Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fotografia Macro

- - - - -
  • Please log in to reply
456 replies to this topic

#397
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Deci focus stacking
restul bănuiesc că sună interesant

#398
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRamuran, on 20 iunie 2019 - 21:31, said:

plus tub macro si un filtru achromat, cu unul dintre aparatele pregatite pentru o sesiune 3D macro cu beamsplitter. ..
Uite asta e o chestie interesanta pt. scoala, poti detalia?

#399
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Imaginea atasata ar fi fost interesanta cu focus stacking. E facuta tot cu GH4 in urma cu cativa ani. Intre timp am trecut pe Sony a6300 care scoate imagini incomparabil mai clare in special la macro.
Pentru imagini de genul asta cu focus stacking, o sa construiesc un dispozitiv special cu beamsplitter pe 4 cai, deci pentru 4 aparate care sa lucreze simultan in video 4-6k, cu focusul atent pozitionat in 4 planuri diferite.
Asa ca si curiozitate tehnica, daca intereseaza pe cineva, instalatiile de genul asta recomanda utilizarea de aparate APS-C (sunt mai usoare, permit acces la focale echivalente mai lungi, raportat la FF), obiective macro de 200mm (plus accesorii), pentru ca o parte semnificativa din distanta dintre partea frontala a obiectivului si subiect se pierde in beamsplitter, si trepied solid.

O sedinta de genul asta incepe prin a identifica subiectii interesanti, dupa care se monteaza instalatia in apropiere (proces care poate tine mai mult de jumatate de ora pana se finalizeaza reglajele). E nevoie si de accesorii cu cleme de prindere pentru elementele de vegetatie care trebuie indepartate pentru a face loc instalatiei intr-o pozitie accesibila pentru o incadrare cat mai buna, treaba foarte dificila care trebuie facuta incet si atent ca sa nu se sperie subiectii. Totul fiind prestabilit in ceea ce priveste raportul de marire si distanta de lucru, intregul dispozitiv de 10-15Kg trebuie plasat uneori in conditii de vegetatie inalta sau deasa, cu o precizie de cativa cm fata de subiect. Reglajul final se face pe unul dintre ecrane, fiind de preferat ca imaginea sa fie trimisa la un ecran exterior mai mare (eu prefer smartphone cu ecran cu rezolutie mare), prin deplasarea instalatiei spre subiect sau invers, pe o sina macro dedicata, cu posibilitate de reglaj fin (foarte fin).

La prima sedinta de genul asta (doar 3D cu 2 aparate), dupa cateva ore am vrut sa abandonez, pentru ca nu apucam sa prind nici un subiect in timp util. Dupa care dintr-o data au inceput sa-mi iasa..Posted Image
In final, daca pot fi prinse 2-3 subiecte bune (eventual unul foarte interesant si bine realizat dpdv tehnic) intr-o zi de "lucru", se poate considera ca lucrurile au mers bine.Posted Image

Presupun ca fiind pe threadul de "scoala", se pot detalia aspecte de genul asta.Posted Image

In atasament e o musculita mica (doar cativa mm), care se zbate lipita pe doua fire de panza de paianjen. f:11-16 nu ajunge ca sa fie toate elementele interesante in zona de claritate, pentru asta ar fi nevoie de FS.

Attached Files



#400
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Vorbim de 3D sau focus stacking? Asta cu focus stacking am inteles-o, dar partea cu 3D nu prea.

Edited by crokodilu, 21 June 2019 - 00:52.


#401
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Explicam despre aparatura si tehnica necesara pentru focus stacking cu 4 aparate pentru subiecte in miscare, aparatura si tehnica asemanatoare cu cea pentru 3D cu beamsplitter. Doar ca instalatia pentru 4 aparate e de aprox. de 2x mai grea.
Aparatura pentru 3D cu beamsplitter poate fi folosita de ex. si pentru focus stacking din doua imagini (pentru un usor plus de DOF), iar cea cu 4 aparate pentru focus stacking merge si pentru 3D cu 2x2 focus stacking, in functie de solutia constructiva.

Pentru close-up se pot obtine rezultate foarte bune si fara probleme cu beamsplitter (atat FS cat si 3D). Pentru macro cu raport de marire mai mare, trebuie studiat in ce masura oglinzile 50/50 introduc distorsiuni acceptabile, chiar daca suprafata lor e finisata la nivel "military grade" (cele "normale" nu sunt suficiente). Pentru distractie nu conteaza, dar conteaza pentru aplicatiile comerciale.

Referitor strict la 3D, imaginile macro 3D sunt absolut impresionante pe ecrane mari, daca ai cu ce sa le vezi. Diferenta e enorma intre o imagine macro vazuta normal, in 2D, vs varianta in 3D. Iar cele 3D cu FS sunt bestiale daca sunt bine realizate dpdv tehnic si pot fi vazute la rezolutie mare si pe ecrane mari. Nu are rost sa postez exemple cu 3D pentru ca lumea nu prea e interesata de 3D, si chiar daca ar fi interesata de obicei nu are cu ce sa le vada la calitate buna. Daca nu sunt vazute mari si la calitate buna, nu sunt impresionante.Posted Image

Edited by Ramuran, 21 June 2019 - 02:46.


#402
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce inseamna FS? De unde ai tras concluzia ca lumea nu e interesata de 3D? Care e schema la 3D?

Edited by crokodilu, 21 June 2019 - 08:10.


#403
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fucking shit... sau poate focus stacking. Posted Image

Edited by ursamajor, 21 June 2019 - 09:30.


#404
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postcrokodilu, on 21 iunie 2019 - 08:10, said:

Ce inseamna FS? De unde ai tras concluzia ca lumea nu e interesata de 3D? Care e schema la 3D?
N-am vazut sa posteze nimeni imagini 3D pe aici.
Uite un exemplu de imagine 3D cu FS (focus stacking). E montata pentru privire incrucisata (ca sa poata fi vazuta "la liber" la o dimensiune rezonabila). "Floarea" centrala din cuart are cam 8mm, deci pe senzor APS-C apare cam 1,3:1.

Daca ai un telefon cu ecran cu rezolutie mare (cel putin 1440p, preferabil un Sony cu ecran 2160p) si un viewer HMD, pot sa ti-o dau in format palalel si la rezolutia ecranului. Sau in format TAB (Top and Bottom/Sus-Jos) pentru TV 3D/proiector 3D.Posted Image

Attached Files



#405
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
O muscă. Cu Pochito. :D

Attached Files



#406
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Eu gasesc a fi fascinant ceea ce poate fi observat la nivel macro si micro, respectiv detaliile pe care ochiul nu le poate observa liber fara dispozitive auxiliare.Posted Image

De ex. in imaginea atasata, "subiectii" albi au constituit initial partea de interes, pentru ca sunt atat de mici incat cu ochiul liber nu se poate vedea despre ce e vorba, aparand ca niste puncte mici albe pe ceva frunze, probabil ceva acarieni/paraziti.

Subiectul a devenit si mai interesant dupa ce a fost urmarit cu dispozitive optice de marire. E de remarcat faptul ca membrele sunt atat de subtiri incat strabat usor frunza dintr-o parte intr-alta.

Al doilea aspect e faptul ca sub observatie normala, in pozele 2D, nu se vede imediat ce e cu "subiectii" albi. Doar sub observatie 3D sare in ochi faptul ca e vorba doar despre niste "carcase goale", ca niste "salopete" din care au iesit "subiectii" verzi, pe care initial nici nu i-am observat (precum cel din dreapta sus infipt in frunza).Posted Image  Un biolog ar putea da mai multe detalii daca intereseaza pe cineva.
A fost nevoie de un stack de vreo 12 imagini, pentru ca intr-o singura imagine la f:11-16 nu se vede aproape nimic clar (la raportul asta de marire DOF-ul pe o singura imagine e mult prea redus).

Attached Files



#407
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
In continuarea postului de aici, am facut un experiment cu un obiectiv de microscop 40x finit. Prima poza este o lama gilette, luminata direct de soare, cam aspra lumina, la celelalte am pus o "cupola" dintr-un bel led defect, tot lumina solara. Procesarea (stackingul) l-am facut in Helicon, desi inca neinregistrat.
Attached File  2020-05-09 19-27-28 (B,Radius2,Smoothing3).jpg   400.56K   36 downloads

Un surub de 2mm, filetul, din vreo 140 de poze fiecare:
Attached File  2020-05-09 19-19-20 (B,Radius2,Smoothing3).jpg   551.84K   36 downloads Attached File  2020-05-09 19-26-10 (B,Radius5,Smoothing3).jpg   477.12K   35 downloads

Ecranul unui telefon:
Attached File  IMGP3168.jpg   639.39K   34 downloads

Macroaparatus-ul:
Attached File  00000IMG_00000_BURST20200509174804494_COVER.jpg   595.97K   33 downloads

Edited by crokodilu, 09 May 2020 - 18:56.


#408
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Deci, oau.

#409
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Deci, nu chiar. Ca e greu sa faci arta. DOF-ul e minuscul si daca nu ai contraste nici nu il vezi, iar daca nu il vezi nu poti incadra subiectul. Dar mai perseveram.
Cam asa arata cadrul complet, senzor crop 1.5, si un crop 100%:
Attached File  IMGP3145.jpg   396.39K   23 downloadsAttached File  IMGP3145-2.jpg   461.2K   23 downloads

#410
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Deci, fotografia poate fi si ne-arta. Undeva dincolo de arta.
Poate fi documentara. Explicativa. S.a.m.d.
Nu stiu exact ce vrei tu sa faci acolo, dar faci ce nu stiu multi sa fi facut.
Ginganii si floricele sunt la indemina tuturor, doar.
Tu ma faci sa ma intreb ce-s perisorii aia de pe muchia lamei de ras. Si ma faci sa "vad" cit de violenta poate o filetare in masa unui viitor surub.
Pai ... merci. Si la mai multe.

Edited by Taxon, 09 May 2020 - 22:58.


#411
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca sunt de la lumina, aberatii cromatice, sau poate chiar lungimea de unda luminii (rosul are 600nm, un pixel cred ca acopera o fractiune din dimensiunea asta). Lama era luminata de la soare direct, nu e o idee buna. Pozele ulterioare sunt cu difuzer, mai bine dar tot nu e perfect, se recomanda blitz ca sa inghete eventualele trepidatii dar si pentru o liminare relativ constanta.

Quote

Nu stiu excat ce vrei tu sa faci acolo, dar faci ce nu stiu multi sa fi facut.
Eu de cand va zic sa va luati obiectiv de microscop, costa 3 lei, dar face mult mai mult, distractia e garantata.

Edited by crokodilu, 09 May 2020 - 23:02.


#412
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTaxon, on 09 mai 2020 - 22:56, said:

...
Ginganii si floricele sunt la indemina tuturor, doar.
...
Zici? Eu nu te cred. Hai, la floricele nu-i chiar așa greu, dar la gângănii, chiar e o problemă.

#413
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca se referea la factorul de marire, ca altfel ai dreptate, mai curand gasesti un surub M2 dar gandaci mai rar, desi cat timp pozam au aterizat langa mine o groaza de ganganii, imi faceau pofta.

#414
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Whuuuaaaaah. Mănânci gângănii? Posted Image
Și la flori sau gângănii poți face foto microscopice :) Chiar ar fi interesant de văzut un ochi de muscă, libelulă, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate