Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Alegerea echipamentului de ski / snowboard

- - - - -
  • Please log in to reply
793 replies to this topic

#775
YCK

YCK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2009
Salut,

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am 1.83m si 81kg si ma gandeam sa imi iau o placa de 1.63. Bugetul pentru placa e unul restrans (2000 RON).
Eu ma gandeam sa imi iau un board TRANS C1 Carbon ... m-am uitat si pe alte forumuri si am inteles ca placile TRANS sunt destul de bune si raportul calitate pret e ok.
Voi ce parere aveti de brand-ul asta? merita?
Ideea e ca placa mentionata mai sus e cam la limita cu bugetul ... inseamna ca nu mai imi iau boots ci ii inchiriez (legaturi SH oi gasi eu cu 100-150 RON).

Daca nu iau boardul asta, am vazut ca mai sunt si alte variante in limita bugetului cu placa si legaturi incluse pana in 1400 RON ... in cazul asta imi raman clar bani si de boots :)

Btw, aveti idee care e diferenta dintre full rocker si vario rocker? :/

#776
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut si la mulți ani cu sanatate,
Am nevoie de un sfat de la cei care au cumpărat echipamentul de schi de la centrul de închiriere. Ma gândesc la ceva second-hand, pt soție (începătoare), mergem in Martie in Austria. La ce preturi sa ma aștept, ma interesează un ordin de mărime pt schiuri, legături,  clapari si bete? Multumesc anticipat


#777
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010
cum calculezi raza unui schiu, daca stii doar dimensiunile de la cap-mijloc-coada?

#778
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Vreau să merg la schi pentru prima data la sfârșitul lunii și mă uitam de un echipament. Din ce am citit pe forumuri, am înțeles că gradul de impermeabilitate trebuie să fie de minimum 5000mm, preferabil 10000mm, așa că m-am orientat spre următoarele produse:
-jachetă http://bit.ly/1x0E04T
-pantalon http://bit.ly/1BRpb9h
-bluză http://bit.ly/1wySolG
-izmene http://bit.ly/1x0El7t
-cască http://bit.ly/1DqIytL
-ochelari http://bit.ly/1BRpBwn
Clăparii și schiurile am să le închiriez, pentru că nu mă pricep, pentru că vreau să  incerc mai multe modele și pentru că am înțeles că e mai rentabil așa că începător.
1. Îmi mai trebuie ceva?
2. Sunt ok produsele wed'ze din Decathlon, sau să merg pe ceva mai profi? Bugetul ar fi cam de 1000 de lei.
3. Izmenele le am deja, dar sunt potrivite pentru schi?
4. Credeți că ar fi mai bine să merg pe un echipament ieftin din LIDL (pantaloni și jachetă la 140 lei) și să văd cum am descurc 2-3 zile, eventual să laș achiziționarea unui echipament mai bun pentru după sezon, când probabil găsesc oferte mai bune?
Vă mulțumesc frumos pentru ajutor!

#779
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Eu am geaca si pantalonii wed,ze si isi fac treaba de 5 ani cu brio. Iti recomand sa-ti iei si un flece mai grosut sub geaca pentru temperaturi mai scazute. Casca sa-ti fie fixa pe cap si sa aiba loc si o cagula.Cu ochelarii in schimb trebui sa ai grija pentru ca daca ii iei galbeni au sa fie buni pe ninsoare si nor dar pe soare e groaznic. De aceea am si o pereche albastra  gen ciclism pe care o tin in geaca. Acum cu reducerile de sezon am sa caut sa le inlocuiesc cu o pereche potrivita.
Manusile sunt f importante si-ti recomand cu membrana gore-tex. Am trait senzatia neplacuta de a stoarce apa din manusi, mai si ploua uneori.Nu uita de ciorapi se gasesc in Decathlon.

Este bine sa inchiriezi claparii, schiurile si betele la inceput si abia dupa ce ai ajuns sa schiezi in paralel sa-ti iei echipament.

#780
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Va cer ajutorul. Catre ce manusi sa ma orientez? Mi-ar fi cel mai simplu sa iau de la Decathlon, dar pana la coada, sap si in alte parti dupa ce imi recomandati voi. Am vazut cinspe mii de denumiri pe net, insulated, waterproof, heat-nu-stiu-de-care, branduri de la Wed'ze la Reusch, dar nu stiu ce sa aleg. Sunt incepatoare, schiez din an in paste, gen de 3 ori pe an, dar as vrea sa nu mi se imbibe manusile de apa si sa nu imi inghete mainile. Am vazut ca multi zic de Gore-Tex, dar exista si variante mai ieftine si care sa nu se umple de apa in cele 3 zile de schi pe an? Help :)

#781
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Mie mi s-au udat manusile pentru ca afara ploua si am fost nevoit sa stau pe partie ( eram la scoala ), altfel nu am avut prbleme cu ele. Sa sti ca nu-ti trebuie cu cinci degete manusile sunt f. bune si acelea cu un deget, chiar mai calduroase sunt.
Ambele sunt reusch si prima pereche am luat-o din supermarket.

#782
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Multumesc frumos! Ale mele s-au udat pentru ca am cazut de muuulte ori si s-au umplut cu zapada care apoi s-a topit si tot asa. Deci la asa ceva as vrea sa reziste.

#783
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 diorama, on 19 ianuarie 2015 - 01:08, said:

Va cer ajutorul. Catre ce manusi sa ma orientez? Mi-ar fi cel mai simplu sa iau de la Decathlon, dar pana la coada, sap si in alte parti dupa ce imi recomandati voi. Am vazut cinspe mii de denumiri pe net, insulated, waterproof, heat-nu-stiu-de-care, branduri de la Wed'ze la Reusch, dar nu stiu ce sa aleg. Sunt incepatoare, schiez din an in paste, gen de 3 ori pe an, dar as vrea sa nu mi se imbibe manusile de apa si sa nu imi inghete mainile. Am vazut ca multi zic de Gore-Tex, dar exista si variante mai ieftine si care sa nu se umple de apa in cele 3 zile de schi pe an? Help Posted Image

Eu am manusi de fash din piata, chinezesti, ordinare - cu 5 degete. Le urasc pe alea cu un singur deget, mi se par total nepractice. Scrie waterproof pe ele si se tin de cuvant. Au si un fel de "guler" din material textil ce intra in maneca gecii, asa ca nu prea are pe unde sa intre zapada in ele. Eu sunt foarte multumita de ele.

Sotul are insulated de la nu stiu ce firma smechera si sunt captusite cu un fel de fleece tare ciudat - daca ti se incalzesc mai tare mainile si transpiri un pic, de uda fleece-ul ala si stai cu mainile ude in ele :(  nu respira deloc pielea in ele.

#784
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Salut  baieti vad ca nu s a mai scris de mult pe aici..vreau sa va intreb si eu ce skiuri imi recomandati la inaltimea 1.90 si 86 de kg?..schiez destul de rar..ultima data acum 3 ani

#785
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 08.10.2004
salut - as vrea niste recomandari pentru echipament ski fond, sau cross country vad ca ii zic mai nou. NU am facut niciodata ski fond asa ca sa ma luati de la 0 :)

ms.

#786
BogdanTode

BogdanTode

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2018
Va salut! Schiez de câțiva ani buni însă până acum nu am avut dorința de a achiziționa un echipament. Va rog sa ma ajutati cu informatii pt alegerea unui echipament complet.
Am 1.90m 107kg.

Din pură plăcere estetică, m-am gandit sa merg pe Rossignol 88. De ce ? Habar nu am. Nu cunosc diferenta intre Rossignol 84 - 88 - 100, daca ar fi înțelept sau nu sa le achiziționez. Schiez in mare parte pe partii amenajate, deci nu off road sau mega powder. Ca si suma, nu am o limita, ceea ce contează este să achizitionez un echipament pe termen lung.

Ca si clapari mi-ar plăcea Rossignol All Track însă nu am gasit nicăieri mărimea 45, cei Albastrii.

Va multumesc!

#787
zaraider

zaraider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 09.11.2013
Salutare dragi forumisti. Weekendul asta mi-am facut un mic cadou sa invat sa schiez la 45 ani. Am vorbit cu un monitor in predeal sa ma ajute sa nu ma tavalesc singur pe jos si cu ajutorul lui dupa 2 zile . 4 ore de antrenament cu el si inca 3 ore exersand singur ce am invatat pot sa spun ca am coborat partia clabucet cea de la teleski si prin stanga si prin dreapta.
Ce parere aveti sa continui cu echipament inchiriat pana mai invat sau sa imi achizitionez niste clapari ca cei de inchiriat mi-au facut niste dungi si basici uratele pe gamba si ma cam dureau picioarele in ei in principal cand mergeam de colo colo fara schiuri... Ziceai ca sunt un cal pe tocuri... Sunt extrem de rigizi...

Edited by zaraider, 20 February 2021 - 12:35.


#788
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postsmoke, on 13 ianuarie 2017 - 08:44, said:

salut - as vrea niste recomandari pentru echipament ski fond, sau cross country vad ca ii zic mai nou. NU am facut niciodata ski fond asa ca sa ma luati de la 0 Posted Image

ms.

Salut! Daca esti incepator, fa, intai, un curs de schi fond, cu echipamentul inchiriat. Eu am facut, in Austria, acum multi ani. Mi s-a taiat rapid avantul, cand am vazut cat lucru mecanic era acoloPosted Image .
Daca totusi perseverezi, stiu ca au ceva echipament prin Decathloanele din orasele apropiate de munti (Bv, Sb). In afara, sportul asta e f popular si gasesti infinit mai multe variante.
Bafta!

#789
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006

View Postzaraider, on 20 februarie 2021 - 12:34, said:

Salutare dragi forumisti. Weekendul asta mi-am facut un mic cadou sa invat sa schiez la 45 ani. Am vorbit cu un monitor in predeal sa ma ajute sa nu ma tavalesc singur pe jos si cu ajutorul lui dupa 2 zile . 4 ore de antrenament cu el si inca 3 ore exersand singur ce am invatat pot sa spun ca am coborat partia clabucet cea de la teleski si prin stanga si prin dreapta.
Ce parere aveti sa continui cu echipament inchiriat pana mai invat sau sa imi achizitionez niste clapari ca cei de inchiriat mi-au facut niste dungi si basici uratele pe gamba si ma cam dureau picioarele in ei in principal cand mergeam de colo colo fara schiuri... Ziceai ca sunt un cal pe tocuri... Sunt extrem de rigizi...

Salut,
Daca vrei sa continui sa schiezi si in anii urmatori atunci eu ti-as recomanda sa iti cumperi clapari noi. In functie de cat vei schia in viitor ii poti tine mai multe sezoane - as paria ca nu mai cresti la picior - si iti bagi numai tu picioarele in ei.
Poate ma insel, dar cred ca urmele de pe gambe au aparut din cauza lipsei de ciorapi lungi de schi. De aceea te sfatuiesc sa iti cumperi cateva perechi. Daca m-am inselat imi cer scuze.

#790
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postzaraider, on 20 februarie 2021 - 12:34, said:

Salutare dragi forumisti. Weekendul asta mi-am facut un mic cadou sa invat sa schiez la 45 ani. Am vorbit cu un monitor in predeal sa ma ajute sa nu ma tavalesc singur pe jos si cu ajutorul lui dupa 2 zile . 4 ore de antrenament cu el si inca 3 ore exersand singur ce am invatat pot sa spun ca am coborat partia clabucet cea de la teleski si prin stanga si prin dreapta.
Ce parere aveti sa continui cu echipament inchiriat pana mai invat sau sa imi achizitionez niste clapari ca cei de inchiriat mi-au facut niste dungi si basici uratele pe gamba si ma cam dureau picioarele in ei in principal cand mergeam de colo colo fara schiuri... Ziceai ca sunt un cal pe tocuri... Sunt extrem de rigizi...

nu prea stiu ce se inchiriaza pe la noi in materie de clapari (am preferat tot timpul noi), insa cand ii alegi tre' sa stai cu ei in picioare. ii inchizi, te ridici in picioare, faci niste flexii, apoi strnagi mai tare legatura. tre' sa stai vreo 10 minute, vezi daca simti vreo jena pe undeva. cere-le sa-ti dea clapari de incepator, de preferat nordica sau tecnica. sunt mai iertatori.
conteaza si forma piciorului, evident.

daca vrei sa continui sa schiezi atunci prima investitie e o pereche de clapari noi. restu' poti sa-ti iei sh.

#791
zaraider

zaraider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 09.11.2013

View Posta_1, on 21 februarie 2021 - 22:54, said:


Poate ma insel, dar cred ca urmele de pe gambe au aparut din cauza lipsei de ciorapi lungi de schi. De aceea te sfatuiesc sa iti cumperi cateva perechi. Daca m-am inselat imi cer scuze.

:) nu te-ai inselat chiar asa a fost. Am purtat in schimb niste colanti pe sub pantalonii de ski care intrau in clapar si am crezut ca nu mai e nevoie si de ciorapi lungi de ski.

View PostDeathRipple, on 22 februarie 2021 - 10:18, said:


daca vrei sa continui sa schiezi atunci prima investitie e o pereche de clapari noi. restu' poti sa-ti iei sh.

Multumesc, m-ati convins. Am intrebat monitorul daca trebuie sa tin cont de ceva la un clapar avand in vedere cum m-am miscat pe partie si mi-a zis ceva de flex 90. M-am uitat pe net pentru clapari de incepatori  si am gasit lista de mai jos...
O sa caut sa vad ce gasesc pe la noi prin Romania si la ce preturi. As da 700 dar nu mai mult de 1000 ron pe ei...

Beginner Ski Boot Comparison Table
BOOT PRICE LAST FLEX OTHER FLEXES BUCKLES HIKE
Tecnica Mach Sport HV 80 $250 103mm 80 90, 100, 110, 120 4 w/35mm strap No
Atomic Savor 80 $300 104mm 80 100 1 w/o power strap No
Lange LX 90 $300 102mm 90 100, 120, 130 4 w/40mm strap No
Nordica Cruise 70 $200 104mm 70 50, 90, 120 4 w/35mm strap No
Full Tilt Kicker $350 102mm 4/12 None 3 w/40mm strap No
Salomon S/Pro 100 $550 100mm 100 120, 130 4 w/35mm strap No
Rossignol Evo 70 $220 104mm 70 None 3 w/40mm strap No
Dalbello Panterra 90 GW $400 100-102mm 90 100, 120 4 w/40mm strap Yes
Rossignol Alltrack 90 $350 102mm 90 110, 120 4 w/40mm strap Yes
K2 B.F.C.100 Heat $550 103mm 100 None 4 w/40mm strap No

#792
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ti-a zis bine. ca sa-i poti folosi si peste ani.

recomand sa studiezi un pic inainte de a-ti alege un clapar. e important sa intelegi la ce trebuie sa fii atent. vezi aici si aici.
din pacate despre preturi nu-mi pot da cu parerea. in primul rand nu stiu nici ce-i pe piata la ora actuala, nici ce-i in magazinele de la noi. dar daca citesti un pic si intelegi ce e important la un clapar te vei putea orienta cu siguranta la ceva care sa se incadreze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate