tare oras mult mai tare ca a tau, trebuie sa fii prost sa stai altundeva decat in CLuj. uite aici statististici. Cum, inca nu vrei sa te muti in Cluj? Doresti raul familiei tale, copii tai vor avea o educatie de cacat, pentru ca stii tu in CLuj noi avem cea mai buna educatie de pe mapamond , si PPP, extraordinar." Asta e dovada de aroganta.

Apropo, Utopium la cum zici ca are Clujul magnet la forta de munca, mi-i ca data viitoare cand merg spre Sibiu/Brasov/Bucuresti cu masina, sa vireze singura la Sebes spre CLuj pe autostrada, sa fie atrasa de CLuj ca de un magnet :))

Apropo, Utopium cand cunoaste oameni noi, in loc de Nume si Prenume, te intreaba de ce PPP ai si ce profesie. Ca daca nu indeplinesti standardele lui...
Iar la Wotan trebuie sa fii blond cu ochii albastrii si sa vorbeste germana. Si eventual sa fii svab 100%, ca svabii is ce mai sfinti si superiori, de aia au colaborat cu SS.

#1870
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postqew, on 25 septembrie 2021 - 19:07, said:

La Utopium, la el e mandria si aroganta de cine e el. A si zis pe aici ca ii considera inferiori pe cei necalificati, sau care castiga putin. ca nu vrea din-aia in Cluj. De parca doar cu gulere albe si albastre merge treaba. Aroganta si superioritate de la el.
Sau poate pragmatism: daca orasul oricum atrage resurse umane noi, de ce nu as prefera in special resurse umane cu calificare inalta in locul unora necalificate? Care varianta e mai buna pentru oras? Cine creste mai mult PIB-ul orasului, un om necalificat sau unul cu calificare inalta?

Tu daca ai avea de ales intre a avea un copil istet si unul mai prostut, ce ai alege?

#1871
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu prea te pricepi la comparatii. Deci ii faci prosti pe cei ce fac munci necalificate, te crezi superior lor? Te crezi superior femeii de serivici de la birou/ magain alimentar sau baie publica? Absolut penibil. Iti cam dai arama pe fata.

Edited by qew, 25 September 2021 - 19:38.


#1872
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View PostVlad_22, on 25 septembrie 2021 - 18:18, said:

Wotane, gata, stop, pastilele...
Îmi pare rău de exprimare, însă simțit că ne sfidezi.
Pai schimba topicul. Si nu e nimeni curios ca atunci cand eu vorbesc cu un coleg de topic despre Cluj si Ardeal tu te simti sfidat. Fa-ti un topic despre problemele tale. Poate ar trebui sa incerci aria medicala.

View Postqew, on 25 septembrie 2021 - 19:07, said:

Faza e ca Wotan e un extremist, mai lipseste svastica. La ce gandire are.
La Utopium, la el e mandria si aroganta de cine e el. A si zis pe aici ca ii considera inferiori pe cei necalificati, sau care castiga putin. ca nu vrea din-aia in Cluj. De parca doar cu gulere albe si albastre merge treaba. Aroganta si superioritate de la el.
Dar serios, nu te tine nimeni pe topicul asta, daca te simti tratat incorect. Probabil ai niste complexe in spate, de te-ai atacat asa. Ai inceput prin a hotara cine poate sa fie banatean si cine nu, si dupa aia cand ti s-a aratat ca exista si altii care-s mai banateni ca tine ai inceput sa te crizezi. Ce, te crezi etalonul banatenilor, cel care decide cine altcineva poate sa fie banatean sau nu? Nu esti. Sunt oameni, precum svabii banateni pe care i-am dat ca exemplu, care au facut mai multe pentru dezvoltarea Banatului precum si a Timisoarei, decat ai facut tu. Asta e realitatea, oricat te crizezi. Imi amintesti de unii oameni care au fost adusi cu trenurile foamei in sate de svabi in timp ce acestia erau deportati in Baragan, iar primul lucru pe care l-au facut a fost sa sparga cu ciocanul inscriptiile in germana de pe cruci...

View Postqew, on 25 septembrie 2021 - 19:07, said:

Apropo, Utopium la cum zici ca are Clujul magnet la forta de munca, mi-i ca data viitoare cand merg spre Sibiu/Brasov/Bucuresti cu masina, sa vireze singura la Sebes spre CLuj pe autostrada, sa fie atrasa de CLuj ca de un magnet :))
Masina ta nu, dar alea proiectate de clujeni s-ar putea ;)
Bosch se extinde la Cluj Napoca. Investiție de 55 de milioane de euro într-o nouă hală de producție
"Grupul Bosch are la Cluj o unitate de producție, un centru de dezvoltare care lucrează și în domeniul mașinilor autonome"

Si desigur, autobuzele. O premiera nu numai in Romania, ci si pentru tarile inconjuratoare.
Cluj-Napoca: Traseul autobuzelor autonome, fără șofer. Va fi linie dedicată în tot centrul?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate