Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreu un script pt. html - Upload fisiere pe site

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am un site in html ... ( de php habar nu am ).... si as vrea sa fac sa-mi apara o fereastra de upload cu "Browse" , adica, vizitatorii sa poata face upload de fisiere ! Stie cineva vreun script free ??

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.tizag.com.../fileupload.php
http://www.php-space...-upload-script/
mai cauta si tu pe google ca sunt multe

#3
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
In html nu exista script-uri, cu atat mai putin de upload.

HTML-ul este un limbaj de marcare, adica de definire a elementelor si cu css sa le pozitionezi etc.

Pentru orice chestie care nu tine de inaltime, latime, pozitionare, culori si asa mai departe, ai nevoie de un alt limbaj. Iar in acest caz ai nevoie de PHP. Fara el nu se poate. (in fine, mai exista si altele dar mai putin utilizate).

In concluzie, ai 3 posibilitati: ori inveti php, ori iei script-uri facut in php, ori te lasi si ramai la HTML. :)

#4
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

 CGF, on Nov 4 2006, 15:39, said:

In html nu exista script-uri, cu atat mai putin de upload.

HTML-ul este un limbaj de marcare, adica de definire a elementelor si cu css sa le pozitionezi etc.

Pentru orice chestie care nu tine de inaltime, latime, pozitionare, culori si asa mai departe, ai nevoie de un alt limbaj. Iar in acest caz ai nevoie de PHP. Fara el nu se poate. (in fine, mai exista si altele dar mai putin utilizate).

In concluzie, ai 3 posibilitati: ori inveti php, ori iei script-uri facut in php, ori te lasi si ramai la HTML. :)

Mda ... multumesc pentru incurajare ... :|

#5
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Uite ti-am pus eu un script in php, contine 2 fisiere setup.php si uploader.php , nu cred ca trebuie sa stii php ca sa il incluzi in situ tau :) Faci un folder pe server numit uploads il setezi 777 chmod si gata, pagina din care e uploadezi e www.situ-tau.com/uploader.php ;) uite aici e si scriptul http://uploadingit.c...34/uploader.zip

#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Multumesc Lupusoor ! O sa incerc, sper sa reusesc.

#7
MIkE-ThE-RaPpEr15

MIkE-ThE-RaPpEr15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2006
cum il setez chmod .. ? :rolleyes:

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ce program ftp folosesti?in principiu cam toate functioneaza la fel, dai click dreapta pe fisierele selectate apoi selectezi chmod si scri acolo 777(sau cat ai tu nevoie)

#9
MIkE-ThE-RaPpEr15

MIkE-ThE-RaPpEr15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2006
a mers ... merci

#10
clacy_ro

clacy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.03.2007
salutare am citit discutia voastra si sunt cam in aceeasi situatie in care e sau a fost dan74mm dar imi pare rau ca nu gasesc nimic la adresa http://uploadingit.c...34/uploader.zip  data de lupusoor si probabil m ar fi ajutat si pe mine daca mai exista vreo solutie o astept nerabdator si va multumesc anticipat

#11
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Uite ca am facut un mirror la acelasi script ;) http://www.zshare.ne...er-zip-xv5.html

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Se pare ca va e frica sa folositi SEARCH, sau cel putin sa aruncati o privire 2-3 randuri mai jos, adica AICI, unde s-a mai discutat treaba asta...
mai era un topic mai vechi, dar nu prea am timp acum sa-l caut :P

#13
sorinbodo

sorinbodo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.09.2006
merge faza cu uploaderu am incercato
e bun .

#14
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Multumesc . O sa incerc sa vad daca reusesc .

#15
clacy_ro

clacy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.03.2007
multumesc lupusor nu ma asteptam sa mi raspunzi asa repede. dar tot nu m am descurcat Posted Image.....m am uitat pe discutiile spre care m a intreptat darkangelbv si tot nimic asta inseamna ca sunt pamant sau sunt pea obosit sau chiar nue de mine.in fine asta cred ac o sa fie o ultima incercare si daca nu mi iese promit ca nu mai stresez pe nimeni.
Sa o luam cu inceputu ..eu am folosit pt site Microsoft Publisher pt ca mi sa parut cel mai simplu acolo am aptiunea insert html Code Fragment (aici am copiat primul cod dat de darkanlelbv apoi am dat preview si mi a aparut fereasta uploadeaza cu browse axact cum imi doream) am facut aceeasi chestie si cu al 2 lea cod (scriptul upload) dar de data asta la prieview mi a aparut o mare parte din cod direct pe pagina Posted Image.
lupusor multumesc inca odata pt intentia de a ma ajuta dar eu  imi imaginam cu totul altceva eu asta fac acum introduc in pagina limbajul html poti sa mi spui niste pasi .....ce sa fac cu cele doua uploads si setup ?le am deschis in dreamweaver si am copiat codurile in fereasta despre care vorbeam (insert html code fragment) dar mi a aparut pe pagina o nebunie cu pasword, error,...etc .
Scuzati exprimarea si daca aveti rapdare sa inteleg si eu va rog raspundeti mi in vreun fel .
PS: nu credeti ca astept mura n gura chiar citesc pe unde gasesc cate ceva dar .....Posted Image

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
pai fisierul PHP trebuie pus pe un server web care "stie" PHP, l-ai pus pe asa ceva?

#17
clacy_ro

clacy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.03.2007
spuneti mi si mie va rog ce fac cu scriptul ala cum il folosesc va rog mult de toit de cate ori aprind calc ma uit daca mi a rasuns cineva si de fiecare data nimic macar trimiteti ma catre o pagina ceva de unde sa invat cate ceva (de preferat in romana :D)

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 clacy_ro, on Mar 22 2007, 20:48, said:

spuneti mi si mie va rog ce fac cu scriptul ala cum il folosesc va rog mult de toit de cate ori aprind calc ma uit daca mi a rasuns cineva si de fiecare data nimic macar trimiteti ma catre o pagina ceva de unde sa invat cate ceva (de preferat in romana :D)
DOAMNE CE OAMENI  :death:  :cursing:  :death:
Te-ai uitat macar la topicul ASTA unde am explicat pas cu pas cum se face? sau acum vrei sa-ti zic si unde trebuie introdus codul pentru "FORM" ca nu degeaba l-am pus sticky.

Edited by darkangelbv, 22 March 2007 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate