Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

ALTEX echipeaza sistemele cu procesoare contrafacute?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

sistemul PC Expert Digital Gamer care acum e la un pret mult mai bun decat ce ati face voi acuma din piese.
Esti sigur ? Foarte sigur de asta ?

Nici flamingo, ultra pro nu prea le poti numi firme de prestigiu. Din moment pretul la diferite componente este mai scump cu cate 1 milion - 2 , 3 fata de o firma mai mica.

#20
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 imblanzitoruldelei, on Nov 4 2006, 08:28, said:

In primul rand ce sunt procesoare contrafacute?

Eu nu am auzit de asa ceva in viata mea.

Nu cred ca o astfel de tehnologie se poate face pe vapor sau intre liene.
In China se poate contraface aproape orice . Compania mea are probleme cu produsele contrafacute in China si nu are ce sa le faca pt ca acolo nu se respecta proprietatea intelectuala .
Astia de la Altex ar putea avea mari probleme pt ca folosesc produse contrafacute . Ce m-ar distra sa ii vad la TV cum le distrug calculatoarele cu buldozerul in piata publica :D

#21
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Procesoarele nu pot fi contrafacute, nu sunt adidasi sau blugi. Dar se pot face mici modificari asupra lor ce le schimba caracteristicile :) .

#22
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

 eiffel, on Nov 10 2006, 16:38, said:

Eu n-as cumpara un sistem intreg decat daca scrie pe el Fujitsu-Siemens, HP, Dell, IBM...
De fapt imi spunea un prieten ca are un cunoscut in Anglia care si-a luat un Dell. Si placa de baza era Matsonic...:)

#23
ianus

ianus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 01.02.2005
Ca sa fim drepti, nu s-a dovedit ca intr-adevar Altex foloseste procesoare re-marcate (desi este foarte probabil). procesorul poste sa mearga incorect si din alte motive.
daca userul in cauza ar binevoi sa revina cu mai multe detalii, eventual niste poze la pinii procului si niste reporturi facute cu niste programe de tip sysinfo, am putea ajunge la o concluzie corecta si ne-ar ajuta in acelasi timp sa depistam eventualele fraude.

Iar acum sa ne ocupam putin de userul arthurarad:

 arthurarad, on Nov 10 2006, 16:40, said:

uite, chiar nu vreau sa fac reclama!!!! deloc.
NUUUU, deloc, decat asa, un pic.... Aici se vorbea de o anume problema, iar tu ne dai pe la nas cu sistemul X care se vinde la firma unde lucrezi. bravo ! tineti-o tot asa !

Quote

dar intrati voi in cel mai apropiat magazin domo
de ce am face greseala asta? e indeajuns sa ne uitam pe site, dar si asta e destul de rau.

Quote

si intrebati de sistemul PC Expert Digital Gamer care acum e la un pret mult mai bun decat ce ati face voi acuma din piese...
Zau? faci pariu? sau poate cine stie, sistemele facute din gunoaie reciclate sunt intr-adevar mai ieftine decat ce facem noi din piese. Numele sistemului ne spune deja totul....
De ce-i spuneti sitemului "digital"? aveti cumva si PC-uri ne-digitale, analogice cumva? cu ce merg? roti dintate? angrenaje diferentiale? motor cu aburi?
De ce "gamer" ? ce jocuri poti aborda pe el? Si de ce "expert" ? si gamer si expert in acelasi timp?

Quote

va vorbeste o persoana care lucreaza la unul din magazinele firmei de mai sus
Asta era ! Q.E.D ! esti deja infestat si nu mai putem pune baza pe obiectivitatea dumitale de a judeca lucrurile corect.

Quote

si care va spune ca se vinde incredibil de bine, si nu am avut plangeri. chiar unul din colegii mei si-a luat unul, si e multumit!sa vad care firma respectabila de calculatoare va face configuratia asta la 1300 ron.....

aici userul ne informeaza ca a vazut si tigani fericiti... aaa, pardon, utilizatori fericiti, adica unu din colegi. Parca si vedem scena: intra respectivul pe usa: "Fratilor!!! mi-am luat  calculator !! super sistemul PC Sucker Expert si in acelasi timp si Gamer ! Si n-o sa va vina sa credeti:i-am dat drumul si FUNCTIONEAZA! Nu s-a blocat nici macar o data !" . Un alt coleg, alb de invidie: "Zau? Norocosule !  la mine sta cu 1000 mhz mai putin decat scrie pe el, dar totusi merge. Cum l-ai nimerit?" " Aaa, secret,  era din lotul de export, l-am luat pe sub mana, da sa nu mai ziceti la nimeni. E supeeer! merge Solitaire in 150 de FPS-uri. La tine cum e? " "La mine se blocheaza la Minesweeper, dar sunt multumit ca-mi merge screen-saverul. Tot e ceva, nu?" "Binenteles! sa gandim pozitiv: sunt unii care n-au comp deloc! sa nu uiti sa-l duci la reviuzia lunara, e absolut necesara, mereu e ceva de facut. Si toate astea numai pt 1300 RON!! Uluitor !"

Quote

aaaaa.produsul e exclusiv domo. si nu mai spuneti ca suntem CRAP!!!! pt k noi lucram cu firmele prestigioase din domeniul it, printre care ultra pro, flamingo, tornado sistems, gotton computers, deck, scop computers si multi, multi altii...
Hai k ai nimerit-o ! cine se aseamana se aduna ! "Prestigiul" vostru s-a latit mai ales aici pe forum...

#24
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
@ ianus - Postul tău #800 e un adevărat succes.. :lol: :peacefingers:

Cred că arthurarad nu va mai călca pe aici.. :lol:

#25
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Ca a vrut sa faca reclama nu e sigur, dar e sigur ca a reusit sa faca anti-reclama :D .
Oricum, cine intra pe forum si citeste pe aici mai mult de 2 minute se prinde ca nu merita sa ia ceva de pe acolo .
@ianus : calm down, ca n-are mare succes omu` cu astfel de sisteme pe aici ...

Edited by cods, 12 November 2006 - 19:11.


#26
Dave Ady Gahan

Dave Ady Gahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 25.07.2006
Procesor: Sempron 3000+, 1.8GHz
Placa de baza: Gigabyte K8NS
Memorie: 512MB DDR PC3200 400MHz
HDD: 160GB, UDMA133, 7200rpm, 8MB cache
Placa video: GeForce FX5500, (128 bit), TV-Out, DVI
Sunet: Realtek ALC850
Unitate optica: DVD+/-RW LG,Super multi 16x
Software: Linux
Tastatura: Delux Win98 Multimedia, PS2
Mouse: Delux optic, scroll, PS2
Garantie: 24 luni

In asta consta supersistemul!
Sariti vreunul cu preturi?

#27
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
am facut eu ceva asemanator din detaliile amarate pe care le-am primit.

Concluzia: profit total altex 400 ron. Nici nu consideram reducerile aplicate pentru ei.

http://www.pcgarage....e-wishlist/748/

Nici nu comentez ca placa si procesorul sunt pe socket 754.
N-am gasit kit delux probabil ca doar in marile magazine flamingo, ultra pro se gasesc.

Edited by katman, 13 November 2006 - 10:35.


#28
lukearh

lukearh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.11.2006
Nu pot decat sa dau un singur sfat calduros: EVITATI MAGAZINELE DE GEN ALTEX, DOMO etc. SI IN SPECIAL HYPERMARKETURILE.
Pe langa faptul ca se ocupa cu absolut tot ce s-a spus mai sus (procesoare remarcate, componente slabe etc.) ele sunt si foarte prost manipulate (transport, depozitare).
Asta nu este o chestiune general valabila (exista si produse de calitate), insa riscul este prea mare si nu merita.
Cine alearga pt. ceva bani in minus poate avea surprize neplacute in alta parte.
Eu recomand magazinele de specialitate.
Nu cumparati sisteme cu garantie pe sistem, ci cu garantie pe componente sa va puteti uita inauntru sa vedeti exact cum si din ce e construit.
Cel mai bine e sa stati o saptamana pe net, sa intrebati in stanga si in dreapta, sa va documentati si sa va configurati si construiti singuri un sistem. E foarte usor iar rezultatele sunt remarcabile. Plus ca fiecare componenta va trece prin mana fiecaruia si va avea garantie separata.
Iar daca vreti economie, puteti consulta ofertele mai multor firme si sa achizitionati componentele fiecare de unde e mai avantajos. Mai mult de umblat si mai multa hartie de pastrat insa merita.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,533
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De fapt imi spunea un prieten ca are un cunoscut in Anglia care si-a luat un Dell. Si placa de baza era Matsonic...

SI ce daca ? Era aprobata de Dell. Sau crezi ca ceilalti folosesc altceva ? Tot Asus, Gigabyte, etc. Dar daca vei cauta codul placii respective pe net vei afla ca nu a fost comercializata niciodata. E produsa special ptr fabricantul respectiv.

Ideea era insa alta - in firmele astea am incredere ca ce e in specificatii e si in realitate si ca sistemul a fost testat suficient, chiar da ca e comercializat in Romania. In cele de la noi... prefer sa mi-l fac singur.

#30
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Hai nelu99 intoarcete cu niste poze edificatoare despre procesorul respectiv ca e pacat sa nu radem de altex/domo/flamingo.

#31
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Am vazut n sisteme de la Altex pana acum, dintre care am remarcat 3 :) : unul avea cazut ventilatorul de pe procesor si evident ingheta dupa jumatate de ora, la altul ii apareau dungi pe monitor chiar si cand intrai in bios => placa video defecta, pe ultimul nu se putea instala windowsul deoarece dupa finalaizarea instalarii aparea o eroare la Msoobe.exe desi windowsul era cu licenta (probabil memorii defecte). Ma mir ca se intampla asemenea cazuri la o firma care se lauda ca are o linie de asamblare PC de cateva milioane de euro.

#32
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 Livik, on Nov 14 2006, 12:10, said:

Am vazut n sisteme de la Altex pana acum, dintre care am remarcat 3 :) : unul avea cazut ventilatorul de pe procesor si evident ingheta dupa jumatate de ora, la altul ii apareau dungi pe monitor chiar si cand intrai in bios => placa video defecta, pe ultimul nu se putea instala windowsul deoarece dupa finalaizarea instalarii aparea o eroare la Msoobe.exe desi windowsul era cu licenta (probabil memorii defecte). Ma mir ca se intampla asemenea cazuri la o firma care se lauda ca are o linie de asamblare PC de cateva milioane de euro.

Chiar nu cred ca ar putea fi procesoare contrafacute. Nu vad cine ar avea bani suficienti sa puna o linie de roboti pt procesoare doar ca sa pirateze.
Mai degraba la ALTEX ar fi procesoare refurbished sau alte chestii.

#33
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 lukearh, on Nov 13 2006, 10:35, said:

Nu pot decat sa dau un singur sfat calduros: EVITATI MAGAZINELE DE GEN ALTEX, DOMO etc.
ai si nu ai dreptate. mi s-a pus pata pe un mouse, pe care tot cineva pe forum l-a recomandat.  :lol: fata de domo, peste tot era cu 80-90% mai scump... adica, wtf ?! l-am luat de la domo si sunt foarte multumit de el.

la fel si altex, masina de spalat am vazut-o cu 8 (!!!) milioane mai scumpa in unele locuri. tot altex era cel mai ieftin, mi-au adus-o pana in casa si acum merge perfect.

#34
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 06.06.2006

 zuppy, on Nov 14 2006, 12:35, said:

ai si nu ai dreptate. mi s-a pus pata pe un mouse, pe care tot cineva pe forum l-a recomandat.  :lol: fata de domo, peste tot era cu 80-90% mai scump... adica, wtf ?! l-am luat de la domo si sunt foarte multumit de el.

la fel si altex, masina de spalat am vazut-o cu 8 (!!!) milioane mai scumpa in unele locuri. tot altex era cel mai ieftin, mi-au adus-o pana in casa si acum merge perfect.
parca era vorba de sisteme (componente din carcasa), nu de mouse, tastatura, joystick, card reader & stuff  :naughty:

#35
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Exact, vorbim de sisteme desktop nu altceva :).

Quote

Chiar nu cred ca ar putea fi procesoare contrafacute. Nu vad cine ar avea bani suficienti sa puna o linie de roboti pt procesoare doar ca sa pirateze.

Tu ai citit topicul inainte sa postezi ? Cred ca s-a zis de vreo 3-4 ori ce inseamna  procesor contrafacut .

#36
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
nu cred ca masina de spalat are ceva comun cu sempron la 2800+  :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate