Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

cum sa ceri cuiva sa isi faca analizele?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Voi ce parere aveti?
Daca sunteti intr-un inceput de ralatie, in care inca folositi prezervativul, pe principiul "inca nu il/o cunosc", cum ajungeti sa i/o "cunoasteti", fara un set de analize(si reciproc valabil)?
Si cum puneti problema? Cunosc cazuri in care partenerul, dupa destul de "putina" relatie, s-a simtit ofensat ca partenera lui i-a cerut sa faca analize pentru a trece la varianta ....hmmm...skin on skin....
So, subtil? direct?sau nu o puneti deloc(problema)?

Scuze daca s-a mai postat pe tema asta

#2
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
poti sa spui: "ar trebui sa-mi fac analizele. complete, ca sa fiu sigur ca nu am luat nimic de pe mai stii pe unde, vii cu mine? si daca tot esti acolo, mai bine ti le faci si tu, nu cumva sa ai ceva si sa ai dupa aceea probleme de sanatate."
:bigwhitegrin:

#3
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
ideea lu florina e foarte buna.

#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
ramani la prezervativ :) pana isi face analizele.
- daca esti baiat: trimite-o la ginecolog zicandu-i ca: de acolo iti da pilule si nu faci bebe :)
- daca esti fata: nu stiu. :), ascult-o pe florina.

Edited by lopi, 04 November 2006 - 19:46.


#5
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Invita-ti partenerul la o "sesiune" de donat sange. Pe langa faptul ca este un gest nobil, beneficiati si de un set destul de larg de analize gratuit (SIDA si hepatita in mod singur). Singurele limitari sunt de greutate, peste 60 de kg si de tensiune arteriala (sa nu fie mica)

#6
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
De ce trebuie sa-l iei pe ocolite? Mi se pare normal sa te intereseze daca are sau nu ceva de raspandit. Aici nu e vorba de incredere. Depinde si de cat timp sunteti impreuna, dar daca se simte ofensat si pleaca, e clar ce urmarea.
Ideea Florinei e buna, dar daca s-ar simti ofensat daca i-ai cere sa-si faca analizele, indemnul de la fata locului va suna la fel.

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
HIV, hepatita se pot contacta si la stomatolog, de exemplu, asa ca scuze de genul "am avut grija cu cine m-am culcat inainte" nu au nici o valoare...

#8
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostH725, on Nov 5 2006, 15:38, said:

HIV, hepatita se pot contacta si la stomatolog, de exemplu, asa ca scuze de genul "am avut grija cu cine m-am culcat inainte" nu au nici o valoare...

Si daca nici la stomatolog n-ai fost niciodata ?

Edited by Franco222, 05 November 2006 - 16:11.


#9
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006

View Postnile, on Nov 4 2006, 11:24, said:

Voi ce parere aveti?
Daca sunteti intr-un inceput de ralatie, in care inca folositi prezervativul, pe principiul "inca nu il/o cunosc", cum ajungeti sa i/o "cunoasteti", fara un set de analize(si reciproc valabil)?
Si cum puneti problema? Cunosc cazuri in care partenerul, dupa destul de "putina" relatie, s-a simtit ofensat ca partenera lui i-a cerut sa faca analize pentru a trece la varianta ....hmmm...skin on skin....
So, subtil? direct?sau nu o puneti deloc(problema)?

Scuze daca s-a mai postat pe tema asta


ii zici direct fara suparare, daca vrei fara prezervativ iti faci analizele. Punct
fara menajamente cand e vorba de sanatate

#10
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006

View Postrocknum, on Nov 5 2006, 16:37, said:

ii zici direct fara suparare, daca vrei fara prezervativ iti faci analizele. Punct
fara menajamente cand e vorba de sanatate

good idea  :coolspeak:
de acord cu tine!

#11
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Eu mi-am găsit prietenă care se prinde și singură că e bine acest lucru.  ;)

Edited by Fr3ak, 05 November 2006 - 17:25.


#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

View PostFranco222, on Nov 5 2006, 16:10, said:

Si daca nici la stomatolog n-ai fost niciodata ?
- le iei din colectivitate (gradinita, scoala), din familie, din spital (recoltare sange, donare, vaccin). Poti sa le iei de unde nici nu crezi. :)
- sa nu exageram totusi... :) trebuie sa ai oleaca ghinion.

Edited by lopi, 06 November 2006 - 00:32.


#13
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

Quote

Cum ii ceri cuiva sa isi faca analizele?

Direct si din prima.Daca nu pricepe aceasta chestiune, orice altceva va necesita prea multe explicatii. :)

#14
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
ii zici pe fata. daca nu vrea, next :D

#15
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Well, eu oscilam intre a ii spune verde in ochi cum spui si tu, sau cum propune Florina, asa mai pe ocolite...
De fapt nu neaparat mai pe ocolite, ci incercand sa pun in lumina ca si eu voi face acelasi lucru pentru persoana respectiva.

#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postnile, on Nov 8 2006, 00:46, said:

Well, eu oscilam intre a ii spune verde in ochi cum spui si tu, sau cum propune Florina, asa mai pe ocolite...
pana la urma e voba de viata ta, nu vad de ce te-ai ascunde. chiar nu e de glumit cu asa ceva.

#17
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006
Probabil nu e foarte confortabil sa auzi ca esti infestat cu nu'sh ce virusache la un control de rutina. Asa ca, daca ai ceva de spus, o spui direct indiferent de ofensarile partenerului. Daca nu, prezervativ si gata balciul.

#18
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
De cand a ajuns si asta o rusine? :lol:

Normal ca trebuie sa-i ceri clar sa-si faca analizele, daca nu si le-a facut de curand, e ceva normal!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate