Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Imprumut la banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Sigur ca este un schimb de pareri!
Refinantarea chiar este simpla.Din ce in ce mai multi oameni fac asta si totul este OK.In cazul in care veniturile ti-au ramas constante,din cauza diferentei de costuri vei putea chiar sa-ti maresti creditul pentru aceeasi rata.
Parerea mea: mergeti la un intermediar bine pregatit,independent si echidistant.Nu veti mai pierde timpul cu toti tampitii de prin banci care chiar daca fac sau nu dosare de credit isi incaseaza salariul.Puneti toate intrebarile pe care le aveti si alegeti singuri.

#20
segnorita

segnorita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.10.2005

View Postuiranejeb, on Nov 1 2006, 15:01, said:

As dori sa imprumut 40000EUR de la banca pentru nevoi personale (cu ipoteca).
Cum fac sa-mi aleg banca? Am incercat sa vizitez siteul fiecarei banci, dar peste tot sunt informatii neclare sau inexistente: tot felul de comisioane, DAEuri, etc.

A facut cineva de curand un imprumut similar, la ce concluzie a ajuns? Puteti sa-mi recomandati o banca cu servicii/comisioane rezonabile.

Multumesc


DACA DEOCAMDATA NU TI-AI EFECTUAT IMPRUMUTUL, PENTRU ORICE INTREBARE DESPRE CREDITE MA GASESTI LA NUMARUL DE TELEFON 3025661

#21
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postsegnorita, on Nov 19 2006, 20:27, said:

DACA DEOCAMDATA NU TI-AI EFECTUAT IMPRUMUTUL, PENTRU ORICE INTREBARE DESPRE CREDITE MA GASESTI LA NUMARUL DE TELEFON 3025661

Eu as apela la un agent, dar ce garantii am? Eu nu cred in oameni, cred in institutii. In acest moment nu exista nici o firma care sa ofere consiliere financiara si care sa aiba o imagine de incredere.

Pana la urma merg singur la banci. Va tin la curent.

#22
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Postuiranejeb, on Nov 20 2006, 10:45, said:

Eu as apela la un agent, dar ce garantii am? Eu nu cred in oameni, cred in institutii. In acest moment nu exista nici o firma care sa ofere consiliere financiara si care sa aiba o imagine de incredere.

Pana la urma merg singur la banci. Va tin la curent.

Un sfat: Cere un model de contract de la fiecare banca. Asta pentru a-l putea consulta in liniste acasa, eventual impreuna cu jurist sau cineva cu experienta.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sfatul meu, de om care a trecut prin "n" contracte, care negociaza contracte zi de zi si am avut si credite si leasing si ce vreti voi:
- poti sa iti negociezi contractul de leasing, de exemplu, daca cumperi, acolo, vreo 20 de masini.
- creditul la fel, daca te apuci sa construiesti un blocusor de vreo 20-30 de apartamente.

Deci poti sa ceri contractul acasa, sa il citesti, caci cu aceasta vei ramane, cu lectura. Nu se negociaza nimic la nivel de persoana fizica care cauta un apartament.

Asa cum a aratat cineva de mai sus: faci ceva util cu timpul tau sau vizitezi sucursale de banca, unde lucreaza persoane de obicei cu o pregatire mai slaba decat a ta; eu am facut-o si uneori ma apucau pandaliile cand ii vedeam cum stau si freaca pisicul sau cum ma pun sa completez 3 ore(!) sa completez formulare pe la banca.

Pe mine brokerul de credite ma scuteste de multa bataie de cap, si pentru mine personal, si la firma.

#24
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Sfatu meu e...sa asteepti pana la intrarea in UE.Se vor micsora dobanzile considerabil...

#25
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Măi a focu' u.e....
Caută un consultant.

Edited by costaan, 17 December 2006 - 00:38.


#26
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
http://www.sn.ro/
sn compara impartial toate ofertele disponibile pe piata
Avantajul este ca poti compara oferte in functie de DAE personalizat, costul total al creditului, calculat pe baza criteriilor introduse de tine

#27
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
mai este si www.conso.ro

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Ar fi util si interesant de descris, de catre cei care stiu, terminologia economica din contracte, modul in care se calculeaza DAE, ratele lunare, ratele lunare ramase daca se plateste in plus, etc, etc ...

#29
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005

View Postshiva, on Dec 19 2006, 18:52, said:

Ar fi util si interesant de descris, de catre cei care stiu, terminologia economica din contracte, modul in care se calculeaza DAE, ratele lunare, ratele lunare ramase daca se plateste in plus, etc, etc ...

E chinezaria naibii terminologia asta, si totul este foarte ambiguu...
Ar trebui sa fie foarte simplu: eu cumpar un produs si ei sa-mi zica cit ma costa!! Ca si cum as merge sa iau o paiine si m-ar aburi aia cu procente din griu si faina.

Dar totusi ne poate impartasi cineva din experienta proprie cu o anumita banca??? recomanda cineva o anumita banca???

#30
dungatu

dungatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 24.04.2005
ai gasit ceva pana la urma?
eu tot 40000Eur vreau sa imprumut si trebuie sa consult ofertele....deci, cu care banca ai batut palma si pe ce tip de credit?
mersi frumos!

#31
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005

View Postdungatu, on Jan 23 2007, 17:33, said:

ai gasit ceva pana la urma?
eu tot 40000Eur vreau sa imprumut si trebuie sa consult ofertele....deci, cu care banca ai batut palma si pe ce tip de credit?
mersi frumos!

mie imi trebuie vreo 10 mii.
Chiar nimeni de pe forum nu a luat niciodata credit de la banca??? nu recomanda nimeni nici o banca???? sau macar vreun camatar???;)) (just kidding)

#32
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostSealevel, on Jan 24 2007, 18:00, said:

mie imi trebuie vreo 10 mii.
Chiar nimeni de pe forum nu a luat niciodata credit de la banca??? nu recomanda nimeni nici o banca???? sau macar vreun camatar???;)) (just kidding)
Da-mi un mesaj pe PM. MA ocup cu consultanta financiara poate te pot ajuta..nu te costa nimic:D

Edited by Serpone, 24 January 2007 - 20:24.


#33
seby

seby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.01.2003

View PostSealevel, on Jan 18 2007, 21:43, said:

E chinezaria naibii terminologia asta, si totul este foarte ambiguu...
Ar trebui sa fie foarte simplu: eu cumpar un produs si ei sa-mi zica cit ma costa!! Ca si cum as merge sa iau o paiine si m-ar aburi aia cu procente din griu si faina.

Dar totusi ne poate impartasi cineva din experienta proprie cu o anumita banca??? recomanda cineva o anumita banca???

am dat cateva nume aici:
http://forum.softped...p;#entry2362122
,
dar trebuie sa fi atent daca ti se potrivesc
de ex la ING e nasol cu rambursarea anticipata (minim 10000 euro)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate