Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Documentatie pentru capturile analogice

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Iata doua ghiduri care se pot dovedi extrem de folositoare, explicate ca pentru cei care intreaba "vreau sa fac capturi, care codec e cel mai bun ?" Cititi cu rabdare, sunt binisor facute si cu multe referinte

partea 1 de captura

partea 2 de filtrare

si/sau 2

acordati atentie si multa rabdare

#2
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Buna treaba. Multumim.
Best regards.

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Inca ceva care poate multi nu stiu:
VirtualDubMod are integrat in el VirtualDub Sync care se foloseste pentru capturi.
Citez:
"Merged latest version of VirtualDub Sync by Andreas Dittrich"

enjoy,
Mtz

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Huffyuv v2.2.0 un codec pentru captura sau diferite conversii fara pierderi de calitate.
Varianta noua pentru cei care il folosesc in cazul capturilor si nu numai.

Changelist:

* Added "Reduced resolution". This will save your file in HALF the orginal resolution, and upscale the video on the fly. Lossy, but very fast!
* HuffYUV is now storing interlaced mode in the AVI-file. Now interlaced files are properly decoded!
* Added MMX optimized YUV -> RGB conversion routines.
* HuffYUV will now suggest to store RGB32 (RGB with alpha), even if it is disabled. Alpha information will however be removed when on.
* HuffYUV should now support all resolutions flawlessly. Do however not that it is not recommended to use a resolution that isn't divideable by 8, when using Reduced Resolution, and YUY2 naturally must med divideable by 2.

Download.

In cazul capturii, setati la Huffyuv: YUY2 Compression Method > Predict left (fastest).

enjoy,
Mtz

#5
balan

balan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.07.2003
tot pentru captura analogica

http://fightersoft.o...o/ghid/ghid.htm

#6
MikeTheBike

MikeTheBike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.04.2004
@GunX
1000's thk's

#7
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Versiunea in format PDF a ghidului meu poate fi downloadata de aici - http://fightersoft.o...5&orderby=hitsD

#8
grigore

grigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2004
SUPER GHID, STARGATE !

MULTUMESC

#9
stefan2005

stefan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.05.2005
Salut.
Am incercat folosind un ghid de captura analogica (http://fightersoft.o...5&orderby=hitsD) sa fac captura de pe VHS.
Imaginea imi iese buna in schimb sunetul iese prost de tot, se sincronizeaza cu imaginea, dar se aude cu tot felul de zgomote, si nu se intelege nimic din ce se spune pe caseta.
Ce as putea sa fac cu sunetul?
Camera video este un Sony CCD-TR45E.
Placa de captura este Kworld V-stream Xpert TV - PVR 878.
Am urmat pasii exact ca un ghid.
In camera la iesirea audio am pus un RCA, iar in calculator in Line in.
Mentionez ca este pentru prima data cand fac captura video.
Va multumesc anticipat.

#10
pinkish

pinkish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 10.11.2002
Fii atent sa fi selectat LINE-IN la recording in "Volume Control". Cred ca tu ai default selectat Microphone.

Pasii inainte de captura (pentru audio) sunt:

- Dublu click pe boxa din system tray (open Volume Control)
- Faci MUTE la LINE IN
- Te duci in OPTIONS -> Properties -> Recording (bifezi LINE IN si dai OK) si acum bifezi SELECT pentru Line In. Tot aici setezi si volumul pe LINE IN care trebuie sa fie undeva pe la a doua liniuta de jos in sus, pentru ca altfel se va distorsiona foarte mult sunetu (ex. Baieti_Buni_ep1_DIGITVrip.avi :P )

#11
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Salut,

Cum alipesc mai multe fisiere avi care au framerate diferit? (25.232 si 25.112 de exemplu). Cu virtual dub nu reusesc - framerate-ul trebuie sa aiba aceeasi valoare.

Pentru captura folosesc softul tunerului Leadtek Winfast TV 2000 Expert deoarece VirtualDub desincronizeaza sunetul. Compresia o fac cu Huffyuv sau PIC Video MJPEG.


Multumesc

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Bagi filmul in virtualdub sau virtualdubmod.
Video > Frame rate > Change to: 25.000 fps > OK.
Apoi Save as cu optiunea "Direct stream copy", adica nu face recodare.
Iti faci toate segmentele la 25.000 fps dupa care le poti uni si/sau edita.

enjoy,
Mtz

#13
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Mi-ai luat-o inainte.

Se poate cu virtualdub,video,frame rate ,change to(frame rate),direct stream copy pe hard disk.Lipeste-le cu append,video,direct stream copy pe hard disk .Apoi incarca noul film,video,frame rate, "change so video and audio duration match",direct stream copy pe harddisk.
Sau change frame rate cu avifrate,lipeste cu append,apoi sincronizeaza sunetul cu virtual dub("change so video and audio duration match",direct stream copy pe harddisk.
Sau cu avisynth:

avisource("a.avi")++avisource("b.avi").AssumeFPS(avisource("a.avi")) # Match b's #framerate to a's

Attached Files


Edited by midelic, 23 May 2005 - 13:53.


#14
stefan2005

stefan2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.05.2005
Multumesc frumos, Pinkish. O sa fac cum ai zis.

#15
liviup76

liviup76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.06.2005
Salutare.
Am shi eu o nelamurire, am un tuner winfast 2000 de la leadtek, shi vreu sa capturez de pe un cam sony analogic. Am urmat ghidurile de mai sus, totul e ok, in afara de partea de captura --avi necompresat: am luat virtualvcr(care am inteles ca este compatibil cu tipul placii mele de captura) calitatea este buna, dar... 20 min =12GB. Cu softu' placii aceeasi problema--dimensiunea capturii este foarte mare(am inteles ca ar trebui pt 90 min sa fie in jur de 5GB)
Lamuriti-ma si pe mine va rog.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Vă rog, un mic ajutor.
Cu ce (în afară de VirtualDub) aș putea schimba rezoluția la un avi, iar acest proces să dureze și puțin timp. Mulțumesc și Crăciun fericit.

#17
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca cu MPEG4 Modifier. Te pricepi cat de cat la video si cred ca ai sa te prinzi. Se schimba practic doar headerul.
La Mpeg2 merge cu DVDPatcher.
Ambele programe free.

enjoy,
Mtz

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Din păcate MPEG4 modifier dă medajul de eroare din atach. Nu merge  :nonobad: și am încercat mai multe versiuni. Ori rulează în mod DOS?
Later edit: am "pricipit" de ce nu merge. Trebuie .NET v1.1 framework. Link.

Attached Files


Edited by ursamajor, 25 December 2005 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate