Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#649
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Am stat 2 zile in Iordania gratie unei excursii de grup. Am vizitat orasul antic Jarash...impresionant. cazare in Aman..hotel Jerusalem...decent. mancare buna si servicii okai. Din Amman la Petra insa am facut peste 3 ore jumatate pe sens cu autocarul. Pozat trezoreria si amfiteatrul apoi drum spre autocar. Nu am mai avut timp pt altceva desi conplexul este mai vast. Sunt cam 1.5 km (sau mai mult) de mers pana la amfiteatru dar peisajul este superb. Nu recomand mersul cu sareta...pute ingrozitor..doare.. te zgaltai din toate incheieturile si costa -20 dolari sens. Saracii cai sunt batuti ..neingrijiti..nemancati si neadapati. Mai au putin si isi dau duhul. Am vazut niste masinute tip golf cart dar nu stiu cat costau. E plin de "beduini"-mai rau ca negriciosii nostri...care iti baga pe gat toate rahaturile si se tin dupa tine ca scaiul. Ghida noastra- romanca stabilita in Iordania de 30 de ani ne a explicat ca indivizii nu sunt descentii nabatienilor ( cei care au trait in, si construit Petra) ci refugiati din tarile din jur..care s-au stabilit prin mormintele antice. Guvernul Iordanian le a construit case moca in apropiere ca sa ii determine sa plece...cu toate astea mai exista cateva familii care au refuzat relocarea. Daca googalesti afli ca se ocupa" si cu inselarea turistilor..multe femei fiind pacalite de jack sparrow look alikes..( cam asa arata majoritatea).drogate...jefuite si chiar violate. Nu am idee dc guvernul ii tolereaza. nu tb sa aveti incredere in indivizi...vizitati in grup de preferat si stati pe caile batatorite). Peisajul este superb...pacat ca e populat. Sunt multi turisti si indivizii de care pomeneam. Stancile se degradeaza. Gunoaie si rahat de copitate peste tot..chiar si in morminte. Asta mi a lasat un gust amar. Capitala Amman este in plina dezvoltare. Dar nu am vazut-o decat in trecere.

Attached Files


Edited by Usagy, 13 October 2018 - 01:21.


#650
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Sa adaug pt Petra- taxa extrem de mare -50 Jd pt turistii care stau cel putin o noapte in Iordania = 70 Usd .Bani care nu se vad a fi folositi in restaurare..conservare...paza si protectia turistilor ( nu am vazut picior de gardian). Poti fi usor accidentat de caii si saretele care gonesc nebubeste pe cararea ingusta . Site Unesco care este probabil cel mai scump si cel mai putin ingrijit. Toaleta doar langa bilete. La fatza locului probabil se procedeaza ca locatarii...fac pe ea de  minune a lumii

Edited by Usagy, 13 October 2018 - 01:58.


#651
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Buna ziua! Ce cartela SIM recomandati pentru Iordania? Ma intereseaza mai ales sa fac hot spot pentru Internet.

#652
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Ma refeream la cartele iordaniene cu net inclus/

#653
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 02.02.2009
https://www.finder.c...sim-card-jordan

#654
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare, cum e mai bine de facut cu banii? Sa schimbi de acasa in dolari, sa scoti de acolo de la bancomat, etc?
Mersi

#655
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Cateva poze din Petra. Noi am stat 4 nopti, 2 la Petra  - Wadi Moussa (hotel Panorama, bun dar dezavantaj ca esti departe de intrarea la Petra, 15 JOD taxiul dus-intors)), una in Wadi Rum, la tabara Mazayen  (recomand, corturi martiene, cu aer conditionat si conditii bune, toaleta proprie, stanci impunatoare in apropiere pentru rasarit-apus) si una la Marea Moarta - Grand East hotel, pentru balacit si inamolit. Deocamdate postez niste poze din Petra - am stat o zi, de la ora 9 la 16 si am facut traseul principal, de la intrare la Manastire, apoi am urcat cu magarii (eram cam obositi spre sfarsitul zilei si erau multe scari de urcat) deasupra trezoreriei .  Senzatii tari, magarusii sunt tare sprinteni pe langa abisurile de pe traseul Al Kubtha. Beduinul Moussa (sau asa zisul) ce ne insotea ne tot spunea "don' t worry, he knows the way", adica sa stam noi linistiti ca paracopitatele isi vad ele de drum, dar mai ca te lua ameteala, in echilibrul nostru instabil din saua magareasca,  cand bietele animale se mai impingeau sau se apropiau de marginea potecii. Cei cu rau de inaltime sa se abtina! Ce sa mai zic, mai inubliabil decat Trezoreria au Manastirea! Pedometrul zice ca am mers in aceasta zi  peste 20 km si cred ca are dreptate. Mai precizez ca magarusii nu au fost batuti sau biciuiti si ca si-au facut treaba cu brio. Nu am mai fi ajuns niciodata deasupra trezoreriei fara ei! Pret 12 JOD de persoana si am incurajat economia locala, ca sa mai linistesc eventualii iubitori de animale..

Attached Files


Edited by nickro, 07 November 2018 - 22:45.


#656
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Wadi Rum - un loc spectaculos, mi-a placut mai mult decat Petra. Geografia locului este  unica - munti golasi impunatori, incojurati de un deșert uriaș roșiatic, cu aspect selenar. Am facut un jeep tour de cca 5 ore.  Cazare la Mazayen Camp.

Attached Files


Edited by nickro, 07 November 2018 - 23:22.


#657
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Iubitor de animale sau nu, eu cred ca magarii si caii ar trebui interzisi in Petra. La fel si magazinele de suveniruri. Intrarea cu masina ca sa aprovizioneze multiplele magazine. Depozitele facute direct in mormintele sapate in stanca. Si multe altele.
Isi bat joc de locul ala.
Nu asa se protejeaza un loc patrimoniu Unesco.

Am scris despre Tikal la Guatemala. Este exemplul clar ca se poate si altfel. Chiar si daca esti o tara mai saraca. Trebuie doar sa vrei.

#658
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postnickro, on 07 noiembrie 2018 - 23:14, said:

Wadi Rum - un loc spectaculos, mi-a placut mai mult decat Petra. Geografia locului este  unica - munti golasi impunatori, incojurati de un deșert uriaș roșiatic, cu aspect selenar.

Aici s-a filmat The Martian al lui Ridley Scott (unul din filmele mele preferate).
https://www.business...-martian-2015-9

Edited by florinbad, 08 November 2018 - 13:24.


#659
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Citisem acum cativa ani la Imperator ca daca petreci minim 3 zile in Jordania si vizitezi si Petra iti da taxa de viza inapoi ...
Stie cineva daca mai este valabil ?

#660
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Anul trecut, in luna noiembrie, era valabil.

#661
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 allex_inl, on 06 decembrie 2018 - 17:16, said:

Anul trecut, in luna noiembrie, era valabil.
A ti primit taxa de intrare in tara inapoi, care este procedura? Ati fost in excursie organizata sau pe cont propriu?

#662
allex_inl

allex_inl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.07.2007
Am fost in excursie organizata. Daca imi aduc bine aminte, agentia se numeste Tourist Israel si s-au ocupat ei de tot (transport, cazare si mese in Iordania, facilitat tranzitul in vama). Taxa de viza nu mi-a fost ceruta la intrarea in Iordania, prin urmare nu au avut ce sa-mi returneze. Doar cei din grup care stateau doar o noapte in Iordania, au platit taxa.

#663
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Salut! Cum e cu Jordan Pass? Mai trebuie sa platesc viza la intrarea in tara? Sau o platesc si imi returneaza contravaloarea la iesirea din tara? Multam!

#664
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Aceeasi intrebare cu Jordan pass o am si eu.
Marti plec si as vrea sa stiu cum trebuie procedat.
O sa inchiriez o masina pentru 4 zile, din experienta celor care au fost, puteti da ceva sfaturi pentru asta?
Multumesc!

#665
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009
Si eu plec martea cealalta. Am inchiriat masina pentru 4 zile si eu. Astept vesti aici, de acolo sau cand te intorci. Multam anticipat!

#666
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
1 Jordan Pass-ul este valabil, tine loc de viza daca indeplinesti conditiile cerute, trebuie achizitionat cat va aflati in exteriorul tarii si printat.
Mie mi-a pus un fel de viza pe el si a stat alaturi de pasaport pe tot parcursul sederii mele in iordania. A fost scanat la obiectivele incluse in el. Nu am platit nici o alta taxa la intrare in Iordania, am intrat pe la Aqaba.

2. Pentru masina nu am sfaturi directe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate