Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nelamuriri HTML

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostGarfield, on Nov 19 2006, 13:12, said:

Faci intai un tabel mare ca in poza
Attachment attachment
apoi, in fiecare celula mai adaugi cate un tabel ca sa-ti iasa cum vrei

Doar asa merge !?!?!?!?!?
Puteam sa ma chinui eu mult si bine.
Credeam ca se poate rezolva dintr-un singur tabel.
Hmmmm...deci asa.
Multumesc Garfield

#20
dapyx>

dapyx>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.10.2006

View Postagain, on Nov 19 2006, 00:16, said:

<table>-ul il mai inchizi?
vrei sa pui culoarea decat pe scris, sau ca background?

fara legatura cu ce e mai sus....te-am vazut ca esti on...sunt ffffff incepator in html....cum se protejeaza sau paroleaza un cod sursa a unei pagini html???
multumesc mult !

#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
nu se poate
odata ce poate fi vazut de browser, o copie a site-ului deja ajunge in calculator (undeva prin temp/) , iar de acolo poti sa vezi orice

#22
dapyx>

dapyx>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.10.2006

View Postagain, on Nov 20 2006, 13:20, said:

nu se poate
odata ce poate fi vazut de browser, o copie a site-ului deja ajunge in calculator (undeva prin temp/) , iar de acolo poti sa vezi orice

pai da...dar eu daca deschid o pagina intr-un site si vreau sa-i vad sursa, nu-mi apare nimic....la unele , la unele da.....de ce la cele care nu apare sursa nu pot sa o vad???


View Postdapyx>, on Nov 20 2006, 13:25, said:

pai da...dar eu daca deschid o pagina intr-un site si vreau sa-i vad sursa, nu-mi apare nimic....la unele , la unele da.....de ce la cele care nu apare sursa nu pot sa o vad???
chiar poate oricine sa-mi modifice ceva in sursa???/

#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pagina originala, cea de pe site-ul (server-ul) tau nu poate fi alterata, acolo, decat prin patrunderea pe server-ul respectiv.
O copie a paginilor vizualizate impreuna cu cateva informatii ale acestora (poze, style-css, javascripturi) de regula sunt salvate in calculatorul vizitatorului, in fisiere si locatii temporare, direct legate de setarile facute in browserele cu care se vizualizeaza respectivele pagini, astfel, in mod normal, cand vizualizezi sursa unei pagini, acel fisier este deja salvat pe calculatorul tau totusi, modificand acea pagina nu insemana ca se schimba ceva pe server-ul original.
Metode de ascundere a codurilor sursa sunt diverse, insa... din cauza faptului ca fisierele sunt deja salvate temporar, aceste bariere pot fi depasite.

Edited by Ciubex, 20 November 2006 - 12:56.


#24
dapyx>

dapyx>

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.10.2006

View PostCiubex, on Nov 20 2006, 13:55, said:

Pagina originala, cea de pe site-ul (server-ul) tau nu poate fi alterata, acolo, decat prin patrunderea pe server-ul respectiv.
O copie a paginilor vizualizate impreuna cu cateva informatii ale acestora (poze, style-css, javascripturi) de regula sunt salvate in calculatorul vizitatorului, in fisiere si locatii temporare, direct legate de setarile facute in browserele cu care se vizualizeaza respectivele pagini, astfel, in mod normal, cand vizualizezi sursa unei pagini, acel fisier este deja salvat pe calculatorul tau totusi, modificand acea pagina nu insemana ca se schimba ceva pe server-ul original.
Metode de ascundere a codurilor sursa sunt diverse, insa... din cauza faptului ca fisierele sunt deja salvate temporar, aceste bariere pot fi depasite.

merci mult !

#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru a-ti face o idee cam cum ai putea ascunde pentru cei incepatori cod HTML, ai putea folosi Javascript-ul, cauta pe google dupa cuvintele: javascript escape hide html source
Prima pagina gasita este: HTML & Javascript Encoder/Decoder
Chiar si prin aceasta metoda, se poate deduce codul sursa original, mai greu e drept, din cauza ca sunt mai multi pasi de facut, dar tot se poate.

Edited by Ciubex, 20 November 2006 - 13:20.


#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Chestia cu ascunsul paginii html e o jucarie. Orice tembel o poate reface. Daca erau scripturi intelegeam, dar asa doar daca mergi la OSIM si-ti inregistrezi layout-ul (doar el conteaza) esti protejat.

#27
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
In Explorer este Ok. :coolspeak:
In Opera nu vrea. :death:
Este o incompatibilitate a browserului si pt a rezolva am nevoie de hack ?
Pentru tabelul din stinga :

Quote

CODE

<table border="3" width="100%" height="100%">
<tr><td height="70%" width="100%">Prima celula</td></tr>
<tr><td height="30%" width="100%">a treia celula</td></tr>
</table>

In Opera nu ''asculta'' de "height="70%" si "height="30%".
Deasemenea la tabelul din partea dreapta nu "asculta" de valign="top"
Exista rezolvare ?



In stinga este in Opera iar in dreapta Explorer

Edited by vp-emanuel, 20 November 2006 - 22:09.


#28
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
ca si validitate a paginii <td height="30%"> este gresit sau incorect sa spunem ... IE afiseaza in mod eronat acea dimensiune.
o posibila rezolvare pentru problema ta poate fi sa folosesti o imagine "blank" de tip gif pentru a face coloana pe verticala de dimensiunea dorita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate