Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#613
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare.

Am tot observat pe siteul MAE la conditii de calatorie catre Iordania (plus multe altele printre care Oman, Iran, Dubai, Australia, New Zeeland si altele) ca trebuie un Permis de Conducere International. Ma intereseaza care e treaba cu politia locala pentru ca e posibil sa-ti dea voie rent-a-car-ul si in cazul unui eveniment in trafic sa ai de a face cu politia.

Legat de acest permis international, am observat ca in Germania e 17 euro, in Franta e gratis si evident la noi e 170 euro (de la ACR). Pana la urma care-i treaba legala, normala....etc ?

Ms

#614
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Pa pagina "Jordan Turism Board" scrie ca nu ai nevoie de permis international:

"A driving license valid in your country of origin is acceptable, provided you have held it for at least one year."

http://in.visitjorda...dtransport.aspx

Noi nu am avut permis international in Iordania pentru ca stiam ca nu este nevoie.

L-am avut cu noi in Indonezia de exemplu. Si in Australia l-am avut. Desi in Australia sunt doar anumite "state" unde iti trebuie. Ceea ce face lucrurile un pic mai dificile. Dar fiecare cu autonomia lui :)

Chiar ca este ciudat cat costa in Romania. Probabil e o chestie numita "nesimtire" Posted Image. Noi platim 15 euro in Belgia.

Edited by something00, 26 March 2018 - 10:47.


#615
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Cand am avut masina inchiriata in Iordania am fost oprit de  3 ori de filtre de politie (2 in apropierea Marii Moarte si unul pe autostrada spre aeroport). Le-am aratat permisul romanesc si nu am avut nici o problema.
In Dubai sau Oman, unde am mai avut masina inchiriata, nu am fost oprit de vreun filtru de politie.

#616
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Am inteles de pe un forum (parca politisti.ro) ca ar fi in regula si o traducere legalizata la un notar si ai mai scuti niste bani. Adica sa faci o traducere in lb araba pentru orient si una in engleza pentru .....alte tari. Insa nu stiu daca nu cumva este la limita legii sau chiar nelegal.

Eu am calatorit in 39 de tari din Europa, am vazut vreo 400 de orase si uneori pasaportul asta romanesc (si cand era verde prin anii '90 si de cand e rosu :D) aducea si inca aduce cu sine numai probleme. Prin vami, pe la rent-a-car, pe la hotel.......Si vorba aia, calatorim cu copilul dupa noi, nu parem dubiosi......ma rog.

Mersi pentru info si mai fac cateva verificari.

View Postlumea_e_un_sat_mic, on 26 martie 2018 - 13:31, said:

Cand am avut masina inchiriata in Iordania am fost oprit de  3 ori de filtre de politie (2 in apropierea Marii Moarte si unul pe autostrada spre aeroport). Le-am aratat permisul romanesc si nu am avut nici o problema.
In Dubai sau Oman, unde am mai avut masina inchiriata, nu am fost oprit de vreun filtru de politie.


Ai tranzitat cu masina Dubai si Oman sau ai fost in vacante diferite ? Vreau sa inchiriez si eu masina si sa intru in Oman pe la Al Ain ori pe la Fujairah. Am inteles ca unele companii accepta sa treci in Oman, iar altele evident ca nu. Ms

#617
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostMODERNMODE, on 27 martie 2018 - 16:11, said:

Ai tranzitat cu masina Dubai si Oman sau ai fost in vacante diferite ?

Aceeasi vacanta, masini diferite :-)

#618
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Au apărut oferte cu zbor charter către Aqaba, sejur la hoteluri in Tala Bay. Deocamdată doar pentru primăvara dar am înțeles ca se poate extinde programul si pentru toamna. Doresc păreri ale celor care au cumpărat acest sejur, daca sunt aici pe forum. Despre hoteluri, plaje, scufundari, excursii opționale la Petra si in Wadi Rum.

#619
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Despre ce anume doresti pareri?
Despre zboruri? Vezi ce companii opereaza si cauta apoi feedback pe topicul respectiv.
Despre cazari? Exista booking si alte site-uri specializate, cauta acolo opinii ale celor care au stat.

#620
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Exista oferte ale unei agenții/ tur-operator pe care nu stiu daca am voie sa o numesc, sa nu se considere reclama. Ma interesează păreri ale celor care au cumpărat de la ei un astfel de sejur. Altfel nu exista nici un charter

#621
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
despre ce agentie e vorba....ca sunt mai multe :) eu am plecare la sfarsitul lunii cu p45

#622
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
E vorba de Perfect Tour. Ei sunt singurii despre care stiu ca oferă charter si sejur Aqaba. Am vazut ca cei de la Paralela oferă pe site doar zbor spre Amman si circuit. La fel si Christian Tour. Tu ai achiziționat oferta cu charter Aqaba de la Paralela?

#623
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
eu am luat circuit cu zbor Tarom la Amman. La aqaba o noapte parca stam. mi s-a parut destul de complet circuitul...

#624
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Si mie mi se pare complet.Am vazut oferta.Poti sa-mi spui daca hotelul in care stati o zi este in Aqaba sau in Tala Bay si daca are plaja privata? In Aqaba cele mai multe hoteluri nu au plaja privata iar cea publica nu e cine stie ce. Dar cred ca Paralela a ales un hotel bun, de obicei sunt seriosi.
Aștept si impresii ale celor care au cumpărat sejur la Marea Roșie cu zbor charter Aqaba fie cu Perfect fie cu alta agenție. Eu as prefera un sejur si doar excursii către Petra si Wadi Rum. Găsesc ca e mai puțin obositor. In plus, vreau sa stau mai multe zile la mare, sa fac scufundări etc.

#625
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
pe.program apare aqaba...nu stiu cum e cu plaja.va pot spune cand ma intorc. Eu am mai fost cu paralela in Maroc si a fost ok!

#626
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Vacanta plăcută !

Si aștept impresii la intoarcere.

#627
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
multumesc!

#628
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
Am.revenit dupa circuitul in Iordania cu paralela:
a fost frumos...scurt...si obositor :)
am avut asa:
zbor de noapte cu Tarom la Amman..ajuns la 5 la.hotel
la 10 dim trezire masa si am mers la Citadela apoi la Madaba si Muntele Nebo. Seara era in Wadi Musa pe la 19-20 dupa o scurta oprire la izvorul lui Moise.
ziua3 dupa socoteala lor a fost Petra...o zi intreaga...si in plus de asta seara am mers la Petra by night. Interesanta experienta cu ambele. Vizitarea noaptea se plateste separat 17 dinari de persoana. Intrarea de zi a fost inclusa in pret.
Ziua 4- plecarea spre Wadi Rum in desert pentru cazare in corturi. Inainte de cazare am oprit la un fel de complex de unde ne-au preluat niste toyote 4x4 mai vechi si ne-a dat o tura in desert pana la tabara de seara. am cinat acolo ...mancare f. buna si am dormit in conditii bune. am.facut o plimbare in desert pe jos sub clar de luna.
Ziua 5- camel ride dimineata oprional 35 dolari cam o ora apoi mic dejun si drum spre aqaba. Aqaba nu m-a impresionat ca si oras...e asa o mare rromie..plaje publice f inguste murdare si pline de localnici. Am luat un taxi cu 10 dinari care ne-a dus 13 km la Berenice...plaja privata pt turisti cu 10 dinari intrarea de persoana (prosop inclus). intrarea in mare e cu pietre...ceva meduze care nu pisca...apa cristalina cu vedere pana la 20-30 metri.
Ziua 6 -ammplecat cu um vaporas pt snorkeling optionala a fost 50 dolar de pers.ne-au dus in zona unde am vazut ceva corali dar nu asa colorati ca la.tv..ne-au dat sa mancam...etc.
Ziua 7- am plecat spre marea moarta dupa ce am.vizitat Betania si locul presupus al.botezului. Cazarea a fost la.un hotel de 5 stele f. mare si laudat dar la care am gasit camerele.nefacute...murdare etc. dupa amiaza baie...plaja marea moarta.etc
Ziua 8. Optionala la Gerasa...orasul antic 55 dolari de pera. Foarte frumos si merita vizitat. Ne-am intors dupa amiaza pt. plaja si marea moarta apoi la 12 noaptea spre aeroport.
Cam asta a fost. Am avut noroc de un ghid bun atat al nostru cat si local (care era un fost militar :))
Recomand sa vizitati Iordania...ca obiective cam astea sunt principalele...nu stiu ce ar mai putea fi..


#629
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Foarte frumos circuitul.

Mulțumesc pentru impresii.

Deci de avut in vedere hotelurile din Tala Bay sau alte resorturi, nu Aqaba.

#630
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Daca o calatorie in Iordania iti propune Jerash (Gerasa) ca "optionala"...........
WTF, o sa discutam in cateva luni despre all-inclusive-urile din Iordania ????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate