Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alegerea echipamentului de ski / snowboard

- - - - -
  • Please log in to reply
793 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
calin pp,

GS11 este un schiu dur, cu care nu prea ai ce cauta pe pista moale, sau pe pista pe care s-au format in timpul zilei valurele. Stii la ce ma refer nu?
GS 12 a aparut anul asta si se pare ca este chiar si mai dur (???) GS11 am probat deja, dar sincer sa fiu mie nu-mi place. Rossi 9X se pare ca este chiar ceva mai acceptabil. Nu l-am folosit, dar un amic de-l meu a probat ambele tipuri si Rossi era dupa parerea lui mai usor de manevrat in special la diferente de teren si la tehnica de drift cu iesire in canta
Mie mi s-a parut ca virful vibreaza, daca nu-i convine trecerea pe coama, iar genunchii sunt solicitati masiv la intrare in canta la viteza medie. Ce sa zic? Pretul este super la 400$, dar parerea mea este sa probezi inainte. Vezi ca pentru claparii de race trebuie sa stapinesti schiul fara greseala in pozitie foarte joasa. Altfel te poti trezi fara genunchi!

Alte treburi:

1) casca ai?

2) ai grija la legaturi, ca daca pici...

3) Cunosti regulile FIS referitor la comportamentul pe pirtie? Nu ma intelege gresit, dar tocmai datorita stilului (viteza) si tu si ceilalti sunteti in pericol.


Pentru cine nu stie:

Pe pirtie in Austria, Franta, Italia, Germania....sunteti obligati sa aveti buletin/pasaport la voi pentru identificare. Atentie la intoarcerea cu urcare in rampa (nu panta la naiba:) )!!!!! Daca se intimpla ceva cel care urca este de vina.
Aveti grija, ca daca rupeti picioarele vreunui austriac, treaba asta va poate costa bani multi pe toata viata. NU ALCOOL PE PIRTIE!!!!!!!!!
Va sfatuiesc, sa va interesati de asigurare medicala si de posibilitati de asigurare pentru cazuri ca cel de mai sus. Nu doresc sa sperii pe nimeni, dar daca se intimpla ceva suntei ruinati.
In rest "distractie placuta si "Ski Heil"  :D

Edited by vata_pa_batz, 12 December 2006 - 21:09.


#20
mobilmaniac

mobilmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.09.2006
Salut,
si eu ma numar printre skiorii profesionisti (22 de ani de ski) la 24,5 ani de varsta...  :w00t:  Eu mi-am luat anul trecut un Atomic GS9 de 180 pentru coborare (eu am 1.75, 85 Kg), iar anul acesta mi-am luat un Atomic SL9 2006 160 cm (cel cu galben). Am dat pe SL 250 euro cu legaturi Atomic NEOX 412 (cam cele mai recomandate pt SL). Skiurile le-am luat din Austria de la Atomic Ski Test, dupa doua sesiuni de teste facute de ei acolo. Sunt foarte OK ca si canturi si aspect general. Acuma merg in Austria la ski si astept sa le testez eu...  ;)

Problema cu claparii o am si eu, tot dupa ce 10 ani am mers cu Rossi, acuma vreau Atomci M110, clasa profi de la Atomic, inainte de Race, care nu recomand nimanui decat pentru max. 30 de minute de skiat. Sunt foarte duri si obosesti extrem de tare. Clasa M de la Atomic este OK si merita pt ca sunt profi. Exista mai multe tipuri de M (110, 90, 80) si asa sunt si preturiel. Eu vreau sa iau M110 nou din Austria unde sunt cam la 350 euro. Poate prind si o oferta...  :naughty:

P.S.: lungimea skiurilor este destul de relativa mai ales acuma cand sunt atatea categorii de skiuri. Depinde si cat de bine skiezi si cum vrei sa le folosesti (cox maxim  :D sau slalom, in principal...). pe urma urmeaza testul cu barbia si nasul...  :D . La legaturi recomand reglarea greutatii pe -10 Kg fata de greutatea skiorului. Asta e profi...

#21
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu folosesc costum jacheta si pantaloni ProTest, skiuri Salomon Crossmax 08 cu legaturi Salomon S810 si inca rezist in claparii Koflach (cu spuma...) Dar cred ca sezonul asta o sa schimb claparii... as vrea ceva mai confortabil (la cei de acum n-am procedat cum trebuie cand mi-am pus spuma in ei.
In tzari civilizate se gasesc acum talpi incalzite..., mi-as lua asa ceva.

#22
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View PostGERULA2006, on Nov 29 2006, 01:42, said:

Salut!
Imi cer scuze ca va deranjez dar vreau sa cer sfatul unor profesionisti.
Nu stiu ce m-a apucat dar vreau sa intru si eu in acesta lume minunata a snowboardului si
nu stiu cum sa-mi aleg o placa.
Am gasit citeva oferte in hipermarketurile din Bucuresti si nu stiu daca
renteaza sa cumpar de aici.Pretul este buna - 630 RON - placa + legaturi (
SALOMON).
Mai am o dilema in legatura cu faptul ca nu stiu ce model sa aleg.Mentionez
ca sunt incepator ( m-am mai dat odatat acum un an cu o placa
inchiriata).Am 185 Cm inaltime si 110 kg.
Va rog sa-mi spuneti ce sa detalii trebuie sa urmaresc cind o cumpar.
Va multumesc mult pentru timpul acordat si sper ca raspunsul dumneavoastra
sa fie decisiv penru achizitionarea placii.

Pentru incepator este recomandat ca placa sa fie mai flexibila ca sa nu resimti socurile , ca sa zic asa....cele de la Salomon sunt cam rigide, parerea mea! dar poti sa incepi si cu o placa Salomon... Daca esti din Bucuresti iti trecomand sa vizitezi si magazinele de profil de pe Lipscani sunt vre-o 4-5 magazine dintre care si unul Salomon . Am vazut niste placi Forum , model de anul trecut la reducere, undeva la 5-6 mil. Merita! Mai dai 2 mil pe legaturi si bootzi daca vrei sa iti cumperi sunt la 1,5 mil perechea la Crazy Creek.

#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmobilmaniac, on Dec 14 2006, 21:09, said:

Salut,
si eu ma numar printre skiorii profesionisti (22 de ani de ski) la 24,5 ani de varsta...  :w00t:  Eu mi-am luat anul trecut un Atomic GS9 de 180 pentru coborare (eu am 1.75, 85 Kg), iar anul acesta mi-am luat un Atomic SL9 2006 160 cm (cel cu galben). Am dat pe SL 250 euro cu legaturi Atomic NEOX 412 (cam cele mai recomandate pt SL). Skiurile le-am luat din Austria de la Atomic Ski Test, dupa doua sesiuni de teste facute de ei acolo. Sunt foarte OK ca si canturi si aspect general. Acuma merg in Austria la ski si astept sa le testez eu...  ;)

Problema cu claparii o am si eu, tot dupa ce 10 ani am mers cu Rossi, acuma vreau Atomci M110, clasa profi de la Atomic, inainte de Race, care nu recomand nimanui decat pentru max. 30 de minute de skiat. Sunt foarte duri si obosesti extrem de tare. Clasa M de la Atomic este OK si merita pt ca sunt profi. Exista mai multe tipuri de M (110, 90, 80) si asa sunt si preturiel. Eu vreau sa iau M110 nou din Austria unde sunt cam la 350 euro. Poate prind si o oferta...  :naughty:

P.S.: lungimea skiurilor este destul de relativa mai ales acuma cand sunt atatea categorii de skiuri. Depinde si cat de bine skiezi si cum vrei sa le folosesti (cox maxim  :D sau slalom, in principal...). pe urma urmeaza testul cu barbia si nasul...  :D . La legaturi recomand reglarea greutatii pe -10 Kg fata de greutatea skiorului. Asta e profi...


Claparii Atomic nu sint cine stie ce. De altfel Atomic nu are traditie in domeniu.
SL9 costa momentan 299Euro noi si daca negociezi putin le scoti la 220...250. Daca intr-adevar stii sa-ti micsorezi raza prin contrabalans are rost dac nu... :)

Legaturi montate dupa greutate...e un fel de-a spune. Spune-le si celorlalti, care vor sa-si monteze legaturile singuri, la ce distanta fata de virf/spate se monteaza legaturile etc.

#24
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Ce stiti de Rossignol Zenith Z5? Are cineva de aici?

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postiri, on Dec 17 2006, 20:33, said:

Ce stiti de Rossignol Zenith Z5? Are cineva de aici?

Tip: "allrounder"
Note de la bine in sus (1,5 in medie)! Have fun! :)

#26
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Sunt un "newbie".
Pe mine m-ati ametit.
Pina la urma ... echipamentele pe care le gasesc in METRO sunt Ok? Cam cit ajunge o utilare pt unul ca mine?
Schiuri / bete/ clapari / etc.? Un buget aproximativ ... evident.

Multumesc de raspuns anticipat...

#27
mobilmaniac

mobilmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.09.2006
Nu stiu ce sa zic de clapariii Atomic pt ca inca nu am avut, dar se pare ca toti ii lauda si spun ca sunt profi. Poate ai ceva surse de info mai precise unde sa ma uit sa citesc niste review-uri.

Din Metro mi-am luat eu acum vreo 3-4 ani niste ski-uri cu legaturi Rossi. Ski-urile le-am vandut si am pus legaturile pe GS9. La prima iesire pe partie, desi erau reglate perfect pt greutatea mea si tot (la ski center in Austria), la primul cox au cedat si S-AU RUPT, iar eu m-am rostogolit vreo 50 de m ca un bulgare. Noroc ca nu am patiti nimic, dar sincer, daca vrei sa iei ceva profi sau cat de cat calitativ, nu lua din hipermarket-uri, pt ca acolo sunt aduse retail-uri, ca sa fie ieftine si nu sti de unde si cum au ajuns acolo. Eu unul nu mi-as pune viata mea si a celorlalti in pericol pt o diferenta de 50 de lei...  :nonobad:

Oricat de incepator ai fi, poti sa-ti gasesti echipament (chiar si second) care sa fie ok calitativ si sa nu te usuce de bani. Din Metro poti lua eventual bete si haine, dar clapari si ski-uri+legaturi NEVER...  B)

Poate ca vor sarii multi sa ma contrazica, dar eu mi-am facut o imagine despre astia si nu pot sa mi-o schimb. Un prieten si-a luat clapari Rossi cu 5 mil din Cora si dupa 2 zile de ski s-a rupt o clapa... Deci nu sunt singurul.

#28
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
sambata asta ajung in Sibiu si vreau sa intreb daca stie cineva un magazin de unde se poate cumpara echipament de ski, in special pantaloni si geaca?

in Bucuresti am cautat dar in afara de unele magazine unde se gaseste echipament de calitate dar la niste preturi de te doare capul ( o aberatie ar fi o geaca la 3640 Ron !!!! ) mai ramane varianta magazinelor gen Metro sau Cora unde preturile sunt acceptabile dar calitatea este sub orice critica, vorbind aici atat de materiale cat si de manufacturare.

daca e cineva din Sibiu sau cineva care stie un astfel de magazin in Sibiu il rog sa ma ajute...

#29
eul

eul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2006
Salut!  Vazand raspunsuri mai mult decat pertinente,intreb,ca novice, ce parere aveti de Atomic beta race 9.28,dar mai ales ce semnifica 9.28?

Stiind ca,,pe vremuri'' schiul trebuia sa aiba lungimea schiorului cu mana intinsa in plan vertical,un schiu care se incadreaza in vechea ,,moda'' ce dezavantaje prezinta?(exceptand o virare greoaie la viteza mica)
Multumesc.

#30
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Atomic beta race 9.28 = tip "race-carver" (model 1999) cu raza de 28m. Lungimea merge la aproape 2m pentru viteza mare.
Schiul lung asigura curba in canta fara alunecare laterala. Un schiu scurt incepe sa vibreze in curbe la viteze f. mari. Daca nu te folosesti de viteza, lungimea exagerata nu are rost, pentru ca iti trebuie forta mare pentru a obliga schiul sa "taie" curba. Treaba asta nu o poti compensa decit daca micsorezi artificial raza: genunchii se "apleaca" spre interiorul curbei, in timp ce corpul de la mijloc in sus se "indoaie" spre exteriorul curbei. Nu iti recomand tehnici de genul asta, pentru ca 9.28-ul este un schiu care are nevoie de precizie. Ai gresit -> ti-ai rupt oasele!!!!!!

#31
vlad_cozma

vlad_cozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.09.2006
Are cineva cunostinte pertinente de cum trebuie montate legaturile (raportul fata/spate)?  Mersi.

#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
vezi ca ai un semn pe schiu pe partea laterala si un semn pe clapar. Cele doua trebuie sa se potriveasca

#33
Anubis26

Anubis26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.12.2006
In primul rand, vreau sa-i salut pe toti cei prezenti aici, dat fiind faptul ca acesta este primul meu post.
Sunt un incepator in ale skiatului (in iarna asta voi skia pt prima oara) si as avea nevoie de sfaturi pentru achizitionarea echipamentului necesar. Am fost astazi intr-un hipermarket sa ma documentez, va povestesc si voua ce si cum si eventual ajtati-ma cu un sfat.
In ceea ce priveste skiurile, am vazut urmatoarele marci: Rossignol (7 milioane perechea), Fisher (12 milioane) iar a 3-a marca imi scapa acum, erau cele mai ieftine, 6 milioane perechea. M-am orientat spre cele Rossignol.
Clapari am probat mai multe perechi, dar cel mai mult m-au atras (si datorita pretului mai mic) o pereche tot Rossignol, la 3.700.000.
Betele de ski erau 500.000 perechea, ochelari and other staff cred ca deja nu mai au importantza.

Acum va intreb si eu ca un necunoscator ce sunt, credetzi ca ar fi bine sa iau urmatorul echipament: skiurile Rossignol cu 7.000.000 + claparii Rossignol cu 3.700.000? La preturile astea credeti ca ofera cat de cat calitate?

In al doilea rand, in ceea ce priveste alegerea skiurilor: as prefera sa le iau putin mai mari, pana la jumatatea fetei; din ce am vazut aici am observat ca pt incepatori skiurile ar trebui sa fie cam pana la barbie, sa fie oare vreo problema daca le iau putin mai mari?
Am sa revin si cu alte intrebari, dar pana atunci va rog mult ajutati-ma cu alegerea echipamentului. Mentionez ca sunt din Craiova si ca din cate cunosc aici nu sunt magazine specalizate in echipament pt ski, eu am vazut cele spuse mai sus in Real, un hipermarket deschis de curand.

#34
eul

eul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.12.2006

View Postvata_pa_batz, on Dec 29 2006, 10:37, said:

Atomic beta race 9.28 = tip "race-carver" (model 1999) cu raza de 28m. Lungimea merge la aproape 2m pentru viteza mare.
Schiul lung asigura curba in canta fara alunecare laterala. Un schiu scurt incepe sa vibreze in curbe la viteze f. mari. Daca nu te folosesti de viteza, lungimea exagerata nu are rost, pentru ca iti trebuie forta mare pentru a obliga schiul sa "taie" curba. Treaba asta nu o poti compensa decit daca micsorezi artificial raza: genunchii se "apleaca" spre interiorul curbei, in timp ce corpul de la mijloc in sus se "indoaie" spre exteriorul curbei. Nu iti recomand tehnici de genul asta, pentru ca 9.28-ul este un schiu care are nevoie de precizie. Ai gresit -> ti-ai rupt oasele!!!!!!



Iti multumesc ,si-ti asteptam raspunsul.
Mai am o nelamurire. Ce reprezinta raza schiului?
Pe un alt site,am intalnit folosirea termenului de raza pentru latimea talpii in zona legaturilor dar, vazand dimensiunile in m,la voi,bag seama ca-i altceva!

O alta ,,sublamurire''?  Care este rolul legaturilor asezate pe o ,,platforma'',deci ceva mai inalte decat la majoritatea schiurilor?

#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Daca esti incepator, ia-ti schiuri cu lungimea pina la barbie (pe incredere :) ). Lungimea poate creste pentru schiuri de tip race, daca incepi sa-ti maresti viteza. Nu cred ca este cazul pentru urmatorii 3...4 ani, daca schiezi in jur de 10, maxim 20 de zile pe an.
Ia-ti schiuri de tip "allrounder". Vezi ca am pe aici pe undeva o clasificare si descrierea de rigoare.
Si pentru clapari am scris destul de des cum se probeaza. Atentie ca daca nu-i alegi cum trebuie esti in pericol de sanatate. La bete conteaza numai lungimea in rest cit de ieftine :)
Ochelarii sint importanti cind este soare. Suna paradoxal, dar protectia contra zapezii nu este priculoasa. In schimb la UV iti poti distruge vederea! Ma rog tu stii :)
Posteaza ce marci de schiuri ai vazut si mai discutam. Si era sa uit...ce legaturi au fiecare!

Am fost aseara la schi pentru prima data anul asta. Zapada destul de putina, ajutata de proiectoare, in fine! Lipsa de conditie isi spune cuvintul. Daca vreti sa nu aveti probleme de acomodare, va recomand gimnastica de schi cu macar doua saptamini inainte :)

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
@eul

Schiurile sint taliate (latime mai mica in zona legaturilor) reprezentind practic un arc de cerc. Raza apartine deci cercului intreg :) In momentul in care schiul se intoarce pe canta, deci in curba, datorita taliei schiul "taie" zapada urmind arcul de cerc descris. Aceasta raza se poate micsora in mod artificial in momentul in care indoi corpul de la mijloc in sus, in lateral, spre exteriorul curbei. In momentul respectiv schiul se flexeaza pe lungime si raza se micsoreaza.
Dar atentie procesul se petrece abrupt!!!!

Vezi ca pe schiu undeva pe spate este trecuta valoarea razei. La tine cei 28m.

Placuta de sub legaturi este pentru suprainaltare, astfel incit la curbe:
1. claparul nu atinge zapada
2. bratul fortei necesare pentru a inclina schiul pe canta este mai mare => forta necesara este mai mica
Deci te ajuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate