Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cultura si civilizatia românilor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2048 replies to this topic

#19
Gentle_dragon

Gentle_dragon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 03.08.2006

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 17:14, said:

Popoarele balcanice sunt adevaratul centru al civilizatiei europene. Contrar a ceea ce se crede, periferia e constituita de vesteuropeni, care sunt popoare de barbari si a caror cultura medievala si moderna este plata.
Imaginile sunt foarte utile pentru ca ele comunica mult mai bine semnificatiile unor traditii si evolutii culturale. Doar prin cuvinte, idei nu putem face cunoscute anumite lucruri.
Vrei cultura si civilizatie? De la Cordoba pana la Cracovia trecand prin Oxford si Sorbona cat vrei. Vrei tarani? Au spaniolii, italienii si francezii cel putin la fel de buni ca ai nostri. Vrei megaliti? Este Stonehenge!
Nimeni nu zice ca romanii nu au cultura si civilizatie dar modul in care pui tu si cei ca tine problema starneste reactii adverse. In numele celor care se simt romani pe acest forum te rog sa incetezi. Ne faci doar rau cu pozele tale mari si fara noima. Ia-ti calmantele si incearca sa tragi un pui de somn poate iti trece.

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmarius.bunu, on Oct 29 2006, 18:17, said:

Prietene, universitatea de la Sorbona a fost construita la 1100 iar universitatea de la Iasi la 1800.
Fa si tu diferenta ca sa vezi cati ani de civilizatie ne despart de vestici.
M
Corecție: Bologna: 1088, Iași: 1860

#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 19:27, said:

Acestea sunt clisee de gândire. Musulmanii aveau universitate înaintea europenilor, înseamna ca erau ei civilizati?

http://en.wikipedia....wiki/University

Tu ce zici,nu erau?

Mai pune si tu mana pe o carte si citeste despre civilizatia araba, nu citi doar Romania Mare.

#22
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Vrei cultura si civilizatie? De la Cordoba pana la Cracovia trecand prin Oxford si Sorbona cat vrei.

Cultura si civilizatie, în contextul acesta nu înseamna universitati si catedrale ci o traditie îndelungata.



Quote

Vrei tarani? Au spaniolii, italienii si francezii cel putin la fel de buni ca ai nostri.

Nu stiu daca mai au tarani, poate fermieri si oricum, cultura lor taraneasca e foarte palida comparativ cu a noastra.




Quote

Vrei megaliti? Este Stonehenge!
Asta e un raspuns la afirmatia ca vesteuropenii sunt barbari. Megalitii sunt expresia unei culturi superficiale.





Quote

Nimeni nu zice ca romanii nu au cultura si civilizatie dar modul in care pui tu si cei ca tine problema starneste reactii adverse.

Ba tocmai ca cei mai multi spun ca românii nu au cultura si civilizatie.






Quote

In numele celor care se simt romani pe acest forum te rog sa incetezi.
Cam rasist.




Quote

Ne faci doar rau cu pozele tale mari si fara noima.


Deci marimea deranja. O sa tin cont.




Quote


Ia-ti calmantele si incearca sa tragi un pui de somn poate iti trece.

Zau? Adica subiectul identitatii si traditiei românesti e nelalocul lui?




Quote

Corecție: Bologna: 1088, Iași: 1860

Am trecut si eu prin faza asta de gândire când aveam vreo 19 ani.





Quote

Tu ce zici,nu erau?

Mai pune si tu mana pe o carte si citeste despre civilizatia araba, nu citi doar Romania Mare.



Nu exista civilizatie araba ci islamica. Cea araba poate fi considerata cea de dinainte de islamizare, cunoscuta arheologic, prapadita.

Edited by Ramunc, 29 October 2006 - 19:23.


#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 20:19, said:

Am trecut si eu prin faza asta de gândire când aveam vreo 19 ani.

Nu exista civilizatie araba ci islamica. Cea araba poate fi considerata cea de dinainte de islamizare, cunoscuta arheologic, prapadita.


Ma tem ca nu ai trecut nivelul de "analiza" al unui licean.
Grow up!


M.

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 20:19, said:

Ba tocmai ca cei mai multi spun ca românii nu au cultura si civilizatie.


Pai, daca iti spun doi ca esti beat, te duci sa te culci :D

Or avea dreptate oamenii, isn't it?


M

#24
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Pai, daca iti spun doi ca esti beat, te duci sa te culci :D

Or avea dreptate oamenii, isn't it?

Daca ar fi vorba de unii care într-adevar cunosc istoria si cultura româneasca, as lua aminte.

Dar când sunt oameni care nu fac diferenta între o melodie din Oltenia si una din Ardeal, consider ca nu merita bagati în seama.


Orice tara si etnie are o civilizatie. Aprecierile si diferentierea lor pot fi considerate subiective, dar sunt convins ca oricine cunoaste aprofundat cultura româneasca o va prefera altor culturi europene.

Edited by Ramunc, 29 October 2006 - 22:13.


#25
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 23:11, said:

Daca ar fi vorba de unii care într-adevar cunosc istoria si cultura româneasca, as lua aminte.

Dar când sunt oameni care nu fac diferenta între o melodie din Oltenia si una din Ardeal, consider ca nu merita bagati în seama.
Orice tara si etnie are o civilizatie. Aprecierile si diferentierea lor pot fi considerate subiective, dar sunt convins ca oricine cunoaste aprofundat cultura româneasca o va prefera altor culturi europene.



Culturile mari apartin natiunilor mari.
Celor care au lasat ceva umanitatii.
Cultura engleza,franceza,germana,italiana..

Notorietatea culturii romanesti nu trece de granitele tarii.

Cu 2-3 exceptii(Eugene Ionesco,Mircea Eliade,Emil Cioran-scriitori de limba franceza) nu se face primavara.

Edited by marius.bunu, 29 October 2006 - 22:26.


#26
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Mai Ramunc, hotaraste-te odata. Pana acu ii blamai pe greco-catolici ca au "tradat" ortodoxia, mai aveai putin si ziceai ca au tradat romanismul. Acu vad ca le consideri catedrala civilizatie romaneasca. :D

Daca tot ai pus poza hai sa scriu si ceva date:
Catedrala Sfanta Treime din Blaj, in momentul de fata Catedrala Arhiepiscopala Majora a Bisericii Romane Unite cu Roma (greco-catolica).
Construita in perioada 1741-1749 (terminata partial in 1747) dupa planul arhitectului vienez Johann Martinelli avand ca inspiratie Biserica iezuitilor din Cluj. Piatra fundamentala fiind pusa de Episcopul Inocentiu Micu-Klein.
Catedrala Sfanta treime este cel dintai edificiu baroc din mediul romanesc. In 1837 a fost marita adaugandu-se cele doua turnuri pe fatada.
Catetedrala adaposteste mormantul Episcopului Inocentiu Micu-Klein (1692-1768) si mormantul Cardinalului Alexandru Todea (1912-2002), cel de-al doilea cardinal greco-catolic si ultimul pana in momentul de fata. Ridicarea la demnitatea de cardinal fiind facuta in 1991 de catre Papa Ioan Paul al II-lea. Primul Cardinal greco-catolic fiind Iuliu Hossu (1885-1970) numit cardinal in pectore de catre Papa Paul al VI-lea in 1969 pe vremea cand se afla in domiciliu fortat la Manastirea Caldarusani (ortodoxa).

View PostRamunc, on Oct 28 2006, 22:31, said:

Mai adaug imagini ale civilizatiei românesti:
[ http://galeriifoto.apropo.ro/data/media/11/Blaj_-_Catedrala_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#27
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Culturile mari apartin natiunilor mari.
Celor care au lasat ceva umanitatii.
Cultura engleza,franceza,germana,italiana..


Si ma rog, ce au lasat, înafara de faptul ca au distrus planeta cu industria lor?

O arta insipida, o cultura enervanta.






Quote

Notorietatea culturii romanesti nu trece de granitele tarii.

Notorietatea e una, valoarea e alta.





Quote

Cu 2-3 exceptii(Eugene Ionesco,Mircea Eliade,Emil Cioran-scriitori de limba franceza) nu se face primavara.

Ce motive avem sa-i consideram valorosi pe acesti trei? Numai recunoasterea internationala? Sunt ei valori în sine?




Quote

Mai Ramunc, hotaraste-te odata. Pana acu ii blamai pe greco-catolici ca au "tradat" ortodoxia, mai aveai putin si ziceai ca au tradat romanismul.

Nu îi blamam, doar aratam ca au fost indusi în eroare.

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Oct 29 2006, 23:51, said:

Nu îi blamam, doar aratam ca au fost indusi în eroare.
Ba io cred ca indusi in eroare au fost pana la 1700 si apoi s-au desteptat. :D
Da hai sa nu fiu rea si sa recunosc ca si Biserica ortodoxa a avut un rol pozitiv in procesul de desteptare... daca nu primea Atanasie scrisoarea de la Bucuresti in care se scria clar "sfintele slujbe sa fie cetite numai in slavoneste sau elineste (greceste), iar nu in romaneste sau alt chip, deoarece limba romana e putina si ingusta...", poate nu isi dadea seama in ce dezastru se afla Biserica romana si nu ar fi luat legatura cu iezuiti. Dar nu te amagi  :lol:

#29
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Oct 30 2006, 01:11, said:

Ba io cred ca indusi in eroare au fost pana la 1700 si apoi s-au desteptat. :D
Da hai sa nu fiu rea si sa recunosc ca si Biserica ortodoxa a avut un rol pozitiv in procesul de desteptare... daca nu primea Atanasie scrisoarea de la Bucuresti in care se scria clar "sfintele slujbe sa fie cetite numai in slavoneste sau elineste (greceste), iar nu in romaneste sau alt chip, deoarece limba romana e putina si ingusta...", poate nu isi dadea seama in ce dezastru se afla Biserica romana si nu ar fi luat legatura cu iezuiti. Dar nu te amagi  :lol:



Am mai zis, religia e una, cultura e alta.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu e nimic spectaculos in a avea o cultura de taran. si da, e o rusine sa dai cu sapa in pamint in 2006. popoarele inteligente folosesc tractoare de multe zeci de ani. alt thread din ciclul "romania - gaura curului universului"

civilizatia este nivelul de dezvoltare a unui popor. a te lauda ca esti civilizat ca un taran (50% din populatia romaniei se caca in curte) mi se pare destul de ridicol. adica vine japonezu ala ochios, de-un metru douazeci si zice "mi-am pus un veceu cu mp3 player, care imi face analizele inainte de-a termina sa ma cac. sayonara!" si apoi apare romanu mindru "ce lipsa de spiritualitate la natiunea aia de galbejiti. io mi-am sapat o groapa in curte si ma cac ascultindu-mi prietenii, riu, ramu, rindunika..." :wacko:

sau si mai comic "sint mindru de spiritualitatea mea de urmas dacilor si al romanilor care crede in dzeul evreilor si astept mintuirea de la fiul dzeului evreilor (chiar daca ii urasc pe evrei, pentru ca vor sa take over ze world)" :ciocan:

spiritualitate autentica din import, mon cher. daca-mi pui o poza cu un mosneag in suba nu ma convingi. o sa-ti pun si io o poza cu 50 de mosnegi in patoane din 56, dindu-si omoru pe scarile farmaciei, pentru compensate. stai numa sa vina frigu

#31
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostMosotti, on Oct 30 2006, 00:51, said:

civilizatia este nivelul de dezvoltare a unui popor. a te lauda ca esti civilizat ca un taran (50% din populatia romaniei se caca in curte) mi se pare destul de ridicol. adica vine japonezu ala ochios, de-un metru douazeci si zice "mi-am pus un veceu cu mp3 player, care imi face analizele inainte de-a termina sa ma cac. sayonara!" si apoi apare romanu mindru "ce lipsa de spiritualitate la natiunea aia de galbejiti. io mi-am sapat o groapa in curte si ma cac ascultindu-mi prietenii, riu, ramu, rindunika..." :wacko:

Nu numai ca se caca in curu curtii, dar nici nu se spala. Ce sa faci, apa trebuie carata de la fintina, sapunul e scump... Am nimerit la Cernica, intr-o vineri, zi de maslu. Era biserica plina, o putoare de transpiratie si nespalare de nu am rezistat 30 secunde  :puke:

Vedeam acum vreo 2 saptamini la stiri, demonstratie, cum se spala taranii (de virsta 3-a) pe dinti. Cu periuta (veche de 5 ani), daca nu au periuta cu o cirpa. In loc de pasta de dinti, cu sare...  :puke:

La noi se scuipa pe strada, se sufla mucii pe jos (batistele sint un lux?)...  :o

La arabii asa de huliti, religia ii invata sa se spele inainte de a intra in moschee. La noi ii invata sa dea bani bisericii, daca vor sa ajunga in rai...  :cursing:

Attached File  Donati__donati__donati.JPG   61.17K   67 downloads

Edited by H725, 30 October 2006 - 02:30.


#32
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View PostH725, on Oct 30 2006, 03:28, said:

Nu numai ca se caca in curu curtii, dar nici nu se spala. Ce sa faci, apa trebuie carata de la fintina, sapunul e scump... Am nimerit la Cernica, intr-o vineri, zi de maslu. Era biserica plina, o putoare de transpiratie si nespalare de nu am rezistat 30 secunde  :puke:

Vedeam acum vreo 2 saptamini la stiri, demonstratie, cum se spala taranii (de virsta 3-a) pe dinti. Cu periuta (veche de 5 ani), daca nu au periuta cu o cirpa. In loc de pasta de dinti, cu sare...  :puke:

La noi se scuipa pe strada, se sufla mucii pe jos (batistele sint un lux?)...  :o

La arabii asa de huliti, religia ii invata sa se spele inainte de a intra in moschee. La noi ii invata sa dea bani bisericii, daca vor sa ajunga in rai...  :cursing:

Attachment attachment

De acord cu toate astea... dar...

Fiecare cu punctul lui de vedere... dar oameni buni, omul nu a facut decat sa exprime un punct de vedere care printre altele este si adevarat, iar toata lumea sare la gatul lui.
Suntem toti romani. In Romania - marea parte a noastra. Iar fiecare se plange ca tara asta este minunata dar se pare ca faptul ca e locuita de noi, romanii, ii dauneaza!
Pe de alta parte, tot ceea ce face marea majoritate a romanilor nu este bine, toti ceilalti sunt needucati sau mai stiu eu ce...

Marea majoritate dintre noi, urbanii, are un strabunic (poate chiar bunic) TARAN - Dupa doar doua generatii negam tot ceea ce suntem?
Care din voi gandindu-va la toate aceste "defecte" ale romanilor nu faceti la fel ca ei...?
Patriotism zero, identitate nationala zero - am vrea toti sa fim altceva sau altcineva decat suntem pentru ca nu ne place ceea ce am devenit acum, si nu ne intereseaza sa schimbam nimic!

Este o zicala cu placinte si cu razboi foarte potrivita aici... la fel ca si capra vecinului...

#33
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Nici un popor strain despre care am informatii nu se rusineaza cu originile sale.

Dimpotriva, daca alt popor ar avea traditiile noastre le-ar promova puternic.

Intelectualitatea interbelica întelegea acest lucru, atunci era imposibil sa vezi acest dispret pentru tarani care îl vedem azi.

A-ti face nevoile în curte nu numai ca nu e urât ci e sanatos si placut. Iar japonezii au reusit sa-si transforme tara într-un laborator aseptic si insipid, sper sa nu ajungem si noi asa.

#34
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View PostRamunc, on Oct 30 2006, 00:51, said:

Si ma rog, ce au lasat, înafara de faptul ca au distrus planeta cu industria lor?

O arta insipida, o cultura enervanta.
Notorietatea e una, valoarea e alta.
Ce motive avem sa-i consideram valorosi pe acesti trei? Numai recunoasterea internationala? Sunt ei valori


Au lasat opera "enervantilor " :Shakespeare, Beethoven, Goethe,Schiller, Balzac,Picasso,Leonardo da Vinci,Michelangelo :D  :D

Stiu ca sunt enervanti pentru tine ca si limba engleza,cum spuneai intr-un alt post :D  :D

Dar crede-ma pe cuvant, cei de sus nu sunt jucatori de fotbal si nici manelisti, deci au lasat ceva umanitatii.


Notorietatea e data si de valoare, my friend.

Daca nici Eugene Ionesco sau Emil Cioran nu inseamna nimic ptr tine....no comment

Grow up!!

View PostRamunc, on Oct 30 2006, 07:26, said:

A-ti face nevoile în curte nu numai ca nu e urât ci e sanatos si placut. Iar japonezii au reusit sa-si transforme tara într-un laborator aseptic si insipid, sper sa nu ajungem si noi asa.


Nu e urat daca esti in evul mediu, in secolul 21 e jenant, pentru o tara care se pretinde a fi europeana.


For your information, Japonia e poate singura tara care traieste simultan in 2 epoci ..cea de acum 300 de ani (dpdv al pastrarii  traditiilor) si cu 300 ani inainte (dpdv al avansului tehnologic)

#35
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Au lasat opera "enervantilor " :Shakespeare, Beethoven, Goethe,Schiller, Balzac,Picasso,Leonardo da Vinci,Michelangelo

Faptul ca acesti oameni sunt faimosi nu înseamna ca sunt si creatorii unei opere placute. În cazul lui Picaso, daVinci si Michelangelo pot sa spun ca într-adevar opera lor e dezgustatoare, ca si personalitatea lor. Ca sa nu ne departam prea mult de subiect, sa zicem ca e chestie de gust.




Quote

Stiu ca sunt enervanti pentru tine ca si limba engleza,cum spuneai intr-un alt post

Nu tot ce e occidental e enervant, de pilda limba germana sau franceza îmi place.




Quote

Dar crede-ma pe cuvant, cei de sus nu sunt jucatori de fotbal si nici manelisti, deci au lasat ceva umanitatii.

Ma gândesc ca o lume fara operele lui Shakespeare ar fi fost mai frumoasa.






Quote

Notorietatea e data si de valoare, my friend.

Nu, e vorba de un sistem al fatarniciei sociale care promoveaza deopotriva valori autentice (în muzica e cam greu sa umbli cu falsuri) si smecheri ca Brâncusi. Uitati-va la arta secolului 20, unde toate nulitatile au ajuns mari artisti plastici.






Quote

Nu e urat daca esti in evul mediu, in secolul 21 e jenant, pentru o tara care se pretinde a fi europeana.

Mie mi se pare ca natura e frumoasa si cum budele pastreaza legatura cu natura, e ceva mai frumos decât niste veceuri, canalizare.




Quote

For your information, Japonia e poate singura tara care traieste simultan in 2 epoci ..cea de acum 300 de ani (dpdv al pastrarii traditiilor) si cu 300 ani inainte (dpdv al avansului tehnologic)

Japonia a fost cea mai poluata tara iar acum într-adevar e ca un oras al viitorului, dar tocmai asta e sinistru.

Iar asa-zisele traditii nu se pot compara cu cele românesti, mai ales ca sunt si pagâne.

Edited by Ramunc, 30 October 2006 - 10:16.


#36
k33

k33

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRamunc, on Oct 30 2006, 10:14, said:

Nu, e vorba de un sistem al fatarniciei sociale care promoveaza deopotriva valori autentice (în muzica e cam greu sa umbli cu falsuri) si smecheri ca Brâncusi. Uitati-va la arta secolului 20, unde toate nulitatile au ajuns mari artisti plastici.
N'am inteles de ce Brâncuși este "smecher"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate