Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Documentatie pentru capturile analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
N-am dat toate detaliile şi, poate, trebuia. În speţă, vreau să schimb rezoluţia unorcapturi făcute cu tunerul (768x576) pe vremea când eram prost, la 720x576, să le pot vedea pe e-boda. E vreun ghid de utilizare a acestui MPEG4 Modifier pe-aici (ar fi foarte util)? Cu SEARCH n-am găsit. Am încercat o mulţime de variante cu el, dar rezoluţia nu se schimbă.  :angry: Iar de la ăştia nu pricep mai nimic.
Mulţumesc.
Îmi cer scuze pentru post-ul consecutiv, dar a dispărut EDIT-ul.

Edited by ursamajor, 25 December 2005 - 12:53.


#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De asemenea, fiindcă tot e vorba de capturi, iată un ghid de rezoluții, cu tot ce trebuie știut despre PixelAspectRatio (PAR) și DisplayAspectRatio (DAR), noțiuni ce apar în acel MPEG4 modifier. E o completare a celor ce apar într-unul din link-urile puse de GunX.
P.S. Nu se poate face nimic privind întârzierea dispariției acelui buton de EDIT?

Am clarificat problema (de ce nu merge MPEG4 modifier): nu suportă avi OpenDML. Așa că e un șpan de program. Majoritatea filmelor pe care le am sunt OpenDML (AVI v2.0).

Attached Files


Edited by ursamajor, 25 December 2005 - 21:14.


#21
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Revin. Există pe undeva un ghid de folosire a lui MPEG4 Modifier? Îmi prind urechile.

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru ce ghid? Ca nu are decat cateva optiuni.

enjoy,
Mtz

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tocmai asta e; cum schimb rezoluția unui avi? De exemplu, cum am întrebat mai sus, din 768x576 în oricare alta, s-o "vadă" playerul.

#24
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

View PostGunX, on Nov 1 2003, 18:03, said:

Iata doua ghiduri care se pot dovedi extrem de folositoare, explicate ca pentru cei care intreaba "vreau sa fac capturi, care codec e cel mai bun ?" Cititi cu rabdare, sunt binisor facute si cu multe referinte
partea 1 de captura
partea 2 de filtrare
si/sau 2
acordati atentie si multa rabdare
Acest ghid este bun si ma cam interesa ,dar ma dezamagit acel virtualdub VCR+ ?.Cred ca trebuie anuntat ca acel virtualdub VCR creaza probleme la pc.Pina acuma mi-a restartat pc de 3 ori acel program .Cred ca tot varianta cu iuVCR este buna.

#25
cristibusuioc

cristibusuioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.02.2006
dar daca fac captura necompresat are ceva? adica ma gandeam daca se face o desincronizare intre audio si video. daca fac captura mpeg2 hardware, cum las "target data rate (kbps)" pe o scara de la 1000 la 10000?
Si bitrate-ul il las variabil, sau constant?Va multumesc.
=tuner leadtek winfast pvr. PIV-2.8G-2GDDr-hdd300G=

#26
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005
Salut.Chiar si azi noapte am mai incercat odatat cu virtualdubmod asa cum a specificat Mtz,ca se poate utiliza si virtualdubmod,dar am aceiasi problema ,imi restatrteaza calculatorul.Eu am in Cinergy hybridT usb xs,este un tuner analogic si digital terestru.Iar cand deschid tunerul asa cum zice in ghid si dupa aceia sa deschid virtualdubVCR+syn(sau  virtualdubmod cel simplu),caut sa merg la setari si cand ma duc la File>Capture avi..imediat ami inchide calculatorul.Poate gresesc eu ceva sau undeva ?

#27
mashimoto100kg

mashimoto100kg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.12.2007
salut
oameni buni eu am facut o captura cu ulead.Am selectat sa fie format dvd 4:3 9000....dupa ce a terminat captura am prelucrat filmu(am taiat cadre am adaugat animatii etc etc)vreo 4 ore si apoi am observat ca are extensie mpeg(e normal),,,filmul are 1:27:00 si ocupa 5g800m.
Ce trebuis facut de acum inainte?..am azuti de la unii ca trebuie luat VirtualDub(dar eu stiu ca ala e numai pentru avi)

pls spuneti-mi ce tre sa fac...pls..

#28
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Pai, tu cam ce ai vrea sa faci?!
1. pastrezi fisierul pe hard - noroc bun
2. pastrezi pe DVD - il arhivezi cu WinRAR in 2 volume (de 4.3 Gb, incape pe 1 dvd si nitel)
3. pastrezi pe DVD in format VIDEO (1 singur disc):
3.1. Folosesti un program de dvd authoring (TMPGEnc DVD Author 3) - cu optiunea de recompresie target size 1 DVD-este chiar la sfirsit)
3.2. Folosesti orice program de dvd authoring (faci format DVD Video direct cu ulead), apoi folosesti DVD Shrink pentru a-l comprima la 1 DVD
4. pastrezi pe DVD in format VIDEO (2 discuri): folosesti un program de taiat MPEG2 (TMPGEnc Plus, Womble MPEG Wizard), tai in 2 bucati, apoi folosesti orice program de dvd authoring si faci 2 dvd video.
5. refaci fisierul MPEG cu compresie mai mare, pentru a te incarda intr-un dvd, apoi orice program de dvd authoring

#29
mashimoto100kg

mashimoto100kg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.12.2007

View Postqueensoft, on Dec 28 2007, 03:48, said:

Pai, tu cam ce ai vrea sa faci?!
1. pastrezi fisierul pe hard - noroc bun
2. pastrezi pe DVD - il arhivezi cu WinRAR in 2 volume (de 4.3 Gb, incape pe 1 dvd si nitel)
3. pastrezi pe DVD in format VIDEO (1 singur disc):
3.1. Folosesti un program de dvd authoring (TMPGEnc DVD Author 3) - cu optiunea de recompresie target size 1 DVD-este chiar la sfirsit)
3.2. Folosesti orice program de dvd authoring (faci format DVD Video direct cu ulead), apoi folosesti DVD Shrink pentru a-l comprima la 1 DVD
4. pastrezi pe DVD in format VIDEO (2 discuri): folosesti un program de taiat MPEG2 (TMPGEnc Plus, Womble MPEG Wizard), tai in 2 bucati, apoi folosesti orice program de dvd authoring si faci 2 dvd video.
5. refaci fisierul MPEG cu compresie mai mare, pentru a te incarda intr-un dvd, apoi orice program de dvd authoring

am niste casete si vreau sa le pun pe DVD-Disc si sa le trimit la bunicii mei sa la vada...Ei au un DVD-Player vechi de 4 ani de aceea tre sa il fac neaparat format DVD.
Cand am facut captura am selectat sa fie direct format DVD (DVD 4:3 9000) si cand am terminat am observat ca are 5g si putin ...problema mea este ca DVD Shrink nu mi-l recunoaste.(cred ca nu mi-l recunoaste pentru ca e format mpeg....
uite id meu de mess:<<<<<mashimoto_100kg_purelove>>>>>>>>>

#30
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postqueensoft, on Dec 27 2007, 18:48, said:

3. pastrezi pe DVD in format VIDEO (1 singur disc):
3.1. Folosesti un program de dvd authoring (TMPGEnc DVD Author 3) - cu optiunea de recompresie target size 1 DVD-este chiar la sfirsit)
3.2. Folosesti orice program de dvd authoring (faci format DVD Video direct cu ulead), apoi folosesti DVD Shrink pentru a-l comprima la 1 DVD
4. pastrezi pe DVD in format VIDEO (2 discuri): folosesti un program de taiat MPEG2 (TMPGEnc Plus, Womble MPEG Wizard), tai in 2 bucati, apoi folosesti orice program de dvd authoring si faci 2 dvd video.
5. refaci fisierul MPEG cu compresie mai mare, pentru a te incarda intr-un dvd, apoi orice program de dvd authoring


#31
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Am o problema cu programul MPEG Video Wizard.
Am tras o caseta VHS pe DVD cu ajutorul unui DVD recorder, in formatul Mpeg 2, filmul avand 51 min. si 28 sec. -  1,07 Giga
Cand import in Womble Mpeg Wizard (pentru a edita continutul) imi face fortat un rezumat de numai 3 min si 53 sec.
In concluzie: nu reusesc sa import un fisier mai mare de 3 minute si ceva.
Sunt ceva setari in neregula in programul meu? Multumesc!

Edited by robertinoo, 25 August 2008 - 18:15.


#32
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
CUM il importi?! Eu pur si simplu trag fisierul din Explorer (ma rog, din Total Commander) si-l arunc in timeline !!!
Nu-mi face nici un rzumat, mi-0au mers absolut toat fisierele incercate pina acum (si mpeg 1/2, si avi....)
Vezi sa nu fie paradit fisierul original. Adica baga-l in citeva playere (playerul tau obisnuit, VLC, Media Player Classic, VirtualDub MOD), deruleaza prin el si vezi ce iese.

#33
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
Asa le trag si eu, dar la toate cate am incercat mi le scurteaza drastic. Am schimat setarile dar degeaba. Ex: Cand dau click dreapta pe fisierul din timeline si merg la Proprietati , imi afiseaza FILE TYPE 1,07 Giga ,iar Clip length de numai 230,68 sec.

#34
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Nu crezi ca e mai bine sa-ti cumperi un tvtuner si sa faci captura direct in calculator? De ce te mai complici cu DVD-recorder? Mai ales "pocnitorile" alea ieftine fac asemenea "ciudatenii". Dca nu ma insel, odata, am extras mpeg-ul dintr-un asemenea DVD-video cu TMPGEnc. Orice alt program foloseam vedea cam 15 min din tot dvd-ul.

#35
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
daca mai e cineva interesat de capturi deastea analogice.. am o placa de captura pinnacle dc10 plus << cu cd driver .. cine e interesat ... un mail la [email protected]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate