Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Toyota Aygo

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Nu am facut decit 700 km cu masina, dar pot sa spun ca este excelenta pentru oras, si nu numai. Stabilitate in curbe foarte buna, demaraj in rampa surprinzator. Se comporta excelent pe drumuri cu multe curbe si diferente mari de nivel (am batut masini foarte puternice pe culoarul Rucar-Bran). Frinarea este foarte buna (ABS). Singurele minusuri sint lipsa minerelor interioare si suspensia foarte rigida.

#2
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Poate nu am fost atent, dar ce motorizare este? (si cate usi?)

#3
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
si eu am auzit de bine, din cate stiu e pe aceeasi platforma cu c1 si 107 (citroen, respectiv peugeot).  cat iti ia la suta? motor, pret ? :D
s-o conduci frumos

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce parere ai despre interior? Diferentiat zi/noapte..

#5
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Motorizare pe benzina, am ales varianta cu 2 usi - la o masina asa mica patru usi arata urit. Motorul are 998 cmc si - surprinzator - are 68 CP la 6000 rot/min. Este versiunea Aygo+ , adica are aer conditionat si turometrul ala smecher, care sta intr-o parte. Noaptea se vede misto de tot bordul, mai ales ca mi-am montat si 2 neoane rosii - unul deasupra pedalierului, iar celalat in dreapta, sub bord. Oricum, le-am pus in asa fel incit sa nu se vada decit lumina data de ele. Un pic neinspirata mi s-a parut alegerea culorii pentru iluminatul panoului de control al ventilatiei - un fel de roz - dar asta se poate remedia. Ce mai, masinuta arata si se comporta absolut surprinzator. Mi-a facut placere sa-i enervez pe unii cu masini cu mult mai puternice :D. Despre pret - am dat 10.618 euro in total; in lei de-astia de-ai nostri, 375.000.000. N-am calculat, dar la consum mi s-a parut foarte economicoasa - am bagat benzina de 98 fara plumb de 1.200.000 si-am mers cu ea 675 km pina sa semnalizeze ca benzina e pe terminate (oricum, cu semnalizarea ca rezervorul este gol, mai mergi 60 km prin oras). Asa, din aia 675 km, 60 i-am mers prin oras (multe stopuri, numai vit.2 si 3). Restul i-am facut in exterior, dintre care destul de multi pe Bran (multe curbe, pante si rampe) si la Poiana Brasov. Acum, calculati si voi, in carte scrie 5,5 l in oras, 4,1 l in afara (la 100 km). Oricum, in afara n-am depasit 120km/h, o menajez pina la 1.000 km :D.

#6
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
Probabil a fost cea mai buna solutie.Citroenul C1 l-am vazut la show-rooom,seful meu era tentat de o buburuza.Dar lasa de dorit la finisaje.Probabil ca Peugeot-ul 107 sufera la treaba asta.Si el a ramas tot la Aygo.S-o stapanesti sanatos.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
finisajele si interiorul la cele 3 masini sunt 99% identice :D

#8
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
in cazul asta mai bine isi lua A3 :D  :D  :D  :D


am zis ca daca e Toyota poate e facuta mai bine...dar daca tu spui ca finisajele si materialele sunt la fel...

#9
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Da, probabil ca mi-as fi luat un A3 sau vreun suv, daca as fi avut banutzu' lu' tatutzu :D . Dar pentru ca ca nu i-am avut, mi-am permis doar masinuta asta. Fara nici-o aluzie, cum este corect sa spui, atunci cind nu sint banii cistigati de tine : mi-am luat masina, sau mi-a luat tata masina ? :D
Luni imi pun leduri under-car si stroboscoape, apoi o sa-mi shimb si claxonul, ca suna ridicol, parc-ar fi bicicleta :D. Si dupa ce termin de aranjat jucaria, pun poze !

#10
summa

summa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.08.2006
daca pe tine te face fericit asta e tot ce conteaza.si da,ai dreptate.e de respectat ca e pe banii tai.bafta

#11
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Saut, s-o stapanesti sanatos si fara probleme! Vrem multe poze si cat mai multe pareri despre ea.

P.S.: Topicul asta nu e jurnal de bord?

#12
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Conduc un Aygo de ceva vreme, nu este a mea, insa merge bine. N-am condus-o mai mult de 90 miles/hour. Imi place ca este mica si demarajul destul de bun.

#13
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 Skizo, on Oct 29 2006, 21:41, said:

Nu am facut decit 700 km cu masina, dar pot sa spun ca este excelenta pentru oras, si nu numai. Stabilitate in curbe foarte buna, demaraj in rampa surprinzator. Se comporta excelent pe drumuri cu multe curbe si diferente mari de nivel (am batut masini foarte puternice pe culoarul Rucar-Bran). Frinarea este foarte buna (ABS). Singurele minusuri sint lipsa minerelor interioare si suspensia foarte rigida.

prietene, pentru sanatatea ta, nu mai bate masini mai puternice cu buburuza dumitale, ca nu e punto HGT, sau Corsa GTS, sau mai stiu eu ce, e doar o masinuta de cateva mii de euro pentru oraseni cu nevoi de miscare. Ideea de a dovedi limitele unei astfel de masini pe Rucar-Bran, mai ales acum cand vine iarna, mi s epare...sinistra. Stii, in masina serioasa de pe celalalt sens s-ar putea sa fiu EU, cand tragi de volan sa eviti nu stiu ce (am pierdut acum 1 an un prieten asa... nefericitul dorea sa demonstreze calitatile unui Logan).
Numai bine.

#14
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001

 zavalita2002, on Nov 7 2006, 08:30, said:

prietene, pentru sanatatea ta, nu mai bate masini mai puternice cu buburuza dumitale, ca nu e punto HGT, sau Corsa GTS, sau mai stiu eu ce, e doar o masinuta de cateva mii de euro pentru oraseni cu nevoi de miscare. Ideea de a dovedi limitele unei astfel de masini pe Rucar-Bran, mai ales acum cand vine iarna, mi s epare...sinistra. Stii, in masina serioasa de pe celalalt sens s-ar putea sa fiu EU, cand tragi de volan sa eviti nu stiu ce (am pierdut acum 1 an un prieten asa... nefericitul dorea sa demonstreze calitatile unui Logan).
Numai bine.

Intii de toate nu sint prietenul tau, iar de sanatatea mea ma ingrijesc singur. Pe Rucar-Bran am fost acum 2 saptamini, cind era soare si uscat pe jos. Faptul ca esti la volanul unui blindat nu te face un bun sofer, ci doar esti mai bine protejat la impact. Sofer bun nu e cel care apasa acceleratia pina la podea si depaseste pe linia continua sau in virf de panta (ca am vazut ca asa se poarta de cei care conduc masina lu' taticu'). Iar Dacia nu a fost si nici nu e masina, e doar o caruta cu motor. No offense. :D

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
of doamne.. iarasi cineva care are o impresie nasoala despre golanul national.. :( care nu e neaparat adevarata.. oricum.. is de acord cu skizo in privinta soferului care e meserias atunci cand respecta regulile de circulatie nu cand se infinge aiurea in ea. Oricum is si eu curios cum s-ar comporta o buburuza de asta pe timp de iarna grea, inafara localitatii.. pentru ca de exemplu despre tico se spunea ca urca prin destule locuri greu accesibile unor masini mai scumpe

#16
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Nu e Aygo...insa e acelasi lucru:
http://video.google....8...9&q=citroen

#17
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Iata citeva poze - cam slabute, sint facute cu telfonul. Deocamdata din interior.
[attachment=167453:attachment]
[attachment=167454:attachment]
[attachment=167455:attachment]
[attachment=167456:attachment]
[attachment=167457:attachment]
[attachment=167458:attachment]
[attachment=167459:attachment]
[attachment=167461:attachment]
[attachment=167466:attachment]
[attachment=167467:attachment]
[attachment=167468:attachment]
Se observa si cum am gaurit holderul, ca sa pot introduce jackul audio.

Edited by Skizo, 07 November 2006 - 12:21.


#18
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006
In Aygo probabil ca este un feeling mai aparte, pe care nu-l gasesti la, sa zicem, un seria 5. In 5 esti ca in tanc, nu prea mai ai tangenta cu mediul inconjurator, nu mai percepi legile fizicii asa cum sunt. Facand o comparatie fortata masinile din clasa mini (Aygo, 107, smart, tico) beneficiaza de un feeling apropiat cumva de cel al unui vehicul pe 2 roti :). Chiar daca circuli cu 60 kmh ai senzatia de viteza. Cand accelerezi, chiar daca pana la 80kmh si chiar daca nu fulminant ai senzatia de super-acceleratie. Cand franezi brusc, chiar daca nu pe distanta asa scurta si chiar daca nu extraordinar de repede tot ai senzatia de super frana. Cand iei curbele, chiar daca le iei decent, cu 70kmh, ai impresia ca mergi cu esti la raliu.

Masina iti produce o oarecare emotie la fiecare manevra, de aceea posesorul si soferul ei este subiectiv in aprecierea mediului inconjurator si a performantelor masinilor din fata/spate :)

Aygo este o masina super. Pentru oras este vis. Consuma putin, se parcheaza oriunde.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate