Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#19
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
atunci este foarte bine. nu pot decat sa-ti urez calatorie frumoasa si sa ne impartasesti si noua impresiile la intoarcere.

#20
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc mult !
Sper sa se intimple cit mai curind, si negresit voi posta aici impresii si poze.

#21
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

View Postergon, on Mar 1 2007, 11:05, said:

Mi-am permis sa bolduiesc ce este inclus in acest pret, pret exprimat in dolari ! Nu mai zic ca ai sofer si masina dedicata...
Cu transportul pe cont propriu (avion) ies mult mai ieftin decit orice oferta de-a agentiilor romanesti, care NU include multe lucruri...

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre aceasta varianta !

O zi buna !

Ergon, si noi vrem sa mergem - in Israel, ce-i drept - dar nu stiu de ce zici tu "mult mai ieftin". Daca o excursie pana in IOrdania costa, la agentiile romanesti, ~1000 E, cum scoti tu excursia ta sub pretul acesta? Chiar sunt curioasa de varianta gasita de tine...
Mersi anticipat!

#22
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
--------
Ergon, si noi vrem sa mergem - in Israel, ce-i drept - dar nu stiu de ce zici tu "mult mai ieftin". Daca o excursie pana in IOrdania costa, la agentiile romanesti, ~1000 E, cum scoti tu excursia ta sub pretul acesta? Chiar sunt curioasa de varianta gasita de tine...
Mersi anticipat!
----------
diane(ette) acu vrei în Israel..

#23
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

View Postshapeshifter, on May 25 2007, 00:35, said:

--------
Ergon, si noi vrem sa mergem - in Israel, ce-i drept - dar nu stiu de ce zici tu "mult mai ieftin". Daca o excursie pana in IOrdania costa, la agentiile romanesti, ~1000 E, cum scoti tu excursia ta sub pretul acesta? Chiar sunt curioasa de varianta gasita de tine...
Mersi anticipat!
----------
diane(ette) acu vrei în Israel..

Exact, vreau in Israel.. De fapt sunt intr-un stadiu putin mai avansat decat dorinta ... Dar nu inteleg care e faza? :huh:

#24
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postdianette, on May 24 2007, 23:14, said:

Ergon, si noi vrem sa mergem - in Israel, ce-i drept - dar nu stiu de ce zici tu "mult mai ieftin". Daca o excursie pana in IOrdania costa, la agentiile romanesti, ~1000 E, cum scoti tu excursia ta sub pretul acesta? Chiar sunt curioasa de varianta gasita de tine...
Mersi anticipat!
Salut !
In nici un caz nu fac apologia firmelor de turism iordaniene, dar, la un calcul initial, avem asa: 400 euro (echivalentul celor 540 dolari care reprezinta oferta respectivei agentii) plus cca 400 euro (maxim !) avionul, egal 800 euro. Dintr-un foc economie de 200 euro, respectiv 400 euro pentru doua persoane...
si, asa cum am mai spus, daca studiati ofertele noastre, o sa vedeti ca multe intrari la obiective nu sunt incluse.
Nu mai zic de avantajul (de mare importanta pentru mine) de a fi singur cu ghidul respectiv, si nu un autocar plin...no offence !
Sigur, poate am exagerat cu expresia " mult mai ieftin"...reformulez: mai ieftin si mult mai confortabil.

O zi buna !

Edited by ergon, 05 June 2007 - 11:41.


#25
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View Postergon, on Jun 5 2007, 12:37, said:

Salut !
In nici un caz nu fac apologia firmelor de turism iordaniene, dar, la un calcul initial, avem asa: 400 euro (echivalentul celor 540 dolari care reprezinta oferta respectivei agentii) plus cca 400 euro (maxim !) avionul, egal 800 euro. Dintr-un foc economie de 200 euro, respectiv 400 euro pentru doua persoane...
si, asa cum am mai spus, daca studiati ofertele noastre, o sa vedeti ca multe intrari la obiective nu sunt incluse.
Nu mai zic de avantajul (de mare importanta pentru mine) de a fi singur cu ghidul respectiv, si nu un autocar plin...no offence !
Sigur, poate am exagerat cu expresia " mult mai ieftin"...reformulez: mai ieftin si mult mai confortabil.

O zi buna !


Hm...interesant! Poti sa-mi trimiti si mie pe PM oferta agentiei cu care ai fost? As merge si eu in Iordania anul viitor, dar ofertele la noi sunt destul de scumpe, cum spuneai si tu.

#26
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcleo222, on Jun 5 2007, 17:28, said:

Hm...interesant! Poti sa-mi trimiti si mie pe PM oferta agentiei cu care ai fost? As merge si eu in Iordania anul viitor, dar ofertele la noi sunt destul de scumpe, cum spuneai si tu.
Buna !
Imi pare rau, dar nu am fost (inca !) in excursie...doar m-am documentat asupra ofertelor.
Agentia care mia- trimis oferta de mai sus o gasesti accesand link-ul din postul meu lung de mai sus...
Bafta !
Noi inca suntem in faza de strans suma necesara...dar 99,9 % voi apela la o agentie de acolo !

#27
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
ma batea gandul la un moment dat de timp sa deschid o agentie de turism dedicata special pt Iordania. Din cele peste 30 de tari vazute pana acum e de departe cea mai frumoasa si in plus poate fi ca o rampa de lansare pt Israel, Egipt, Dubai, Siria, Liban ! ,  etc.... Nu s-a extins turismul acolo la noi din cauza Tarom-ului care are un pret exagerat la avion. Distanta e mai mica ca pana in Paris , dar pretul e dublu cel putin si ma mir, pt ca Taromul leaga Cairo de Amman si Beirut, deci au clienti garla. Asta-i Tarom-ul, se ocupa mai mult de manevre pt sefi decat sa faca bani si sa prinda piete noi. Daca iei biletul din Amman la Tarom, dus intors, costa doar 300 euro in loc de 480 euro !!!

  in Iordania 10% din populatie este crestin-ortodoxa, indeosebi oamenii cu bani, deci puteti lega prietenii foarte trainice cu localnicii. Aproape in fiecare familie exista cineva care a studiat in Romania, deci e foarte probabil ca multi localnici sa cunoasca romana, cat despre engleza ce sa mai spun, toti , de la 5 la 70 de ani o cunosc. Acolo o sa intalniti multe romance maritate cu localnici, cred ca sunt 10.000 cel putin la o populatie de 4.000.000. In general Romania este vazuta bine si iubita de populatie, dar daca politicienii romani actuali mai scot cateva perle pe gura anti-arabe s-ar putea sa se schimbe situatia  :D

  in privinta obiectivelor de vizitat fiti fara grija, fiecare metru patrat e plin de istorie si de peisaje memorabile, totul are un alt iz fata de Romania, de cand aterizezi. Ar trebui vreun an , doi, ca sa zici ca ai vazut aproape totul. Cei mai buni ghizi vb romana, sunt casatoriti cu romance. Incepeti cu capitala, Amman, atat orasul vechi (de vazut doar ziua) cat si cel nou. Dupa aceea valea raului Iordan , muntele Nebo  si Madaba ca sunt aproape. O zi cel putin e bine sa fie rezervata pentru Hotel Marriott sau Movenpick de la Marea Moarta , apoi daca e posibil sa va duceti la cascadele fierbinti de la Main. Nu uitati de Wadi Mujib , de castele din desert , de desertul Wadi-Rum, de Um-Quais, de orasul roman Jerash , de portul la Marea Rosie Aqaba......... etc..... sunt prea multe de vazut. Uitati un site bine facut cu cateva din frumusetile Iordaniei:      http://mansourweb.net/

   imaginea asta nu va aduce aminte de filmul Razboiul Stelelor , de casa unde locuia cu mama lui tanarul Anakin , viitorul lord Vader ?  :rolleyes:

  si nu uitati de vreme, umiditatea e de doar 10% , deci nu-s probleme pt cardiaci.

Attached Files


Edited by greierasul, 06 June 2007 - 13:07.


#28
Qandulak

Qandulak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 27.01.2006
Mi-ati adus aminte de Iordania...........


aici si impresiile mele - dintr-un mail scris mai demult unor prieteni. Ei, daca vi se pare prea lung: ignore....


Stiu ca sunt niste greseli ortografice prin text dar eram prea grabita pt a corecta, si acum e ac. situatie....

_______________________

Iordania: 05.04.2007 – 09.04.2007

- Lausamaht, bikem da?
- Da – hamza dinar wahed
- Ya haram! Da kitir awi!

Ei si iata cum se naste o cearta intre doi calatori mai mult decat osteniti dupa 950 de trepte urcate si un beduin, ce solicita 6 euro pe o cola.... Ei, da, dar suntem in tara negocierii, si vrem sa ne exersam araba... Dar araba variaza de la tara la tara si ceea ce pare a fi doar o exprimare a mirarii in Sudan este in Iordania o jignire. Trecem repede la limba internationala engleza si ne explicam intentiile. Primim 2 cola la pret de una si ne asezam in cortul traditional. Mai discutam pe marginea neintelegerii, vorbim despre Bob Marley, apoi trecem la Sudan si situatia din Darfur (colegul meu alaturi de care am luat cu asalt cele peste 900 trepte tocmai se intoarce din Sudan, unde a petrecut un an predand engleza intr-o scoala dedicata refugiatilor), si dezbatem repede situatia actuala din Irak si interesele politice din zona. Ni se alatura curand un alt beduin si ne vorbeste despre calatoriile sale in orientul mijlociu, despre ce este viata si cum prin calatorii si prin contactul direct cu oamenii poti obtine o imagine si crea o viziune asupra lumii.

Curand dorim sa ne ridicam sa plecam spre hotel (mai avem de coborat 900 de trepte, de trecut printre munti si de traversat siq-ul, pana ajungem la iesirea din Petra. Dar suntem invitati la o ceasca de ceai chiar in interiorul “manastirii”, unde un alt beduin deja se asezase si canta la “out” – instrument traditional, ce seamana mult cu chitara. In asfintit, Fawsad isi scoate flautul si canta o melodie de dor. Printre melodii aflam despre modul lor de viata, despre legatura stransa dintre ei si locurile pe care se aflau.

Pana in anii ’80 beduinii locuiau efectiv in orasul de piatra, Petra. Inca putin cunoscut, neinvadat de turisti (momentan 400.000 turisti anual), Petra era locul in care calatorii, cand ajungeau intamplator, erau primiti cu generozitate si erau imediat invitati sa isi petreaca noaptea alaturi de familiile de beduini intr-una dintre cavernele frumos sculptate acum 2000 ani. Beduinii locuiesc in Petra de peste 500 de ani. In 1980 beduinii au fost stramutati, impotriva vointei lor, in Umm Sayhoum, un sat construit special pentru ei de catre guvernul iordanian. Locuintele lor din Umm Sayhoum sunt goale, desi mari, nu au nici un fel de mobila. Marea majoritate a familiilor, desi au apartamente in sat, continua sa locuiasca in Petra, adica in libertate.  Muntii si sculpturile monumentale nu dau pace. Ceea ce e uimitor este faptul, ca desi practic din cauza turismului, modul lor de viata traditional a fost distrus, beduinii sunt extraordinar de prietenosi cu vizitatorii. Sunt oameni ospitalieri si generosi, asculta cu placere povestile calatorilor, si povestesc la randul lor despre ei.

Turismul a luat locul agriculturii, si acum caii si camilele sunt folosite mai mult ca si atractie turistica decat in scopurile traditionale. Chioscurile cu sandwichuri si coca cola, corturile cu suveniruri, tejghelele cu carti postale sunt pe toate potecile. Aprovizionarea se face cu magarusi (numai ei pot sa se urce pe stancile inalte), si copii alearga liber de la un monumet la altul, se urca pe stanci si se catara asupra unor prapastii nebanuite. Alteori femeile beduine isi alapteaza copiii langa tejghea si putin mai incolo, in umbra, fie intr-o pestera sau sub un cort, un altul doarme. Nu te miri, cand putin mai departe vezi printre pereti impunatori, printre temple si coloane ionice capre pascand sau copii manand cateva camile mai incolo.

De fapt in Iordania am venit cu cativa prieteni traversand marea rosie din Egipt. Radwa si Eva sunt egiptence, in timp ce Marc, Paul si Katja sunt din Germania.

La iesirea din Egipt Radwa si Eva au probleme. Este neobisnuit ca doua fete egiptence si musulmane sa calatoreasca singure – adica neinsotite fie de tata, de frate sau de sot, si acest lucru creeaza suspiciuni in legatura cu scopul calatoriei. Dupa multe explicatii si discutii cu partea egipteana, ajungem sa ne imbarcam pe feribot, dar aici reincep si mai intens discutiile cu oficialii vamii iorandiene, care spun ca in principiu se poate trece, dar trebuie sa demonstram scopul calatoriei. Dupa diverse explicatii si discutii cu oficialii vamii iordaniene, angajatii vasului si alte diverse persoane Eva si Radwa primesc dreptul de a se urca pe vas, dar situatia lor va fi reanalizata la sosirea in Akaba. Intre timp discutiile continua, si dupa conversatiile bilaterale cu Radwa si Eva, sunt si eu chemata sa povestesc incotro mergem, cu cine, si ce dorim sa facem in Iordania.

La sosirea in Akaba suntem primii care coboram si suntem condusi direct catre vama. Acolo sunt, de data aceasta eu, poftita intr-un birou si mi se spune ca cetatenii romani, contrar informatiilor gasite de mine pe site-ul oficial al Ministerului de Externe al Regatului Hasemit Iordanian si primite acum 3 luni din partea ambasadei Iordaniei in Egipt, trebuie sa solicite viza pt Iordania la un oficiu consular. In concluzie ma aflu ilegal pe taram iordanian.  Probabil ca oboseala acumulata (calatoream de peste 17 ore) nu mi-a mai dat voie sa ma impacientez si sa ma ingrijorez si am solicitat doar sa se faca tot posibilul pentru a se rezolva situatia, si daca se poate in mod favorabil pentru mine. Ceea ce dupa cateva telefoane la ministerul de interne, directia de imigrare, (la ora 21.00!!!) s-a si intamplat si viza mi-a fost eliberata la punctul de frontiera. Radwa si Eva au primit si ele dreptul de a trece frontiera si iata cum dupa inca doua ore de mers cu microbuzul reusim sa ne cazam in hostelul din Wadi Moussa.

Dimineata ne indreptam spre Petra, si de grupul nostru se alipeste si Sebastian – 22 ani, Germania, sosit din Sudan si la a doua sa calatorie in Iordania. Povesteste ca motivul intoarcerii sale este un copil pe care l-a intalnit cu cateva luni in urma in Petra, si caruia ii promisese ca se va intoarce. Si a revenit, si intr-adevar avea sa il regaseasca.

Drumul spre Petra este surprinzator. Pentru a ajunge la orasul din piatra roz trebuie sa treci printr-un defileu din piatra roz – portocalie, lat  de aproximativ 3 metri si lung de 3 km. Natura este intr-atat de fascinanta, incat in clipa cand se iveste “Visteria ” (The treasury) ramai uimit ca exista, desi pentru ea te-ai asternat la drum. Si intr-adevar deschiderea este uimitoare. Brusc defileul se termina, si face loc unui templu grec / roman sapat in stanca. Este imaginea cea mai impresionanta din Petra. Dar Petra este un intreg oras, un oras vechi de peste 2000 de ani, asezat in munti, deci ne asteapta un lung drum inainte. Urcam pe margine de prapastie si dupa un lung drum ajungem la Inaltul loc de sacrficiu (High place of Sacrifice), locul in care nabateenii obisnuiau sa aduca ofranda zeilor. Coboram cheile si ajungem, intr-adevar infometati la un restaurant, unde zabovim cam o ora.

Aici ne despartim: eu si Sebastian ne incumetam sa urcam spre “Manastire” in timp ce ceilalti se urca pe niste camile si se indreapta spre hotel.  Intoarcerea de la manastire a avut loc noaptea – a fost intuneric, si pasii oarecum nesiguri. Insa linistea nemarginita si fasia de cer instelat ce se zarea printre peretii defileului lasau impresia ca pasesti pe un taram inca nedescoperit, ca te aflii intr-o alta sfera a existentei...

A doua zi ne-am indreptat pe “drumul regilor” spre Amman. Prima oprire, castelul cruciatilor, Shobak. Castelul singuratic, aflat pe varful  unui munte, aminteste de gloria apusa a cruciatilor. Astazi castelul este cunoscut sub denumirea de Shobak, dar cruciatii il stiau drept Crak de Montreal sau Mons Regalis, adica cetatea de pe muntele regal. Construita in 1115 de catre regele Baldwin I al ierusalemlui pentru a pazi drumul dinspre Egipt spre Damasc, cetatea a fost prima dintr-un lung sir de fortarete din regatul roman al Ierusalemului. Cetatea a fost cucerita numai 75 de ani mai tarziu dupa ce a fost constrita, cand cruciatii deja pierdau suprametia pe taramurile sfinte. Castelul are un exterior imprsionant, cu o poarta ce nu permite oricui  accesul, si cu ziduri groase, triple. Fascinanta si incantatoare pentru aventurieri este fantana ascunsa, catre care trebuie coborate 375 de trepte in adancurile muntelui. Fara o lanterna, nu poti strabate. Tunelul catre fantana, care permitea cruciatilor sa faca fata asediilor timp indelungat, este relativ ingust. Treptele nu au mai rezistat timpului. Daca la inceputul tunelului s-au mai pastrat cateva trepte, dupa prima curbura spre dreapta, treptele dispar si praful domneste peste tot. Recomandabil doar celor cu spirit aventurier si care nu sufera de claustrofobie!!!!

Dupa ce am traversat rezervatia naturala „Dana” (loc in care ma voi intoarce candva pentru a o strabate urcand pe potecile de munte timp de 4-5 zile) ne-am indreptat spre Marea Moarta (Dead Sea) – locul cel mai de jos de pe pamant (408 m sub nivelul marii!!!). E haios sa faci o baie in marea moarta!!! Pur si simplu plutesti la suprafata. Ei apoi ne-am indreptat direct spre Amman, unde am trait viata de noapte a unui oras in verva.

Mai aveam o zi, si ne-am hotarat sa o petrecem in desertul iordanian, in Wadi Rum. Se pare ca Iordania este tara culorilor, desertul isi schimba culorile si reflexiile din clipa in clipa. Desertul se parcurge cu un jeep, si cel mai bine se sta in spate. Nu este lin drumul, si esti de multe ori scuturat, bagajele se rastoarna peste tine si de multe ori ai senzatia ca in curand vei fi aruncat din masina, dar libertatea toatala, sentimentul de largime pe care il ai, soarele care te mangaie (ei trebuie sa ai oarecum grija sa nu te expui prea mult, caci s-ar putea sa te arda la un moment dat) nu pot fi retraite altfel.  Am petrecut cinci ore mergand prin desert – am putea petrece mult mai multe. Pe seara am ajuns la un camp si am innoptat, dupa ce  ne-a fost oferita mancare pregatita de beduini. Am stat in jurul focului, si apoi ne-am indepartat pentru a vedea stelele – si am vazut si cateva cazatoare J. Impresionant cum in aceasta zi de Paste am stat alaturi si am ciocnit oua de Paste la un pahar de vin romanesc iordanieni, egipteni, israelieni, germani, romani, libanezi, olandezi, englezi, australieni, si japonezi, crestini, musulmani, evrei si budisti.

Attached Files



#29
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
He, he, welcome back ! Da, Petra e un loc extraordinar, am fost acum ani buni... ce faci, mai mergi in Afghanistan ?

Edited by m&m, 04 October 2010 - 11:15.


#30
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007
e cineva pe aici serios
eu as vrea sa merg in iordania si am auzit cai mai usor daca pleci cu cineva
am incercat sa ma duc singura dar numi dau astia viza ca cica tre sa am pe cineva cu mine
care are vreun gand sa plece in iordania anu asta sau la anu
spunetimi si mie
da cineva serios  :P

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghotica, on Jul 23 2007, 20:35, said:

e cineva pe aici serios
eu as vrea sa merg in iordania si am auzit cai mai usor daca pleci cu cineva
am incercat sa ma duc singura dar numi dau astia viza ca cica tre sa am pe cineva cu mine
care are vreun gand sa plece in iordania anu asta sau la anu
spunetimi si mie
da cineva serios  

vb f srs
S-ar putea sa ma duc la anu in februarie, cand o sa aibe Taromul promotie de 1 + 1 gratis, dar cum sunt serios, nu bag mana in foc. Iti zic daca merg...

#32
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Eu sunt foarte interesat de Iordania, mi-as dori sa ajung acolo, dar la anu'.
Fiind doar "wishful thinking" in momentul asta, nu pot sa iti promit decat ca pastram legatura pe forumul asta.

#33
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvarucristea, on Jul 24 2007, 07:37, said:

Eu sunt foarte interesat de Iordania, mi-as dori sa ajung acolo, dar la anu'.
Fiind doar "wishful thinking" in momentul asta, nu pot sa iti promit decat ca pastram legatura pe forumul asta.
He, he, a aparut varu... Ce mai e in KL ? Ai fost in Cambogia ?

#34
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
are promotie taromu'? uite ca suna interesant...poate dau marocu' pe iordania pt moment, ca si-asa nu gasesc oameni cu care sa merg. unde aflu mai multe detalii?

#35
ghotica

ghotica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.07.2007
ai ca nu stiam ca are taromu promotii
care vrea anuntatima si pe mine eu chiar as vrea sa vizitez iordania
si sigur care vrea sa mai vb de asta tinem legatura aci

#36
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghotica, on Jul 24 2007, 14:20, said:

ai ca nu stiam ca are taromu promotii
care vrea anuntatima si pe mine eu chiar as vrea sa vizitez iordania
si sigur care vrea sa mai vb de asta tinem legatura aci
Acum nu pot sa bag mana in foc ca Taromul o sa aibe promotie si la anul pe Amman.
De vreo 3 ani incoace, prin februarie - martie, Taromul baga o promotie de Martisor in care daca cumperi un bilet, primesti pe al 2-lea gratuit. Anul asta, costa 250 euro + taxele 2 bilete pe destinatiile Beirut, Amman, Dubai si 150 euro + taxele pentru 2 bilete prin diverse orase europene. Am ales sa merg in Dubai. Poate e si la anu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate