Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#55
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007
vad ca in continuare vb singura
ms mult baieti ca mati lasat fara raspuns

florin ms pt vederea ta asupra iordaniei  :P


da tot nu miati raspuns habar nam dc
ghinion ata e

#56
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghotica, on Aug 2 2007, 18:05, said:

vad ca in continuare vb singura
ms mult baieti ca mati lasat fara raspuns

florin ms pt vederea ta asupra iordaniei  :P
da tot nu miati raspuns habar nam dc
ghinion ata e
Ti-am zis... daca in februarie va exista oferta Tarom ca anul asta si daca am timp, vreau sa merg in Iordania. Perioada ar fi sfarsitul lui martie si as vrea doar Petra si Wadi Rum. Deci multi daca....

#57
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Pentru pasionatii de Petra - Iordania, a aparut un reportaj in revista Expert Traveler numarul de august.

#58
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007

View PostImperator, on Aug 3 2007, 10:52, said:

Pentru pasionatii de Petra - Iordania, a aparut un reportaj in revista Expert Traveler numarul de august.


k imperator daca tu zici

#59
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

View Postergon, on Jun 5 2007, 23:50, said:

Buna !
Imi pare rau, dar nu am fost (inca !) in excursie...doar m-am documentat asupra ofertelor.
Agentia care mia- trimis oferta de mai sus o gasesti accesand link-ul din postul meu lung de mai sus...
Bafta !
Noi inca suntem in faza de strans suma necesara...dar 99,9 % voi apela la o agentie de acolo !
Sal!!!
Ai fost pana la urma sau ai renuntat ? Nu de alta, dar era interesant.

@all, sa nu ziceti ca "sunt dus", mai e pana la Craciun, dar nu ar fi interesanta o "incursiune" de Paste 2008 ? In functie de vreme, ar fi o "combinatie" ideala Ierusalim - Marea Moarta - Petra. Ce zic cei mai cu experienta ?  :o

#60
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postrelu58, on Sep 14 2007, 20:50, said:

Sal!!!
Ai fost pana la urma sau ai renuntat ? Nu de alta, dar era interesant.

Salut !
Din pacate, nu am fost...probleme aparute cand ti-e lumea mai draga...dar nu renunt, ramane pentru la primavara...
Intre timp, tot caut variante. Si am hotarat ca vom merge (eu cu sotia) pe cont propriu ! Am tot facut calcule, si asa iesim cel mai avantajos.
Chiar zilele astea m-am uitat la oferta Tarom: 1330 RON / persoana cu taxe incluse avionul, deci cca 800 eur / doua persoane.
In urma consultarii unor site-uri excelente despre Iordania (http://www.jordanjub...com/genjord.htm si http://www.jtb.com.j..._wellcome.html), cat si citirii acestui site: http://bob.wildwalk.ro/ (il felicit si pe aceasta cale pe acest om, are toata admiratia mea pentru ceea ce face !) am ales varianta pe cont propriu !
Singura dilema va fi: masina inchiriata (cca 200 euro / saptamana) sau taxi, desi 90% inclin spre masina. Hotelurile sunt ridicole la pret (comparativ cu Europa): 35-40 dolari / noapte.
Asadar: 800 avionul, 200 masina (suma sigura, am cautat agentii de rent-a-car si asta e pretul), maxim 200 euro cazarea (am socotit 7 nopti la 40 dolari / noapte, dar sunt si la 35-37) = 1200 euro ! Pentru doua persoane ! Eu zic ca nu se compara cu ofertele agentiilor ! Distantele sunt destul de scurte, estimez 150 euro pentru benzina (maxim !). Bineinteles, se vor adauga "personal expenses" !
Ce parere aveti ? Eu unul de-abia astept !

#61
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
baga tips, mancare si cadouri/obiecte de artizanat. si inca o suma oarecare ptr urgente etc (sper sa nu fie nevoie )
oricum avionu la pretu ala e f bine
ia-ti un ghid ca lumea (Lonely Planet sau Routard)






a.



View Postergon, on Oct 15 2007, 10:08, said:

Salut !
Din pacate, nu am fost...probleme aparute cand ti-e lumea mai draga...dar nu renunt, ramane pentru la primavara...
Intre timp, tot caut variante. Si am hotarat ca vom merge (eu cu sotia) pe cont propriu ! Am tot facut calcule, si asa iesim cel mai avantajos.
Chiar zilele astea m-am uitat la oferta Tarom: 1330 RON / persoana cu taxe incluse avionul, deci cca 800 eur / doua persoane.
In urma consultarii unor site-uri excelente despre Iordania (http://www.jordanjub...com/genjord.htm si http://www.jtb.com.j..._wellcome.html), cat si citirii acestui site: http://bob.wildwalk.ro/ (il felicit si pe aceasta cale pe acest om, are toata admiratia mea pentru ceea ce face !) am ales varianta pe cont propriu !
Singura dilema va fi: masina inchiriata (cca 200 euro / saptamana) sau taxi, desi 90% inclin spre masina. Hotelurile sunt ridicole la pret (comparativ cu Europa): 35-40 dolari / noapte.
Asadar: 800 avionul, 200 masina (suma sigura, am cautat agentii de rent-a-car si asta e pretul), maxim 200 euro cazarea (am socotit 7 nopti la 40 dolari / noapte, dar sunt si la 35-37) = 1200 euro ! Pentru doua persoane ! Eu zic ca nu se compara cu ofertele agentiilor ! Distantele sunt destul de scurte, estimez 150 euro pentru benzina (maxim !). Bineinteles, se vor adauga "personal expenses" !
Ce parere aveti ? Eu unul de-abia astept !


#62
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut tuturor !
Sa nu ziceti va rog ca sunt nebun sau zgarcit...Cautand in continuare variante mai omenesti dpdv al pretului, m-am gandit sa zbor la Damasc si de acolo sa iau un taxi pana la Amman. Am gasit pe forumuri de travel straine ca este o practica cotidiana taxiul (sau bus-ul) Damasc-Amman si invers, calatoria durand intre 3 si 4 ore, functie de formalitatile la trecerea granitei. Singura conditie OBLIGATORIE pentru Siria este sa nu ai viza israeliana in pasaport, ca nu intri in veci in Siria ! Ori la mine nu e cazul. Taxiul costa undeva la 30-40 dolari, bus-ul nu am reusit sa aflu inca.
Preturi la Tarom (astazi): Amman - 1,653.71 RON, Damasc - 1,032.71 RON (toate taxele incluse). Pentru doua persoane, economia este de 370 euro, la un curs de 3,34. Facand o paranteza, Taromul chiar este obraznic cu o diferenta asa mare intre doua destinatii atat de apropiate !
Ce parere aveti ? A incercat cineva varianta asta ?
Tot incerc sa sun la ambasada Siriei, dar e permanent ocupat...vreau sa intreb cat costa viza, ce conditii sunt pentru acordarea ei...
Orice sfaturi sunt binevenite !
Multumesc !

PS: mii de scuze pentru pretul de 1330 RON biletul de avion postat mai sus...o regretabila eroare de tastare...

Edited by ergon, 25 October 2007 - 11:21.


#63
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Revin cu info: am reusit sa vorbesc la ambasada Siriei - pasaport valabil inca 6 luni, doua fotografii, două formulare care se completează acolo si 25 euro taxa de viza. Deci pt. doua persoane: 50 euro vizele Siria, inca 50 Iordania - 100 euro. Tot raman 270 euro din economia la biletele de avion ! Se mai platesc doua iesiri din Siria (5 dolari / persoana / iesire - 20 dolari) si taxiul sau bus-ul Damasc-Amman si retur (max. 70 dolari doua persoane). Per total, estimez o economie de cel putin 200 euro cu varianta prin Damasc ! Eu zic ca e bine, astept si alte pareri !
Singura ingrijorare rezida in situatia relativ instabila din Siria. Dar exista totusi destule oferte de turism in aceasta tara ale agentiilor romanesti, deci ma gandesc ca nu este dracul chiar atat de negru. Iar practic prin Siria doar voi trece, si prin zone indepartate de punctele de conflict...

#64
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Nu ma ajuta nimeni cu o parere, un sfat ? E bine ceea ce vreau sa fac sau credeti ca ma complic ?
Multumesc !

#65
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
eu zic că pentru 200 de euro economisiți [estimați, pentru că-i probabil să apară, ca întotdeauna, cheltuieli neprevăzute], adică sub 10% din costul total,  nu merită să te complici într-o zonă atât de ambiguă - din punct de vedere al securității vorbind - precum Siria. Mai bine mai strânge-un pic cureaua și mergi pe varianta inițială.
Good luck.

ps: sper ca la revenire să-ți faci timp să postezi impresii.

#66
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Daca tot aterizezi in Damasc stai acolo macar 2 zile pline! O sa iti placa. Orasul e sigur, e mai sigur decit Amman, care si ala e sigur, si e foarte misto, ai ce vedea!

Eu am mers cu autobuzul de la Damasc la Amman (eu stateam in Damasc si am mers la Amman pentur 3 zile, in excursie). E o solutie OK, noi am avut ghinion ca nu erau 2 pasageri in regula cu viza de Iordania si am stat o ora in frontiera, dar tot am facut sub 5 ore. Si cu taxi e in regula, ba chiar mergi mai repede si nu risti sa fie alti pasageri cu probleme.

Daca nu vrei sa vizitezi Damascul nu stiu daca merita. Cu autobuzul problemele ar fi transferul aeroport - oras (la Damasc), ora de aterizare vs ora de plecare a autobuzului si biletele de autobuz (noi am luat cu o zi inainte, si autobuzul a fost plin). Cu taxi pare sa merite, mai ales ca e posibil sa gasesti chiar la aeroport direct pentru Amman.

#67
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri !
Intr-adevar, planuisem (nu am mentionat mai sus) si o vizita scurta la Damasc si Krac de Chevaliers (probabil, functie de timp), astfel: avionul ajunge la 06:25 la Damasc, am de gand sa fac o tura in Damasc full-day, cazare o noapte Damasc, iar a doua zi castelul si dupa pranz transferul la Amman. Din pacate nu pot sta mai mult de o zi la Damasc, o sa ma limitez la "must see"...si asta din cauza curselor (avionul), care ori iti lasa prea putin timp intre plecare-intoarcere, ori prea mult...sunt destul de "neregulate" cursele Tarom-ului pe aceste destinatii.
Oricum, m-ai ajutat sa ma hotarasc, si multumesc din nou !
Cu scuzele de rigoare, te-as ruga sa-mi dai cateva sfaturi cu privire la ceea ce trebuie vazut in Damasc, intr-o zi. M-am documentat pe net, dar nu se compara cu relatari "live" ! Spuneai intr-un post anterior de niste strazi acoperite, cum sunt cele care apar in basmele orientale ? Multumesc !

Edited by ergon, 26 October 2007 - 17:07.


#68
ionascum

ionascum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.03.2006
Buna...
Prin ce agentie ati fost in Iordania?planuiam pt la vara un sejur in Anglia,dar v-am citit post-urile si am vazut fotografiile...cred ca ma razgandesc....
merci mult anticipat

#69
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Buna ziua tuturor !
Saga mea de "zgarcit" continua...
Am ales pana la urma varianta Istanbul-Amman cu Jordan Airlines. Pret/persoana cu toate taxele: 1010 RON. Tarom-ul cred ca a innebunit, un bilet variaza intre 1800 si 2000 RON, functie de perioada ! Plus ca esti oarecum limitat: ori sunt prea putine zile ori prea multe intre plecare si intoarcere ! Pe cand din Istanbul sunt curse aproape in fiecare zi. Intentionez sa stau 9 sau 10 zile in Iordania. Nu mai zic de orele de decolare, care la Tarom sunt numai noaptea...
Asadar, ma va costa drumul pana la Istanbul cu masina (cca 120 euro dus-intors), parcatul masinii la aeroport pentru 10 zile (cca 80 euro). Se mai adauga taxele la Giurgiu, viza la turci...Practic, economia este de cca 1000 RON pentru doua persoane.
Ii rog pe cei care si-au parcat masina in aeroport sa-mi spuna cat e de sigur. Banuiesc ca toate parcarile sunt pazite...
Asa mi se pare cel mai sigur totusi, varianta prin Siria e putin mai riscanta.
Ce parere aveti ?
Apropo, daca aveti chef vizitati http://www.rj.com/default.aspx - site-ul jordan Airlines. Oare cand vom avea si noi un site bine facut si bine gandit ? Poti descarca un programel cu orarul tuturor curselor...

#70
sarsaila

sarsaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2006
Salu va rog sa-mi spuneti cu ce agentie de turism recomandati sa merg in Iordani. Bineanteles ca nu la un pret f mare. As vrea sa stau 14 zile intr-un sejur la o statiune la Marea Rosie si sa vizitez eu acolo restul .
Multumesc frumos :D

#71
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

View Postergon, on Jan 21 2008, 12:05, said:

Buna ziua tuturor !
Saga mea de "zgarcit" continua...
Am ales pana la urma varianta Istanbul-Amman cu Jordan Airlines. Pret/persoana cu toate taxele: 1010 RON. Tarom-ul cred ca a innebunit, un bilet variaza intre 1800 si 2000 RON, functie de perioada ! Plus ca esti oarecum limitat: ori sunt prea putine zile ori prea multe intre plecare si intoarcere ! Pe cand din Istanbul sunt curse aproape in fiecare zi. Intentionez sa stau 9 sau 10 zile in Iordania. Nu mai zic de orele de decolare, care la Tarom sunt numai noaptea...
Asadar, ma va costa drumul pana la Istanbul cu masina (cca 120 euro dus-intors), parcatul masinii la aeroport pentru 10 zile (cca 80 euro). Se mai adauga taxele la Giurgiu, viza la turci...Practic, economia este de cca 1000 RON pentru doua persoane.
Ii rog pe cei care si-au parcat masina in aeroport sa-mi spuna cat e de sigur. Banuiesc ca toate parcarile sunt pazite...
Asa mi se pare cel mai sigur totusi, varianta prin Siria e putin mai riscanta.
Ce parere aveti ?
Apropo, daca aveti chef vizitati http://www.rj.com/default.aspx - site-ul jordan Airlines. Oare cand vom avea si noi un site bine facut si bine gandit ? Poti descarca un programel cu orarul tuturor curselor...

Pentru ce perioada ati optat ?
Noi abia ne-am intors din Maroc si am inceput cautarile pt Iordania, inca nu ne-am hotarat la perioada.
Asa ca, sunt avid de orice informatie.

#72
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpaul06, on Jan 27 2008, 11:51, said:

Pentru ce perioada ati optat ?
Noi abia ne-am intors din Maroc si am inceput cautarile pt Iordania, inca nu ne-am hotarat la perioada.
Asa ca, sunt avid de orice informatie.
Incearca sa eviti vara, e cumplit de cald. Cele mai bune perioada sunt aprilie - iunie si septembrie- noiembrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate