Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Imprumut la banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
As dori sa imprumut 40000EUR de la banca pentru nevoi personale (cu ipoteca).
Cum fac sa-mi aleg banca? Am incercat sa vizitez siteul fiecarei banci, dar peste tot sunt informatii neclare sau inexistente: tot felul de comisioane, DAEuri, etc.

A facut cineva de curand un imprumut similar, la ce concluzie a ajuns? Puteti sa-mi recomandati o banca cu servicii/comisioane rezonabile.

Multumesc

#2
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Mergi la fiecare banca si fa-ti un scoring pentru suma respectiva.Desi vei vedea diferente mari intre banci, diferentele se fac la suma totala si mai ales la rata pe care o vei plati cand intra dobanda variabila.

Cere o copie dupa contractul pe care l-ai semna cu banca. Fereste-te de interpretari ambigue din contract. Daca stii vreun jurist cere-i sfatul.
Iti dau un citat dintr-un contract tip al unei banci, din articolul referitor la dobanda: "Banca poate modifica Rata dobanzii curente in functie de evolutia pietei financiare, aducand la cunostinta imprumutatului noua valoare a acesteia prin afisare la sediile Bancii". Aceasta fraza este singura din tot contractul care descrie felul in care ar evolua dobanda pe perioada de creditare. Daca vrei si numele bancii...PM.

Cere sa ti se spuna costurile totale ale imprumutului.


Nu te grabi sa alegi o banca.
Incearca sa negociezi - daca se poate, desi ar fi greu. Din moment ce bancile ofera firmelor intermediare comision, de ce nu ar scadea costurile de creditare (comisioanele), pentru un client care vine in nume propriu?

Citeste discutiile referitoare la banci de pe forum.

#3
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Este foarte pertinent sfatul tau. Multumesc

Numai ca exact asta vreau sa evit: sa merg la fiecare banca si sa cer info, anumite comisioane se mai uita si alte precizari asemenea.

Macar recomandati-mi 3-4 banci, ma duc la fiecare si ajung la o concluzie.
Multumesc din nou.

#4
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Sunt maxim 12-14 banci care ofera asa ceva.O fi timpul o problema dar vorbesti de o suma destul de mare. Si sa stii ca mai mult de o ora/banca nu iti ia. Dupa prima zi o sa inveti terminologia si o sa si pui intrebari.

Inca o chestie pe care ti-o zic este sa mergi la 2-3 sucursale diferite ale aceleasi banci si sa pui aceleasi intrebari.
In maxim o saptamana o sa iti dai seama care oferta e mai buna. Si sa stii ca intotdeauna exista "cea mai buna oferta". Gandeste-te ca te "legi la cap" cu o chestie pentru o perioada lunga.

Dar daca totusi nu ai timp si nu vrei sa iti bati capul apeleaza la "consultanti". Vezi ca sunt si pe-aici pe forum  :lol: .

Edited by obnoxious, 01 November 2006 - 16:55.


#5
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

 uiranejeb, on Nov 1 2006, 16:41, said:

Este foarte pertinent sfatul tau. Multumesc
Numai ca exact asta vreau sa evit: sa merg la fiecare banca si sa cer info, anumite comisioane se mai uita si alte precizari asemenea.

pentru inceput poti selecta din calculator cu un fel de portal al bancilor aici. Se poate aplica si on line, zic ei!!! Este in testare inca dar iti faci o idee. Dupa aia urmeaza si ceilalti pasi sugerati mai sus.

Mult succes!!! Si mai ales multa atentie.

Edited by laurentcauia, 02 November 2006 - 05:08.


#6
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Sfatul unei persoane care a luat 100.000 Euro : apeleaza la un broker de credite.Primesti informatii complete despre toate bancile de la niste oameni care stiu bine ofertele bancilor si n-au niciun interes sa-ti ascunda ceva.Mai mult decat atat,nu te costa absolut nimic.Iti alegi creditul cel mai bun,iti fac ei dosarul,ti-l depun la banca si se ocupa de tot ce trebuie.Alearga ei in locul tau,etc.Iti pot spune si unde sa te duci daca vrei.

#7
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Si de unde? Nu-mi spune.... parca CreditGo. Pute a reclama aici...

#8
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Frate, iei o suma mare. Atentie la cat dai inapoi. Mai bine ii iei peste 2 luni din UE. De la o agentie din Romania. AU dobanzi la jumatate.

#9
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Sfatul unei persoane care a luat 100.000 Euro : apeleaza la un broker de credite.Primesti informatii complete despre toate bancile de la niste oameni care stiu bine ofertele bancilor si n-au niciun interes sa-ti ascunda ceva.Mai mult decat atat,nu te costa absolut nimic.Iti alegi creditul cel mai bun,iti fac ei dosarul,ti-l depun la banca si se ocupa de tot ce trebuie.Alearga ei in locul tau,etc.Iti pot spune si unde sa te duci daca vrei.

Deci e gratuit, iar broker-ul de credite ia comision de la banca... :coolspeak: . Ok ma duc personal la banca si cer sa imi scada din comisioane bucata care ar reveni brokerului de credite. Si uite ca imi scad costurile imprumutului.

Sunteti ca vulturii, frate... :puke:

#10
BrAkoNiErUl

BrAkoNiErUl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.06.2005
Este o suma destul de mare.Cred ca ar trebui sa ma astepti cateva luni. Probabil de la anul altfel vor sta treburile. Daja au inceput sa le tremure fundurile.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 obnoxious, on Nov 3 2006, 14:15, said:

Sfatul unei persoane care a luat 100.000 Euro : apeleaza la un broker de credite.Primesti informatii complete despre toate bancile de la niste oameni care stiu bine ofertele bancilor si n-au niciun interes sa-ti ascunda ceva.Mai mult decat atat,nu te costa absolut nimic.Iti alegi creditul cel mai bun,iti fac ei dosarul,ti-l depun la banca si se ocupa de tot ce trebuie.Alearga ei in locul tau,etc.Iti pot spune si unde sa te duci daca vrei.

Deci e gratuit, iar broker-ul de credite ia comision de la banca... :coolspeak: . Ok ma duc personal la banca si cer sa imi scada din comisioane bucata care ar reveni brokerului de credite. Si uite ca imi scad costurile imprumutului.

Sunteti ca vulturii, frate... :puke:

Nu-ti scade comisioanele. Brokerii au comisioane fiindca banca economiseste costuri de vanzare, promovare, procesare, intocmire dosare, etc.

#12
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

 bladhaund, on Nov 6 2006, 08:34, said:

Nu-ti scade comisioanele. Brokerii au comisioane fiindca banca economiseste costuri de vanzare, promovare, procesare, intocmire dosare, etc.
Banca oricum face aceste operatiuni. Apropo ce costuri de vanzare are banca? Costurile de promovare si procesare oricum sunt aceleasi, ca doar nu da altcineva imprumutul. Cat despre intocmirea dosarului, clientul trebuie sa aduca actele cerute, nu alearga banca dupa ele.

#13
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Obnoxious,iarasi nu stii despre ce vorbesti.Daca te duci singur la banca,nu-ti vor scadea comisioanele in vecii vecilor.Negocierea comisioanelor se poate practica doar daca vrei credit destul de mare pe IMM sau credit corporate.Eu nu am fost la broker la birou ca n-am timp de pierdut,au fost ei la mine la birou.Cat despre ofertele ametitoare care vor intra pe piata de la 1 ianuarie,mai vedem.Deocamdata nu exista niste norme ale BNR pt bancile de afara care vor sa intre in RO.Normele sunt asteptate pana la sfarsitul lui noiembrie,dar nu te astepta sa fie prea usor...Sunt banci foarte mari in RO care nu vor permite orice...Mai dureaza pana cand o sa fie chiar lejer sa-ti iei un credit de la o banca de afara.Sfaturile mele cu privire la ACEL broker au fost date pe forum ca sa ajut pe cineva care chiar are nevoie de un credit.Daca experienta mea personala nu conteaza,ok,mergeti unde vreti,dar nu mai cereti sfaturi...Asa-i romanul,carcotas!Nici cand e gratis nu e bun...Muieti is posmegii?!

#14
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Tu faci apologia unei afaceri dezvoltata pe lipsa de implicare si de dorinta de a invata a oamenilor. Daca romanii s-ar interesa mai mult in legatura cu produsele care le sunt oferite, consultantii pe care i-ai folosit tu ar muri de foame.

Pentru aia 100.000 de euro pe care ziceai pe alt topic ca i-ai imprumutat fii sigur ca ai fi putut sa iti negociezi comisionul. Macar ai intrebat?

Nu cred in chestii gratuite. Am o problema cu ele si o am din experiente personale.

Edited by obnoxious, 06 November 2006 - 18:46.


#15
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Omule,tu chiar ai o problema.Sunt oameni pe lumea asta care chiar nu au timp sa vada si sa asculte oferta a 7 banci.Probabil ca nu faci parte dintre ei...Eu muncesc vreo 10-12 ore pe zi si n-am nici timp si nici chef sa ma ocup de treaba asta.Eu fac parte dintre romanii care muncesc mult,dar pe bani,nu pe puncte si am invatat ca externalizarea unor servicii este mult mai profitabila decat sa le fac eu pe toate.Am aplicat chestia asta inclusiv in business-ul meu si este foarte bine asa.Am apelat la ei pt ca stiu exemplul din State unde mortgage brokers sunt efectiv o industrie.Mai mult,in UE,in acest moment aproape 70% din solicitantii de credit apeleaza la brokeri.Exista si servicii gratuite,oricat de carcotas ai fi tu.Peste 70% din economia UE este data de servicii,in general.Viitorul nostru tot acolo este.Vor mai aparea tot felul de chestii la care vei reactiona la fel.De genul,nu se poate,e gratis,ce se ascunde aici?!Aaa,un alt exemplu:este exact acelasi sistem ca si in brokerajul de asigurari.Pe asta il accepti???

#16
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

 john does, on Nov 7 2006, 17:13, said:

Omule,tu chiar ai o problema.Sunt oameni pe lumea asta care chiar nu au timp sa vada si sa asculte oferta a 7 banci.Probabil ca nu faci parte dintre ei...Eu muncesc vreo 10-12 ore pe zi si n-am nici timp si nici chef sa ma ocup de treaba asta.Eu fac parte dintre romanii care muncesc mult,dar pe bani,nu pe puncte si am invatat ca externalizarea unor servicii este mult mai profitabila decat sa le fac eu pe toate.Am aplicat chestia asta inclusiv in business-ul meu si este foarte bine asa.Am apelat la ei pt ca stiu exemplul din State unde mortgage brokers sunt efectiv o industrie.Mai mult,in UE,in acest moment aproape 70% din solicitantii de credit apeleaza la brokeri.Exista si servicii gratuite,oricat de carcotas ai fi tu.Peste 70% din economia UE este data de servicii,in general.Viitorul nostru tot acolo este.Vor mai aparea tot felul de chestii la care vei reactiona la fel.De genul,nu se poate,e gratis,ce se ascunde aici?!Aaa,un alt exemplu:este exact acelasi sistem ca si in brokerajul de asigurari.Pe asta il accepti???

Pentru mine 40.000 de euro si o indatorare pe 25 de ani ma face sa imi fac timp, poate chiar sa imi iau concediu 3-4 zile pentru a asculta ofertele bancilor. Si pentru mine timpul costa, dar nu vreau sa regret timp de 25 de ani o decizie luata intr-o singura zi. Sa stii ca majoritatea celor care isi pot permite o casa si au sub 30 de ani muncesc la fel de mult ca tine, me included, si pentru unii dintre noi 20-30 de euro pe luna in plus la o rata inseamna mai mult decat bani de tigari.

Agentii imobiliari sunt necesari pentru ca oferta este "atomizata" si cererea la fel. Dar din moment ce oferta de credite este monopolul a 10-12 institutii financiare, eu personal nu vad rostul unor "mortgage brokers". In momentul in care vor exista peste 50 de oferte de imprumut, da ei vor fi optiune. Si da am aceeasi parere despre brokerajul in asigurari.
Nu fac nimic in plus fata de prezentarea ofertelor.

As apela la niste brokeri de asigurari sau de credite, daca spre exemplu cu ajutorul lor as putea determina banca sa clarifice anumite pasaje din contract - de exemplu cel referitor la dobanda, unde nu mi se specifica exact modalitatea de calcul a dobanzii pe perioada de creditare. Daca acesti brokeri pot face asta, atunci sunt clientul lor. Pana atunci, prefer sa pun singur intrebarile, mai ales ca primesc raspunsuri diferite la sucursale diferite ale aceleasi banci.

#17
john does

john does

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.10.2006
Treaba cu agentii imobiliari este relativa.Aia chiar nu fac nimic si nu aduc niciun fel de plusvaloare produsului imobiliar respectiv.
Probabil ca nu toti brokerii stiu sa raspunda la intrebariel pe care le vizezi tu din contract,dar sunt sigur ca sunt si brokeri care stiu bine care-i treaba.In brokerajul de asigurari,ca de altfel,in orice tip de brokeraj eu am cautat nu doar un simplu intermediar ci un consultant.Cateodata am avut noroc,cateodata,nu!
Cat priveste indatorarea pe 25 de ani,eu nu as lua-o chiar asa.Eu deja stiu foarte clar ca peste cel mult 2-3 ani voi fi nevoit sa-l refinantez pe al meu.Si tot asa...

#18
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Sincer vreau sa incheiem disputa asta sau sa o aducem doar la un schimb de pareri.
Agentii imobiliari sunt un rau necesar, chiar daca nu aduc o plus valoare, la fel sunt toti intermediarii daca vrei sa generalizam. In schimb o data cu intrarea mai multor banci pe piata imobiliara si cu diversificarea ofertei rolul brokerilor imobiliari va creste, si probabil la un moment dat cele doua meserii vor deveni una, datorita legaturii stranse pe care o au.

In legatura cu refinantare...vreau sa te rog sa te pui in situatia cuiva care a luat un imprumut la limita si care nu are alte resurse suplimentare decat salariul. Nu e chiar asa simplu sa refinantezi, poate acea banca nu poate/vrea sa iti faca refinantarea, poate veniturile tale au scazut...
Ideea e ca oricum ai da-o tot "frica pazeste bostanaria".

Ca sa fac un rezumat al disputei noastre pe acest topic:
Parerea mea si sfatul pentru cei care vor un imprumut: Mergeti voi insiva la banci si frecati-i pe aia la cap, puneti intrebari cat mai multe. Intrebati orice nu vi se pare in regula. Ganditi-va ca nu faceti o rata la un televizor sau o masina de spalat. E o chestie care va afecteaza pe termen lung. Lipsa de timp si interes acum se va cunoaste - la cei mai ghinionisti - foarte repede in rata de achitat la banca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate